REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wakacyjne problemy. Jakie mamy prawa?

Utrata bagażu, odwołanie wycieczki, problemy z zakwaterowaniem to tylko niektóre problemy, jakie mogą nam się przytrafić w czasie wakacji. Warto zatem znać prawa konsumenta i wiedzieć gdzie szukać pomocy.

Fundacja rodzinna: nowe perspektywy dla sukcesji firmowych

Przedsiębiorcy coraz częściej zastanawiają się nad tym, czy fundacja rodzinna to dobry czy zły pomysł dla ich firm. Przed odpowiedzią na to pytanie, warto zastanowić się nad kontekstem, w którym funkcjonują polskie przedsiębiorstwa rodzinne. Według danych Instytutu Biznesu Rodzinnego, tylko 30% takich firm jest w stanie przetrwać i przekazać swoje działania z pierwszego pokolenia na kolejne. To niepokojące statystyki, które wskazują na potrzebę wprowadzenia odpowiednich regulacji prawnych, wspierających sukcesję międzypokoleniową.

Administracja samorządowa

Administracja samorządowa to termin odnoszący się do systemu organizacji i zarządzania na poziomie lokalnym, w ramach którego samorządy terytorialne realizują swoje funkcje publiczne. Jest to gałąź administracji publicznej odpowiedzialna za zarządzanie i świadczenie usług publicznych na szczeblu lokalnym, takim jak gminy, powiaty, miasta czy województwa.

Administracja publiczna

Administracja publiczna jest terminem używanym do opisania systemu organizacji i zarządzania rządowych struktur oraz instytucji, które mają za zadanie wypełniać funkcje publiczne i świadczyć usługi dla społeczeństwa. Obejmuje ona różne gałęzie władzy wykonawczej, takie jak administracja centralna, regionalna i lokalna.

REKLAMA

Matura 2023: Geografia (poziom rozszerzony). Arkusze CKE wraz z odpowiedziami

Zdajesz maturę z geografii w 2024 r.? Sprawdź się! Przeanalizuj pytania i odpowiedzi z matury 2023 r. 

Matura 2023: Fizyka (poziom rozszerzony). Arkusze CKE wraz z odpowiedziami

Zdajesz maturę z fizyki w 2024 r.? Sprawdź się! Przeanalizuj pytania i odpowiedzi z matury 2023 r. 

Matura 2023: Filozofia (poziom rozszerzony). Arkusze CKE wraz z odpowiedziami

Zdajesz maturę z filozofii w 2024 r.? Sprawdź się! Przeanalizuj pytania i odpowiedzi z matury 2023 r.

Pomoc konsularna dla Polaka za granicą. W czym może pomóc konsul? Lista urzędów konsularnych, adresy, numery telefonów

Jesteś za granicą i masz kłopoty? Ukradli ci paszport i pieniądza? Sprawdź w czym może pomóc konsul w polskim urzędzie konsularnym za granicą.

REKLAMA

Dodatek dla sieroty zupełnej. Ile wynosi w 2023 r.?

Dodatek dla sieroty zupełnej wypłacany jest wraz z rentą rodzinną po zmarłym rodzicu. Kto może go otrzymać? Jaka jest wysokość dodatku od 1 marca 2023 r.?

Matura 2023: Chemia (poziom rozszerzony). Arkusze CKE wraz z odpowiedziami

Zdajesz maturę z chemii w 2024 r.? Sprawdź się! Przeanalizuj pytania i odpowiedzi z matury 2023 r.

Matura 2023: Biologia (poziom rozszerzony). Arkusze CKE wraz z odpowiedziami

Zdajesz maturę z biologii w 2024 r.? Sprawdź się! Przeanalizuj pytania i odpowiedzi z matury 2023 r.

Czy można dostać mandat za chodzenie bez koszulki

Wakacje, upał i turyści bez koszulki na deptaku, w restauracji. Czy można dostać za to mandat? Co grozi ze wejście do restauracji w kąpielówkach? Czy można chodzić po mieście w stroju kąpielowym? 

