Studia z rocznym programem pomostowym w języku ukraińskim w Collegium Civitas

Studia
Collegium Civitas uruchamia studia z rocznym programem pomostowym w języku ukraińskim, który ma zachęcić młode osoby pochodzące z Ukrainy do rozpoczęcia studiów w Polsce. Uczestniczki i Uczestnicy będą mogli studiować przez rok w języku ukraińskim, a następnie kontynuować naukę na 2 roku studiów, na ścieżce w pełni polskojęzycznej. Oferta obejmuje 2 kierunki: Stosunki międzynarodowe i Zarządzanie. Rekrutacja rusza już 26 kwietnia!

Sudia dla młodych osób z Ukrainy

„Studentki i Studenci pochodzący z Ukrainy uczą się w Collegium Civitas już od kilkunastu lat. W tym roku akademickim to blisko 400 osób, które studiują w języku polskim lub angielskim.” – tłumaczy Rektor Collegium Civitas, prof. Stanisław Mocek, dodając, że „w sytuacji, kiedy od początku agresji Rosji granicę polsko-ukraińską przekroczyło już ponad 2 miliony uchodźców z Ukrainy, a część z nich zechce lub będzie musiało zostać w naszym kraju na dłużej, pomoc tym osobom w normalnym funkcjonowaniu jest niezmiernie ważna. Stąd właśnie pomysł na zorganizowanie studiów z rocznym programem pomostowym w języku ukraińskim.”

Do tej pory Studentki i Studenci z Ukrainy bardzo chętnie wybierali z oferty Collegium Civitas dwa kierunki: Stosunki międzynarodowe i Zarządzanie, dlatego nowa propozycja dotyczy właśnie tych programów. Warto podkreślić, że jest to oferta dla osób, które chcą po raz pierwszy rozpocząć naukę w Collegium Civitas na studiach pierwszego stopnia. Studia z rocznym programem pomostowym poprzedzone będą kursem języka polskiego, w ramach którego Uczestniczki i Uczestnicy będą doskonalić i utrwalać znajomość języka, co w przyszłości pozwoli im na swobodne kontynuowanie nauki na studiach prowadzonych w całości w języku polskim.

Najwyższe standardy jakości

Proponowane w Collegium Civitas studia z rocznym programem pomostowym wpisują się w wizję kształcenia zgodnego z najwyższymi standardami jakości, a zarazem realizowanego w środowisku międzynarodowym i otwartym na osoby przybywające do nas z całego świata. W obliczu tragicznych wydarzeń za wschodnią granicą Polski rozszerzamy naszą ofertę, by udostępnić ją także osobom niewładającym obecnie ani językiem polskim, ani angielskim, chcącym zarazem kontynuować swoją edukację. Wierzymy, że w ten sposób możemy wesprzeć kształcenie młodego pokolenia Ukrainek
i Ukraińców, którego rola w odbudowie zniszczonej wojną ojczyzny będzie nie do przecenienia – dodaje Prorektor ds. dydaktycznych, dr dr Roland Zarzycki.

Wśród pracowników administracyjnych i nauczycieli akademickich Collegium Civitas już w tym momencie są obywatelki ukraińskie, które będą wspierać projekt od strony administracyjnej
i organizacyjnej. Jak podkreśla Prorektor Zarzycki, Uczelnia jest otwarta na zatrudnienie dodatkowych wykładowców, którzy podobnie jak studenci, uciekli z Ukrainy przed wojną i mogliby poprowadzić zajęcia właśnie w ramach studiów z rocznym programem pomostowym w języku ukraińskim.

Wsparcie dla studentów z Ukrainy

Od początku wojny w Ukrainie Collegium Civitas aktywnie wspiera Studentki i Studentów z Ukrainy, a także ich rodziny. Powołany został m.in. zespół, którego zadaniem jest monitorowanie sytuacji, reagowanie na potrzeby zgłaszane przez Studentki i Studentów Collegium Civitas pochodzenia ukraińskiego oraz realizowanie różnych form wsparcia – finansowego, psychologicznego czy w zakresie dydaktycznym. Z inspiracji społeczności akademickiej, Collegium Civitas zdecydowało się także powołać specjalny Fundusz Pomocy Studentkom, Studentom i Pracownikom Collegium Civitas oraz ich Rodzinom z Ukrainy.

„Chcemy, aby wszystkie pomysły były tworzone w ścisłej współpracy z naszymi obecnymi Studentkami i Studentami – liderkami i liderami – to oni najlepiej wiedzą, jak pomóc swoim Koleżankom i Kolegom.” – dodaje Rektor Mocek, podkreślając, że członkowie społeczności Collegium Civitas pomagają uchodźcom z Ukrainy nie tylko w murach Uczelni, ale także np. współorganizując zbiórki charytatywne czy wspierając w ramach wolontariatu działania Centrum Nauki Kopernik.

Źródło: Collegium Civitas

Prawo
Zakaz trzymania psów na uwięzi od 2025 roku. Tylko 2 wyjątki. Dodatkowo: minimalne powierzchnie kojców [projekt ustawy]
17 lip 2024

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej, wprowadzający zakaz trzymania psów na uwięzi. Ten zakaz będzie miał dwa wyjątki: będzie można tymczasowo trzymać psa na smyczy podczas spaceru i w transporcie. Zmiana przepisów mają wejść w życie sześć miesięcy po dniu publikacji w Dzienniku Ustaw.

Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

pokaż więcej
Proszę czekać...