REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Emerytury stażowe. Solidarność apeluje o pilne przeprowadzenie pierwszego czytania projektu

Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” zwróciła się z apelem do marszałka Sejmu Szymona Hołowni o pilne przeprowadzenie pierwszego czytania obywatelskiego projektu ustawy o emeryturach stażowych.

Nowelizacja Kodeksu cywilnego weszła w życie. Zmiany dotyczą m.in. małoletnich spadkobierców

Lepsze zabezpieczenie spadkobierców, głównie małoletnich i całkowicie ubezwłasnowolnionych oraz ograniczenie poszukiwania przez sądy dalekich krewnych spadkodawcy - ma na celu nowelizacja Kodeksu cywilnego, która w środę weszła w życie.

prof. Piotrowski: ewentualne uchwały Sejmu o odwołaniu sędziów TK, czy członków KRS byłyby niezgodne z Konstytucją

Ewentualna uchwała Sejmu w przedmiocie odwołania sędziów TK byłaby niezgodna z Konstytucją; Konstytucja wyklucza uznanie, że cel uświęca środki, ponieważ instytucje publiczne mają działać rzetelnie i sprawnie - powiedział PAP konstytucjonalista, prof. Ryszard Piotrowski. Zapytany o ewentualne zmiany w składzie Krajowej Rady Sądownictwa uchwałą Sejmu podkreślił, że "byłaby ona niezgodna z Konstytucją".

Ile wyniesie świadczenie pielęgnacyjne w 2024 r?

W Monitorze Polskim opublikowane zostało obwieszczenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 13 listopada 2023 r. w sprawie wysokości świadczenia pielęgnacyjnego w roku 2024.

REKLAMA

ZUS Przeszedłeś na emeryturę w czerwcu? 100 000 osób, które tak zrobiły otrzyma wyrównanie i przeliczenie emerytury

Wyrównanie i przeliczenie emerytur otrzymają osoby, które przeszły na emeryturę w czerwcu w okresie: od 2009 r. do 2019 r. Dotyczy to zarówno osób, które mogły popracować miesiąc dłużej i przejść na emeryturę w lipcu (ale zaniedbały skorzystania z tej korzystniejszej możliwości)  jak i osób, które przechodziły automatycznie z renty na emeryturę.

Kim chce zostać w przyszłości dzisiejsze dziecko? Influencerem

Internet to już naturalne środowisko pokolenia Z i młodszych. Na pytanie, kim chciałyby zostać w przyszłości, dzisiejsze dzieciaki odpowiadają, że influencerami. 

Szefowa KRS: Sejm nie może przerwać kadencji sędziów w KRS; kadencje trwają do maja 2026 roku

Sejm nie ma kompetencji odwołać żadnego członka Krajowej Rady Sądownictwa, kadencje zasiadających w niej sędziów trwają do maja 2026 roku - mówi przewodnicząca KRS Dagmara Pawełczyk-Woicka.

Jak duża jest luka płacowa? Tak, że od dziś do końca roku kobiety pracują za darmo

Luka płacowa. Różnica w wynagrodzeniu kobiet i mężczyzn to równowartość półtoramiesięcznej pensji. To tak, jakby od dziś, 15 listopada, do końca roku kobiety pracowały za darmo. Dzień, w którym kobiety symbolicznie przestają otrzymywać wynagrodzenie w porównaniu z mężczyznami, nazywany jest Europejskim Dniem Równej Płacy. 

REKLAMA

Czym są prawa zależne w rozumieniu prawa autorskiego?

Prawa zależne w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2509) – dalej „pr. aut.”, stanowią niezwykle istotny element, o którym zawsze należy pamiętać. W dalszej części publikacji wyjaśnimy, czym są prawa zależne i dlaczego ich właściwe uregulowanie pomiędzy stronami jest tak istotne.

Strona postępowania administracyjnego w kontekście ważnego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego. Praktyczne wyjaśnienia zagadnienia.

Właściwe określenie stron postępowania administracyjnego to jedno z kluczowych zadań organu administracyjnego. W dzisiejszej publikacji skupimy się na problematyce stron postępowania administracyjnego z punktu widzenia ciekawe wyroku NSA, w którym skład orzekający trafnie wskazał, jak należy interpretować to zagadnienie.

W odniesieniu do jakich budynków nie trzeba posiadać świadectwa charakterystyki energetycznej zgodnie z obowiązującymi przepisami?

