REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy reklama w ulotce jest ofertą?

Każdego dnia stykamy się z reklamą, czy to w postaci ogromnego plakatu, wręczonej nam ulotki czy też w formie gazetki dostarczonej pocztą. Firmy prześcigają się w promocjach w celu zwabienia jak największej ilości klientów. Jednak czy na podstawie przeczytanej reklamy możemy domagać się sprzedaży określonego towaru w promocyjnej cenie?

Czy mówić o swojej chorobie w czasie rozmowy kwalifikacyjnej

Mam 45 lat, jestem bezrobotna. Straciłam pracę z powodów osobistych. 3 lata temu zmarł mój mąż. Bardzo to przeżyłam, stres był tak duży, że przerodził się w depresję. Leczyłam się psychiatrycznie z tego powodu. Dlatego nie myślałam o pracy. Ale teraz jest już lepiej i chcę pracować, też ze względu na swoje zdrowie psychiczne. Chodząc na rozmowy kwalifikacyjne często jestem pytana o przerwę w pracy (oprócz urlopu macierzyńskiego jest to moja jedyna przerwa w zatrudnieniu od ukończenia studiów). Do tej pory próbowałam zataić fakt leczenia, ale zawsze się denerwuję i nie wiem co powiedzieć, kiedy jestem pytana o tę przerwę. Myślę, że pracodawcy wiedzą, że coś kręcę. Czy mówić o swojej chorobie? Jak to będzie odebrane?

Zabawka dla malucha

Miałam ostatnio niemiłe doświadczenia z zakupem zabawki dla mojego siostrzeńca. Prezent okazał się niewypałem ze względu na zbyt małe elementy, które o mały włos nie zostały połknięte przez malucha. Stąd moje pytanie: na co powinnam zwracać szczególną uwagę przy zakupie zabawki?

Od 1 marca spadek załatwisz u notariusza

Od 1 marca 2009 r. notariusze uruchomili nową usługę - poświadczanie dziedziczenia. Do tej pory stwierdzenie nabycia spadku można było przeprowadzić jedynie przed sądem - mimo, że nowelizacja kodeksu cywilnego weszła w życie w październiku 2008 r.

REKLAMA

Czy po długiej przerwie mam szanse na pracę?

Od 30 lat nie pracuję. Po szkole średniej pracowałam w 2 lata sklepie, a potem zaszłam w ciążę i zrezygnowałam z pracy. Nie powróciłam na rynek pracy, ponieważ później przyszły na świat kolejne dzieci – w sumie mam sześcioro. Chciałabym teraz pójść do pracy, ale tyle rzeczy się zmieniło. Nie znam obsługi kasy fiskalnej, komputera, a chciałabym pracować w sklepie, ponieważ lubiłam to. Z racji mojego wieku, już nie chciałabym, aby to był sklep spożywczy, ale może coś „lżejszego”. Czy w ogóle mam jakiekolwiek szanse na to, aby jeszcze pracować?

Czy pracownik może odmówić pracy w godzinach nadliczbowych

Praca w godzinach nadliczbowych nie jest kodeksowym obowiązkiem pracowniczym. Niemniej jednak, pracownik musi stosować się do poleceń pracodawcy, który może nakazać pracę w godzinach nadliczbowych. Czy zatem pracownik może odmówić pracy w godzinach nadliczbowych?

Czy gmina jest przedsiębiorcą

Gmina to przede wszystkim jednostka samorządu terytorialnego. W orzecznictwie administracyjnym przyjmuje się, że gmina nie jest przedsiębiorcą w rozumieniu przepisów o działalności gospodarczej.

Jakość paliw w 2008 roku

4,2% stacji skontrolowanych przez Inspekcję Handlową w 2008 r. sprzedawało benzynę i olej napędowy nie spełniające norm jakościowych – to o 2,5% więcej niż rok wcześniej. W przypadku gazu LPG zastrzeżenia dotyczyły 5,8% sprawdzonych placówek.

REKLAMA

Czy muszę płacić za książkę, której nie zamówiłam

Miesiąc temu otrzymałam pocztą słownik współczesnej polszczyzny. Nigdzie jednak nie zamawiałam takiej przesyłki. Do książki dołączona była ulotka z informacja, że wybrano mnie spośród wielu klientów wydawnictwa i w ramach promocji przesyłają mi swoją najnowszą pozycję. Ucieszyłam się z tego prezentu i zapomniałam o sprawie. Wczoraj otrzymałam list z wydawnictwa, w którym wzywają mnie do zapłaty za słownik kwoty 59,99 zł. Czy taka praktyka jest dozwolona przez prawo i rzeczywiście muszę zapłacić za niezamówiony towar?

