REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Co musi zawierać umowa kredytu konsumenckiego

Umowa o kredyt konsumencki to umowa, na mocy której przedsiębiorca w zakresie swojej działalności udziela lub daje przyrzeczenie udzielenia konsumentowi kredytu w jakiejkolwiek postaci.

Czym jest kredyt

Przez umowę kredytu bank zobowiązuje się oddać do dyspozycji kredytobiorcy na czas oznaczony w umowie kwotę środków pieniężnych z przeznaczeniem na ustalony cel, a kredytobiorca zobowiązuje się do korzystania z niej na warunkach określonych w umowie, zwrotu kwoty wykorzystanego kredytu wraz z odsetkami w oznaczonych terminach spłaty oraz zapłaty prowizji od udzielonego kredytu.

Czy warto korzystać z banku internetowego

Korzystanie z usług bankowych przez internet jest szybsze i tańsze niż tradycyjne metody dokonywania przelewów i zleceń. Jeżeli nasz bank oferuje taką możliwość, to warto z niej skorzystać.

Czym różni się kredyt od pożyczki

W języku codziennym zamiennie używamy słów „pożyczka” i „kredyt”. Jednak w myśl przepisów prawa obydwa te pojęcia się różnią i to znacznie. Oto kilka znaczących różnic.

REKLAMA

Jak właściwie sporządzić umowę pożyczki

Brakuje nam pieniędzy na zakupy. Co wtedy zrobić? Najlepiej je pożyczyć. Aby to jednak zrobić trzeba zawrzeć umowę pożyczki. Warto zapoznać się z kilkoma poradami na temat tego, co powinno znaleźć się w takiej umowie.

Czym jest pożyczka

Pożyczanie pieniędzy jest bardzo popularne w życiu codziennym. Za każdym razem warto jednak zabezpieczyć się na wypadek gdyby dłużnik nie chciał oddać pieniędzy. W tym celu trzeba dobrze sformułować umowę pożyczki

Jak sporządzić umowę o dzieło?

Popularne są inne niż umowa o pracę formy współpracy. Jeżeli zlecającemu zależy na wymiernym efekcie pracy powinien zawrzeć umowę o dzieło. Oto kilka uwag i porad na temat tego co musi znaleźć się w umowie o dzieło.

Czym jest umowa o dzieło

Tam, gdzie zamawiającemu mniej zależy na wykonywaniu przez przyjmującego zamówienie określonych czynności, a bardziej na ich efekcie, przydatna jest umowa o dzieło. Jest ona bowiem umową rezultatu.

REKLAMA

Czym umowa zlecenia różni się od umowy o dzieło

Przedsiębiorca potrzebujący pracownika może skorzystać z umów cywilnych: zlecenia lub o dzieło. Często przedsiębiorcy nie wiedzą są między nimi różnice i która jest bardziej dla nich korzystna.

Emerytury dla 60 latków już od 8 maja

Od dawna oczekiwane emerytury dla 60 letnich mężczyzn stały się w końcu realne. Od 8 maja 2008 roku zaczęły obowiązywać przepisy umożliwiające uzyskanie wcześniejszej emerytury pracowniczej 60-letnim mężczyznom posiadającym co najmniej 35-letni staż ubezpieczeniowy.

Jak krok po kroku przygotować umowę o dzieło?

Popularne są inne niż umowa o pracę formy współpracy. Jeżeli zlecającemu zależy na wymiernym efekcie pracy powinien zawrzeć umowę o dzieło. Oto kilka uwag i porad na temat tego co musi znaleźć się w umowie o dzieło.

Jak bezpiecznie kupować na aukcjach internetowych

Aby uniknąć problemów związanych z dokonywaniem zakupów na e-aukcjach, warto być mądrym przed szkodą. Należy dokładnie sprawdzić towar i wiarygodność sprzedawcy, a także zabezpieczyć swój komputer i konto na portalu aukcyjnym.

Czy można reklamować towar kupiony przez internet

Klienci sklepów internetowych mogą składać reklamacje tak samo, jak w przypadku zwykłych zakupów. Można je złożyć u sprzedawcy albo skorzystać z uprawnień wynikających z gwarancji.

Na co zwrócić uwagę w umowie sprzedaży samochodu

Przez umowę sprzedaży samochodu, tak samo jak i przy sprzedaży innych dóbr, sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić za nią sprzedawcy określoną cenę.

Warunki wymagane do uzyskania emerytury pracowniczej

Przejście na wcześniejszą emeryturę pracowniczą jest uzależnione od spełnienia określonych warunków. Warto poznać szczegółowo zasady korzystania z tego uprawnienia.

Po co zawiera się umowę przedwstępną sprzedaży nieruchomości

Sprzedaż nieruchomości poprzedzona jest zwykle umową przedwstępną. Jest to rozwiązanie korzystne dla obu stron transakcji. Kupujący ma pewność że sprzedający nie sprzeda nieruchomości komu innemu a sprzedawca że w razie nie dojścia do skutku umowy otrzyma odszkodowanie.