Pomimo tego, że przepisy znowelizowanej ustawy z dnia 29 sierpnia 2014 r. o charakterystyce energetycznej budynków (Dz. U. z 2021 r. poz. 497) – dalej „u.c.e.b.”, obowiązują już od dłuższego czasu, w przestrzeni publicznej wciąż pojawiają się pytania odnośnie budynków w stosunku do których nie trzeba sporządzać świadectwa charakterystyki energetycznej. Jest to istotna kwestia, która wymaga jednoznacznego określenia szczególnie, że regulacja ta wprost wynika z przepisów u.c.e.b.

Uprawnienia technika masażysty

Z dniem 26 marca 2024 roku wejdzie w życie ustawa z dnia 17 sierpnia 2023 r. o niektórych zawodach medycznych, która określa m.in. zasady wykonywania zawodu technika masażysty oraz wskazuje, na czym polega wykonywanie tego zawodu. Aktualnie, zakres uprawnień i kompetencji technika masażysty można odkodować z innych obowiązujących już przepisów powszechnie obowiązującego prawa. 

Podręcznik do HiT. W Krakowie rozpoczął się proces prof. Roszkowskiego. Adwokat: nie pada określenie "in vitro". P. Czarnek: proces jest absurdalny

W dniu 14 listopada 2023 r. przed krakowskim sądem okręgowym odbyła się pierwsza rozprawa w procesie prof. Wojciecha Roszkowskiego, autora podręcznika do przedmiotu historia i teraźniejszość oraz wydawcy książki – Białego Kruka. Pozew złożyła rodzina dziecka poczętego metodą in vitro. Obrońca pozwanego adwokat Artur Wdowczyk ocenił, że pozew jest bezpodstawny, ponieważ w przywoływanym fragmencie książki nie pada określenie "in vitro", nie pada też nazwisko powodów. Proces ten jest absurdalny - ocenił tego samego dnia na antenie Radio Wnet szef MEiN Przemysław Czarnek. Proces nie dotyczy ministerstwa – zaznaczył minister.

Do kiedy można składać do ZUS wniosek o 300 plus?

"Jeśli ktoś jeszcze wniosku o 300 plus nie wysłał do ZUS-u, to warto się pospieszyć. Ostateczny termin na jego złożenie upływa 30 listopada. Po tej dacie złożenie dokumentu będzie możliwe tylko w sytuacji, gdy dziecko powyżej 20. roku życia uzyska orzeczenie o niepełnosprawności po 30 listopada" - podkreśla Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. 

Czy Twoje ubezpieczenie domu lub mieszkania chroni przed przepięciami? Lepiej sprawdź

W sezonie jesienno-zimowym zużywamy więcej energii elektrycznej, a to może skutkować przepięciami. Koszty naprawy zniszczonych sprzętów czy wymiany instalacji elektrycznej mogą być niebagatelne. Czy można się ubezpieczyć od przepięć? Okazuje się, ze tak. 

Do Sejmu wpłynęły dwa projekty Lewicy dotyczące przepisów aborcyjnych

Do Sejmu wpłynęły dwa projekty Lewicy w sprawie liberalizacji przepisów aborcyjnych. Jeden z nich częściowo depenalizuje aborcję i pomoc w niej, drugi umożliwia przerwanie ciąży do końca 12 tygodnia jej trwania i wprowadza dodatkowe regulacje w zakresie klauzuli sumienia.

Uczeń spędza w szkole około 33 godziny tygodniowo. Po lekcjach jednak nie czeka odpoczynek

Młodzież spędza w szkole przeciętnie około 33 godziny tygodniowo, czyli prawie cały etat. Do tego dochodzi odrabianie lekcji, przygotowywanie się do sprawdzianów, czasem korepetycje czy zajęcia dodatkowe. Uczniowie nie mają czasu na regenerację, a prawie połowa z nich odczuwa stres związany ze szkołą.

Co Polacy planują kupować podczas Black Friday?

Black Friday i Cyber Monday to doskonałe okazje na zrobienie przedświątecznych zakupów. I to planuje wykorzystać aż 78% Polaków. Na co będą polować najczęściej?

Kiedy "babciowe"? Brak konkretów w umowie koalicyjnej

Jednym z najbardziej dyskutowanych obecnie tematów jest zawarta umowa koalicyjna między Koalicją Obywatelską, Trzecią Drogą i Nową Lewicą. Wśród wielu obietnic i planów, które pojawiły się w treści umowy, jedna kwestia wzbudza spore zainteresowanie: brak konkretnych informacji na temat tzw. "babciowego", czyli zapowiedzianego wsparcia finansowego dla opiekunów dzieci. Podczas wygłaszania expose w dniu 12 grudnia nowy premier Donald Tusk potwierdził, że barciowe zostanie wprowadzone.

Państwowa Komisja Wyborcza nie rozpatrzyła sprawozdań partii politycznych. Partie mogą przez to stracić nawet prawie 85 mln zł

Państwowa Komisja Wyborcza nie rozpatrzyła sprawozdań finansowych partii politycznych. Termin, w którym powinna to zrobić upłynął z końcem września. Partie polityczne, którym po wyborach naliczono nową subwencję, stanęły przed ryzykiem utraty grubych milionów. Łącznie kwota subwencji dla partii politycznych wynosi 84,2 mln zł.

Czym jest załatwienie sprawy bez zbędnej zwłoki? Jak należy interpretować to sformułowanie?

W dzisiejszej publikacji skupimy się na wyjaśnieniu zagadnienia związanego z załatwieniem sprawy bez zbędnej zwłoki. Oczywistym jest, że sformułowanie to powszechnie występuje w przestrzeni publicznej. Mimo to, wymaga doprecyzowania, gdyż jak pokazuje doświadczenie – w dalszym ciągu wiele osób nie wie, czym tak właściwie jest załatwienie sprawy bez zbędnej zwłoki i jak to wpływa na całokształt postępowania (odpowiedzialność pracownika organu). Przedmiotowe wyjaśnienia zostaną oparte o trafny wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia z dnia 4 września 2014 r., sygn. akt: I SAB/Wa 247/14.

Czy sklep internetowy musi posiadać swój numer telefonu?

Z pozoru oczywiste zagadnienie związane z posiadaniem numeru telefonu przez sklep internetowy zostało swojego czasu przełamane przez opinię Rzecznika Generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 28 lutego 2019 r. sygn. akt: C-649/17. W pierwszej kolejności należy wskazać, że kwestia obowiązku posiadania numeru telefonu przez sklep internetowy jest oczywista, warto jednak zwrócić uwagę na powyższe stanowisko i zestawić je z aktualnie obowiązującymi przepisami w naszym kraju.

Kiedy jest Boże Narodzenie w 2023 r. i co to oznacza dla pracownika?

Jak wypadają tegoroczne święta? Które dni są wolne od pracy? Czy pracownicy mogą spodziewać się tzw. długiego weekendu? Co z pracownikami handlu?

Sejm wybrał pięciu wicemarszałków. Elżbieta Witek nie uzyskała wymaganej większości

Sejm X kadencji wybrał w poniedziałek 13 listopada 2023 r. pięciu wicemarszałków. Zostali nimi: Monika Wielichowska (KO), Dorota Niedziela (KO), Włodzimierz Czarzasty (Nowa Lewica), Krzysztof Bosak (Konfederacja) oraz Piotr Zgorzelski (Trzecia Droga). Kandydatka PiS Elżbieta Witek nie uzyskała wymaganego poparcia.

Superfluum ustawowe – co to takiego? Dlaczego superfluum jest złe dla całego systemu prawnego?

Nadmiar regulacji jest nie niczym dobrym. W przedmiotowej publikacji skupimy się na wyjaśnieniu – czym jest superfluum ustawowe oraz wskażemy, dlaczego inflacja prawna niekorzystnie wpływa na cały system prawny.

Polecenie (darowizna)

Na czym polega polecenie w umowie darowizny? Kto może żądać wypełnienia polecenia? Czy darczyńca może odmówić?

Małgorzata Kidawa-Błońska marszałkiem Senatu XI kadencji. Będzie pełniła funkcję przez 2 lata

Małgorzata Kidawa-Błońska została wybrana marszałkiem Senatu XI kadencji. Kandydatka KO pokonała zgłoszonego przez PiS Marka Pęka stosunkiem głosów 66 : 33. 

Polecenie (spadek)

Polecenie jest jedną z instytucji prawa spadkowego. Na czym polega? Kto może żądać wykonania polecenia?

Będzie sześciu wicemarszałków Sejmu. Posłowie zadecydowali jednogłośnie

Sejm zdecydował w poniedziałek 13 listopada 2023 r., że zostanie wybranych sześciu wicemarszałków. Wnioski w tej sprawie wniosły Koalicja Obywatelska i Konfederacja. Za wyborem sześciu wicemarszałków opowiedzieli się wszyscy posłowie obecni na inauguracyjnym posiedzeniu Sejmu.