Jaka jest optymalna temperatura dla człowieka

Jaka jest optymalna temperatura dla człowieka? Jakie temperatury są zdecydowanie za wysokie? Jak działa nasz organizm gdy temperatura przekracza 40 stopni Celsjusza? 

Rzeź Wołyńska - wybrane miejsca pamięci

Na Wołyniu, w Małopolsce Wschodniej i na Lubelszczyźnie w latach 1943–1946 zostało zamordowanych nawet ok. 100 tys. Polaków w blisko 4 tys. miejscowości. Sprawdź miejsca pamięci rzezi wołyńskiej.

Gdzie Polacy spędzą wakacje w 2023

Gdzie Polacy spędzą wakacje w 2023 r.? Ilu Polaków wyjeżdża na wakacje za granicę? Jakie są ulubione kierunki w 2023 r.? 

Konto mieszkaniowe od 13 lat

Młodzież po ukończenia 13 roku życia może założyć konto mieszkaniowe. Okres oszczędzania na nowym koncie mieszkaniowym wynosi od 3 do 10 lat. 

Sharenting. Jak dbać o bezpieczeństwo dzieci w sieci?

Okres wakacyjny to czas wzmożonej aktywności rodziców w sieci, szczególnie w mediach społecznościowych. Często zapominamy o bezpieczeństwie naszych dzieci. Czym jest sharenting? Jak dbać o bezpieczeństwo dziecka w sieci? 

Na wakacje pociągiem. Ten środek transportu wybierają Polacy

W pierwszej połowie 2023 r. pociągami PKP Intercity pojechało najwięcej w historii pasażerów. Dlaczego Polacy wolą jeździć koleją? Co jest tańsze - pociąg czy samochód? 

Laptopy dla uczniów i bony dla nauczycieli 2023 r.

Sejm przyjął część poprawek Senatu do ustawy o laptopach dla uczniów i bonach dla nauczycieli. Ustawa czeka na podpis prezydenta. Kto otrzyma darmowy laptop w 2023/24 r.? Czy wszyscy nauczyciele dostaną laptopy? Sprawdź jak dostać darmowy laptop w 2023 r. 

Tatry: gdzie jechać aby uniknąć kolejek

Turyści w ten weekend (red. 8-9 lipca 2023) ustawiają się w kolejkach aby wejść na szczyty tatrzańskie. Bardzo oblegane są Rysy oraz Giewont. Na Morskie Oko bez rezerwacji nie ma sensu ruszać. Sprawdź aktualne warunki na szlakach w Tatrach!

Beskidy: Aktualne warunki na szlakach w górach

Ratownicy z Grupy Beskidzkiej GOPR poinformowali o warunkach na szlakach. Sprawdź czy możesz iść góry!

Jest decyzja Sejmu w sprawie 800+

Sejm uchwalił nowelizację ustawy podwyższającą świadczenie 500 plus do 800 zł. Zmiana wysokości świadczenia nastąpi z urzędu, bez konieczności składania dodatkowego wniosku.Teraz nowelizacja trafi do Senatu.

Pogoda: Ile stopni w poszczególnych kurortach w Polsce (8 lipca 2023)

Zapowiada się piękny weekend. Termometry wskażą nawet 27 stopni Celsjusza. Wybierasz się nad morze? Sprawdź ile stopni będzie w poszczególnych kurortach w Polsce!

Mrożenie cen prądu. Projekt zakłada zwiększenie limitu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad projektem nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej oraz niektórych innych ustaw.

Brak obowiązku noszenia maseczek jednak są wyjątki

Od 1 lipca nie ma już obowiązku noszenia maseczek w placówkach medycznych, ale dyrektor może wprowadzić swoje zarządzenie w tej sprawie - powiedział w piątek w Sejmie wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.

Praca sezonowa

Praca sezonowa to forma zatrudnienia, która jest związana z określonym sezonem lub okresem roku i jest z natury tymczasowa. Występuje w branżach, które doświadczają wzmożonej aktywności w określonych porach roku.

Przełomowy wyrok sądu w sprawie WIBOR

Sąd Rejonowy w Poznaniu oddalił zażalenie banku i tym samym przychylił się do pozwu konsumenta o usunięcie wskaźnika WIBOR z umowy kredytu złotowego na czas trwania procesu. To bardzo dobra wiadomość dla wszystkich właścicieli kredytów złotowych. Czy zbliża się przełom w sporach o WIBOR?

O czym myśli polski pacjent w kolejce do lekarza?

O czym myśli polski pacjent w kolejce do lekarza? Z badania opinii „Telemedycyna oczami Polaków” przeprowadzonego przez SW Research, a zleconego przez Erecept.pl, wynika, że co drugi Polak obawia się o swoje zdrowie, kiedy musi poczekać na wizytę stacjonarną u lekarza POZ. Na co skarżą się pacjenci? Co należy zmienić w publicznej ochronie zdrowia? 

Wsparcie dla rodzin z dziećmi z niepełnosprawnościami. Czy są planowane zmiany?

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie wprowadzenia nowych form wsparcia dla rodzin z dziećmi z niepełnoprawnościami. 

Wzór wniosku o weryfikację sumy punktów w pracy egzaminacyjnej egzaminu ósmoklasisty

Masz zastrzeżenia do egzaminu ósmoklasisty? Chcesz złożyć wniosek o weryfikację sumy punktów w pracy egzaminacyjnej egzaminu ósmoklasisty. Publikujemy wzór wniosku CKE!

Wzór wniosku o wgląd do sprawdzonej i ocenionej pracy egzaminacyjnej z egzaminu ósmoklasisty

Masz zastrzeżenia do egzaminu ósmoklasisty? Chcesz złożyć wniosek o wgląd do sprawdzonej i ocenionej pracy egzaminacyjnej z egzaminu ósmoklasisty? Publikujemy wzór wniosku CKE!

Wzór wniosku o wgląd do dokumentacji stanowiącej podstawę unieważnienia egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu i złożenie wyjaśnień

Masz zastrzeżenia do egzaminu ósmoklasisty? Chcesz złożyć wniosek o wgląd do dokumentacji stanowiącej podstawę unieważnienia egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu i złożenie wyjaśnień? Publikujemy wzór wniosku CKE!

Szybki internet: Nabór wniosków na dofinansowanie budowy sieci

Wnioski o dofinansowanie budowy infrastruktury szybkiego internetu na obszarach białych plam w konkursie ogłoszonym w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności można składać od 4 lipca 2023 r. Kto może złożyć wniosek? Ile czasu na złożenie wniosków na dofinansowanie budowy sieci?

Jak sprawdzić w PUE ZUS o ile wzrósł kapitał?

Zakończyła się coroczna akcja generowania i udostępniania klientom informacji o stanie konta ubezpieczonego (IOSKU) w ZUS. Zakład wygenerował ponad 23,6 mln IOSKU za 2022 r., a informacje te zostały udostępnione na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Jak wypłacić pieniądze z PPK

Chcesz zrezygnować z PPK? Potrzebne są dodatkowe pieniądze? Sprawdź jak wypłacić środki z PPK. 

Uczelnia

Uczelnia, inaczej nazywana instytucją szkolnictwa wyższego lub uniwersytetem, to instytucja edukacyjna, której głównym celem jest prowadzenie badań naukowych i kształcenie studentów na poziomie wyższym. Uczelnie oferują różne programy studiów, które prowadzą do uzyskania stopni akademickich, takich jak licencjat, magister, doktor i inne.

800 plus: Czy trzeba składać nowy wniosek

Od 1 stycznia 2024 r. świadczenie 500 plus ma wzrosnąć do 800 plus. Czy trzeba będzie składać nowy wniosek? 

500 mln zł na wsparcie kierunków studiów i podnoszenie kwalifikacji kadry

Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego przekazują pół miliarda złotych do szkół wyższych, aby przygotować kadry odpowiednie dla nowoczesnej gospodarki. Program ten ma na celu wspierać kierunki studiów dostosowane do potrzeb rynku pracy oraz podnosić kwalifikacje nauczycieli. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przyjmuje wnioski uczelni od 10 lipca do 31 października br. w ramach konkursu "Kształcenie na potrzeby gospodarki".

Badania diagnostyczne. Gdzie są najkrótsze kolejki?