Zakupy spożywcze przez internet

Odzyskamy pieniądze, a sprzedawca zacznie dokładniej kontrolować towar - to najczęstszy efekt złożenia reklamacji zepsutego towaru kupionego w internetowym sklepie spożywczym.

Wysokość emerytury pracowniczej


Przedstawiamy sposób obliczania wysokości emerytury pracowniczej.

Jak reklamować wadliwy towar

Bardzo często nowo zakupiony sprzęt się psuje, albo ma wady których na pierwszy rzut oka nie widać. Co może w takiej sytuacji zrobić pokrzywdzony klient? Najlepiej zgłosić reklamację.

Kiedy można zwrócić towar

Z zakupów dokonanych w internecie można zwykle zrezygnować w ciągu dziesięciu dni. Są jednak wyjątki - sklep nie musi przyjąć m.in. rozpakowanych płyt, kaset czy filmów DVD.

Jak zabezpieczyć umowę sprzedaży

Często umowa sprzedaży przewiduje odroczony termin płatności. Sprzedawcą zastanawia się wtedy, w jaki sposób ma się zabezpieczyć przed niezapłaceniem za towar. Jedną z dostępnych i tanich form zabezpieczenia jest weksel własny in blanco.

Jak ustalić wysokość emerytury

Obliczenie wysokości emerytury następuje według specjalnej, dosyć rozbudowanej procedury. Nie jest ona jednak aż tak zawiła, aby sam ubezpieczony nie mógł sobie poradzić z jej obliczeniem.

Czym jest umowa zlecenia?

Popularną formą zatrudniania są umowy cywilnoprawne, a zwłaszcza umowa zlecenia. Zawiera się je coraz częściej i coraz chętniej. Warto wiedzieć kto i kiedy powinien taką umowę zawrzeć a także jakie postanowienia powinny się w niej znaleźć.

Jak napisać umowę przedwstępną

Umowa przedwstępna powinna być każdorazowo dostosowana do konkretnej transakcji, gotowe wzorce takich umów są często zawodne. Treść i forma umowy przedwstępnej jest bardzo ważna. Warto zatem zapoznać się z kilkoma uwagami na ten temat.

Jak wykupić mieszkanie komunalne ?

Długoletni najemcy mieszkań komunalnych (lub np. ich spadkobiercy) mogą wykupić mieszkania z dużą (nawet 90% ) bonifikatą. O ile rzecz jasna gmina może i chce lokal sprzedać.

Intercyza umową majątkową między małżonkami

Małżonkowie mogą za pomocą intercyzy ukształtować stosunki majątkowe między sobą inaczej niż przewiduje ustawowy wymóg.

Jak napisać pozew o ustanowienie rozdzielności majątkowej między małżonkami?

Małżonkowie mogą zawrzeć umowę o rozdzielności majątkowej u notariusza. Jednak nie wszyscy małżonkowie chcą i mogą dojść do porozumienia, jeśli chodzi o podział majątku. W takich sytuacjach każdy z małżonków może żądać ustanowienia rozdzielności majątkowej przez sąd.

Kiedy powstaje rozdzielności majątkowa między małżonkami?

Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami, z mocy ustawy, wspólność majątkowa. Nazywana jest wspólnością ustawową. Przedmioty majątkowe nabyte w czasie trwania małżeństwa przez oboje małżonków lub przez jedno z nich stanowią majątek wspólny.

Jak nie płacić za długi drugiego małżonka?

W polskim prawie istnieje zasad, że dłużnik odpowiada za zobowiązania majątkiem osobistym. Małżonkowie zawsze odpowiadają majątkiem wspólnym za zobowiązania, które zaciągnęli oboje. Niekiedy rozwód i zniesienie wspólności majątkowej nie chronią ich majątku przed egzekucją.

Umowę majątkową małżonków dopuszcza prawie każde państwo

Po wstąpieniu w związek małżeński w Polsce pomiędzy małżonkami powstaje majątkowa wspólność ustawowa. Podobnie jest w innych krajach europejskich, jednak nie we wszystkich. W ustawodawstwie UE często występuje także rozdzielność majątkowa.

Jak złożyć pozew o rozwód?

Pozew o rozwód powinien zostać złożony w formie pisemnej w wydziale cywilnym w sądzie okręgowym. O rozwodzie sąd orzeka na żądanie małżonka. Poniżej przedstawiamy kolejne etapy prawidłowego przygotowania pozwu o rozwód.

Jak przebiega sprawa rozwodowa w sądzie?

Sprawy o rozwód rozstrzyga sąd okręgowy. Czyni to w trybie procesu. Każdy z małżonków ma prawo wniesienia pozwu o rozwód.

Kiedy sąd nie orzeknie rozwodu?

Sąd orzekając o rozwodzie bada przede wszystkim, czy między małżonkami nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego. Niekiedy pomimo ustanie więzi uczuciowej, fizycznej i gospodarczej, sąd nie orzeknie rozwodu.

