REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zawisłość sprawy

Zawisłość sprawy następuje wraz z doręczeniem pozwanemu pozwu.

Prawomocność

Orzeczenie prawomocne to orzeczenie od którego nie przysługuje zwykły środek zaskarżenia.

Jak napisać wniosek o uznanie za zmarłego?

Osobę zaginioną przez dłuższy czas, lub z którą nie udało się nawiązać kontaktu np. po katastrofie lotniczej – można sądownie uznać za zmarłą. Co musi zawierać wniosek o uznanie za zmarłego?

Jak dochodzić przed sądem zwrotu rzeczy

W pozwie możemy domagać się również zwrócenia posiadania określonego przedmiotu – np. będącego przedmiotem najmu, czy dzierżawy- a także bezumownego posiadania rzeczy. 

REKLAMA

Wzory pozwów i wniosków


Przedstawiamy wzory pozwów i wniosków.

Co warto wiedzieć o sprawach pracowniczych

Spory z zakresu prawa pracy rozstrzygane są w odrębnej procedurze. Z racji nierówności stron stosunku pracy, kodeks postępowania cywilnego przewiduje wiele udogodnień dla pracownika. Warto o tym wiedzieć zanim wniesie się pozew.

Wpis

Wpis sądowy to inna nazwa opłaty od pozwu lub innego pisma. W polskim prawie obowiązuje zasada, iż każdy pozew powinien być opłacony. Brak opłaty powoduje, że sąd nie podejmuje żadnych czynności w sprawie.

Sąd

Na mocy Konstytucji każdy ma prawo do sprawiedliwego i jawnego rozpatrzenia sprawy przez właściwy, niezależny, bezstronny i niezawisły sąd.

REKLAMA

Pozwany

W procesie cywilnym występują zawsze dwie strony. Nie może ich być ani mniej ani więcej. Strony te nazywa się powód i pozwany.  

Powód

W procesie cywilnym występują zawsze dwie strony. Powód i pozwany.

Klauzula wykonalności

Klauzula wykonalności jest niezbędnym elementem tytułu wykonawczego. Jeżeli wyrok (lub inne orzeczenie) nie jest zaopatrzone w klauzulę wykonalności nie może być na jego podstawie prowadzona egzekucja.  

Wyrok rozwodowy

Wyrok rozwodowy to orzeczenie, w którym sąd stwierdza całkowity i zupełny rozkład pożycia. Małżeństwo przestaje istnieć.

Co trzeba wiedzieć o przedawnieniu

Przedawnienie wiąże się  zawsze z upływem czasu. Powoduje natomiast, że strona zobowiązana do świadczenia nie musi go spełniać.

Kiedy można wnieść powództwo o ustalenie nieistnienia małżeństwa

Jeżeli przy zawieraniu małżeństwa nie wystąpiły wszystkie opisane przez prawo przesłanki konieczne, wtedy takie małżeństwo jest nieważne. Aby to stwierdzić należy wnieść pozew o ustalenie nieistnienia małżeństwa.

Jak napisać pozew rozwodowy?

Jednym ze sposobów ustania małżeństwa jest rozwód. O rozwodzie decyduje sąd. Żeby jednak sąd mógł orzec rozwód jeden z małżonków musi wnieść pozew do sądu. Zobacz jak napisać pozew o rozwód.

Jak przygotować pozew o zniesienie wspólności majątkowej między małżonkami?

Współwłasność majątkowa między małżonkami powstaje z chwilą zawarcia małżeństwa. Jej zniesienie może nastąpić natomiast tylko w drodze umowy (intercyzy) lub sądowego zniesienia współwłasności. Współwłasność przestaje również obowiązywać w momencie orzeczenia rozwodu lub separacji. Jak również gdy jeden z małżonków został ubezwłasnowolniony.

Jak napisać pozew o zaprzeczenie ojcostwa?

Polskie prawo posługuje się domniemaniem, iż ojcem dziecka jest mąż matki. Jest to tylko domniemanie i nie zawsze sytuacja taka musi być zgodna z prawdą. Dlatego też mąż matki dziecka może wnieść powództwo o zaprzeczenie ojcostwa.

Jak sformułować pozew o ustalenie ojcostwa?

O tym, że dziecko powinno mieć ojca i matkę nikogo nie trzeba przekonywać. Często jednak ojciec dziecka nie chce ponosić kosztów jego utrzymania. Dlatego też nie uznaje dziecka. Instytucją, która ma przeciwdziałać takim przypadkom jest sądowe ustalenie ojcostwa.

Kiedy wnosi się pozew o unieważnienie uznania dziecka

Uznanie dziecka to sposób ustalenia ojcostwa. Zdarzają się jednak sytuacje, w których należy unieważnić takie uznanie. Do tego celu niezbędny jest pozew.

Jak napisać pozew o separację?

Separacja to stosunkowo nowa instytucja w polskim prawie. Jest to w jakimś stopniu alternatywa dla rozwodu. Orzeczenie separacji, w przeciwieństwie do rozwodu, nie oznacza jednak rozwiązania małżeństwa. Poniżej wskazujemy, jak prawidłowo napisać pozew o separację.

Jak sporządzić pozew o rozwiązanie przysposobienia?

Rozwiązanie przysposobienia jest sytuacją nadzwyczajną. Następuje ono tylko z ważnych przyczyn a orzeka o tym sąd rejonowy. Warto więc wiedzieć, jak w sposób prawidłowy sporządzić pozew o rozwiązanie przysposobienia?

Jak napisać powództwo o ustalenie istnienia małżeństwa

Zdarza się że po zawarciu małżeństwa nie sporządzono samego aktu małżeństwa. Tak zawarte małżeństwo jest ważne ale małżonkowie mogą wnieść pozew do sądu o ustalenie istnienia małżeństwa.

Jak napisać pozew o unieważnienie małżeństwa

Małżeństwo zawarte pomimo istnienia przeszkód małżeńskich jest ważne. Dopiero sąd po przeprowadzeniu stosownego postępowania może je unieważnić. Aby wszcząć takie postępowanie niezbędny jest pozew.

Wartość przedmiotu sporu

  Wartość przedmiotu sporu sprowadza się do wartości roszczenia dochodzonego powództwem.

Przedawnienie

  Podobnie jak przestępstwa w prawie karnym, zobowiązania i roszczenia w prawa cywilnym przedawniają się .

Domniemanie

  Domniemanie to założenie przez organy wymiaru sprawiedliwości – a także ustawodawcę, że niektórych rzeczy nie trzeba udowadniać – zważywszy na częstość ich występowania.

Pełnomocnictwo

  Pełnomocnictwo upoważnia do działania w imieniu innej osoby. Zakres działań jest uzależniony treścią pełnomocnictwa.

Zabezpieczenie

Udzielając zabezpieczenia Sąd pozwala powodowi zająć majątek dłużnika przed wydaniem wyroku. 

Apelacja

  Apelacja jest zwyczajnym środkiem odwoławczym, od nieprawomocnych wyroków sądów I instancji.

Postanowienie

  Postanowienie, w zależności od jego rodzaju może dotyczyć sprawy w toku postępowania, lub orzekać co do istoty sprawy (kończąc postępowanie).

Wyrok

Uzyskanie wyroku jest celem procesu cywilnego. W wyroku sąd decyduje o zasadności  powództwa.

Zasady postępowania cywilnego

W polskim prawie występują trzy zasadnicze rodzaje procedur. Procedura cywilna, procedura administracyjna, procedura karna. Każda procedura ma pewne zasady. Przy czym każda z nich ma inne.

Jak napisać pozew o wydanie rzeczy

W pozwie możemy domagać się również zwrócenia posiadania określonego przedmiotu – np. będącego przedmiotem najmu, czy dzierżawy- a także bezumownego posiadania rzeczy.

Jakie są skutki wniesienia pozwu

Złożenie (oraz doręczenie) pozwu ma dużą doniosłość prawną. Od tego momentu mamy do czynienia z procesem. Doręczenie zaś pozwu stronie przeciwnej powoduje zawisłość sporu.

Jakie są rodzaje pozwów

Pozwy można dzielić wedle różnych kryteriów – najbardziej jednak podstawowy podział dotyczy tego – czego powód domaga się od pozwanego. Według tego kryterium, sprawy można podzielić co do zasady na trzy kategorie.

Czym jest pozew wzajemny

Jednym ze sposobów obrony w procesie cywilnym jest pozew wzajemny. Jest to szczególny rodzaj powództwa, który ma zastosowanie kiedy pozwany sam posiada wobec powoda jakieś roszczenie.

Kto może być pełnomocnikiem procesowym?

