REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Badania diagnostyczne. Gdzie są najkrótsze kolejki?

Badania diagnostyczne – czy na szybkość wykonania badania ma wpływ miejsce zamieszkania? Wczesne wykrycie raka może uratować życie. Niestety w wielu miejscach na wykonanie badań obrazowych trzeba czekać ponad miesiąc. Na jakie badania najbardziej wydłużył się okres oczekiwania? Przedstawiamy najnowsze wyniki Onkofundacji Alivia.  

Urlop za granicą - dokumenty, kontrola graniczna i celna, podróż samolotem, bagaż. Ile można przewieźć alkoholu, papierosów, paliwa bez cła i podatków?

Jakie dokumenty trzeba mieć w podróży poza granice Polski? Do jakich państw wjedziemy na dowód osobisty? Co trzeba wiedzieć przekraczając przejście graniczne? Jak się zachować na lotnisku? Ile można przewozić przez granicę alkoholu, papierosów, paliwa bez cła i podatków? Wyjaśnia Krajowa Administracja Skarbowa.

Samochód skradziony za granicą. Czy AC działa w każdym kraju?

Zakres terytorialny ochrony obejmuje zdecydowaną większość krajów – nieliczne wyjątki stanowią m.in. Rosja i Białoruś.

100 tys. zł na zajęcia sportowe dla dzieci i młodzieży

Granty do 100 tys. zł na zajęcia sportowe dla dzieci i młodzieży już niedługo! Do 14 lipca można składać wnioski o dofinansowanie zajęć oraz wydarzeń sportowych dla dzieci i młodzieży. 

REKLAMA

Pracujący rodzice a wakacje

Wakacje to okres trudny dla pracujących rodziców. Jak zorganizować opiekę na dzieckiem? Czy można wykorzystać urlop opiekuńczy? 

Co warto sprawdzić przed wyjazdem z biurem podróży?

Nie wszystkie wyjazdy są objęte systemem gwarancyjnym. Warto zatem sprawdzić kondycję finansową swojego organizatora, by uniknąć problemu. Jak to zrobić?

Szkolna podstawa programowa do zmiany

Od dawna mówi się, że szkolna podstawa programowa jest przeładowana. Nauczyciele nie wyrabiają się z materiałem. Czy coś się zmieni w tym zakresie? 

Rekrutacja do projektu "Szkoła dostępna dla wszystkich" już we wrześniu 2023 r.

Projekt "Szkoła dostępna dla wszystkich" ma na celu przeprowadzenie szkoleń, które pomogą nauczycielom w prowadzeniu zajęć edukacyjno-specjalistycznych. Rekrutacja do projektu rozpocznie się we wrześniu 2023 r. Liczy się kolejność zgłoszeń! 

REKLAMA

Odpoczynek

Odpoczynek to stan, w którym organizm, umysł lub system przechodzi do stanu spoczynku, relaksacji lub inaktywności po okresie pracy, stresu, wysiłku lub aktywności. Celem odpoczynku jest odzyskanie sił, regeneracja i odnowienie energii. Prawo do odpoczynku jest jednym z podstawowych praw człowieka i pracownika.

Kalendarz roku szkolnego 2023/2024

Rok szkolny 2023/2024 rozpoczyna się w poniedziałek 4 września. Sprawdź kiedy wypadają ferie zimowe a kiedy zimowa przerwa świąteczna! W kalendarzu na rok szkolny 2023/2024 uwzględniliśmy również terminy egzaminów i zakończenia roku. 

Czy urlop rodzicielski można łączyć z pracą?

Czy korzystanie z urlopu rodzicielskiego można połączyć z wykonywaniem pracy u swojego pracodawcy? W jakim wymiarze? Co z wnioskiem? Podajemy najważniejsze zasady.

Warunki pracy w orzecznictwie sądowym

Posiadanie określonych kwalifikacji nie jest tożsame z pełnieniem funkcji lub zajmowaniem stanowiska, do których te kwalifikacje uprawniają. Dopiero z momentem nawiązania stosunku pracy na określonym stanowisku, wykonywanie konkretnych zadań w ramach obowiązków pracowniczych tworzy warunki pracy. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w wyroku z 26 czerwca 2023 r. (sygn. akt II SA/Ke 264/23).

Dziecko

Według Konwencji o prawach dziecka, przyjętej przez Organizację Narodów Zjednoczonych (ONZ) 20 listopada 1989 r., "dziecko" to osoba poniżej 18 roku życia, chyba że dorosłość jest osiągana wcześniej zgodnie z prawem obowiązującym daną osobę. To jest najczęściej przyjmowana międzynarodowa definicja dziecka.

Szkoła

Szkoła to instytucja edukacyjna, której celem jest przekazywanie wiedzy, umiejętności i wartości społecznych uczniom przez nauczycieli. Szkoły organizują formalną edukację, co oznacza, że nauczanie i uczenie się odbywa się w strukturyzowany i systematyczny sposób.

Jaki urlop po urodzeniu dziecka dla ojca 2023?

Nowe przepisy dotyczące urlopów ojcowskich obowiązują od 26 kwietnia 2023 r. Przypomnijmy, że nowe zasady udzielania urlopów ojcowskich są wynikiem implementacji dyrektywy unijnej „work-life balance”. Sprawdź jakie prawa ma pracujący tata!

Zmiany w badaniach okresowych 2023

Przypominamy, że od 1 lipca 2023 r. wróciły obowiązkowe badania w pracy. Nowe zasady wykonywania badań okresowych związane są z odwołaniem stanu epidemii. Sprawdź aktualnie obowiązujące zasady wykonywania badań!

Zgłoszenie członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego

Sprawdź o czym trzeba pamiętać zgłaszając członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego. Odpowiadamy również na pytanie co jeśli członek rodziny zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego nabędzie własny tytuł do tego ubezpieczenia.

IOSKU dostępne w formie elektronicznej

ZUS zakończył proces generowania informacji o stanie konta ubezpieczonego (IOSKU). Informacje te znajdziesz logując się na PUE ZUS!

Zagraniczni pracownicy będą zmuszeni do mówienia po polsku?

Zagraniczni pracownicy będą zmuszeni do mówienia po polsku? Konfederacja przedstawi w środę 10. punktowy pakiet polityki migracyjnej. Jeśli ktoś chce przyjechać i pracować w Polsce, to ma się uczyć języka polskiego, respektować nasza kulturę i obyczaje - mówił w środę w Polsat News poseł Konfederacji Krzysztof Bosak.

Czy dłuższe życie wiąże się z dłuższym procesem umierania? Naukowcy sprawdzają

Długie życie seniora. Wiele starszych osób na rok przed śmiercią wymaga długoterminowej opieki zdrowotnej lub hospicyjnej. Naukowcy na podstawie bazy danych zgonów w Szwecji sformułowali hipotezę, że wydłużenie średniej oczekiwanej długości życia może również oznaczać wydłużony proces umierania. Niestety temat jest pomijany w debacie publicznej, a będzie coraz poważniejszym wyzwaniem. 

Obecnie na ogłoszenie upadłości czeka się około 4 miesiące. Dramatycznie brakuje sędziów

Brakuje sędziów. Na koniec pierwszego kwartału br. w 30 sądach rejonowych, zajmujących się sprawami upadłościowymi, orzekało ponad 220 sędziów, czyli tylu co na koniec zeszłego roku. Spraw upadłościowych i restrukturyzacyjnych jest bardzo dużo, a od szybkiego ich procesowania zależy bezpieczeństwo i pewność obrotu gospodarczego. Czy ustawodawca ma sposób na to, by usprawnić procedurę?

Opieka zdrowotna. Kto ma prawo do świadczeń poza kolejnością?

Komu należą się szczególne uprawnienia w dostępie do świadczeń medycznych? W jaki sposób powinny być realizowane? Rzecznik Praw Pacjenta wyjaśnia, na czym polega przywilej pierwszeństwa.

Przemoc domowa. Czym jest i kogo dotyczy?

Jaka jest definicja przemocy domowej? Kim jest osoba doznająca przemocy?

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego

Rada Ministrów 4 lipca 2023 r. przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra zdrowia. Zmiany w szkoleniach pracowników medycznych już niedługo! 

