REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy spadek po partnerze zawsze będzie opodatkowany

Osoby żyjące w związku nieformalnym nie są swoimi spadkobiercami ustawowymi (w odróżnieniu od małżonków)- mogą jednak sporządzić odpowiednie testamenty. Mają jednak małą szansę na uniknięcie podatku od spadków (i darowizn).

Zniesienie współwłasności a podatek od darowizn

Partnerzy, którzy nabyli wspólnie nieruchomość lub inną wartościową rzecz powinni w przypadku rozstania dokonać zniesienie współwłasności. Nadmierna hojność jednego z byłych partnerów może jednak narazić drugiego na konieczność zapłacenia podatku od spadków i darowizn.

Jak uniknąć podatku od darowizn w związku partnerskim

Osoby żyjące w związku nieformalnym mają małe możliwości uniknięcia podatku od spadków i darowizn. Poza przedmiotami wyłączonymi z podatku z mocy prawa – pozostaje jedynie darowizna na rzecz dzieci.

Opodatkowanie darowizny w związku partnerskim

Osoby żyjące w związku partnerskim często zainteresowane są udzielaniem darowizn (czy prezentów) partnerom – czy to w postaci pieniędzy czy przedmiotów, a nawet nieruchomości. Warto zwrócić uwagę na kwestię opodatkowania darowizn.

REKLAMA

Ulga prorodzinna w związku partnerskim

Możliwość odpisania 1112,04 zł nie jest przywilejem małżonków – przysługuje obydwu rodzicom, niezależnie od łączących ich instytucji prawa rodzinnego.

Partnerzy zawsze rozliczają się oddzielnie

Jedną z korzyści przysługujących z tytułu małżeństwa jest możliwość wspólnego rozliczania podatku dochodowego od osób fizycznych. Partnerzy nie mają takiej możliwości- i nic nie zapowiada, żeby miało by być inaczej.

Podatek od sprzedaży wspólnej nieruchomości

Osoby pozostające w nieformalnym związku mogą być współwłaścicielami nieruchomości. O ile nie sprawia to problemu w trakcie korzystania z niej – mogą się pojawić w trakcie sprzedaży – w zakresie podatku dochodowego.

Prace interwencyjne


Prace interwencyjne to prace wykonywane na rzecz konkretnego pracodawcy, wskutek skierowania urzędu pracy. Skierowanie takie mogą otrzymać osoby, które są w szczególnej sytuacji na rynku pracy.

REKLAMA

Czy pracodawca ma prawo krytykować swojego pracownika?


Od pewnego czasu mój pracodawca bardzo często mnie krytykuje. Jest to dość krępujące, gdyż często odbywa się przy innych pracownikach. Czy pracodawca ma do tego prawo?

Rozmowa kwalifikacyjna studenta

Rozmowa kwalifikacyjna jest bardzo stresującym elementem procesu rekrutacyjnego, ponieważ od niej często bardzo wiele zależy. Jest to moment, kiedy pracodawca, kiedy pracodawca ma pierwszy kontakt z kandydatem do pracy, może zadać mu pytania, obserwować, jak zachowuje się, jak reaguje na wiele rzeczy. Dla osoby, która po raz pierwszy uczestniczy w rozmowie kwalifikacyjnej jest to dodatkowy stres, ponieważ taka osoba nie posiada doświadczenia z poprzednich rozmów.

Czy student jest poszukiwanym pracownikiem

Na obecnym rynku pracy, jeśli myślimy o zdobyciu pracy satysfakcjonującej, dobrze płatnej oraz zgodnej z kierunkiem wykształcenia, na samym początku swojej drogi zawodowej, jest bardzo trudno. Głównym powodem, dla którego pracodawcy nie chcą zatrudniać młodych osób jest ich brak doświadczenia w pracy zarówno na podobnym stanowisku, jak i pracy w ogóle. Dlatego, aby po ukończeniu studiów być pożądanym kandydatem do pracy, dobrze byłoby zadbać wcześniej o doświadczenie, które pomoże zdobyć umiejętności oraz kompetencje zawodowe.

Jak być atrakcyjnym kandydatem do pracy od razu po studiach

Na obecny rynku pracy osoba, która ukończyła studia nie jest już tak atrakcyjnym kandydatem jak niegdyś. Jest tak, ponieważ większość młodych ludzi decyduje się na podjęcie dalszego kształcenia, a dostępność do nauki jest coraz większa. Uczelnie proponują wysokie stypendia, w przypadku studiów niestacjonarnych opłaty są rozłożone na dogodne raty. Coraz częściej również naukę można pogodzić z pracą.