Badania diagnostyczne – czy na szybkość wykonania badania ma wpływ miejsce zamieszkania? Wczesne wykrycie raka może uratować życie. Niestety w wielu miejscach na wykonanie badań obrazowych trzeba czekać ponad miesiąc. Na jakie badania najbardziej wydłużył się okres oczekiwania? Przedstawiamy najnowsze wyniki Onkofundacji Alivia.  

Urlop za granicą - dokumenty, kontrola graniczna i celna, podróż samolotem, bagaż. Ile można przewieźć alkoholu, papierosów, paliwa bez cła i podatków?

Jakie dokumenty trzeba mieć w podróży poza granice Polski? Do jakich państw wjedziemy na dowód osobisty? Co trzeba wiedzieć przekraczając przejście graniczne? Jak się zachować na lotnisku? Ile można przewozić przez granicę alkoholu, papierosów, paliwa bez cła i podatków? Wyjaśnia Krajowa Administracja Skarbowa.

Samochód skradziony za granicą. Czy AC działa w każdym kraju?

Zakres terytorialny ochrony obejmuje zdecydowaną większość krajów – nieliczne wyjątki stanowią m.in. Rosja i Białoruś.

100 tys. zł na zajęcia sportowe dla dzieci i młodzieży

Granty do 100 tys. zł na zajęcia sportowe dla dzieci i młodzieży już niedługo! Do 14 lipca można składać wnioski o dofinansowanie zajęć oraz wydarzeń sportowych dla dzieci i młodzieży. 

Pracujący rodzice a wakacje

Wakacje to okres trudny dla pracujących rodziców. Jak zorganizować opiekę na dzieckiem? Czy można wykorzystać urlop opiekuńczy? 

Co warto sprawdzić przed wyjazdem z biurem podróży?

Nie wszystkie wyjazdy są objęte systemem gwarancyjnym. Warto zatem sprawdzić kondycję finansową swojego organizatora, by uniknąć problemu. Jak to zrobić?

Szkolna podstawa programowa do zmiany

Od dawna mówi się, że szkolna podstawa programowa jest przeładowana. Nauczyciele nie wyrabiają się z materiałem. Czy coś się zmieni w tym zakresie? 

Rekrutacja do projektu "Szkoła dostępna dla wszystkich" już we wrześniu 2023 r.

Projekt "Szkoła dostępna dla wszystkich" ma na celu przeprowadzenie szkoleń, które pomogą nauczycielom w prowadzeniu zajęć edukacyjno-specjalistycznych. Rekrutacja do projektu rozpocznie się we wrześniu 2023 r. Liczy się kolejność zgłoszeń! 

Odpoczynek

Odpoczynek to stan, w którym organizm, umysł lub system przechodzi do stanu spoczynku, relaksacji lub inaktywności po okresie pracy, stresu, wysiłku lub aktywności. Celem odpoczynku jest odzyskanie sił, regeneracja i odnowienie energii. Prawo do odpoczynku jest jednym z podstawowych praw człowieka i pracownika.

Kalendarz roku szkolnego 2023/2024

Rok szkolny 2023/2024 rozpoczyna się w poniedziałek 4 września. Sprawdź kiedy wypadają ferie zimowe a kiedy zimowa przerwa świąteczna! W kalendarzu na rok szkolny 2023/2024 uwzględniliśmy również terminy egzaminów i zakończenia roku. 

Czy urlop rodzicielski można łączyć z pracą?

Czy korzystanie z urlopu rodzicielskiego można połączyć z wykonywaniem pracy u swojego pracodawcy? W jakim wymiarze? Co z wnioskiem? Podajemy najważniejsze zasady.

Warunki pracy w orzecznictwie sądowym

Posiadanie określonych kwalifikacji nie jest tożsame z pełnieniem funkcji lub zajmowaniem stanowiska, do których te kwalifikacje uprawniają. Dopiero z momentem nawiązania stosunku pracy na określonym stanowisku, wykonywanie konkretnych zadań w ramach obowiązków pracowniczych tworzy warunki pracy. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w wyroku z 26 czerwca 2023 r. (sygn. akt II SA/Ke 264/23).

REKLAMA