REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kalendarium przygotowania procedury zgłoszeń wewnętrznych dla sygnalistów

Artykuł przypięty

25 września 2024 r. wchodzi w życie ustawa o ochronie sygnalistów. Nakłada ona na pracodawców liczne obowiązki. Najważniejszy z nich to stworzenie procedury zgłoszeń wewnętrznych. Zgodnie z dominującym poglądem wśród ekspertów, procedurę taką pracodawcy objęci ustawą o ochronie sygnalistów powinni mieć już gotową w dniu wejścia w życie ustawy, czyli 25 września 2024 r. Poniżej przedstawiamy kalendarium działań, jakie w celu wdrożenia procedury zgłoszeń wewnętrznych powinien przeprowadzić pracodawca.

10 nowych obowiązków pracodawców a tylko 2 miesiące czasu

Artykuł przypięty

10 nowych obowiązków pracodawców - czy zdążą je wypełnić? Zostały tylko 2 miesiące czasu. Jakie konsekwencje grożą za niedotrzymanie terminu i nieprzestrzeganie nowych przepisów? Trzeba się spieszyć.

Sygnaliści w biurze rachunkowym. Jakie obowiązki i procedury?

Artykuł przypięty

Każde biuro rachunkowe powinno zweryfikować swoje procedury i zasady zgłaszania naruszeń, które zostały ustalone na potrzeby wdrożenia przepisów ustawy AML/CFT w świetle wymagań ustawy o ochronie sygnalistów.

Wykroczenie

Jest to czyn społecznie szkodliwy zagrożony przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia karą aresztu (od 5 do 30 dni), ograniczenia wolności, grzywny do 5000 zł albo nagany.  

REKLAMA

Wina

Wina jest jedną z głównych przesłanek odpowiedzialności karnej i cywilnej.  

Uszczerbek na zdrowiu

Pojęcie to występuje w prawie karnym i pojawia się w związku z ubezpieczeniem społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.

Sprawca

Sprawcą przestępstwa w znaczeniu ścisłym jest ten, kto sam osobiście popełnia przestępstwo, czyli realizuje znamiona czynu zabronionego. Sprawca to realizator czynu zabronionego - np. kradzieży, oszustwa, poplecznictwa, zabójstwa etc.

Przestępstwo

Przestępstwo to czyn zawiniony, bezprawny, tzn. zabroniony pod groźbą kary przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia.  

REKLAMA

Prokuratura

Tak określa się pion organów państwowych, które czuwają nad przestrzeganiem praworządności w państwie oraz zajmują się ściganiem przestępstw w związku z tym, a także wykonują funkcję oskarżyciela publicznego przed sądami.  

Poręczenie

 Poręczenie w prawie karnym jest jednym ze środków zapobiegawczych, czyli mających na celu zabezpieczenie prawidłowego toku postępowania albo zapobiegnięcie popełnieniu przez oskarżonego nowego, ciężkiego przestępstwa.

Pomocnictwo

To pojęcie zarówno z dziedziny prawa karnego, prawa wykroczeń, jak i prawa cywilnego.  

Policja

 Jest to umundurowana i uzbrojona formacja służąca społeczeństwu i przeznaczona do ochrony bezpieczeństwa ludzi oraz do utrzymywania bezpieczeństwa i porządku publicznego.

Pokrzywdzony

To osoba fizyczna lub prawna, której dobro prawne zostało bezpośrednio naruszone lub zagrożone przez przestępstwo. Pokrzywdzonym może być też instytucja państwowa, samorządowa lub społeczna, choćby nie miała osobowości prawnej.  

Podżeganie

Podżeganie polega na nakłanianiu osoby do dokonania czynu zabronionego.  

Orzeczenie

Orzeczenie sądowe rozstrzyga konkretną sprawę w postępowaniu sądowym. W trakcie rozprawy sąd wydaje orzeczenia w postaci wyroku lub postanowienia.  

Nietykalność

Nietykalność osobista jest jednym z podstawowych konstytucyjnych praw obywatelskich, polegających na zakazie pozbawienia wolności z wyjątkiem przypadków przewidzianych prawem.  