Jakie są przesłanki orzeczenia rozwodu przez sąd?

Do orzeczenia rozwodu może dojść tylko, jeśli między małżonkami nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia. Sąd bada, czy istnieje między nimi więź uczuciowa, fizyczna i majątkowa, a jeżeli nie istnieje, to od jak dawna. Z żądaniem rozwodu może wystąpić każdy z małżonków.

Kto ponosi winę za rozpad małżeństwa?

Jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia, każdy z nich może żądać, aby sąd rozwiązał małżeństwo przez rozwód. Sąd orzeka o tym kto ponosi winę za rozpad małżeństwa, chyba że małżonkowie od tego odstąpią.

O czym orzeka sąd w wyroku rozwodowym?

Orzeczenie sądu rozstrzyga przede wszystkim o tym, że małżeństwo przestaje istnieć. Od orzeczenia sądu zależą także inne decyzje odnoszące się do małżonków lub ich dzieci. Sąd ma obowiązek orzec o winie jednego lub obojga małżonków, chyba, że małżonkowie zgodnie od tego odstąpili.

Jakie są skutki orzeczenia rozwodu?

Od dnia uprawomocnienia się wyroku rozwodowego, małżonkowie stają się osobami wolnymi. Mogą zawrzeć nowe małżeństwo. To jednak nie jedyny skutek rozwodu.

Małżonkowie umawiają się o podział majątku po rozwodzie

Umowa o podział majątku wspólnego małżonków może zostać zawarta, gdy małżeństwo zostało rozwiązane przez rozwód.

Rozwodowa "wojna domowa", czyli co dla kogo

Podczas sprawy rozwodowej sąd często orzeka o sposobie korzystania z mieszkania przez małżonków. Sąd może orzec także o obowiązku przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny, sprawowania pieczy nad dziećmi, czy płacenia alimentów współmałżonkowi.

Z jakich przyczyn następuje unieważnienie małżeństwa?

W polskim prawie małżeństwo zawarte pomimo istnienia przeszkody małżeńskiej jest ważne dopóki, nie zostanie przez sąd wydane postanowienie o unieważnieniu małżeństwa.

Wzory pism

Opłaty sądowe w sprawach rozwodów i separacji

 

Czy można liczyć na podwyższenie alimentów?

Kilka lat temu rozwiodłam się sąd przyznał wówczas bardzo niskie alimenty na nasze dziecko. Ostatnio dowiedziałam się, że były mąż znalazł lepszą pracę. Czy w takiej sytuacji mogę oczekiwać podwyższenia alimentów?

Miejsce złożenia pozwu o separację

Zamierzam wnieść pozew o separację. Jednak nie wiem dokładnie, do którego sądu mam go złożyć. Obecnie nie mieszkamy już razem. Mąż przeprowadził się do Krakowa, a ja nadal przebywam w Warszawie, gdzie przez parę lat wspólnie mieszkaliśmy.

Czy rodzeństwo zawsze musi płacić alimenty?

Mam siostrę i brata. Znajduję się w o wiele gorszej sytuacji materialnej niż oni. Jestem osobą samotną, nie mam męża. Czy rodzeństwo ma obowiązek płacić dla mnie alimenty?

Czy dziecko może wystąpić w roli świadka?

Rozwodzę się z mężem i chcę udowodnić, że rozkład pożycia nastąpił z jego winy. Najlepszymi świadkami zdarzeń przesądzających o tym są nasze dzieci, które obecnie mają 12 i 19 lat. Czy mogą wystąpić przed sądem w roli świadków?

Czy od ojca dziecka należą się pieniądze na utrzymanie?

Jestem studentką i zaszłam w ciążę. Nie mam żadnych środków utrzymania. Ojciec dziecka uznał je za swoje, ale nie będziemy go razem wychowywać. Czy w takim przypadku mogę upominać się o pieniądze na utrzymanie w czasie ciąży od ojca dziecka?

Czy można po roku upomnieć się o zwrot kosztów?

Rok temu urodziłam nieślubne dziecko. Nie chciałam wtedy żadnych pieniędzy od jego ojca. Jednak teraz mam kłopoty ze zdobyciem środków na życia. Będę składać pozew o alimenty. Czy mogę dodatkowo upomnieć się o pokrycie wydatków związanych z ciążą i porodem, mimo że minął już rok?

Czy druga żona ma płacić alimenty?

Kilka tygodni temu zmarł mój były mąż, który płacił systematycznie alimenty na nasze wspólne dziecko. Czy teraz mogę domagać się, by jego druga żona płaciła alimenty mojemu synowi, który ma 10 lat?

Czy w niedostatku po rozwodzie dostanie się alimenty?

Mąż chciał szybko otrzymać rozwód, więc postanowiliśmy nie ustalać winy. Czy muszę znajdować się w niedostatku, aby otrzymać od niego alimenty?

REKLAMA