Ochrona przed zwolnieniem z pracy w czasie urlopu macierzyńskiego

W okresie urlopu macierzyńskiego stosunek pracy kobiety podlega szczególnej ochronie.Ograniczona jest możliwość zwolnienia z pracy.

Apelacja w postępowaniu cywilnym

Apelacja jest zwyczajnym środkiem odwoławczym w postępowaniu cywilnym. Wnosi się ją od wyroków, nie zaś od postanowień. Termin na wniesienie apelacji wynosi 14 dni i jest liczony od dnia otrzymania wyroku wraz z uzasadnieniem

Czy absolwent bez doświadczenia to gorszy kandydat?

Już w trakcie studiów młodzi ludzie muszą zdobywać wiedzę na temat rynku pracy i jego wymogów, aby później, poszukując pracy, sprostać wymaganiom, jakie stawiają przed kandydatami pracodawcy. Pamiętać trzeba jednak, że nie tylko liczą się umiejętności i doświadczenia zawodowe.

Wybieraj sprzęt oszczędzający energię

Kolorowa etykieta znakowania energetycznego, jaką znajdziemy na opakowaniu każdej nowej pralki, zmywarki, czy żarówki, stała się jednym z najbardziej skutecznych narzędzi poprawy efektywności urządzeń elektrycznych w Europie.

Przepisy o przechowywaniu pojazdów usuniętych zgodne z konstytucją

W dniu 25 maja 2009 roku Trybunał Konstytucyjny rozpoznał skargę konstytucyjną Przedsiębiorstwa Motoryzacyjnego "Polmozbyt Szczecin" sp. z o.o. dotyczącą przepisów regulujących zasady przechowywania pojazdów usuniętych z dróg.

Komunikacja sądów z obywatelami

Wprowadzenie szkoleń dla pracowników sądów, stosowanie nowych technologii w komunikacji z obywatelami, a także ujednolicenie pism sadowych i wprowadzenie czytelnych informacji dla obywateli-to postulaty, które pojawiły się po zaprezentowanym raporcie Fundacji FOR, oraz Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka pt. "Komunikacja sądów z obywatelami - badania empiryczne, wnioski, rekomendacje zmian".

Co dalej z asesorami sądowymi?

Asesorzy którym wkrótce upłynie czteroletni okres zatrudnienia z dniem 6 maja 2009 roku tracą prawo do orzekania. Taki stan rzeczy jest konsekwencją wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Trybunał uznał, że pełnienie funkcji sędziów przez asesorów jest niezgodne z konstytucją, gdyż nie mają oni sędziowskiej gwarancji niezależności.

Niedozwolone klauzule w umowach z firmami kurierskimi

Ograniczanie odpowiedzialności za opóźnienia lub niedostarczenie przesyłki, utrudnianie rozpatrzenia reklamacji – to tylko niektóre postanowienia stosowane przez firmy kurierskie, które zakwestionował UOKiK. W trakcie kontroli zbadano regulaminy 30 przedsiębiorców.

Głosowanie za granicą

Osoby przebywające za granicą również mogą wziąć udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Dla głosowania do PE za granicą konieczne jest zawiadomienie odpowiedniego konsula.

Umowa przedwstępna z deweloperem najlepiej w formie aktu notarialnego

Osoby planujące zakup mieszkania od developera powinny dokładnie rozważyć wybór właściwej formy, w jakiej zostanie zawarta umowa przedwstępna. Z kilku powodów warto w tym przypadku rekomendować formę aktu notarialnego.

Co zrobić w przypadku kradzieży rzeczy pracownika


W zeszłym tygodniu z mojej szafki w pracy zaginęły moje osobiste rzeczy – obrączka, zegarek, a także portfel w którym miałem 1.000zł (nie był to dzień wypłaty). Czy mogę domagać się od pracodawcy, żeby zrekompensował mi poniesioną stratę?

Jakie znaczenie ma dla bezrobotnego Krajowy Plan Działań


Zadania państwa w zakresie promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia oraz aktywizacji zawodowej są realizowane na podstawie uchwalanego przez Radę Ministrów Krajowego Planu Działań na Rzecz Zatrudnienia.

Uważaj na zwolnione darowizny

Duża darowizna udzielona bliskiej rodzinie – zwłaszcza zwolniona z podatku, może zainteresować urząd skarbowy.