Prawo pierwokupu - co to znaczy?

O prawe pierwokupu na pewno każdy z nas słyszał. Ale czy wiemy dokładnie co ono oznacza? Jakie rodzi to uprawnienie po stronie kupującego, a jakie po stronie sprzedawcy?

Jak ustalić regulamin pracy

Jestem właścicielem małej firmy. Część pracowników zwróciła mi uwagę że powinien być w zakładzie pracy regulamin. Czy muszę wydać taki regulamin pracy i w jakim trybie? Czy powinienem porozumieć się z pracownikami w tej kwestii?

Po utracie renty można przejść na świadczenie przedemerytalne


Utraciłam prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy, chce starać się o świadczenie przedemerytalne. Jakie warunki muszę spełniać, aby móc ubiegać się o takie świadczenie.

Czy należy mi się renta za wypadek w drodze z pracy

Czy to prawda, że w niektórych przypadkach z racji wypadku w drodze do pracy i z pracy przysługuje renta? 

Czym jest okres wyczekiwania na zasiłek chorobowy

Czy to prawda, że pracownik może nie otrzymać zasiłku chorobowego w pierwszym miesiącu pracy? Co to jest okres wyczekiwania?

Podatek od nieruchomości

Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych nakłada na właścicieli nieruchomości specyficzny podatek. Jego wysokość określa wójt a sam podatek jest przychodem gminy.

Jaka jest odpowiedzialność pracodawcy za wykroczenia przeciwko prawom pracowniczym

Czy jest jakaś kara dla pracodawcy, który notorycznie łamie prawa pracowników np. spóźnia się z wypłatami, źle je oblicza, wykorzystuje pracowników do pracy ponad normy?

Kiedy odstąpienie od umowy z tytułu niezgodności towaru z umową jest możliwe

Codziennie konsumenci mają kłopoty z produktami, które albo są wadliwe, albo nie mają właściwości, o których istnieniu zapewniał sprzedawca, czy są niekompletne. Jeżeli nie jesteśmy zadowoleni z tego co kupiliśmy, zanosimy rzecz z powrotem do sklepu, żądając od razu zwrotu gotówki, jednak nie zawsze będzie to możliwe.

Zmowa na rynku chemii budowlanej

Karę w wysokości ponad 240 tys. zł nałożyła Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na spółkę Kreisel - inicjatora nielegalnego porozumienia na rynku budowlanym.

Skład Rady Ministrów

Rada Ministrów, określana popularnie rządem, jest częścią władzy wykonawczej w Polsce. Obok Prezydenta prowadzi politykę wewnętrzną i zagraniczną.  

Ustanowienie pełnomocnika

Ustanowienie pełnomocnika bywa przydatne. Zwłaszcza gdy sami nie możemy zawrzeć jakiejś umowy.

Prokura czyli szczególne pełnomocnictwo

Prokurent to specyficzny pełnomocnik. Z samej istoty stosunku prokury wynikają jego szeroki zakres upoważnienia. Nie każdy również może ustanowić prokurę.

Wysokość świadczenia przedemerytalnego

Przedstawiamy katalog osób, którym przysługuje świadczenie przedemerytalne oraz wysokość świadczenia, jakie mogą uzyskać.

Komu przysługuje świadczenie przedemerytalne

Świadczenie przedemerytalne to pomoc finansowa dla osób o długim stażu pracy, które nie z własnej winy straciły pracę i z racji swojego wieku nie mają możliwości znalezienia nowego zatrudnienia.

Dorabianie na świadczeniu przedemerytalnym

Osoby pobierające zasiłek lub świadczenie przedemerytalne podejmując działalność muszą mieć świadomość tego, że dodatkowe przychody mogą wpłynąć na wysokość otrzymywanego przez nich świadczenia. Jeśli zarobią więcej niż określone limity kwotowe, ZUS zmniejszy wypłacane im świadczenie albo je zawiesi w całości.

Od kiedy przysługuje świadczenie przedemerytalne

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznając świadczenie przedemerytalne działa z mocą wsteczną. Ustala bowiem świadczenie od dnia następującego po dniu złożenia wniosku.

Dla kogo emerytura mieszana

Emerytura mieszana stanowi połączenie obecnych i nowych zasad ustalania wysokości emerytury. Niektóre osoby urodzone po 1948 roku otrzymają w przyszłości tzw. emeryturę mieszaną, ustalaną częściowo według starych, a częściowo według nowych zasad.