Pełnomocnictwo procesowe jest szczególnym rodzajem upoważnienia. Pozwala ono wskazanej osobie na występowanie przed sądem w imieniu mocodawcy. Nie każdy może być jednak pełnomocnikiem – kodeks postępowania cywilnego zawiera katalog osób, które mogą występować w sądzie w imieniu innych.

Jakie koszty ponosimy w postępowaniu cywilnym

Postępowanie cywilne jest generalnie drogie. Już samo wniesienie pozwu co do zasady powoduje powstanie kosztów (wpis). Dodatkowo, strona przegrywająca sprawę musi zwrócić przeciwnikowi koszty pełnomocnika (adwokata, radcy prawny), a także straty jakie poniósł przyjeżdżając do sądu.

Po co się przeprowadza postępowanie pojednawcze

Spór powinien być rozwiązany szybko i sprawnie. W tym celu można przeprowadzić postępowanie pojednawcze.

Kim są pozwani solidarni

Z powodami (pozwanymi) solidarnymi mamy do czynienia, gdy osoby zobowiązane są do jakiegoś świadczenie solidarnie.  

Kiedy mówimy o kumulacji roszczeń

Często się zdarza, że wobec jednej osoby ma się kilka roszczeń. Czy w takiej sytuacji trzeba o każde z nich wytaczać oddzielne powództwo czy też można dochodzić ich w jednym pozwie?  

Kiedy i kogo można pozwać

W procesie cywilnym są zawsze dwie strony: powód i pozwany. Powód to osoba składająca pozew, to ona dochodzi swoich praw w sądzie. Pozwany to osoba od, której żądna się jakiegoś zachowania. Pytaniem jest kto i kiedy może zostać pozwany.

Jak obliczyć wartość przedmiotu sporu?

W każdym pozwie należy podać wartość przedmiotu sporu. Bardzo ważne jest jej prawidłowe wyliczenie. Od niej bowiem zależy właściwość rzeczowa sądu oraz tryb w którym będzie rozpatrywany pozew.

Jak dochodzić zapłaty odsetek?

Występując z pozwem o spełnienie świadczenia (roszczenie główne) dochodzimy zazwyczaj także zapłaty odsetek za opóźnienie (roszczenie poboczne). Poniżej krótki poradnik, jak skutecznie dochodzić zapłaty odsetek za opóźnienie.

Czym się różni pozew od wniosku

Sprawa cywilna w Polsce może toczyć się bądź w postępowaniu procesowym bądź w postępowaniu nieprocesowym. Do jednego i drugiego stosuje się przepisy kodeksu postępowania cywilnego. Obydwa postępowania wykazują jednak pewne różnice.

Gdzie złożyć pozew

Aby wygrać sprawę przed sądem trzeba najpierw złożyć pozew. Pojawia się jednak problem do jakiego sądu należy go przesłać. Odpowiedzi na to pytanie udziela kodeks postępowania cywilnego.

Co musi znaleźć się w pozwie

Pozew jest to pierwsze pismo w procesie. Aby dochodzić swoich praw w procesie cywilnym musimy najpierw wnieść pozew do właściwego sądu. Dobrze napisany, a więc nie zawierający braków formalnych, pozew wszczyna postępowanie przed sądem. 

Obywatelska inicjatywa ustawodawcza

Demokracja bezpośrednia pozwala nam – obywatelom polskim sprawować władzę w państwie. Jednym z przejawów sprawowania władzy przez naród, jest obywatelska inicjatywa ustawodawcza. Pozwala na przedstawianie projektów ustaw przez obywateli. Warto sprawdzić, kiedy i w jakich okolicznościach przysługuje nam inicjatywa ustawodawcza. 

Emerytura nauczycielska w pytaniach i odpowiedziach

Do wcześniejszej emerytury nauczycielskiej mają prawo przejść: nauczyciele, wychowawcy lub pracownicy pedagogiczni wykonujący pracę nauczycielską. Przechodzenie na emeryturę nauczycielką budzi wielokrotnie wiele kontrowersji i niejasności. Przedstawiamy najczęstsze problemu wraz z rozwiązaniami.

Kiedy pozew musi być wniesiony na formularzu

Wniesienie pozwu na formularzu jest wymagane, jeśli sprawa jest rozpatrywana w postępowaniu uproszczonym. Może tak się dziać w kilku przypadkach.

REKLAMA