Pielęgniarki pomogą przy nowym dodatku do renty socjalnej? Będą ułatwienia w otrzymaniu orzeczenia?
REKLAMA
REKLAMA
Tak przedstawiono to w opisie planowanej nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw.
REKLAMA
Źródłem informacji jest Wykaz prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
Nowelizacja ma uporządkować wydawanie orzeczeń lekarskich dla m.in. rencistów (za projekt odpowiada Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Mają się pojawić w tej ustawie takie zapisy (nie tylko dla pielęgniarek, ale i fizjoterapeutów):
Dodatek do renty socjalnej ściśle wiąże się z orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji
Rząd planuje, że orzeczenia będą wydawać:
- fizjoterapeuci (w sprawach o rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej w zakresie profilu narządu ruchu) oraz
- pielęgniarki (w sprawach, w których ustala się niezdolność do samodzielnej egzystencji, przez pielęgniarki i pielęgniarzy)
Generalnie idea jest taka, aby osoby wykonujące samodzielne zawody medyczne mogły wydawać orzeczenia. Oczywiście w zakresie swoich specjalizacji. Zdaniem przedstawicieli rządu pielęgniarki mają uprawnienia do oceny niesamodzielności (i jej stopnia przez rencistów).
Wszyscy wiemy, że lekarze orzecznicy i komisje lekarski wydawane w ZUS warunkują uprawnienia do świadczeń z ubezpieczeń społecznych. W szczególności są to:
- renta z tytułu niezdolności do pracy,
- renta szkoleniowa,
- dodatek pielęgnacyjny.
Podobnie jest w zabezpieczeniach społecznych:
- renta socjalna,
- świadczenie uzupełniające do osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji
Rząd przewidział, że wiele osób nie ma orzeczenia potrzebnego do dodatku do renty socjalnej
Rząd wprowadził ścieżkę dla rencistów, którzy postarają się zdobyć orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji
Przyznanie dodatku dopełniającego osobie pobierającej rentę socjalną, która ma orzeczoną niezdolność do samodzielnej egzystencji, następuje z urzędu i nie wymaga wydania decyzji. W przypadku gdy osoba pobierająca rentę socjalną nie ma w dniu wejścia przepisów o tym dodatku orzeczonej niezdolności do samodzielnej egzystencji istnieje taka ścieżka:
Dodatek dopełniający przysługuje na jej wniosek, o ile osoba ta uzyska orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji.
W takim przypadku osoby rencista otrzyma wyrównanie od miesiąca złożenia wniosku (nie wcześniej niż w maju 2025 r.)
Podstawowe informacje o dodatku dopełniającym do renty socjalnej
Osobie uprawnionej do renty socjalnej, będącej całkowicie niezdolną do pracy oraz do samodzielnej egzystencji, przysługuje dodatek dopełniający w wysokości 2520 zł.
Dodatek dopełniający przyznaje się na wniosek osoby ubiegającej się o ten dodatek lub jej przedstawiciela ustawowego.
Dodatek dopełniający wypłaca się z rentą socjalną.
Źródło przepisu: USTAWA z dnia 27 września 2024 r. o zmianie ustawy o rencie socjalnej oraz niektórych innych ustaw Link do Sejmu
Dziś nie ma możliwości wydania orzeczenia dla dodatku dopełniającego do renty socjalnej
Art. 6b. 1. Wniosek o dodatek dopełniający zawiera m.in.
1) zaświadczenie o stanie zdrowia wystawione przez lekarza leczącego nie wcześniej niż miesiąc przed dniem złożenia wniosku;
2) posiadaną dokumentację medyczną z przebiegu leczenia.
Dla porównania pierwotny projekt nowelizacji:
Projekt USTAWY o zmianie ustawy o rencie socjalnej oraz niektórych innych ustaw
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat