REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy przysługuje mi odpoczynek po podróży służbowej

Odbyłem ostatnio podróż służbową wraz z pracodawcą. Normalnie zaczynam pracę o 8.00 rano, a wróciliśmy z podróży około godz. 1.00 w nocy, a zanim dotarłem do domu było już po 2. Poinformowałem pracodawcę, że nie pojawię się w pracy, gdyż chciałbym odpocząć po podróży służbowej, co spotkało się z wielkim oburzeniem pracodawcy, który zagroził, iż potraktuje to jak nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Czy nie miałem prawa do tego odpoczynku? 

Rozwiązanie umowy z powodu mobbingu

Padłam w  pracy ofiarą mobbingu i chciałabym rozwiązać umowę o pracę gdyż nie widzę innej możliwości wyjścia z tej krępującej sytuacji. Jestem szykanowana i ośmieszana w pracy przez pracodawcę i dłużej nie jestem w stanie tam przebywać. Jedynym wyjściem będzie odejście. W jaki sposób rozwiązać umowę o pracę aby było wiadomo, że to nie z mojej winy, a powodem jest mobbing i abym otrzymała jakieś odszkodowanie?

Nowości w prawie pracy

18 stycznia zmianie uległa definicja dyskryminacji w pracy. Zmiana podyktowana jest koniecznością dostosowania polskiego prawa pracy do prawa unijnego w zakresie równego traktowania pracowników.

Pisma procesowe

Pismo procesowe w sprawach karnych musi spełniać szereg wymogów. Przewiduje je kodeks postępowania karnego. Jeżeli natomiast pismo nie spełnia określanych wymogów wtedy wzywa się wnoszącego do uzupełnienia braków.  

REKLAMA

Właściwość sądu w sprawach karnych

Każda sprawa musi być rozpatrzona przez właściwy sąd. Sąd musi być właściwy rzeczowo oraz miejscowo. Wszystkie te kwestie reguluje kodeks postępowania karnego.  

Wypowiedzenie pełnomocnictwa

W toku postępowania sądowego strony mogą być reprezentowane przez pełnomocników. Pełnomocnikiem w postępowaniu mogą być przede wszystkim adwokaci i radcowie prawni. Jednakże gdy stronie nie odpowiada sposób działania pełnomocnika może on pełnomocnictwo wypowiedzieć.  

Dodatkowe zastrzeżenie umowne

Zamierzam zawrzeć umowę cywilnoprawną, na mocy której druga strona ma wykonać meble kuchenne. Pragnę należycie zabezpieczyć moje interesy. Czy mogę wprowadzić do umowy dodatkowe zastrzeżenie umowne na wypadek nieterminowego spełnienia świadczenia przez druga stronę?  

Bieg terminu przedawnienia

Księgowy wykonał na moją rzecz usługę. Dokładnie sporządził bilans za rok 2005. Od maja 2006 do listopada 2008 r. nie upominał się o zapłatę. Zaczął się upominać dopiero w listopadzie 2008 r. Czy takie roszczenie nie jest przedawnione?  

REKLAMA

Upadłość dla konsumenta

Dzięki nowelizacji ustawy o prawie upadłościowym i naprawczym możliwa będzie tzw. upadłość konsumencka. Dotyczy to osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Nowe przepisy zaczną obowiązywać w marcu.

Bezpodstawne wzbogacenie

Chciałam zwrócić pożyczone pieniądze, w tym celu wykonałam przelew, niestety przez pomyłkę zamiast 300zł przelałem kwotę wyższą - 500 zł. Czy w tej sytuacji mogę się domagać zapłaconej omyłkowo kwoty 200zł.?

Cofnięcie pozwu

W związku z uregulowaniem przez pozwanego dochodzonej w sądzie należności, pragnę wycofać pozew- jak mogę to zrobić? Jakie skutki wywołuje taka czynność? Czy cofnięcie pozwu jest ograniczone czasowo?  

Co to jest nielegalny pobór energii

Moja znajoma ostatnio znalazła się w dość nieprzyjemnej sytuacji. Została oskarżona o nielegalny pobór ciepła. Sprawa co prawda wyjaśniła się pozytywnie dla mojej znajomej. Ja jednak mam pytanie czym dokładnie jest nielegalny pobór?

Jak rozliczyć opłaty za ciepło ze spółdzielnią mieszkaniową?

