REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kiedy pracownik zyskuje prawo do pierwszego urlopu wypoczynkowego

Prawo do wypoczynku przysługuje wszystkim pracującym osobom, bez względu na staż pracy. Jeżeli jednak pracownik podejmuje pierwszą w życiu pracę, prawo do urlopu nabywa on w sposób odmienny niż reszta pracowników. Kiedy przysługuje urlop?

Jak poszukiwać pracy?

Problem utraty pracy dotyka coraz większej grupy osób. Chcemy państwu podpowiedzieć w jaki sposób skutecznie poszukiwać pracy.

Wojewódzkie Urzędy Pracy – Świętokrzyskie

Wojewódzkie Urzędy Pracy – Śląskie

REKLAMA

Wojewódzkie Urzędy Pracy – Łódzkie

Wojewódzkie Urzędy Pracy – Zachodniopomorskie

Wojewódzkie Urzędy Pracy – Wielkopolskie

Wojewódzkie Urzędy Pracy – Warmińsko-Mazurskie

REKLAMA

Wojewódzkie Urzędy Pracy – Pomorskie

Wojewódzkie Urzędy Pracy – Podlaskie

Wojewódzkie Urzędy Pracy – Podkarpackie

Wojewódzkie Urzędy Pracy – Opolskie

Wojewódzkie Urzędy Pracy – Małopolskie

Wojewódzkie Urzędy Pracy – Mazowieckie

Wojewódzkie Urzędy Pracy – Lubuskie

Wojewódzkie Urzędy Pracy – Lubelskie

Wojewódzkie Urzędy Pracy – Kujawsko-Pomorskie

Wojewódzkie Urzędy Pracy - Dolnośląskie

Kiedy bezrobotny ma prawo do stypendium


Stypendium to kwotę wypłacaną z Funduszu Pracy bezrobotnemu lub innej uprawnionej osobie w okresie odbywania szkolenia, przygotowania zawodowego dorosłych, studiów podyplomowych, stażu oraz w okresie nauki w szkole ponadgimnazjalnej albo w szkole wyższej, gdzie studiuje w formie studiów niestacjonarnych.

Kiedy bezrobotny może odbywać szkolenie

Szkolenia dla bezrobotnych pozwalają im na zdobycie doświadczenia, niezbędnego przy poszukiwaniu zatrudnienia. W czasie szkolenia bezrobotny może liczyć na stypendium.

Kogo może objąć przygotowanie zawodowe

Przygotowanie zawodowe prowadzone jest w celu uzyskania kwalifikacji lub umiejętności zawodowych.

Kiedy bezrobotny może odbywać staż

Staż to nabywanie przez bezrobotnego umiejętności praktycznych do wykonywania pracy przez wykonywanie zadań w miejscu pracy bez nawiązania stosunku pracy z pracodawcą.

Czym jest indywidualny plan działania

Indywidualne plany działania przygotowywane są dla osób bezrobotnych oraz poszukujących pracy.

Co urzędy pracy mogą zaproponować bezrobotnemu, kiedy nie mają ofert pracy

Mogą zdarzyć się sytuacje, kiedy urzędy pracy nie mają żadnych ofert dla bezrobotnych. W takich przypadkach muszą w inny sposób pomóc bezrobotnym.

Kiedy można bezrobotnego pozbawić jego statusu

W określonych sytuacjach bezrobotny może zostać pozbawiony swojego statusu bezrobotnego. Kto decyduje o pozbawieniu statusu bezrobotnego? Jakie sytuacje muszą zaistnieć, aby bezrobotny został pozbawiony statusu.

Rejestracja osób bezrobotnych i poszukujących pracy


Powiatowe urzędy pracy rejestrują bezrobotnych i poszukujących pracy oraz prowadzą rejestr tych osób. Rejestracja bezrobotnych i poszukujących pracy następuje po przedstawieniu przez te osoby dokumentów niezbędnych do ustalenia ich statusu i uprawnień.

Kogo można uznać za osobę bezrobotną

Bezrobotny to osoba, która nie posiada zatrudnienia, ale poszukuje pracy. Kogo dokładnie można uznać za osobę bezrobotną?

Czym zajmują się Ochotnicze Hufce Pracy

Ochotnicze Hufce Pracy wykonują zadania państwa w zakresie zatrudnienia, przeciwdziałania marginalizacji i wykluczeniu społecznemu młodzieży, kształcenia i wychowania młodzieży.

Czym zajmują się agencje zatrudnienia

Agencje zatrudnienia prowadzą działalność w zakresie pośredniczenia pracy, doradztwa personalnego, poradnictwa zawodowego oraz pracy tymczasowej.

Czym są instytucje szkoleniowe

Instytucje szkoleniowe prowadzi szkolenia dla osób bezrobotnych oraz poszukujących pracy.

Czym zajmują się rady zatrudnienia

Polityka rynku pracy realizowana przez władze publiczne opiera się na dialogu i współpracy z partnerami społecznymi, w szczególności w ramach działalności rad zatrudnienia.

Bezrobocie w lutym 2009 roku

W lutym 2009 r. w porównaniu do stycznia 2009 r. odnotowano wzrost liczby bezrobotnych oraz stopy bezrobocia.

Wzory pism i formularzy

 

Co można darować aby nie zapłacić podatku?

Podatek od spadków i darowizn naliczany jest od wartości rzeczy otrzymanych w spadku, lub w darowiźnie. Jednakże przedmioty do określonej wartości, oraz przedmioty określonego typu są zwolnione z podatku.

Kto ma prawo do zasiłku macierzyńskiego

Zasiłek macierzyński nie przysługuje tylko osobom przebywającym na urlopie macierzyńskim, czy urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego. Na świadczenia na wypadek macierzyństwa mogą liczyć nie tylko pracownicy. Prawo do tego zasiłku uzależnione jest przede wszystkim od faktu podlegania ubezpieczeniu chorobowemu. 

Czy można wypowiedzieć umowę jeśli zmienia się regulamin

Umowy z operatorami telekomunikacyjnymi zazwyczaj zwierane są na czas określony. Czasami w trakcie jej trwania może wystąpić zmiana regulaminu świadczenia usługi. W takiej sytuacji  konsument ma prawo albo przyjąć proponowaną zmianę i korzystać z usługi na innych warunkach albo z niej zrezygnować i umowę wypowiedzieć bez ponoszenia żadnych kar.

Kiedy prawo do zasiłku macierzyńskiego przysługuje ojcu lub innemu członkowi rodziny

Istnieją sytuacje, w których ojciec przejmujący opiekę nad nowo narodzonym dzieckiem lub inny członek rodziny podejmujący się tego zadania, nabędą prawa z tego tytułu do zasiłku macierzyńskiego. Dzieje się tak w przypadku, kiedy matka umrze lub porzuci dziecko.

Kiedy wysokość zasiłku chorobowego może być obniżona o 25%

Istotne jest, aby zaświadczenie lekarskie dostarczyć jak najszybciej. W przypadku późniejszego złożenia, musimy liczyć się ze zmniejszeniem zasiłku.

Kiedy zasiłek wyrównawczy wliczamy jako przychód do podstawy innych świadczeń

Przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego lub wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy będzie brane pod uwagę Twoje wynagrodzenie w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Jeżeli w tym czasie miałeś prawo do zasiłku wyrównawczego, to okres jego pobierania nie będzie traktowany jak okres niezdolności do pracy.  

Jak oblicza się zasiłek wyrównawczy przy przepracowanym niepełnym miesiącu

Zasiłek wyrównawczy przysługuje Ci również za okresy, w których przepracowałeś tylko część miesiąca, wskutek nieobecności w pracy. 

Jak oblicza się wysokość zasiłku wyrównawczego

Zasiłek wyrównawczy zależy od średniego miesięcznego przychodu, który osiągnąłeś w ciągu 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających rehabilitację zawodową. Zależy także od wynagrodzenia jakie otrzymujesz w czasie rehabilitacji.

Jakie mamy instytucje rynku pracy

Instytucje rynku pracy mają za zadanie zmniejszanie liczby osób bezrobotnych. Realizują swoje cele poprzez programy zmierzające do zwiększenia zatrudnienia, programy doszkalające dla osób bezrobotnych.

Jak ubiegać się o zasiłek wyrównawczy

Jeżeli jesteś pracownikiem ze zmniejszoną sprawnością do pracy, którego wynagrodzenie uległo obniżeniu wskutek poddania się rehabilitacji zawodowej lub przyuczenia do określonej pracy z powodu uszczerbku na zdrowiu, przysługuje Ci prawo do zasiłku wyrównawczego z ubezpieczenia chorobowego. Jeżeli musiałeś poddać się rehabilitacji zawodowej z powodu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, zasiłek wyrównawczy będzie Ci przysługiwał z ubezpieczenia wypadkowego.  

Co może otrzymać bezrobotny w zamian za zasiłek

Nie każda osoba, która posiada status bezrobotnego ma prawo pobierania zasiłku dla bezrobotnych. W takich przypadkach może liczyć na zatrudnienie przy pracach społecznie użytecznych.

Przez ile można pobierać zasiłek dla bezrobotnych


Okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych uzależniony jest od wielu czynników. Szczególnie ważna jest stopa bezrobocia na terenie powiatu, z urzędu pracy którego pobierany jest zasiłek.

Ile wynosi zasiłek dla bezrobotnych


Bezrobotni w zależności od długości ich zatrudnia mogą liczyć na zasiłek bezrobotnych w różnych wysokościach.

Kiedy zasiłek opiekuńczy na opiekę nad chorym dzieckiem

Zasiłek opiekuńczy przysługuje osobie, która podlega ubezpieczeniu chorobowemu. Jest ona zwolniona  od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad chorym dzieckiem.

Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy z tytułu opieki nad innym niż dziecko członkiem rodziny?

Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu podlegającemu ubezpieczeniu chorobowemu. Przysługuje w przypadku, kiedy jest on zwolniony od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad innym niż dziecko chorym członkiem rodziny.  

Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy z tytułu opieki nad dzieckiem zdrowym do 8 lat

Zasiłek z tytułu opieki nad dzieckiem zdrowym do lat 8 przysługuje ubezpieczonym podlegającym ubezpieczeniu chorobowemu.  

Koniec darmowych torebek foliowych w sklepach

Istnieją propozycje zmiany przepisów, zgodnie z którymi torebki foliowe, w które pakujemy zakupy będą kosztować 20 gr. W tej chwili przyjemność ta jest darmowa. Dodatkowo sklepy będą musiały przyjmować wszystkie opakowania wielokrotnego użytku.

REKLAMA