Nowelizacja ustawy odległościowej i reguły 10H z zielonym światłem od Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu
REKLAMA
REKLAMA
Nowelizacja ustawy odległościowej – co się zmieni?
Projekt ma uelastycznić zasadę 10H i zwiększyć kompetencje gminy w obszarze lokalizowania elektrowni wiatrowych, budynków mieszkalnych i budynków o funkcji mieszanej, w tym mieszkalnej, wokół takich elektrowni.
REKLAMA
Zgodnie z obowiązującą obecnie ustawą o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, elektrownię wiatrową o mocy większej niż 40 kW można postawić w odległości nie mniejszej niż 10-krotność jej wysokości wraz z wirnikiem i łopatami (10h) od zabudowań mieszkalnych i mieszanych, w skład której wchodzi funkcja mieszkaniowa oraz obszarów szczególnie cennych z przyrodniczego punktu widzenia (np. parków narodowych czy krajobrazowych i rezerwatów).
Jak podaje resort, nowy projekt umożliwia zmniejszenie tej odległości nawet do 500 metrów. W przypadku lokalizacji nowej elektrowni wiatrowej będzie to jednak wymagać dodatkowych konsultacji ze społecznością lokalną.
Ministerstwo zapowiada też, że podwyższone zostaną standardy nadzoru technicznego nad elektrowniami wiatrowymi.
Nowelizacja ustawy odległościowej – wpływ na transformację energetyczną
Jak przekazał resort, korzyści, które płyną z projektu nowelizacji tzw. ustawy 10H to m.in. nowe elektrownie wiatrowe, obniżenie cen hurtowych energii elektrycznej, a także pobudzenie gospodarki na poziomie lokalnym i krajowym.
Jak wskazuje resort, na ustawę czekają m.in. przedsiębiorcy inwestujący w energetykę wiatrową, którzy pozytywnie przyjmują projekt, ponieważ ta zmiana w prawie może otworzyć nowe możliwości rozwoju gospodarczego.
Pozytywnie nastawieni są też przedsiębiorcy z branż energochłonnych, którzy oczekują obniżenia kosztów energii elektrycznej i zmniejszenia śladu węglowego.
Nowelizacją zainteresowani są ponadto mieszkańcy gmin (zwłaszcza posiadacze działek), którzy chcą budować domy w okolicy elektrowni wiatrowych.
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA