Po 30 IX zaświadczenie dla 5400 osób niepełnosprawnych. Być może zaświadczenia będą wysłane po prostu pocztą [Nowelizacja PDF]
REKLAMA
REKLAMA
Sejm rozwiązał problem niepełnosprawnych nastolatków. Orzeczenie o niepełnosprawności zostały przedłużone (nowe przepisy wchodzą w życie 30 września). Zostają też przywrócone wszystkie uprawnienia, które wygasły przed wejściem w życie nowych przepisów.
REKLAMA
Poniżej treść nowelizacji w PDF:
Od 30 IX opiekunowie 5400 osób niepełnosprawnych dostaną zaświadczenie. I mogą kupić pieluchomajtki
Kluczowa dla tych osób jest nie tylko możliwość przedłużenia orzeczenia, ale i otrzymania zaświadczenia na podstawie, którego rodzice mogą kupić np. pieluchomajtki.
Niepełnosprawne dziecko (wiek 17 lat) ma wyznaczoną na 22 października komisję orzeczniczą PZON. Jest pewne, że 22 października komisja wyda identyczne orzeczenie (stan zdrowia się nie zmienił).
Według poprzednich przepisów:
Orzeczenie o niepełnosprawności dziecka wygasło 30 września 2024 r. PZON nie wydał zaświadczenia o przedłużeniu ważności orzeczenia (bo wygasło). Od 1 października 2024 r. matka dziecka nie mogła pozyskać (ze zniżką albo za darmo) np. pieluchomajtek.
Według znowelizowanych przepisów (od 30 września 2024 r.) - tu problem, kiedy te przepisy będą w Dzienniku Ustaw?:
Orzeczenie o niepełnosprawności nie wygasło 30 września 2024 r. Zostało przedłużone o 6 miesięcy. PZON wyda zaświadczenia. Na podstawie zaświadczenia matka dziecka może otrzymać (ze zniżką albo za darmo) np. pieluchomajtki.
Dlaczego podajemy przykład pieluchomajtek? Bo napisała do nas mama bliźniaczek, która ma kłopoty z ich kupnem (na podstawie poprzednich przepisów).
List od mamy niepełnosprawnych bliźniaczek - przedłużenie orzeczenia i zaświadczenie
(…) wraz z 30 września poważnym problemem staje się zaopatrzenie medyczne dla takich osób, np. Pieluchomajtki (bez orzeczenia i zlecenia nie można kupić z dofinansowaniem NFZ)
Jestem matką dzieci (bliźniaczki) z takimi potrzebami, po wygaśnięciu orzeczenia od października zostajemy bez funduszy, ubezpieczenia zdrowotnego i zaopatrzenia medycznego. Termin komisji mamy wyznaczony na 22 listopada. (2 miesiące) W październiku mamy zaplanowany zabieg operacyjny.... Telefon pełnomocnika do spraw osób niepełnosprawnych jest nieczynny, Rzecznika praw dziecka również rozłącza.... Rodzice zostają pozostawieni samym sobie
Zaświadczenie można otrzymać pocztą
W sytuacji opisanej w liście zaświadczenie można otrzymać pocztą. Tak można odczytać nowe przepisy (mówią, że PZON wydaje zaświadczenia). Zobaczymy, czy tak się rzeczywiście stanie, czy jednak potrzebna będzie wizyta osobista.
WAŻNE! Dzieci Czytelniczki będą dysponowały nowym orzeczeniem już 22 października. Wtedy zaświadczenie nie będzie już im potrzebne.
Pełna treść nowelizacji
USTAWA z dnia 25 września 2024 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych
Art. 1. W ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2024 r. poz. 44, 858, 1089 i 1165) w art. 6bb uchyla się ust. 2.