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o branżowych centrach umiejętności

Rada Ministrów 4 lipca 2023 r. przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra edukacji i nauki. Branżowe centra umiejętności to ogólnopolskie ośrodki kształcenia, szkolenia oraz egzaminowania, dostępne dla uczniów, studentów, doktorantów, pracowników branż i innych osób uczących się.

Zamieszanie wokół zapisów w ustawie o ratownikach medycznych. O co chodzi?

Uprawnienia zawodowe ratownika. Osoby, które 22 czerwca br. realizowały kształcenie w zakresie ratownictwa medycznego, po uzyskaniu tytułu licencjata, mogą wykonywać zawód na podstawie dyplomu ukończenia studiów w okresie dwóch lat od wejścia w życie ustawy, bez dokumentu "Prawo wykonywania zawodu ratownika medycznego" oraz wpisu do rejestru – podało we wtorek Ministerstwo Zdrowia.

Rozszerzenie zakazu prowadzenia pojazdów na inne kategorie niż orzeczone - wyrok TK

Uniemożliwienie osobom, którym odebrano prawo jazdy określonej kategorii, odzyskania prawa jazdy innych kategorii jest niezgodne z konstytucją. Tak wynika z wtorkowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

Rekrutacja do sektora dóbr i usług konsumpcyjnych. Jakie są trendy? [RAPORT]

Większa automatyzacja działań, wykorzystanie sztucznej inteligencji, na nowo zdefiniowana obsługa klienta. Czy czeka nas rewolucja rynku pracy?

Jak obliczyć punkty z egzaminu ósmoklasisty

Ósmoklasiści znają już swoje wyniki egzaminów. Ile punktów dostaniesz za  świadectwo, a ile za egzamin? Sprawdź jak to policzyć!

Egzamin ósmoklasisty 2023 r.: Skale centylowe wyników

Egzamin ósmoklasisty odbył się w maju 2023 r. Wyniki opublikowane zostały na początku lipca. Najwięcej trudności sprawiła uczniom matematyka. Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała skale centylowe wyników. Sprawdź jak poszedł egzamin ósmoklasisty z poszczególnych przedmiotów.

Jak sprawdzić czy autobus lub autokar nadaje się do jazdy?

Bezpieczny Autobus. Autokar wiozący dzieci na kolonię albo miejski autobus, który codziennie wozi pasażerów do pracy można sprawdzić! Jak to zrobić? Co trzeba przygotować? 

Wyniki egzaminu ósmoklasisty uzależnione od lokalizacji szkoły

Znamy wyniki egzaminu ósmoklasisty! Kto najlepiej napisał egzamin? Okazuje się, że wyniki egzaminu ósmoklasisty uzależnione są od lokalizacji szkoły. 

Egzamin ósmoklasisty 2023 - wyniki

Znamy wyniki egzaminu ósmoklasisty! Który przedmiot wypadł najlepiej? Z czym uczniowie poradzili sobie najgorzej? 

Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego 2023 - projekt

Rząd zajmie się 4 lipca 2023 r. projektem o Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego. Za kształcenie podyplomowe wszystkich grup medycznych odpowiadać będzie jedna instytucja Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego. Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych zostanie włączone do Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego.

Uwaga na oszustów! Gdzie wyłudzają dane tym razem?

Uwaga na oszustów! NASK ostrzega przed oszustami, którzy w dalszym ciągu podszywają się pod platformę Allegro i wyłudzają dane do portalu Allegro.

KPO: Branżowe centra umiejętności

We wtorek 4 lipca 2023 r. Rada Ministrów zajmie się projektem nowelizacji ustawy Prawo oświatowe i niektórych innych ustaw, który wprowadza branżowe centra umiejętności. Nowej placówka w systemie oświaty – branżowego centrum umiejętności to zaawansowana technologicznie placówka kształcenia, szkolenia i egzaminowania w danej dziedzinie zawodowej.

800+ zamiast 500+ bez składania dodatkowego wniosku

"Przewidziane w projekcie ustawy podniesienie od 1 stycznia 2024 r. wysokości świadczenia z 500 do 800 zł miesięcznie nie będzie wymagało składania do nas nowych wniosków gdyż my podniesiemy wysokość świadczenia z urzędu. Zmiana nastąpi automatycznie i obejmie wszystkich uprawnionych" – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. 

Sąd rejonowy czy okręgowy? Wzrósł próg wartości przedmiotu sporu

Z 75 000 do 100 000 zł zmienił się próg wartości przedmiotu sporu, decydujący o właściwości rzeczowej sądu okręgowego.

Czy była żona dziedziczy po byłym mężu i na odwrót?

Jak rozwód wpływa na dziedziczenie po byłym małżonku? Odpowiedź na to pytanie zależy od tego czy mamy do czynienia z dziedziczeniem testamentowym, czy też ustawowym.

Projekt nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa w Sejmie. Jakie zmiany nas czekają?

Cyberbezpieczeństwo. Projekt nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, który ma wzmocnić pozycję jednostek odpowiadających za cyberbezpieczeństwo, czyli zespołów reagowania na incydenty bezpieczeństwa komputerowego w poniedziałek wpłynął do Sejmu.

Jak założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością?

W pierwszym kwartale 2023 r. liczba zarejestrowanych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością wyniosła prawie 14 tysięcy. Sprawdź, jak krok po kroku tworzy się taką spółkę.

Phishing. Czy potrafimy rozpoznać fałszywą wiadomość? [BADANIE]

Coraz więcej Polaków rozpoznaje phishing - wynika z badania przeprowadzonego pod patronatem Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Czy wiemy jakie działania podjąć, gdy nasze dane zostaną wyłudzone lub skradzione?

Wakacje 2023. Kuratorzy sprawdzają organizatorów wypoczynku

Wakacje 2023. Kuratorzy zatwierdzili dotąd ok. 21 tys. zorganizowanych wypoczynków letnich dla dzieci i młodzieży: wyjazdów, kolonii, półkolonii i obozów. Łącznie skorzysta z nich ok. 879 tys. uczniów – dowiedziała się PAP w MEiN.

Jak Polacy dbają o zdrowie? RAPORT

Jak Polacy dbają o zdrowie? Jaka jest świadomość społeczeństwa na temat kondycji fizycznej i badań profilaktycznych? Czy inflacja i jej wpływ na finanse Polaków odbija się także na ich zdrowiu? Sprawdzamy! 

Nowelizacja Kpc usprawni postępowania cywilne

Postępowania cywilne mają być sprawniejsze. Taki jest cel nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego, której zasadnicza część weszła w życie 1 lipca. Nowe przepisy mają m.in. zmniejszyć obciążenie sądów okręgowych, wzmocnić pozycję konsumentów w postępowaniach z ich udziałem i przyśpieszyć prowadzenie spraw cywilnych.

Koniec stanu zagrożenia epidemicznego od 1 lipca 2023 r.

1 lipca 2023 r. zostaje zniesiony stan zagrożenia epidemicznego. Co to oznacza w praktyce?

Zagraniczny urlop. Z polisą czy bez? [BADANIE]

Na podróż bez wykupionej ochrony decyduje się co piąty polski turysta. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez rankomat.p.

Pies w lesie. O czym trzeba pamiętać?

Czy do każdego lasu można wejść z psem? Jakie są kary za puszczenie psa luzem? Lasy Państwowe przypominają o ważnych zasadach.

Kiedy wybory do Sejmu i Senatu w 2023 roku? Prezydent Duda: 15 października, to "bardzo ładna data"

Jest bardzo wysokie prawdopodobieństwo, że wybory do Sejmu i Senatu odbędą się październiku - powiedział 30 czerwca 2023 r. w Radiu Zet prezydent Andrzej Duda. Termin 15 października (Dzień Papieski) prezydent uznał za "bardzo ładną datę". Termin wyborów poznamy najpóźniej 14 sierpnia. Możliwe są cztery terminy: 15 października, 22 października, 29 października lub 5 listopada.

Kradzieże i włamania - w których miastach i powiatach jest najgorzej? Mapa przestępstw przeciw mieniu

Kolejny raz wzrosła liczba przestępstw przeciwko mieniu. Chodzi o kradzieże, włamania, oszustwa, zniszczenie lub przywłaszczenie cudzej rzeczy. W których miastach i powiatach w Polsce tegu typu przestępstwa zdarzają się najczęściej?

REKLAMA