Przyznanie lokalu socjalnego

Osoby starające się o przyznanie lokalu socjalnego powinny zapoznać się z podstawowymi kwestiami dotyczącymi takiego postępowania. Jest ono bowiem bardzo czasochłonne, a żeby otrzymać lokal socjalny z zasobów komunalnych, trzeba spełniać wiele warunków.

Uwaga na gesty w czasie rozmowy kwalifikacyjnej

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej, często więcej niż nasze słowa mówią za nas nasze gesty. Warto poznać język gestów, może się okazać bardzo przydatny w czasie naszej rozmowy z przyszłym pracodawcą.

Najwyższa Izba Kontroli

Najwyższa Izba Kontroli (NIK) to konstytucyjny organ, którego głównym zadaniem jest sprawowanie kontroli nad najważniejszymi instytucjami naszego kraju.

Terminy w postępowaniu cywilnym

W postępowaniu cywilnym mamy do czynienia z kilkoma rodzajami terminów. Są terminy ustawowe i sądowe. A według innego podziału zawite, instrukcyjne oraz prekluzyjne.

Ciąża a praca w godzinach nadliczbowych

Obowiązki pracodawcy związane z rodzicielstwem zaczynają się już w okresie ciąży pracownicy. Stosunek pracy kobiet w ciąży podlega szczególnej ochronie.

Jak doręczyć pismo do sądu

Aby pismo wywoływało skutki prawne musi być skutecznie doręczone do organu lub sądu. Nie wystarczy tylko napisać pismo do sądu ale trzeba je również skutecznie doręczyć. Jest to o tyle istotne, że pisma niewłaściwie doręczone lub doręczone po upływie terminów nie wywołują skutków prawnych. Warto o tym pamiętać.

Dwóch pracodawców – dwa zasiłki chorobowe?


Osoby podejmujące pracę w kilku miejscach mogą liczyć w razie choroby na zasiłek z tytułu każdego zatrudnienia. Prawo do świadczeń związanych z chorobą i rodzicielstwem przysługuje bowiem z każdego tytułu podlegania ubezpieczeniu chorobowemu.

Budowy nie wymagające pozwolenia

Przed rozpoczęciem budowy inwestor powinien uzyskać pozwolenie na budowę. Pozwolenie takie zgodnie z przepisami prawa budowlanego wydaje starosta powiatowy. Są jednak pewne rodzaje budów które nie wymagają pozwolenia.

Czy mam prawo do wcześniejszego świadczenia emerytalnego

Chciałbym się dowiedzieć, czy obejmuje mnie jakieś świadczenie emerytalne - mam 40 lat pracy, 55 lat życia. Pracowałem w warunkach szkodliwych przez 36 lat.

Umowa prorogacyjna

Zgodnie z przepisami k.p.c. sądem właściwym do rozpoznawania spraw wynikających z umowy jest sąd właściwy ze względu na miejsce zamieszkania pozwanego. Jednakże strony w umowie mogą określić inną właściwość sądu.

Polskie Stronnictwo Ludowe

PSL to jedna z najstarszych istniejących, dużych partii politycznych w Polsce. Nawiązuje swoim rodowodem do tradycji ruchu ludowego, którego pierwsze formy organizacyjne pojawiły się w końcu XIX wieku. Uważa się za bezpośredniego kontynuatora PSL utworzonego przez Wincentego Witosa i Stanisława Mikołajczyka w 1945 roku.

Czy zwolnienie chorobowe może pozbawić wcześniejszej emerytury

Ustawa mówi że: "Zgodnie z przepisami art. 184 ustawy z dnia 17.12.1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - osobom urodzonym po dniu 31.12.1948 r., które w dniu wejścia w życie ustawy emerytalnej tj. w dniu 1.01.1999 r. posiadają wymagany na prawo do emerytury staż pracy wynoszący dla mężczyzn 25 lat, w tym co najmniej 15 letni okres pracy w szczególnych warunkach - wykonywanej stale i w pełnym wymiarze czasu pracy -przysługuje prawo do emerytury po osiągnięciu obniżonego wieku emerytalnego". Inny przepis odlicza dni tzw. zwolnień chorobowych z tych 15 lat i w ten sposób brakuje mi do pełnych 15 lat 1 m-c i 8 dni. Czy jest to powód do pozbawienia pracownika możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę tym bardziej że praca w szczególnych warunkach trwała również dalej po dniu 1.01.1999 r. ? czyli powyżej wymaganych 15 lat.