Mediacja

Mediacja to ugodowe rozstrzygnięcie sporu między stronami postępowania przy pomocy bezstronnej osoby mediatora 

Kodeks karny skarbowy

 Karne prawo skarbowe to część prawa mająca szczególnie na celu ochronę budżetu państwa i jednostek samorządu terytorialnego. Przepisy karnego prawa skarbowego określają, jakie czyny dotyczące kwestii fiskalnych są zabronione.

Haker

Haker (lub hacker, od ang. hacker) - to osoba o bardzo dużych praktycznych umiejętnościach informatycznych, odznaczająca się znajomością wielu języków programowania, a także świetną znajomością systemów operacyjnych oraz bardzo dobrą orientacją w internecie.  

Kiedy nie mamy prawa do zasiłku chorobowego

Podstawowym warunkiem nabycia prawa do zasiłku chorobowego jest wystąpienie niezdolności do pracy w okresie podlegania ubezpieczeniu chorobowemu. Jeżeli niezdolność do pracy jest spowodowana wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, świadczenie jest wypłacana z ubezpieczenia wypadkowego.

Czyn

Czyn jako taki nie jest pojęciem osobno zdefiniowanym w prawie, choć występuje w nim wielokrotnie. W słownikach języka polskiego określany jest jako postępek, uczynek, poczynanie, posunięcie czy po prostu coś, co zostało uczynione.

Uznanie dziecka sposobem na ustalenie ojcostwa

Uznanie dziecka to jeden ze sposobów ustalenia ojcostwa dziecka. Uznając swoje ojcostwo mężczyzna przyznaje, że jest rzeczywistym ojcem dziecka. 

W jaki sposób wypłaca się zasiłki

Ustalaniem prawa do świadczeń z ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego, ich wysokości oraz wypłatą zajmują się płatnicy zasiłków.

Zadatek

Zadatek dany przy zawarciu umowy ma to znaczenie, że w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron druga strona może bez wyznaczania terminu dodatkowego od umowy odstąpić i otrzymany zadatek zachować, jeśli zaś sama go dała, może żądać sumy dwukrotnie wyższej.  

Czym jest proces poszlakowy?

W potocznym znaczeniu poszlaką, czy też dowodem poszlakowym jest dowód obciążający jednak nie przeświadczający jednoznacznie o czyjeś winie.

Jak powinno przebiegać przeszukanie?

Pierwszym etapem tej czynności, zaraz po wejściu  do pomieszczenia, które ma zostać przeszukane jest okazanie przez funkcjonariuszy Policji postanowienia prokuratora (sądu), nakazu przełożonego, lub legitymacji służbowej oraz poinformowanie o celu przeszukania.

Odpowiedzialność dewelopera za niewykonanie umowy

Strony zawierając umowę zobowiązują się do jej wykonania zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami. Jeżeli deweloper nie przestrzega warunków umowy, to ponosi za to odpowiedzialność odszkodowawczą. Kupujący musi mieć pewność, że otrzyma nieruchomość, taką na jaką się umawiał.

Jakie prawa przysługują pasażerowi

Jedną z najczęstszych form przemieszczania się jest korzystanie z transport lądowego. Jeździmy pociągami, autokarami, komunikacją miejską. Czy jednak na pewno wiemy jakie prawa przysługują nam od przewoźnika? Czy mamy świadomość, że możemy składać reklamacje, jeżeli przewóz został opóźniony?

Czy Policja potrzebuje nakazu do przeszukania mieszkania?

Znany z amerykańskich filmów zwrot "pokażcie nakaz" - nie musi sprawdzać się w polskich przepisach. Policjant może dokonać przeszukania w oparciu o legitymację służbową - potwierdzenie od prokuratora może zostać przesłane później.

Jak ujawnia się ślady linii papilarnych?

Odciski palców, stanowią często kluczowe dowody w sprawach karnych. Wśród metod ujawniania śladów linii papilarnych wyróżnić możemy metody fizyczne i chemiczne.

Czym jest modus operandi?

Modus Operandi jest pewnym charakterystycznym, powtarzającym się sposobem działania sprawcy przy popełnianiu przestępstw- a także przed i po ich popełnieniu.

Kara śmierci w PRL

Problematyka kary śmierci powraca wraz z każdym głośnym zabójstwem. W niniejszym tekście przeczytasz jak egzekucję więźniów przeprowadzano w PRL.

Organ rentowy

Organ rentowy odpowiada za wypłatę emerytur, rent i innych świadczeń oraz ściąganie składek od ubezpieczonych osób. 

Okresy składkowe i nieskładkowe

Przy obliczaniu wysokości rent uwzględnia się okresy składkowe i nieskładkowe. 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych

ZUS to instytucja państwowa. Zajmuje się wypłacaniem emerytur, rent, zasiłków chorobowych lub macierzyńskich.  

Co zrobić gdy jestem ofiarą przestępstwa?

Pierwszą naszą czynnością, powinna być pomoc innym poszkodowanym przestępstwem. W dalszej kolejności powinniśmy starać się zabezpieczyć ślady i zawiadomić organy ścigania.

Renta szkoleniowa

Renta ta przysługuje  osobie, która ma orzeczoną prze lekarza orzecznika ZUS celowość przekwalifikowania zawodowego. Ma to miejsce, kiedy osoba uznana jest za niezdolną do pracy.

Uprawomocnienie się wyroku i wykonanie kary

Prawomocny wyrok podlega wykonaniu - skazany w zależności od sytuacji zostaje skierowany do więzienia, lub musi wykonać inną karę orzeczoną przez sąd.

Renta socjalna

Renta socjalna przysługuje osobie, która jest pełnoletnia i całkowicie niezdolna do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu.  

Formularze rentowe

 

Wysokość renty inwalidzkiej

 

Wysokość renty rodzinnej

 

Wysokość renty socjalnej

 

Odprawa rentowa

Jest to świadczenie wypłacane na koniec zatrudnienia w związku z przejściem pracownika na rentę z tytułu niezdolności do pracy. 

Waloryzacja rent

Renty podlegają corocznej waloryzacji od dnia 1 marca. 

Zaliczka czy zadatek

Aby być pewnym wykonania umowy, często kontrahent wpłaca pewną kwotę. Może to być zaliczka lub zadatek. Niby wpłacamy te same pieniądze, ale skutki wręczenia wykonawcy zadatku lub zaliczki są inne. Różnice te są widoczne szczególnie jeśli umowa nie zostanie zrealizowana.

Czy wnosząc o naprawienie szkody trzeba mieć pełnomocnika?

Powód cywilny w procesie karnym może działać również przez pełnomocnika może również samemu dochodzić swoich praw.

Czym różni się umorzenie postępowania, od warunkowego umorzenia postępowania?

Zarówno umorzenie jak i warunkowe umorzenie postępowania karnego są sposobami jego zakończenia, różnice dotyczą jednak skutków takich orzeczeń.

Kiedy można wnieść kasację od wyroku w sprawie karnej?

Kasacja jest nadzwyczajnym środkiem zaskarżania orzeczeń sądowych, co oznacza, że przysługuje jedynie od orzeczeń prawomocnych.

Jakie są zasady składania apelacji od wyroku?

Od każdego wyroku sądu I instancji można wnieść apelację- należy jednak pilnować zarówno terminu, jak i innych istotnych kwestii formalnych.

Dobrowolne poddanie się karze i skazanie bez rozprawy

Oskarżony, który jest winny popełnionego przestępstwa - może starać się o złagodzenie kary, jeśli sam wniesie o swoje ukaranie i nie będzie przedłużał postępowania.

Czy prokurator może dochodzić naprawienia szkody?

Zgodnie z art. 49a Kodeksu postępowania karnego, jeżeli nie wytoczono powództwa cywilnego, pokrzywdzony, a także prokurator może aż do zakończenia pierwszego przesłuchania pokrzywdzonego na rozprawie głównej złożyć wniosek o naprawienie szkody.

Jak przebiega postępowanie przed sądem?

Postępowanie przed sądem składa się z trzech zasadniczych etapów- wstępnej kontroli oskarżenia, przygotowania do rozprawy i rozprawy głównej.

REKLAMA