REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Najczęstsze problemy przy korzystaniu z uprawnień gwarancyjnych

Gdy chcemy złożyć reklamacje z tytułu gwarancji należy pamiętać o tym, że to czego możemy się domagać wynika z dokumentu gwarancyjnego. Przepisy w tym zakresie są bardzo skąpe. To powoduje, że niekiedy uprawnienia konsumenta nie są dla niego korzystne.

Nowe zasady dziedziczenia ustawowego

Od 28 czerwca 2009 r. do grona spadkobierców ustawowych zostaną dopuszczeni również dziadkowie oraz rodzeństwo rodziców spadkodawcy – a w niektórych przypadkach nawet pasierbowie. To największa zmiana prawa spadkowego od 1964 roku kiedy uchwalono kodeks cywilny.

Wypowiadanie umów o pracę

Umowa o pracę może być rozwiązana z kilku przyczyn. Najpopularniejszym z nich jest wypowiedzenie umowy. Jednak każdy rodzaj umowy o pracę rządzi się własnymi prawami w kwestii wypowiadania.  

Odciski palców identyfikacją pracownika

W firmach europejskich popularne staje się używanie czytników linii papilarnych w pracy. Odciski palców pracowników maja pomóc w ewidencji ich czasu pracy. Czy ta moda zawita do Polski? Czy takie postępowanie pracodawców jest zgodne z prawem? 

REKLAMA

Kto ma prawdo do zasiłku wyrównawczego

Zasiłek wyrównawczy jest świadczeniem, które przysługuje tylko ubezpieczonemu będącemu pracownikiem. Pracownik musi mieć obniżone wynagrodzenie. Zmniejszenie wynagrodzenia musi wynikać z faktu poddania się rehabilitacji zawodowej na skutek częściowej utraty sprawności do pracy.

Jakość artykułów żywnościowych w supermarketach

W II kwartale 2008 r. Inspekcja Handlowa przeprowadziła ogólnolnokrajową kontrolę artykułów spożywczych oferowanych w placówkach sieci handlowych. Przedmiotem kontroli były przede wszystkim produkty „marki własnej” sieci handlowych. Jakość ok. 20% kontrolowanych wyrobów była niezgodna z przepisami lub deklaracjami producentów.

Czy renta rodzinna przysługuje dzieciom w czasie wakacji

Renta rodzinna przysługuje nie tylko w czasie roku szkolnego lub akademickiego, ale na także w okresie wakacji.  

W jakiej wysokości wypłacana jest renta rodzinna

Renta rodzinna członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty. Jaka jest kwota renty, jeśli mamy więcej niż jedną osobę uprawnioną do renty.

REKLAMA

Jak uzyskać świadczenie z Funduszu Alimentacyjnego?

Z dniem 1 października 2008 ponownie rozpoczął działalność Fundusz Alimentacyjny. Podpowiadamy, jak ubiegać się o świadczenie alimentacyjne. 

Co i jak reklamujemy

Z badań przeprowadzonych na zlecenie UOKIK wynika, że większość konsumentów nie zdarzyło się w poprzednim roku nabyć wadliwego lub niezgodnego z umową produktu. Jeśli respondent kupił wadliwy produkt, to najczęściej była to żywność. Być może dlatego, że żywność kupuje się najczęściej. Bardzo często badani kupowali także wadliwe obuwie. Nieco rzadziej wady ujawniały się w nabytym sprzęcie RTV i AGD oraz w odzieży.

Sytuacja kobiet w ciąży w pracy

Kobieta będąca w ciąży zatrudniona na podstawie umowy o pracę korzysta z bardzo silnej ochrony prawnej. Dotyczy ona szczególnie zakazu wypowiadania stosunku pracy w okresie ciąży. Ponadto może dotyczyć zakazu wykonywania prac niebezpiecznych dla zdrowia czy w porze nocnej, a także obowiązku udzielenia zwolnienia na czas wykonywania badań lekarskich. 

Renta socjalna w pytaniach i odpowiedziach

Prawo do renty przysługuje osobie, która jest pełnoletnia i całkowicie niezdolna do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu. Niezdolność musi powstać w określonym czasie. Sprawdź kto i na jakich zasadach może otrzymać rentę socjalną. 

Czy wysokość rent socjalnej ma zawsze stałą wartość

Renta socjalna ma stałą wartość. Wynosi ona 84% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. 

Komu nie przysługuje prawo do renty socjalnej

Co do zasady renta socjalna przysługuje osobie, która jest pełnoletnia i całkowicie niezdolna do pracy. Niekiedy jednak mimo spełnienia tych warunków nie można liczyć na przyznanie renty.

