Przedawnienie długów w 2024 r. Kiedy kończy się możliwość dochodzenia swoich roszczeń?
REKLAMA
REKLAMA
- Czym jest przedawnienie długu?
- Warunki przedawnienia długu
- Jakie są skutki przerwania biegu przedawnienia?
- Terminy przedawnienia długu
- Gdzie znajdę listę długów?
- Jak liczyć przedawnienie długu?
Czym jest przedawnienie długu?
Przedawnienie długo oznacza termin, po upływie którego dłużnik nie jest prawnie zobowiązany do uregulowania zaległych płatności, a wierzyciel traci prawo do egzekwowania należności. Zarówno wierzyciele jak i dłużnicy muszą być świadomi terminów, które ich obowiązują. Wierzyciele po to, by skutecznie egzekwować dochodzenie swoich roszczeń, a dłużnicy, by mieć świadomość swoich obowiązków oraz terminu przedawnienia swoich długów. W wyjątkowych przypadkach, po rozważeniu interesów stron, sąd może nie uwzględnić terminu upływu przedawnienia roszczenia.
REKLAMA
Warunki przedawnienia długu
Aby dług uległ przedawnieniu, muszą być ku temu odpowiednie przesłanki:
- musi upłynąć określony przez prawo czas,
- nie mogą zostać podjęte działania prawne, które przerwałyby bieg przedawnienia.
Przerwanie biegu przedawnienia może nastąpić poprzez:
- wezwanie do zapłaty,
- działania skierowane do sądu, w tym m.in. złożenie pozwu, bądź wezwanie do zawarcia porozumienia,
- zawarcie obustronnej ugody,
- rozpoczęcie mediacji.
Należy pamiętać, że ignorowanie wiadomości, bądź prób kontaktu wierzyciela nie jest sposobem na przedawnienie długu. Wierzyciel może wykorzystać zapisy o podjętych próbach kontaktu w sądzie.
Jakie są skutki przerwania biegu przedawnienia?
Po każdym przerwaniu przedawnienia biegnie ono na nowo. W przypadku, gdy przerwanie przedawnienia następuje poprzez czynności w postępowaniu przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju albo przed sądem polubownym przedawnienie nie biegnie na nowo, dopóki postępowanie to nie zostanie zakończone.
Terminy przedawnienia długu
W Kodeksie cywilnym przewidziane jest przedawnienie roszczeń majątkowych. W większości przypadków termin przedawnienia wynosi sześć lat. Roszczenia o świadczenia okresowe oraz roszczenia związane z prowadzeniem działalności gospodarczej przedawniają się po trzech latach. Należy pamiętać, że koniec terminu przedawnienia przypada na ostatni dzień roku kalendarzowego, chyba, że termin przedawnienia jest krótszy niż dwa lata.
Gdzie znajdę listę długów?
Niespłacone zobowiązania są wpisywane do rejestrów dłużników jak np. BIG - Biuro Informacji Gospodarczej. To utrudnia dłużnikom zaciąganie kolejnych zobowiązań. Jeśli jednak dług zostanie przedawniony, można zażądać usunięcia wpisu o nim. Obecnie w BIG InfoMonitor znajduje się ponad 100 mln informacji o zadłużeniach.
Jak liczyć przedawnienie długu?
Za początek biegu przedawnienia się długu należy liczyć datę, na którą wyznaczono spłatę długu. W przypadku długów podatkowych, jest to data końca roku kalendarzowego, w którym dana należność musi zostać zapłacona. Najlepiej opłacać wszelkie zobowiązania terminowo. W przypadku wystąpienia długu, należy pamiętać, że bieg przedawnienia można bardzo łatwo przerwać.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat