REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kto może odebrać wynagrodzenie pracownika

Zdarzają się sytuacje, kiedy pracownik nie ma możliwości odebrania samodzielnie wynagrodzenia. Kto może w jego zastępstwie odebrać jego zarobki.

Co wchodzi w skład zarobków pracownika

Wynagrodzenie pracownika to świadczenie pieniężne, jakie pracownik otrzymuje za wykonywaną pracę. Czy zawsze wiemy, z czego dokładnie składa się nasze wynagrodzenie.

Co może zrobić pracownik, który nie otrzyma swoich zarobków

Często się zdarza, że pracownicy nie otrzymują swojego wynagrodzenia w określonym terminie lub wcale nie otrzymują wynagrodzenia. Co mogą zrobić w takiej sytuacji?

Do kiedy pracodawca powinien wypłacać wynagrodzenie

Obowiązkiem pracownika jest wypłacanie wynagrodzenia w terminie. Pracownik za swoją pracę powinien otrzymywać wynagrodzenia. Pracodawca za świadczoną przez pracownika powinien wypłać mu pensje.

REKLAMA

Czy należy zachować nasze zarobki w tajemnicy


Często na spotkaniach rodzinnych lub ze znajomymi chwalimy się swoimi zarobkami. Czy jednak mamy do tego prawo?

Czy pracownik może domagać się godziwych zarobków

Zgodnie z przepisami kodeksu pracy pracownik ma prawo do godziwego wynagrodzenia za pracę. Czy jednak taki zapis daje pracownikowi prawo do żądania od pracodawcy zarobków na określonym poziomie?

Czym są godziwe zarobki

Często możemy się spotkać z twierdzeniem, że pracownicy mają prawo do godziwych zarobków. Co jednak w praktyce oznacza to stwierdzenie?

Meldunek na pobyt czasowy

Każdy obywatel naszego kraju musi być zameldowanym. Obowiązek taki wynika z art. 5 ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych. Ustawa rozróżnia natomiast meldunek na pobyt stały i na pobyt czasowy.

REKLAMA

Odprowadzanie ścieków

Do podstawowych usług komunalnych, należących do zadań własnych gminy, zalicza się m.in. odprowadzanie ścieków. Przedsiębiorca chcący prowadzić działalność w zakresie zbiorowego odprowadzania ścieków musi uzyskać zezwolenie. Sprawdź jak zawrzeć umowę z przedsiębiorstwem wodociągowo-kanalizacyjnym.

Reklamacje i odwołania

Jeżeli konsument został pozbawiony prądu lub nie zgadza się z wysokością naliczonej mu opłaty za dostarczoną energię elektryczną, kwestionując ilość pobranego prądu, ma możliwość złożenia reklamacji do zakładu energetycznego.

Czy można wstrzymać dostawę energii elektrycznej

Dostawa energii powinna być świadczona przez przedsiębiorstwo energetyczne w sposób ciągły. Może się jednak zdarzyć, że dostawy zostaną wstrzymane, a odbiorcy nie będą mieli w swoich domach prądu przez jakiś czas.

Odpowiedzialność za wadliwość materiałów

Przeprowadzam remont domu polegający na ociepleniu budynku oraz położeniu nowych tynków. Wynająłem firmę wykonującą tego typu prace, jednak materiały do wykonania elewacji dostarczyłem sam. Po otynkowaniu 3 ścian w elewacji zaczęły występować wady. Po zbadaniu sprawy okazało się, że dostarczone przeze mnie materiały nie nadawały się do położenia na zastosowane materiały ocieplające budynek. Czy mimo mojego błędu mogę pociągnąć do odpowiedzialności wykonawcę?

Wadliwe wykonywanie robót budowlanych

Jestem w trakcie budowy domu jednorodzinnego. Kiedy mniej więcej połowa prac była już wykonana w czasie deszczowej pogody okazało się, że dach przecieka w miejscach gdzie powinien być już całkiem szczelny. Zwróciłem na to uwagę wykonawcy lecz ten nie wyraził większego zainteresowania problemem. Obawiam się, że prace wykonywane są w sposób nieprawidłowy i zaczynam tracić zaufanie do wykonawcy. Co mogę zrobić w takiej sytuacji?

Czy można podnieść cenę usługi

Skorzystałam z usług szewca szyjącego buty ślubne na zamówienie. Przedstawiłam projekt i wspólnie z szewcem ustaliłam całkowity koszt wykonania butów. Przy odbiorze spotkała mnie niemiła niespodzianka, gdyż szewc kazał mi zapłacić o 100 zł więcej ze względu na konieczność wykonania dodatkowych prac. Czy można w ten sposób podnieść cenę?

Źle wykonana usługa u szewca

Niedawno oddałam buty do szewca. Naprawa polegała na przyklejeniu podeszwy do butów. W zeszłym tygodniu jedna podeszwa znów się odkleiła mimo iż obuwie użytkowałam w normalny sposób. Czy mogę reklamować tego typu usługę w taki sam sposób jak reklamuje się towar u sprzedawcy?