Jak rozliczyć rachunki za ciepło jeżeli jest się lokatorem w spółdzielni mieszkaniowej. Czy w takiej sytuacji faktury wysyłane są bezpośrednio od przedsiębiorstwa energetycznego?

Doręczenia w postępowaniu cywilnym

Każde pismo w postępowaniu cywilnym musi być prawidłowo doręczone stronie. Pisma co do zasady doręcza sąd. Od daty doręczenia pisma biegnie wiele terminów, dlatego też doręczenie jest takie ważne.  

Co to jest mediacja

Chciałem dowiedzieć się co to dokładnie jest mediacja prowadzona przez Prezesa UKE? Ostatnio złożyłem reklamacje ponieważ dostałem bardzo wysoki rachunek za telefon. Odpowiedź otrzymałem negatywną. Operator nie chce zmienić stanowiska. Nie chcę iść z tym od razu do sądu, ale nie pozostawię tej kwestii bez rozstrzygnięcia. Czy mogę wszcząć mediację? Czy muszę coś za to zapłacić?

Kiedy pracownik ponosi odpowiedzialność materialną

Pracownicza odpowiedzialność materialna ma na celu umożliwienie pracodawcy dochodzenie ewentualnych roszczeń za wyrządzoną szkodę lub mienie powierzone, pracownik nie jest bowiem w pracy bezkarny i zwolniony od jakiejkolwiek odpowiedzialności. Jakie są zatem zasady tej odpowiedzialności? 

Czy moje dane są chronione

Dopiero zaczynam moją przygodę z Internetem i bardzo spodobała mi się nieograniczona możliwość korespondowania z ludźmi i szukania szybkich odpowiedzi. Zastanawiam się jednak czy w ten sposób moje dane są w jakikolwiek sposób chronione. Czy mój operator może je wykorzystywać i jeśli tak to w jakim celu?

Reklamacja perfum

Tydzień temu kupiłam perfumy, jednak była to pochopna decyzja i po paru dniach stwierdziłam, że zapach ten kompletnie mi się nie podoba. Dodam, że perfumy te kosztowały całkiem sporo. Czy mam prawo do zwrotu pieniędzy lub do wymiany na inne perfumy?

Czy można zareklamować usługę kosmetyczną

Po ostatniej wizycie u kosmetyczki zaczęłam mieć problemy z cerą. Był to zabieg oczyszczania twarzy, który według mnie był wykonany nieprawidłowo. Czy można złożyć reklamację na usługę kosmetyczną?

Dla kogo emerytury pomostowe

Emerytury pomostowe to emerytury przewidziane wyłącznie dla osób urodzonych po dniu 31 grudnia 1948 r. zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. Fakt przystąpienia do OFE nie ma żadnego znaczenia przy ustaleniu uprawnień do "pomostówki". 

Jak ustalana będzie wysokość emerytury pomostowej

W jaki sposób będzie obliczana wysokość emerytury pomostowej? Jakie wartości będą brane pod uwagę przy obliczaniu podstawy emerytury? Czy emerytury pomostowe będą waloryzowane? Na te pytania odpowiadamy w artykule.

Jakie prace znajdują się w wykazie prac w szczególnych warunkach

Od 1 stycznia 2009 roku obowiązują przepisy o emeryturach pomostowych. Jestem zaciekawiony, jakie prace uznaje się za prace wykonywane w szczególnych warunkach? 

Jakie prace uznajemy za pracę w szczególnym charakterze

Czy mój zawód jest zaliczany do pracy w szczególnym charakterze. Czy będę mógł skorzystać z emerytury pomostowej. Proszę o aktualny spis prac w szczególnym charakterze.  

Czy po wykonaniu polecania zapłacę podatek?

Ojciec darował dom swojemu bratu, jednocześnie polecił mu przekazać na moją rzecz jego działkę leżącą na mazurach- czy jeśli przekaże mi własność zapłacę podatek?

Kto może być oskarżycielem posiłkowym?

Oskarżycielem posiłkowy w postępowaniu karnym może być pokrzywdzony. Działa on obok lub zamiast oskarżyciela publicznego, którym jest prokurator.

O co można obniżyć podstawę opodatkowania spadku

Odziedziczyłem spadek po wujku, nie mogę więc skorzystać z zupełnego zwolnienia. Jednak spadek został obłożony zapisami, których wartość wynosi prawie połowę spadku. Czy muszę odprowadzić podatek od całości?

Nowy termin na zgłoszenie spadku do US

Termin na zgłoszenie spadku do urzędu skarbowego wynosi 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego. Termin ten obowiązuje wyłącznie dla nabycia przedmiotów w drodze spadku, gdy obowiązek podatkowy powstał po 31 grudnia 2008 r.

Jak wykupić mieszkanie od PKP?

Obecni, lub byli pracownicy PKP, który wynajmują od spółki lokale mieszkalne, mogą je wykupić z dużą bonifikatą. Rośnie ona wraz ze stażem pracy na kolei i może sięgnąć 95% wartości lokalu- a to nie koniec udogodnień.

Czy można reklamować produkt niebezpieczny

Na każdym kroku konsument narażony jest na wprowadzające w błąd reklamy, promocje, a także, choć mało się o tym mówi na produkt niebezpieczny. Czym on właściwie jest? Jak reagować, gdy taki produkt zakupimy? Warto znać odpowiedzi na te pytania chociażby po to by ochronić swoich bliskich lub zapobiec szkodom, jakie może wyrządzić produkt niebezpieczny.

Kto może być oskarżycielem posiłkowym?

Oskarżycielem posiłkowy w postępowaniu karnym może być pokrzywdzony. Działa on obok lub zamiast oskarżyciela publicznego, którym jest prokurator.  

Skład sądu w sprawie karnej

Czeka mnie rozprawa. Sprawa dotyczy pobicia. Odpowiadam z wolnej stopy, tzn. nie jestem w areszcie. Mam takie pytanie czy w mojej sprawie będą orzekać ławnicy? Podobno jak są ławnicy to zapadają łagodniejsze wyroki.

UOKiK i Inspekcja Handlowa razem

Likwidacja Głównego Inspektoratu Inspekcji Handlowej i przejęcie jego kompetencji przez UOKiK to główne zmiany związane z reformą Inspekcji Handlowej. Nowe zasady weszły  w życie 31 grudnia 2008 roku.

(Niekoniecznie) wymarzony koncert

W ostatniej chwili organizatorzy odwołali koncert? A może nie pojawiła się na nim długo oczekiwana gwiazda? Z analizy przeprowadzonej przez UOKiK wynika, że są to bardzo częste przypadki. Nie można zapominać o tym, że kupując od organizatora imprezy bilet stajemy się stroną umowy, która ma takie same prawa jak nasz kontrahent.

Czy zabawki dla dzieci są bezpieczne


Wraz z mężem i 2 letnią córeczką mieszkamy w Szkocji. Wybór zabawek dla dzieci jest ogromny, ale mnie bardziej interesuje czy one są bezpieczne? Czy są dopuszczone do obrotu zabawki, które mogłyby wyrządzić krzywdę dziecku?

Czy sprzedawca oddaje kredyt bankowi

Zakupiłem laptopa w sklepie internetowym. Za pośrednictwem tego sklepu udzielony został mi również kredyt na zakup sprzętu. Niestety musiałem z niego zrezygnować. Po głębszym zastanowieniu doszedłem do wniosku, że spłata kredytu będzie dla mnie za dużym obciążeniem finansowym. Dlatego też odstąpiłem od umowy. Jednak w umowie znalazłem zapis, że sam muszę zwrócić kredyt bankowi. Jak mam to zrobić skoro pieniądze od banku otrzymał sklep, a nie ja?

Zwrot pieniędzy za nietrafiony zakup

W minionym tygodniu kupiłam skórzaną torebkę. Jednak już przy pierwszej próbie jej założenia oberwał się od niej pasek. Według mnie pasek do torebki został umocowany wadliwie. Nie sądzę, aby naprawa zlikwidowała wadę raz na zawsze, problem będzie powracał. Dlatego też chciałabym złożyć reklamację, z tą uwagą, iż nie jestem zainteresowana naprawą bądź wymianą rzeczy. Czy w związku z tym mogę zażądać zwrotu pieniędzy lub obniżenia ceny?

Kto ponosi koszty zwrotu towaru?

Zwrot towaru zakupionego w sieci (przez Internet) jest możliwy. Zgodnie z obowiązującymi przepisami na zwrot towaru mamy 10 dni od daty jego otrzymania. Kto w takiej sytuacji ponosi koszty zwrotu towaru?

Czy wyjazd za granicę pozbawia zasiłku dla bezrobotnych

Mam pewien problem pobieram zasiłek dla bezrobotnych. Chcę wyjechać do Anglii do brata na trzy tygodnie. Czy to wpłynie na otrzymywanie przeze mnie zasiłku? 

Czy praca na pół etatu da zasiłek dla bezrobotnych

Pracowałem na pół etatu. Straciłem pracę, czy wpłynie to jakoś na otrzymanie przeze mnie zasiłku dla bezrobotnych? Czy tylko praca w pełnym wymiarze daje możliwość zasiłku?  

Czy mam prawo do wglądu w swoje dokumenty

Dostałam decyzję odmowną dotycząca emerytury. Wcześniej pobierałam zasiłek przedemerytalny. Chciałabym przejrzeć dokumenty na podstawie których odmówiono mi przyznania emerytury. Czy jest to możliwe?  

Czy możliwe jest odtworzenie czasu pracy

Pracowałam ponad 10 lat w Polsce jako nauczycielka. Ponadto pracowałam ponad 5 lat w innych zawodach. Razem 16 lat pracy. W roku 1994 wyjechałam za granicę, gdzie obecnie mieszkam. Obecnie mam 58 lat i 13 lat udokumentowanej pracy w USA. Rok temu byłam w Polsce żeby odszukać moje dokumenty pracy. Okazało się, że wszystkie dokumenty w szkole, w której pracowałam zostały zagubione lub wyrzucone. Posiadam książeczkę zdrowia, lecz wpisy są niekompletne. Co mam zrobić żeby udowodnić moje lata pracy?  

Dokumenty potwierdzające pracę za granicą

Pracowałem legalnie we Francji. Z zachowanych dokumentów posiadam tylko miesięczne "bulletin de paye" czyli poświadczenie wypłaty na których są potrącenia typu ubezpieczenia: społeczne chorobowe, społeczne starcze, dla bezrobotnych i na rentę dodatkową oraz tzw. siret pracodawcy. Oczywiście są pieczątki, podpisy itp wszystkie oryginalne. Czy te dokumenty są wystarczające dla ZUS-u przy staraniu się o emeryturę?  

Czy mogę wydłużyć okres wypowiedzenia?

Mam pytanie, czy możliwe jest wydłużenie w umowie o pracę na czas nieokreślony okresu wypowiedzenia. Mnie, jako pracownika interesuje dłuższy termin. Pracodawca też wyraża taką chęć. Czy prawo tego zabrania? 

Czy mogę dać pracownikom dodatkową przerwę?

Wiem, że pracownicy mają prawo do 15 minutowej przerwy. Chciałbym jednak dać pracownikom dodatkową 45 minutową przerwę. Czy jako pracodawca mam do tego prawo?

Czy mam prawo do przerwy na karmienie dziecka

Wróciłam do pracy po urlopie macierzyńskim. Nadal karmię piersią moje dziecko. Czy przysługują mi jakieś przerwy w pracy na karmienie? Czy są one płatne? 

Polecenie wykonywania innej pracy przez 3 miesiące

Zasadniczo pracownik wykonuje pracę przewidzianą w umowie o pracę. Pracodawca może jednak, pod pewnymi warunkami, polecić pracownikowi wykonywanie innej pracy. 

Umowa o usługi budowlane

Mam wykonać prace remontowe w moim mieszkaniu. Ułożyć glazurę, zaciągać ściany gipsem a także wykonać drobne prace hydrauliczne. Czy w tym celu mam zawrzeć umowę o pracę budowlane czy też umowę o dzieło? Czy różnią się te umowy?  

Weksel in blanco

Jestem posiadaczem weksla in blanco, który został wystawiony na zabezpieczenie zapłaty ceny sprzedaży towaru. Jak mogę z niego skorzystać?  

Co warto wiedzieć o wyroku

W wyroku sąd rozstrzyga sprawę co do jej meritum. Co do zasady każdy proces musi zakończyć się wyrokiem. To w nim bowiem sąd określa w jaki sposób strona postępowania musi się zachować lub co się dzieje z łączącym strony stosunkiem prawnym.

Miejsce spełnienia świadczenia

Strony nie zawsze w umowie określają miejsce spełnienia świadczenia. Często tę kwestię pozostawiają nieuregulowaną. Wtedy też mają zastosowanie przepisy zawarte w kodeksie cywilnym.  

REKLAMA