Na kogo będą głosować Polacy?

Zmagania polityków w walce o mandat eurodeputowanego

Wyścig do europarlamentu wystartował. Komitety wyborcze różnymi sposobami próbują zwrócić uwagę wyborców na poszczególnych kandydatów.

Polska Partia Pracy

Polska Partia Pracy to partia polityczna, powstała 11 listopada 2001 pod nazwą Ruch Społeczny Alternatywa. Obecna nazwa funkcjonuje od 2004 roku. PPP określa się jako ugrupowanie socjalistyczne występujące w obronie środowisk pracowniczych.

Od podatku nie uciekniesz

Podatek od spadków i darowizn jest specyficznym podatkiem, w którym obowiązek podatkowy w zasadzie się nie przedawnia- niezależnie od tego kiedy otrzymaliśmy darowiznę (lub spadek). Wszystko przez ruchomy termin powstania obowiązku podatkowego.

Samoobrona Rzeczypospolitej Polskiej

Początki organizacji związkowej Samoobrona sięgają początku lat 90tych. Powstanie partii politycznej Przymierze Samoobrona miało początkowo na celu wyłącznie wsparcie Związku Zawodowego Rolnictwa Samoobrona.

Libertas Polska

Libertas to Paneuropejski Ruch Obywatelski,  założony przez irlandzkiego biznesmena Declana Ganleya.
Polski oddział ogólnoeuropejskiego stowarzyszenia to startująca w wyborach do europarlamentu partia Libertas Polska, utworzona w lutym 2009.

Sojusz Lewicy Demokratycznej

SLD to największa partia lewicowa w Polsce o orientacji socjaldemokratycznej. Krajowy Komitet Wyborczy SLD utworzony w 1991 r. stanowił szeroką platformę grupującą partie polityczne, centrale związkowe i organizacje społeczne. Dwoma filarami tej koalicji była Socjaldemokracja Rzeczypospolitej i Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych.

Unia Polityki Realnej

Konserwatywno-Liberalna Partia Unia Polityki Realnej, powstała jak odpowiedź na możliwość uczestnictwa w pierwszych, wolnych, demokratycznych wyborach do Sejmu w 1991 roku.

Unia Pracy

Unia Pracy to partia o mieszanym pezetpeerowsko-solidarnościowym rodowodzie, utworzona przez działaczy dawnej opozycji demokratycznej i osobami wywodzącymi się z Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.

Platforma Obywatelska Rzeczypospolitej Polskiej

Geneza powstania obecnej partii rządzącej Platformy Obywatelskiej RP wiąże się z uzyskaniem przez Andrzeja Olechowskiego- kandydata środowisk liberalnych, wysokiego 17% poparcia w wyborach przydenckich w 2000 roku.

Prawo i Sprawiedliwość

Partia polityczna Prawo i Sprawiedliwość, powstała 13 czerwca 2001 r. na fali popularności uzyskanej przez ówczesnego ministra sprawiedliwości Lecha Kaczyńskiego. Wiosną 2001 roku budowy nowego ugrupowania podjęli się obok Lecha Kaczyńskiego, jego brat Jarosław Kaczyński oraz Ludwik Dorn. Na Kongresie Założycielskim postulowano budowę państwa opiekuńczego, z silną władzą wykonawczą i sądownictwem.

CentroLewica

CentroLewica to nazwa Koalicyjnego Komitetu Wyborczego, zarejestrowanego w marcu 2009 roku, przez koalicję partii „Porozumienie dla Przyszłości” utworzonej przez : Socjaldemokrację Polską, Partię Demokratyczną-Demokraci.pl oraz Zielonych 2004, w celu wystawienia kandydatów w nadchodzących wyborach do europarlamentu. Komitet zarejestrował listy we wszystkich trzynastu okręgach.

Prawica Rzeczypospolitej

Twórcą partii chrześcijańsko-konserwatywnej Prawica Rzeczpospolitej są Marek Jurek, Małgorzata Bartyzel, Dariusz Kłeczek, Lucyna Wiśniewska , Marian Piłka i Artur Zawisza, którzy w kwietniu 2007 roku wystąpili z Prawa i Sprawiedliwości. Głównym motywem opuszczenia szeregów rządzącej partii był upadek projektu zmian w konstytucji, które miały umocnić gwarancje ochrony życia i godności człowieka.

REKLAMA