Co to jest umowa zlecenie

W codziennym życiu zawieramy bardzo dużo umów różnego rodzaju. Kupujemy sprzęty, żywność, naprawiamy samochód, ale także zawieramy umowy ze szkołą językową czy też ze szkołą nauki jazdy. Umowy tego fachowo nazywają się umowami zlecenia. Spójrz czym one się charakteryzują.

Premia

Świadczenie pieniężne do którego pracownik nabywa prawo po spełnieniu ściśle określonych warunków, przewidzianych u pracodawcy.

Nagroda roczna (tzw. trzynastka)

Nagroda roczna potocznie nazywana „trzynastką” jest dodatkowym trzynastym wynagrodzeniem. Przyznawana jest pracownikom sfery budżetowej.

Nagroda jubileuszowa


Nagroda jubileuszowa to pieniężna gratyfikacja przyznawana pracownikom w związku z ich długoletnią i sumienną pracą.

Nagroda


Nagroda to pieniężny wyraz uznania pracownika za jego pracę. Nie stanowi stałego składnika wynagrodzenia.

Minimalne wynagrodzenie

Minimalne wynagrodzenie wskazuje minimalną kwotę brutto, jaką pracodawca musi zapłacić pracownikowi.

Wynagrodzenie prowizyjne

Wysokość wynagrodzenia otrzymanego przez pracownika wynagrodzenia uzależniona jest od ilości oraz jakości wykonanej przez niego pracy.

Wynagrodzenie czasowe

Stawki wynagrodzenia pracownika określane są za jednostkę czasu pracy. Do czasowego systemu wynagradzania zaliczyć należy np. system wynagrodzenia miesięcznego oraz godzinowego.

Wynagrodzenie akordowe

Wynagrodzenie pracownika obliczane przez pomnożenie jednostek wykonanej pracy przez cenę akordową, tj. przez wynagrodzenie wypłacane za jedną jednostkę.

Dodatek za szczególne umiejętności

Dodatek ten jest przyznawany za posiadanie szczególnie wysokich kwalifikacji zawodowych.

Dodatek zmianowy

Dodatek zmianowy przysługuje pracownikom, którzy są zatrudnieni w systemie pracy zmianowej. Ma na celu zrekompensować pracownikowi uciążliwość pracy w różnych porach dnia i nocy.

Dodatek za naukę języków obcych

Dodatek za znajomość języka obcego przyznawany jest pracownikom, którym znajomość ta jest niezbędna do wykonywania codziennych obowiązków służbowych.

Dodatek funkcyjny

Dodatek funkcyjny przysługuje osobom zajmującym stanowiska kierownicze. Ma rekompensować większy stopień utrudnienia pracy oraz szerszy zakres odpowiedzialności pracownika na stanowisku kierowniczym, który odpowiada zwykle nie tylko za warunki swojej pracy, ale i podległych mu pracowników.

Dodatek stażowy

Dodatek stażowy wypłacany jest pracownikom z tytułu przepracowania określonego czasu w danej firmie lub branży, a niekiedy z tytułu ogólnego stażu pracy.

Dodatek za pracę w święta i niedziele

Praca w święta jest wyjątkiem. Za pracę taką pracownik powinien uzyskać dzień wolny. W przypadku nieudzielenie wolnego dnia za pracę w święto będzie się wiązało dla pracodawcy z zapłatą dodatkowego wynagrodzenia.

Dodatek za pracę w szczególnych warunkach

Za pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia, szczególnie uciążliwych lub niebezpiecznych przysługuje pracownikowi, który narażony jest na działanie szkodliwych czynników, pracownikowi przysługuje dodatek.

Dodatek za pracę w nocy

Pracownik, który wykonuje pracę w porze nocnej ma prawo do dodatku za pracę w nocy. Jest to dodatek obowiązkowy, jaki musi wypłacać pracownikowi pracodawca.

Dodatek za godziny nadliczbowe

Pracownikowi za pracę w godzinach nadliczbowych przysługuje specjalny dodatek.

Dodatki do wynagrodzenia

Pracownik ma prawo do uzupełniających składników wynagrodzenia podstawowego zwanych dodatkami do płacy. Są to świadczenia należne obok wynagrodzenie zasadniczego w wysokości stałej lub zmiennej.

Zarobki netto

Wynagrodzenie, jakie pracownik otrzymuje na „rękę”.

Zarobki brutto

Kwota wynagrodzenia za pracę, bez odliczenia składek na podatek dochodowy oraz składek na ubezpieczenie społeczne.

Różnice między zaliczką a zadatkiem

Pojęcie zaliczki nie jest równoznaczne z zadatkiem, a różnica pomiędzy nimi sprowadza się do funkcji, jakie prawo nadaje obu tym instytucjom prawnym. Obydwie, to kwoty wpłacane na poczet wykonywanej w przyszłości usługi, dlatego wiele osób uważa, że zaliczka i zadatek to pojęcia zamienne. A to nieprawda. Uogólniając, możemy stwierdzić, iż zadatek ma charakter bezzwrotny, w przeciwieństwie do zaliczki.