Nowy rekord kredytów wyłudzanych na cudze dowody osobiste i paszporty. Tak źle nie było od piętnastu lat!

Skradzione i zgubione dowody osobiste lub skopiowane potajemnie z nich dane osobowe wciąż służą przestępcom do wyłudzania kredytów i pożyczek. Często na niewielkie kwoty, bo wtedy weryfikacja danych jest mniej surowa, ale za to w krótkim okresie czasu – w znacznej ilości. W jednym i drugim przypadku kwoty wyłudzeń są ogromne.

 

Szymon Hołownia marszałkiem Sejmu. "Większość jest gotowa do wzięcia odpowiedzialności za kraj"

W tym Sejmie większość jest gotowa do wzięcia odpowiedzialności za kraj - mówił dzisiaj nowo wybrany marszałek Sejmu X kadencji Szymon Hołownia. Sejm nie będzie azylem dla przestępców; nie będzie polem do korupcji; trybuną dla pogardy - dodał. Od jutra, a nawet od dziś, wiele się tutaj zmieni - zapowiedział.

Sąd we Włoszech: Niemcy mają wypłacić odszkodowania od 50 tys. do 25 tys. euro rodzinom dwóch ofiar zbrodni z czasów II wojny

W dniu 13 listopada 2023 r. Sąd we Florencji wydał wyrok, w którym nakazał Niemcom wypłatę odszkodowań rodzinom dwóch ofiar zbrodni popełnionych podczas drugiej wojny światowej. W uzasadnieniu uznano, że były to zbrodnie wojenne i przeciwko ludzkości. Sąd nakazał temu krajowi wypłatę odszkodowania w wysokości od 25 do 50 tysięcy euro.

Nie wszystko dziedziczymy. Co nie wchodzi w skład spadku? Przykłady

Zgodnie z Kodeksem cywilnym prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób. Jest to zasada, od której przepisy przewidują wyjątki.

Zażartował na lotnisku, że ma bombę w bagażu. Dostał mandat i zakaz wejścia na pokład

O tym, że nie w warto żartować z bomby w bagażu na lotnisku przekonał się 36-letni mieszkaniec województwa mazowieckiego. Kara była surowa, a przeprosiny mężczyzny nie wystarczyły. 

Rozpoczęło się pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji

Od odegrania i odśpiewania hymnu państwowego rozpoczęło się w poniedziałek o godz. 12 inauguracyjne posiedzenie Sejmu X kadencji. Otworzył je marszałek senior Marek Sawicki (PSL).

Uwaga na brak prawidłowej wykładni postanowień Ogólnych Warunków Umów (OWU), dokonywanych przez Towarzystwa Ubezpieczeniowe

W tym miejscu należy wyjaśnić, że zdarzają się sytuacje, w których Towarzystwa Ubezpieczeniowe dokonują niewłaściwej wykładni swoich postanowień umownych. Takie działania bezpośrednio godzą w interesy osób ubezpieczonych i jako takie stanowią zachowanie, które stoi w opozycji do obowiązujących przepisów prawa. Kwestia ta stała się na tyle istotna, że głos w sporze zabrał Sąd Najwyższy, który w wyroku z dnia 6 lutego 2015 r. sygn. akt: II CSK 295/14, jednoznacznie przesądził o braku legalności takich działań, które są podejmowane przez Towarzystwa Ubezpieczeniowe.

Donald Tusk: Dzisiejsze, pierwsze posiedzenie Sejmu jest o fundamentalnych sprawach

Ten dzień, to dzisiejsze pierwsze posiedzenie Sejmu jest właśnie o tych fundamentalnych sprawach - powiedział dzisiaj podczas posiedzenia Rady Krajowej PO Donald Tusk.

Marszałek senior Sejmu Marek Sawicki: Uważam, że każdy klub w Sejmie powinien mieć swojego wicemarszałka

Uważam, że każdy klub w Sejmie powinien mieć swojego wicemarszałka; każdy klub bierze odpowiedzialność za swojego kandydata na to stanowisko. Nic się nie stanie, jak będzie jeden wicemarszałek Sejmu więcej - powiedział w Radiu Zet marszałek senior Sejmu Marek Sawicki (PSL).

Pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji. Orędzie prezydenta

Podczas dzisiejszego, inauguracyjnego posiedzeniu Sejmu X kadencji, prezydent Andrzej Duda wygłosił orędzie.