Jak prawidłowo złożyć wniosek o świadczenie przedemerytalne

Osoba, która spełnia warunki do otrzymania świadczenia przedemerytalnego, aby je otrzymać musi dopełnić pewnych formalności. Uzyskanie świadczenia nie jest bardzo skomplikowane. Warto jednak poznać podstawowe zasady dotyczące wypełniania wniosku o świadczenie.

Wzory pism

 

Kiedy można wyłączyć sędziego od prowadzenia sprawy?

  Sędzia powinien być bezstronny. Stąd każde podejrzenie o to, że może mieć emocjonalny stosunek do sprawy, lub że sprawa w jakimkolwiek sensie dotyka jego osoby, lub osoby mu bliskiej – powinno skutkować jego wyłączeniem.

Środki karne

Sąd co do zasady może orzec wobec skazanego karę grzywny, ograniczenia i pozbawienia wolności. Oprócz tego, dysponuje również innymi środkami, które mają służyć resocjalizacji sprawcy, lub ewentualnie zabezpieczeniu społeczeństwa, czy naprawienia szkody poniesionej przez poszkodowanych.

Czym różni się sąd grodzki od sądu karnego?

 Określenia sąd grodzki, sąd karny używane są w mowie potocznej podczas gdy w rzeczywistości są to wydziały sądu rejonowego. Prawidłowe nazewnictwo winno więc brzmieć: Wydział Grodzki Sądu Rejonowego, Wydział Karny Sądu Rejonowego.

Tymczasowe aresztowanie po skazaniu

Kodeks postępowania karnego przewiduje pewne sytuacje gdy tymczasowe aresztowanie jest nadal stosowane pomimo wydania wobec oskarżonego wyroku skazującego.  

Odpowiedzialność za wykroczenia

O odpowiedzialności za wykroczenia decydują te same elementy, które stanowią o istocie przestępstwa, czyli przede wszystkim wina i bezprawność czynu. Wykroczenie jest jednak w stosunku do przestępstw traktowane zdecydowanie łagodniej, o czym świadczą nawet same kary, są mniej surowe.

Czy można zawrzeć małżeństwo w czasie separacji?

Może się wydawać, że separacja powoduje takie same skutki jak rozwód. To prawda, ale nie do końca. Najważniejszą różnicą, jest niemożliwość zawarcia kolejnego małżeństwa po orzeczeniu separacji.

Wykroczenie

Jest to czyn społecznie szkodliwy zagrożony przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia karą aresztu (od 5 do 30 dni), ograniczenia wolności, grzywny do 5000 zł albo nagany.  

Wina

Wina jest jedną z głównych przesłanek odpowiedzialności karnej i cywilnej.  

Uszczerbek na zdrowiu

Pojęcie to występuje w prawie karnym i pojawia się w związku z ubezpieczeniem społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.

Sprawca

Sprawcą przestępstwa w znaczeniu ścisłym jest ten, kto sam osobiście popełnia przestępstwo, czyli realizuje znamiona czynu zabronionego. Sprawca to realizator czynu zabronionego - np. kradzieży, oszustwa, poplecznictwa, zabójstwa etc.

Przestępstwo

Przestępstwo to czyn zawiniony, bezprawny, tzn. zabroniony pod groźbą kary przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia.  

Prokuratura

Tak określa się pion organów państwowych, które czuwają nad przestrzeganiem praworządności w państwie oraz zajmują się ściganiem przestępstw w związku z tym, a także wykonują funkcję oskarżyciela publicznego przed sądami.  

Poręczenie

 Poręczenie w prawie karnym jest jednym ze środków zapobiegawczych, czyli mających na celu zabezpieczenie prawidłowego toku postępowania albo zapobiegnięcie popełnieniu przez oskarżonego nowego, ciężkiego przestępstwa.

Pomocnictwo

To pojęcie zarówno z dziedziny prawa karnego, prawa wykroczeń, jak i prawa cywilnego.  

Policja

 Jest to umundurowana i uzbrojona formacja służąca społeczeństwu i przeznaczona do ochrony bezpieczeństwa ludzi oraz do utrzymywania bezpieczeństwa i porządku publicznego.

Pokrzywdzony

To osoba fizyczna lub prawna, której dobro prawne zostało bezpośrednio naruszone lub zagrożone przez przestępstwo. Pokrzywdzonym może być też instytucja państwowa, samorządowa lub społeczna, choćby nie miała osobowości prawnej.  

Podżeganie

Podżeganie polega na nakłanianiu osoby do dokonania czynu zabronionego.  

Orzeczenie

Orzeczenie sądowe rozstrzyga konkretną sprawę w postępowaniu sądowym. W trakcie rozprawy sąd wydaje orzeczenia w postaci wyroku lub postanowienia.  

Nietykalność

Nietykalność osobista jest jednym z podstawowych konstytucyjnych praw obywatelskich, polegających na zakazie pozbawienia wolności z wyjątkiem przypadków przewidzianych prawem.  

Mediacja

Mediacja to ugodowe rozstrzygnięcie sporu między stronami postępowania przy pomocy bezstronnej osoby mediatora 

Kodeks karny skarbowy

 Karne prawo skarbowe to część prawa mająca szczególnie na celu ochronę budżetu państwa i jednostek samorządu terytorialnego. Przepisy karnego prawa skarbowego określają, jakie czyny dotyczące kwestii fiskalnych są zabronione.

Haker

Haker (lub hacker, od ang. hacker) - to osoba o bardzo dużych praktycznych umiejętnościach informatycznych, odznaczająca się znajomością wielu języków programowania, a także świetną znajomością systemów operacyjnych oraz bardzo dobrą orientacją w internecie.  

Kiedy nie mamy prawa do zasiłku chorobowego

Podstawowym warunkiem nabycia prawa do zasiłku chorobowego jest wystąpienie niezdolności do pracy w okresie podlegania ubezpieczeniu chorobowemu. Jeżeli niezdolność do pracy jest spowodowana wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, świadczenie jest wypłacana z ubezpieczenia wypadkowego.

Czyn

Czyn jako taki nie jest pojęciem osobno zdefiniowanym w prawie, choć występuje w nim wielokrotnie. W słownikach języka polskiego określany jest jako postępek, uczynek, poczynanie, posunięcie czy po prostu coś, co zostało uczynione.

Uznanie dziecka sposobem na ustalenie ojcostwa

Uznanie dziecka to jeden ze sposobów ustalenia ojcostwa dziecka. Uznając swoje ojcostwo mężczyzna przyznaje, że jest rzeczywistym ojcem dziecka. 

W jaki sposób wypłaca się zasiłki

Ustalaniem prawa do świadczeń z ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego, ich wysokości oraz wypłatą zajmują się płatnicy zasiłków.

Zadatek

Zadatek dany przy zawarciu umowy ma to znaczenie, że w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron druga strona może bez wyznaczania terminu dodatkowego od umowy odstąpić i otrzymany zadatek zachować, jeśli zaś sama go dała, może żądać sumy dwukrotnie wyższej.  

Czym jest proces poszlakowy?

W potocznym znaczeniu poszlaką, czy też dowodem poszlakowym jest dowód obciążający jednak nie przeświadczający jednoznacznie o czyjeś winie.

Jak powinno przebiegać przeszukanie?

Pierwszym etapem tej czynności, zaraz po wejściu  do pomieszczenia, które ma zostać przeszukane jest okazanie przez funkcjonariuszy Policji postanowienia prokuratora (sądu), nakazu przełożonego, lub legitymacji służbowej oraz poinformowanie o celu przeszukania.

Odpowiedzialność dewelopera za niewykonanie umowy

Strony zawierając umowę zobowiązują się do jej wykonania zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami. Jeżeli deweloper nie przestrzega warunków umowy, to ponosi za to odpowiedzialność odszkodowawczą. Kupujący musi mieć pewność, że otrzyma nieruchomość, taką na jaką się umawiał.

Jakie prawa przysługują pasażerowi

Jedną z najczęstszych form przemieszczania się jest korzystanie z transport lądowego. Jeździmy pociągami, autokarami, komunikacją miejską. Czy jednak na pewno wiemy jakie prawa przysługują nam od przewoźnika? Czy mamy świadomość, że możemy składać reklamacje, jeżeli przewóz został opóźniony?

Czy Policja potrzebuje nakazu do przeszukania mieszkania?

Znany z amerykańskich filmów zwrot "pokażcie nakaz" - nie musi sprawdzać się w polskich przepisach. Policjant może dokonać przeszukania w oparciu o legitymację służbową - potwierdzenie od prokuratora może zostać przesłane później.

Jak ujawnia się ślady linii papilarnych?

Odciski palców, stanowią często kluczowe dowody w sprawach karnych. Wśród metod ujawniania śladów linii papilarnych wyróżnić możemy metody fizyczne i chemiczne.

Czym jest modus operandi?

Modus Operandi jest pewnym charakterystycznym, powtarzającym się sposobem działania sprawcy przy popełnianiu przestępstw- a także przed i po ich popełnieniu.

REKLAMA