Adwokat z urzędu

Z uwagi na ciężką sytuację materialną, sąd przyznał mi pełnomocnika z urzędu. W ostatnim czasie moje dochody poprawiły się - dostałem pracę. Czy nadal mogę bezpłatnie korzystać z usług przyznanego mi adwokata?

Umowa z gazownią

Artykuł 4 ustawy z dnia 15 czerwca 2007 r. o zmianie ustawy Prawo energetyczne nakłada na gazownię obowiązek aktualizacji wszystkich umów sprzedaży paliwa gazowego zawartych przed 1 lipca 2007 roku. Na przepisanie umów gazownia i klienci mają czas do końca 2009 roku. Obowiązek wynika stad, że zmieniły się unijne i polskie przepisy. Nowe umowy - z punktu widzenia odbiorców - niczego nie zmieniają. Są konieczne - bo wymagają tego nowe przepisy.

Co jest ofertą

Kiedy możemy poczytywać daną informację za ofertę? Czy ogłoszenie w Internecie o sprzedaży samochodu może stanowić ofertę w rozumieniu przepisów prawa cywilnego?

Czy zakład wodociągowy może wstrzymać dostawy wody mimo dokonywania regularnych płatności

Jestem właścicielką mieszkania w bloku spółdzielczym. Ostatnio zdarzyła się dość długa przerwa w dostawie wody. Rachunki płacę regularnie, nie zauważyłam też żadnej awarii w okolicy. Gdy zadzwoniłam do przedsiębiorstwa wodociągowego poinformowano mnie, że spółdzielnia zalegała z płatnościami co powodowało wstrzymanie dostaw wody. Czy fakt , że ja reguluję opłaty mieszkaniowe w terminie nie ma w takiej sytuacji znaczenia?

Urlop macierzyński w Irlandii


Dla emigrantów kraj do którego wyjadą w poszukiwaniu pracy często staje się drugim domem. Kupują mieszkania, zakładają rodziny. Chcą też mieć takie same prawa jak obywatele Irlandii. W związku z tym, że w krajach UE wszyscy obywatele legalnie zatrudnieni mają takie same prawa, kobietom które urodziły dziecko w Irlandii należy się urlop macierzyński.

Zasiłek rodzinny w Wielkiej Brytanii


Osoby pracujące za granicą często zastanawiają się, czy są uprawnieni do świadczeń rodzinnych na takich samych zasadach jak obywatele kraju, w którym się znajdują. Jak te kwestie przedstawiają się w Anglii?

Alkohol w pracy

Powszechnie wiadomo, że spożywanie alkoholu w miejscu pracy jest surowo zabronione. Niestety zakaz ten jest często łamany. Jakie konsekwencje grożą pracownikowi za spożywanie alkoholu w pracy?

Wyrządzenie szkody przez pracodawcę


Kodeks pracy reguluje sytuacje, kiedy pracownik wyrządzi swojemu pracodawcy szkodę. Sytuacja odwrotna, kiedy to pracodawca wyrządza szkodę pracownikowi została przemilczana, warto jednak znać swoje prawa, gdyby taka sytuacja miała miejsce.

Czy umowę trzeba sporządzić pisemnie?

Jednym z najczęstszych problemów pojawiających się w sytuacji spornej są trudności z udowodnieniem na co strony umowy między sobą uzgodniły. Wynika to z tego, że w większości przypadków umowy nie są sporządzone w formie pisemnej.

Czym jest wynagrodzenie brutto

Osoby podejmujące zatrudnienie często zastanawiają się, jakie tak naprawdę będą otrzymywały wynagrodzenie. Wiadomo bowiem, że to co znajdziemy w umowie o pracę nie odpowiada rzeczywistości. Jaka jest tak naprawdę definicja wynagrodzenia i skąd wynikają wspomniane różnice?

Adwokat z urzędu w postępowaniu karnym

Jednym z podstawowych praw oskarżonego w procesie karnym jest prawo do obrony, w tym prawo do korzystania z pomocy obrońcy. Każdy ma możliwość ustanowienia adwokata na własną rękę i korzystania z jego pomocy we wszystkich stadiach procesu karnego. Istnieją jednak szczególne wypadki, kiedy sąd powinien wyznaczyć oskarżonemu obrońcę z urzędu, w przeciwnym razie wydane w sprawie orzeczenie będzie wadliwe.

Jak nie pisać listu motywacyjnego?

List motywacyjny jest to pierwszy dokument, który kandydat do pracy kieruje bezpośrednio do konkretnego pracodawcy i aplikując na konkretne stanowisko. Niestety osoby ubiegające się o pracę bardzo rzadko o tym pamiętają. Oto klika wskazówek, czego unikać w swoim liście motywacyjnym.

Jak wpływa okres bezrobocia bez zasiłku na emeryturę?

Czy będąc na bezrobociu bez zasiłku można te lata doliczyć do przejścia na emeryturę ?

REKLAMA