REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czym jest umowa zlecenia?

Popularną formą zatrudniania są umowy cywilnoprawne, a zwłaszcza umowa zlecenia. Zawiera się je coraz częściej i coraz chętniej. Warto wiedzieć kto i kiedy powinien taką umowę zawrzeć a także jakie postanowienia powinny się w niej znaleźć.

Jak napisać umowę przedwstępną

Umowa przedwstępna powinna być każdorazowo dostosowana do konkretnej transakcji, gotowe wzorce takich umów są często zawodne. Treść i forma umowy przedwstępnej jest bardzo ważna. Warto zatem zapoznać się z kilkoma uwagami na ten temat.

Jak wykupić mieszkanie komunalne ?

Długoletni najemcy mieszkań komunalnych (lub np. ich spadkobiercy) mogą wykupić mieszkania z dużą (nawet 90% ) bonifikatą. O ile rzecz jasna gmina może i chce lokal sprzedać.

Intercyza umową majątkową między małżonkami

Małżonkowie mogą za pomocą intercyzy ukształtować stosunki majątkowe między sobą inaczej niż przewiduje ustawowy wymóg.

REKLAMA

Jak napisać pozew o ustanowienie rozdzielności majątkowej między małżonkami?

Małżonkowie mogą zawrzeć umowę o rozdzielności majątkowej u notariusza. Jednak nie wszyscy małżonkowie chcą i mogą dojść do porozumienia, jeśli chodzi o podział majątku. W takich sytuacjach każdy z małżonków może żądać ustanowienia rozdzielności majątkowej przez sąd.

Kiedy powstaje rozdzielności majątkowa między małżonkami?

Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami, z mocy ustawy, wspólność majątkowa. Nazywana jest wspólnością ustawową. Przedmioty majątkowe nabyte w czasie trwania małżeństwa przez oboje małżonków lub przez jedno z nich stanowią majątek wspólny.

Jak nie płacić za długi drugiego małżonka?

W polskim prawie istnieje zasad, że dłużnik odpowiada za zobowiązania majątkiem osobistym. Małżonkowie zawsze odpowiadają majątkiem wspólnym za zobowiązania, które zaciągnęli oboje. Niekiedy rozwód i zniesienie wspólności majątkowej nie chronią ich majątku przed egzekucją.

Umowę majątkową małżonków dopuszcza prawie każde państwo

Po wstąpieniu w związek małżeński w Polsce pomiędzy małżonkami powstaje majątkowa wspólność ustawowa. Podobnie jest w innych krajach europejskich, jednak nie we wszystkich. W ustawodawstwie UE często występuje także rozdzielność majątkowa.

REKLAMA

Jak złożyć pozew o rozwód?

Pozew o rozwód powinien zostać złożony w formie pisemnej w wydziale cywilnym w sądzie okręgowym. O rozwodzie sąd orzeka na żądanie małżonka. Poniżej przedstawiamy kolejne etapy prawidłowego przygotowania pozwu o rozwód.

Jak przebiega sprawa rozwodowa w sądzie?

Sprawy o rozwód rozstrzyga sąd okręgowy. Czyni to w trybie procesu. Każdy z małżonków ma prawo wniesienia pozwu o rozwód.

Kiedy sąd nie orzeknie rozwodu?

Sąd orzekając o rozwodzie bada przede wszystkim, czy między małżonkami nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego. Niekiedy pomimo ustanie więzi uczuciowej, fizycznej i gospodarczej, sąd nie orzeknie rozwodu.

Jakie są przesłanki orzeczenia rozwodu przez sąd?

Do orzeczenia rozwodu może dojść tylko, jeśli między małżonkami nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia. Sąd bada, czy istnieje między nimi więź uczuciowa, fizyczna i majątkowa, a jeżeli nie istnieje, to od jak dawna. Z żądaniem rozwodu może wystąpić każdy z małżonków.

Kto ponosi winę za rozpad małżeństwa?

Jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia, każdy z nich może żądać, aby sąd rozwiązał małżeństwo przez rozwód. Sąd orzeka o tym kto ponosi winę za rozpad małżeństwa, chyba że małżonkowie od tego odstąpią.

O czym orzeka sąd w wyroku rozwodowym?

Orzeczenie sądu rozstrzyga przede wszystkim o tym, że małżeństwo przestaje istnieć. Od orzeczenia sądu zależą także inne decyzje odnoszące się do małżonków lub ich dzieci. Sąd ma obowiązek orzec o winie jednego lub obojga małżonków, chyba, że małżonkowie zgodnie od tego odstąpili.

Jakie są skutki orzeczenia rozwodu?

Od dnia uprawomocnienia się wyroku rozwodowego, małżonkowie stają się osobami wolnymi. Mogą zawrzeć nowe małżeństwo. To jednak nie jedyny skutek rozwodu.

Małżonkowie umawiają się o podział majątku po rozwodzie

Umowa o podział majątku wspólnego małżonków może zostać zawarta, gdy małżeństwo zostało rozwiązane przez rozwód.

Rozwodowa "wojna domowa", czyli co dla kogo

Podczas sprawy rozwodowej sąd często orzeka o sposobie korzystania z mieszkania przez małżonków. Sąd może orzec także o obowiązku przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny, sprawowania pieczy nad dziećmi, czy płacenia alimentów współmałżonkowi.

Z jakich przyczyn następuje unieważnienie małżeństwa?

W polskim prawie małżeństwo zawarte pomimo istnienia przeszkody małżeńskiej jest ważne dopóki, nie zostanie przez sąd wydane postanowienie o unieważnieniu małżeństwa.

Wzory pism

Opłaty sądowe w sprawach rozwodów i separacji

 

Czy można liczyć na podwyższenie alimentów?

Kilka lat temu rozwiodłam się sąd przyznał wówczas bardzo niskie alimenty na nasze dziecko. Ostatnio dowiedziałam się, że były mąż znalazł lepszą pracę. Czy w takiej sytuacji mogę oczekiwać podwyższenia alimentów?

Miejsce złożenia pozwu o separację

Zamierzam wnieść pozew o separację. Jednak nie wiem dokładnie, do którego sądu mam go złożyć. Obecnie nie mieszkamy już razem. Mąż przeprowadził się do Krakowa, a ja nadal przebywam w Warszawie, gdzie przez parę lat wspólnie mieszkaliśmy.

Czy rodzeństwo zawsze musi płacić alimenty?

Mam siostrę i brata. Znajduję się w o wiele gorszej sytuacji materialnej niż oni. Jestem osobą samotną, nie mam męża. Czy rodzeństwo ma obowiązek płacić dla mnie alimenty?

Czy dziecko może wystąpić w roli świadka?

Rozwodzę się z mężem i chcę udowodnić, że rozkład pożycia nastąpił z jego winy. Najlepszymi świadkami zdarzeń przesądzających o tym są nasze dzieci, które obecnie mają 12 i 19 lat. Czy mogą wystąpić przed sądem w roli świadków?

Czy od ojca dziecka należą się pieniądze na utrzymanie?

Jestem studentką i zaszłam w ciążę. Nie mam żadnych środków utrzymania. Ojciec dziecka uznał je za swoje, ale nie będziemy go razem wychowywać. Czy w takim przypadku mogę upominać się o pieniądze na utrzymanie w czasie ciąży od ojca dziecka?

Czy można po roku upomnieć się o zwrot kosztów?

Rok temu urodziłam nieślubne dziecko. Nie chciałam wtedy żadnych pieniędzy od jego ojca. Jednak teraz mam kłopoty ze zdobyciem środków na życia. Będę składać pozew o alimenty. Czy mogę dodatkowo upomnieć się o pokrycie wydatków związanych z ciążą i porodem, mimo że minął już rok?

Czy druga żona ma płacić alimenty?

Kilka tygodni temu zmarł mój były mąż, który płacił systematycznie alimenty na nasze wspólne dziecko. Czy teraz mogę domagać się, by jego druga żona płaciła alimenty mojemu synowi, który ma 10 lat?

Czy w niedostatku po rozwodzie dostanie się alimenty?

Mąż chciał szybko otrzymać rozwód, więc postanowiliśmy nie ustalać winy. Czy muszę znajdować się w niedostatku, aby otrzymać od niego alimenty?

Czy trzeba jeszcze utrzymywać dziecko?

Moja syn skończył studia licencjackie i kończy 24 lata. Ostatnio stwierdził, że chce jeszcze ukończyć studia magisterskie. Studia te są bardzo czasochłonne i nie będzie miał możliwości podjąć pracy. Czy będę musiał nadal go utrzymywać?

Wyjazd dziecka za granicę po rozwodzie

Jestem po rozwodzie chce wyjechać z dzieckiem za granicę. Czy mogę to zrobić bez zgody męża.

Wspólne mieszkanie po rozwodzie

Czy po rozwodzie lub separacji nadal będę musiał mieszkać z byłą żoną? Nie dogadujemy się i obawiam się, że będzie to utrudniało nasz wspólny pobyt pod jednym dachem.

Lepszy rozwód czy separacja?

Od jakiegoś czasu nie układa nam się z żoną. Coraz trudniej porozumieć nam się w codziennych sprawach. Zastanawiam się, czy lepiej będzie dla mnie, jeśli wystąpię o rozwód czy może o separację.