Czym jest odprawa emerytalno- rentowa

Odprawa emerytalna i rentowa jest świadczeniem. Przyznawana jest ona w związku ze stosunkiem pracy łączącym pracodawcę z pracownikiem. Prawo przyznaje każdemu pracownikowi przechodzącemu na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy odprawę pieniężną.

Od jakich okresów składkowych zależy wysokość emerytury

Okresy składkowe to takie okresy aktywności zawodowej, za które były opłacane składki na ubezpieczenia społeczne albo ubezpieczenia emerytalne i rentowe, a także niektóre okresy, za które składka nie została opłacona, gdyż nie było takiego obowiązku.

Jak odwołać się od decyzji ZUS w sprawie emerytury lub renty

Od niekorzystnej decyzji ZUS dotyczącej emerytury lub renty przysługuje prawo wniesienia odwołania do sądu. Zakwestionować można odmowę przyznania świadczenia, jak i ustaloną jego wysokość.

Jakie okresy nieskładkowe decydują o wysokości emerytury

Okresy nieskładkowe to generalnie okresy braku aktywności zawodowej, za które nie zostały odprowadzone składki, m.in. okresy pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, zasiłku chorobowego.

Dorabianie do emerytury i renty

Wielu emerytów i rencistów korzysta z możliwości dorobienia do zbyt niskich świadczeń. Muszą jednak pamiętać, że w przypadku osiągania zbyt wysokiego przychodu, pobierane przez nich świadczenia zostaną zawieszone lub zmniejszone.

Miesięczne stopy zwrotu OFE

Miesięczne stopy zwrotu OFE

Świadczenie przedemerytalne czy mam do niego prawo

Obecnie mam 58,5 lat. Ogółem mój staż pracy wynosi 27 lat, w tym 4 lata urlop wychowawczy. Jestem zatrudniona w zakładzie, w którym pracuję 7 miesięcy na 1/2 etatu. Z dniem 31.08.br nastąpi likwidacja mojego zakładu pracy. Czy w związku z tym mam szansę na uzyskanie jakiegokolwiek świadczenia przedemerytalnego lub innego świadczenia.

Obywatel Ukrainy, a polska emerytura

Obywatel Ukrainy pracuje w Polsce na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy z pozwoleniem na pracę wydanym przez Wojewodę. Posiada Kartę pobytu na czas oznaczony. Czy będzie mu się należała emerytura za czas pracy w Polsce?

Wcześniejsza emerytura przyznana po rencie

Mam 62 lata. Od 1.04.2001r. przeszłam z renty na wcześniejszą emeryturę. Moja emerytura była wyliczona z kwoty bazowej, przyjętej do obliczenia renty z roku 1999 r.. W tym okresie nigdzie nie byłam zatrudniona. Obecnie otrzymuję emeryturę bardzo niską opartą na kwocie bazowej z 1999 r. - wynoszącej 1220,98 zł. Czy moja obecna emerytura została poprawnie wyliczona przez ZUS?

Czy aby otrzymać wcześniejszą emeryturę muszę złożyć wniosek

Mam 55 lat i 37 lat pracy i właściwie to mogłabym już w tym roku odejść na emeryturę, chciałabym jednak pracować nadal. Czy w związku z tym nie stracę nabytego w tym roku prawa do emerytury? Czy też mogę pracować nadal i papiery na emeryturę złożyć przed ukończeniem 60 roku życia? Według jakich zasad będzie liczona moja emerytura? 

Naliczanie emerytury mieszanej

W grudniu 2009 r. nabyłam praw do emerytury na podstawie art. 184 ustawy emerytalnej. Pytanie, czy jeżeli rozwiążę umowę o pracę np. w 2010 r. emeryturę będę miała naliczaną w sposób określony na 2009 r., czy w sposób określony w 2010 r.?

Emerytura po 5 latach w Polsce

Odpracowałam 42 lata w EU a w Polsce, w Polsce 5 lat (1965 -1970). Obliczy mi ZUS podstawe wymiaru emerytury z faktycznego okresu ubezpieczenia w Polsce, zarobki mam udokumentowane.

Wcześniejsza emerytura dla mężczyzny prowadzącego działalność gospodarczą

Przez ostatnie 5 lat prowadzę działalność gospodarczą. Aby nabyć prawo do wcześniejszej emerytury muszę zatrudnić się na półetacie przez minimum pół roku i czy zatrudniając się na półetacie muszę zrezygnować z działalności gospodarczej?

Wcześniejsza emerytura dla nauczycielki

Mam wystarczający staż pracy i wiek aby przejść na wcześniejszą emeryturę. Chciałabym jednak dłużej pracować. Obawiam się, czy dla mojego wieku (ur. czerwiec 1950 r.) od 2009 roku nie będzie naliczana emerytura stopniowowg kapitału początkowego. Czy ta zasada obejmie też nauczycieli.