Komunikat ZUS: do końca lutego świadczenie honorowe w kwocie 5540,25 zł brutto. Kiedy potrzebny jest wniosek? Co z waloryzacją?

2,9 tys. osób otrzymuje świadczenie honorowe z ZUS-u. Wiąże się z ukończeniem 100 lat. 

Emerytury: w 2024 każdy emeryt dostanie dodatek czyli podwyżkę? Jakie teraz dodatki z ZUS po ukończeniu 65 lat lub 70 lat

Jeśli zrealizowana zostanie obietnica wyborcza jednej z partii, które tworzą teraz koalicję sejmową i rządową, to wszyscy emeryci otrzymujący świadczenia z tytułu osiągnięcia ustawowego wieku emerytalnego, poza dwiema waloryzacjami, dostaną teraz dodatek pielęgnacyjny. To będzie faktycznie podwyżka bowiem obecnie dodatek pielęgnacyjny przysługuje tylko po spełnieniu określonych  warunków.

Państwo dopłaca do odsetek, ale rynek jeszcze więcej zabiera w cenie mieszkania. Tak działa Bezpieczny Kredyt 2 procent w praktyce

Problemów mieszkaniowych młodych rodzin nie rozwiąże się wyłącznie przez poprawienie warunków kredytowania i złagodzenie polityki ustalania zdolności kredytowej. Jedynym skutecznym na to sposobem jest budowa większej liczby mieszkań.

Teraz właściciele mieszkań zarobią na opłaty czynszowe dzięki panelom słonecznym na dachach bloków

W najbliższych latach ogromne pieniądze pójdą na poprawę efektywności energetycznej budynków, co potwierdzają też w umowie koalicyjnej ewentualni nowi rządzący. Po raz kolejny bardziej wygrani będę właściciele nowych budynków wielorodzinnych, ale i współwłaściciele „wielkiej płyty” dużo zaoszczędzą, jeśli nie ograniczą się tylko do termomodernizacji.

Dofinansowanie do zakupu laptopa. Wniosek można składać do 12 listopada 2023 r.

To ostatni moment, żeby złożyć wniosek o dofinansowanie do zakupu laptopa. Nauczyciele mają 30 dni na złożenie wniosku od dnia, w którym został uprawniony do skorzystania z programu. Wnioski składane są za pośrednictwem dyrektora szkoły do organu prowadzącego szkołę.

300 zł dla każdego ucznia. Wniosek można składać tylko do końca listopada 2023 r.

300 zł dla każdego ucznia. Wniosek można składać tylko do końca listopada 2023 r. Wnioski można składać drogą elektroniczną, a wypłata przyznanego świadczenia odbywa się na wskazane konto bankowe.

Work-life fit

Work-life balance to koncepcja, która zyskuje na popularności. Niektórzy twierdzą nawet, iż jest następcą work-life balance.

Od 12 listopada 2023 r. nowa wersja rozkładu jazdy pociągów

W niedzielę 12 listopada 2023 r. wchodzi w życie planowa, jesienna korekta rocznego rozkładu jazdy pociągów. Pociągi według tego rozkładu jazdy będą kursowały do 9 grudnia 2023 r.

11 listopada 2023 r. zakaz noszenia broni w Warszawie i Wrocławiu

Policja przypomina o czasowym zakazie noszenia broni  i przemieszczania jej w stanie rozładowanym. Będzie on obowiązywał 11 listopada 2023 r. na obszarze miasta stołecznego Warszawy i miasta Wrocławia.

Postanowienie dotyczące ewakuacji Polaków ze Strefy Gazy opublikowane w Monitorze Polskim

W Monitorze Polskim opublikowane zostało postanowienie prezydenta Andrzeja Dudy o użyciu Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Egipcie w działaniach ewakuacji obywateli polskich przebywających w Strefie Gazy.

„Mama 4+”. Czy ojcowie również dostają świadczenie?

Wypłata rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego przysługuje tym kobietom, które urodziły i wychowały minimum czworo dzieci. Pieniądze mogą też otrzymać ojcowie, którzy także wychowali minimum czwórkę dzieci, w sytuacji, gdy matki dzieci albo zmarły albo odeszły i nie zajmowały się dziećmi. Żeby to było możliwe trzeba - poza posiadaniem wymaganej liczby dzieci, osiągnąć wiek emerytalny, który wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

REKLAMA