Orzeczenie o władzy rodzicielskiej

Od dłuższego czasu mój mąż zaniedbywał rodzinę i popadł w alkoholizm. Wniosłam sprawę o odebranie mu władzy rodzicielskiej nad naszymi dziećmi, potem złożyłam pozew o separację. Sąd zawiesił postępowanie dotyczące władzy rodzicielskiej. Co to oznacza? Czy ta sprawa będzie w jakiś sposób załatwiona?

Jakie są koszty sprawy rozwodowej?

W spawie rozwodowej sąd zasądził ode mnie zwrot kosztów na łączną kwotę 4000 zł. Dlaczego zostałem obciążony tak wysokimi kosztami? Co się składa na tę kwotę?

Jakie obowiązki po ustaniu małżeństwa?

Małżeństwo mojego syna prawdopodobnie zostanie unieważnione z powodu choroby psychicznej jego żony. Synowa straciła pracę i nie ma żadnych dochodów. Czy będzie mogła od mojego syna domagać się alimentów, tak jak w przypadku rozwodu?

Czy sąd może znieść separację?

Od dwóch lat pozostajemy z mężem w separacji. Ostatnio pogodziliśmy się. Czy możemy wnieść sprawę do sądu o zniesienie separacji?

Czy potrzebna jest zgoda małżonka na rozwód?

Chce się rozwieść z moją żoną, jednak ona nie chce się na to zgodzić. Czy możliwe jest orzeczenie przez sąd rozwodu, jeśli jeden z małżonków nie wyraża zgody na rozwód?

Alimenty od byłego męża

Moja córka rozwodzi się i prawdopodobnie wina za rozkład pożycia małżeńskiego zostanie przypisana jej mężowi. Dotychczas nie pracowała i była na utrzymaniu męża. Kto będzie miał obowiązek utrzymywania jej. Czy po rozwodzie były mąż będzie miał obowiązek alimentacyjny?

Czy małżonkowie w separacji mają obowiązek wzajemnie sobie pomagać?

Sąd orzekł separację. Żona domaga się ode mnie pomocy i grozi, że wystąpi o alimenty. Czy ma do tego prawo?

Władza rodzicielska

Władza rodzicielska to całokształt obowiązków i praw obojga rodziców do wykonywania pieczy nad osobą i majątkiem dziecka oraz do wychowania dziecka.

Uznanie dziecka

Uznanie dziecka jest jednym ze sposobów ustalenia ojcostwa. Ojciec dziecka składa odpowiednie oświadczenia w urzędzie stanu cywilnego lub sądzie opiekuńczym.

Ustalenie ojcostwa

Sposób ustalenia ojcostwa zależny jest od tego, czy dziecko urodziło się w czasie trwania małżeństwa, czy jest dzieckiem pozamałżeńskim.

Unieważnienie małżeństwa

Małżeństwo może zostać unieważnione jeśli zostało zawarte pomimo istnienia przeszkody małżeńskiej. Małżeństwo jest ważne i skuteczne dopóki sąd nie wyda orzeczenia o jego unieważnieniu.

Separacja

Separacja to postanowienie lub wyrok sądu powodujący w praktyce, że małżeństwo przestaje istnieć, ale nie można zawrzeć nowego małżeństwa.

Sąd rodzinny

Sądy rodzinne (wydziały rodzinne i nieletnich), powołane są do rozpoznawania spraw z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego, postępowania w sprawach nieletnich i w stosunku do osób uzależnionych od alkoholu.

Rozwód kościelny

Prawo kościelne broni nierozerwalności małżeństwa. Istnieją jednak sytuacje, w których dopuszcza się możliwość rozwiązania lub też orzeczenia nieważności sakramentu małżeństwa.

Rozwód

Rozwód to rozwiązanie małżeństwa przez sąd, wówczas gdy między małżonkami nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia. Pomiędzy małżonkami została zerwana wszelka istniejąca do tej pory więź duchowa, fizyczna i gospodarcza.

Rozkład pożycia małżeńskiego

Małżeństwo może być rozwiązane, jeśli doszło do trwałego i zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego. W każdej sprawie rozwodowej sąd musi stwierdzić, czy ustało pożycie małżeńskie.

Mediacja rodzinna

W sprawach rodzinnych mediator pomaga członkom rodziny w przeprowadzeniu trudnej rozmowy w sposób bezpieczny, uporządkowany, spokojny.

Małżeństwo

Małżeństwo jest trwałym związkiem mężczyzny i kobiety. Zawarcie małżeństwa następuje przez złożenie przez dwie osoby przeciwnej płci i stanu wolnego, zgodnego oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński.

REKLAMA