Praca za granicą a emerytura w Polsce

W latach 1985-1987 pracowałem na budowie eksportowej w Libii. Po powrocie wykorzystałem przysługujący mi urlop wypoczynkowy oraz dni wolne od pracy za wydłużony tydzień pracy (praca w wolne soboty) ok. 3,5 miesiąca. W tym roku przeszedłem na emeryturę, ale ZUS nie zaliczył tego czasu do okresu pracy (składkowego). Czy słusznie? 

Jak będą wypłacane emerytury kapitałowe

 Emerytury kapitałowe będą wypłacane przez ZUS wraz z emeryturą lub rentą z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Stypendium jako wynagrodzenie wliczane do emerytury

W 1976 r. zostałem skierowany na studia stacjonarne w Wyższej Szkole Nauk Społecznych w Warszawie. Podczas ich odbywania otrzymywałem stypendium. Urlopowano mnie z zakładu i gwarantowano zachowanie wszelkich praw pracowniczych. Teraz się okazuje, że czas studiów jest zaliczany do stażu emerytalnego, ale dochody w tym czasie osiągane uwzględnione nie będą. Czy stanowisko ZUS jest prawidłowe.

Wyrównanie wysokości emeryutry

W październiku 2007 r. skończyłem 60 lat. Pracowałem ponad 20 lat w warunkach szczególnych, nie miałem tego uwzględnionego w świadectwie pracy, miałem problem w uzyskaniu świadectwa. W październiku złożyłem wniosek o emeryturę bez udokumentowania lat w warunkach szczególnych i dostałem decyzję odmowną. Obecnie uzyskałem odpowiednie świadectwo pracy z uwzględnieniem pracy w warunkach szczególnych. Złożyłem do ZUS wniosek o sprostowanie i przyznanie emerytury. Dostałem wprawdzie decyzję o przyznaniu emerytury ale od daty złożenia wniosku. Czy nie należy mi się wyrównanie za miesiąc od października 2007 r.?

Czy mam prawo do emerytury dla nauczycieli

Jestem nauczycielem, który w czerwcu 2008r. nabył prawa emerytalne( 30 lat pracy i 24 lat w zawodzie nauczyciela, jestem nauczycielem czynnym). Chciałem zapytać, czy jeśli nie odszedłbym na emeryturę z końcem roku 2008, czy muszę wtedy pracować aż do wieku 62-65 lat? Czy też mogę odejść w każdej chwili? 

Czy do lat składkowych będą doliczone składki emerytalne z KRUS

Mam 50 lat. Od 2 lat opłacam składki emerytalno rentowne w KRUS. Wcześniej zakład pracy przez 27 lat opłacał mi składki emerytalno-rentowne w ZUS. Po osiągnięciu wieku emerytalnego będę pobierać emeryturę z ZUS. Czy do lat składkowych z ZUS będą doliczone składki emerytalne z KRUS? Czy to ma wpływ na wysokość emerytury?

Zawieszenie lub zmniejszenie emerytury

Kwoty zawieszenia i zmniejszenia emerytury.

Zaginione akta osobowe

Zakład pracy w którym pracowałam od 01.06.1975 do 31.07.1978 istnieje do dzisiaj. Zakład stracił moje akta osobowe, które powinny być przechowywane w owym zakładzie pracy zostały utracone. Co mam z tym zrobić? Bez nich ZUS nie może mi naliczyć emerytury. Ponadto główna księgowa w legitymacji ubezpieczeniowej wpisała mi miesięczny zarobek w rubryce za rok.

Czy muszę wystąpić z OFE

Należę do OFE. Uprawnienia do wcześniejszej nauczycielskiej emerytury nabywam w 2008r. Czy z uwagi na przynależność do OFE muszę przejść na emeryturę w 2008r? Czy mogę też wystąpić z OFE w latach następnych? 

Praca chałupnicza a wcześniejsza emerytura

Mam 55 lat w roku 1972 w lipcu urodziłam dziecko – w listopadzie 1973 rok rozpoczęłam prace chałupniczą aby móc się opiekować dzieckiem – w czasie zatrudnienia nie zawsze mogłam się wywiązać z miesięcznych terminów oddania mojej produkcji (choroba dziecka) w tym czasie nie były odprowadzane za mnie składki na ubezpieczenie (nie zaliczono mi paru miesięcy do stażu pracy) czy te kilka miesięcy mogę wypełnić opieką nad dzieckiem w wieku do lat czterech jak również okres przed podjęciem pracy?

REKLAMA