REKLAMA
Art. 2. 1. Decyzje i rozstrzygnięcia, na mocy których przyznano prawo do uzależnionych od niepełnosprawności świadczeń rodzinnych, świadczeń z funduszu alimentacyjnego, zasiłków dla opiekunów, świadczeń lub dodatków na pokrycie kosztów utrzymania dziecka lub osoby pełnoletniej w rodzinnej pieczy zastępczej albo świadczenia „aktywni rodzice w pracy” lub „aktywnie w żłobku”, wydane na podstawie orzeczeń o niepełnosprawności albo orzeczeń o stopniu niepełnosprawności, których okres ważności uległ przedłużeniu na podstawie art. 6bb ust. 1 ustawy zmienianej w art. 1 zmienia się w zakresie okresu, na jaki przyznano prawo do tych świadczeń, zasiłków albo dodatków, z uwzględnieniem określonego w art. 6bb ust. 1 ustawy zmienianej w art. 1 terminu ważności orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.
2. Postępowanie w sprawie zmiany decyzji i rozstrzygnięć przyznających prawo do świadczeń, zasiłków albo dodatków, o których mowa w ust. 1, wszczyna się z urzędu na podstawie danych z systemu, o którym mowa w art. 6d ust. 1 ustawy zmienianej w art. 1, lub danych z zaświadczenia, o którym mowa w art. 6bb ust. 3 ustawy zmienianej w art. 1. Przepisów art. 10 i art. 61 § 4 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2024 r. poz. 572) nie stosuje się.
3. Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się także do decyzji i rozstrzygnięć w których upłynął już okres, na który przyznano prawo do uzależnionych od niepełnosprawności świadczeń, zasiłków albo dodatków.
REKLAMA
Art. 3. 1. Jeżeli decyzja przyznająca świadczenie z pomocy społecznej, o której mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2024 r. poz. 1283), została wydana w związku z niepełnosprawnością potwierdzoną orzeczeniem o niepełnosprawności albo orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności i okres, na który została przyznana pomoc, jest uzależniony od terminu ważności tego orzeczenia, którego okres ważności uległ przedłużeniu na podstawie art. 6bb ust. 1 ustawy zmienianej w art. 1, okres wskazany w decyzji ulega przedłużeniu na okres, na jaki zachowuje ważność orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, zgodnie z art. 6bb ust. 1 ustawy zmienianej w art. 1, na podstawie decyzji wydanej z urzędu.
2. Zmiana decyzji w przypadku, o którym mowa w ust. 1, następuje na podstawie danych z systemu, o którym mowa w art. 6d ust. 1 ustawy zmienianej w art. 1, lub danych z zaświadczenia, o którym mowa w art. 6bb ust. 3 ustawy zmienianej w art. 1, i nie wymaga przeprowadzenia rodzinnego wywiadu środowiskowego ani jego aktualizacji.
3. Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się także do decyzji, w których upłynął już okres, na który przyznano prawo do uzależnionych od niepełnosprawności świadczeń z pomocy społecznej.
Art. 4. 1. Do osób niepełnosprawnych, o których mowa w art. 6bb ust. 2 ustawy zmienianej w art. 1 w brzmieniu dotychczasowym, które ukończyły 16 rok życia po dniu 30 września 2024 r. stosuje się art. 6bb ust. 1 ustawy zmienianej w art. 1.
2. Do spraw wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, dotyczących wniosków osób niepełnosprawnych, o których mowa w art. 6bb ust. 2 ustawy zmienianej w art. 1 w brzmieniu dotychczasowym, dotyczących wydania orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, stosuje się art. 6bb ust. 1 ustawy zmienianej w art. 1.
3. Osobom niepełnosprawnym, o których mowa w ust. 1 i 2, przewodniczący powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności wydaje zaświadczenie określające nowy termin ważności dotychczasowego orzeczenia o niepełnosprawności, uwzględniając przepisy art. 6bb ust. 1 ustawy zmienianej w art. 1.
Art. 5. W decyzjach, o których mowa w art. 6b3 ust. 1 ustawy zmienianej w art. 1, wydanych w wyniku rozpatrzenia wniosków złożonych w okresie od dnia 1 stycznia 2025 r. do dnia 31 grudnia 2025 r., poziom potrzeby wsparcia, o którym mowa w art. 4b ust. 3 ustawy zmienianej w art. 1, ustala się od dnia złożenia wniosku.
Art. 6. Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z wyjątkiem art. 1 i art. 4, które wchodzą w życie z dniem ogłoszenia, z mocą od dnia 30 września 2024 r.
MARSZAŁEK SEJMU
/ – / Szymon Hołownia
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA