REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kalendarium przygotowania procedury zgłoszeń wewnętrznych dla sygnalistów

Artykuł przypięty

25 września 2024 r. wchodzi w życie ustawa o ochronie sygnalistów. Nakłada ona na pracodawców liczne obowiązki. Najważniejszy z nich to stworzenie procedury zgłoszeń wewnętrznych. Zgodnie z dominującym poglądem wśród ekspertów, procedurę taką pracodawcy objęci ustawą o ochronie sygnalistów powinni mieć już gotową w dniu wejścia w życie ustawy, czyli 25 września 2024 r. Poniżej przedstawiamy kalendarium działań, jakie w celu wdrożenia procedury zgłoszeń wewnętrznych powinien przeprowadzić pracodawca.

10 nowych obowiązków pracodawców a tylko 2 miesiące czasu

Artykuł przypięty

10 nowych obowiązków pracodawców - czy zdążą je wypełnić? Zostały tylko 2 miesiące czasu. Jakie konsekwencje grożą za niedotrzymanie terminu i nieprzestrzeganie nowych przepisów? Trzeba się spieszyć.

Sygnaliści w biurze rachunkowym. Jakie obowiązki i procedury?

Artykuł przypięty

Każde biuro rachunkowe powinno zweryfikować swoje procedury i zasady zgłaszania naruszeń, które zostały ustalone na potrzeby wdrożenia przepisów ustawy AML/CFT w świetle wymagań ustawy o ochronie sygnalistów.

Staż


Staż pozwala osobom bezrobotnym zdobyć nowe umiejętności, które mogą okazać się przydatne do znalezienia pracy.

REKLAMA

Przeciętne wynagrodzenie


Ogłaszane przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.

Pracodawca

Pracodawca - oznacza to jednostkę organizacyjną, chociażby nie posiadała osobowości prawnej, a także osobę fizyczną, jeżeli zatrudniają one co najmniej jednego pracownika.

Prace społecznie użyteczne

Prace wykonywane przez osoby bezrobotne.

Poszukujący pracy


Osoba bezrobotna, której celem jest znalezienie zatrudnienia.

REKLAMA

Minimalne wynagrodzenie za pracę

Minimalne wynagrodzenie za pracę - minimalna wysokość wynagrodzenia miesięcznego pracownika zatrudnionego w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy.

Dodatek aktywizacyjny


Bezrobotnemu, który posiada prawo do zasiłku, przysługuje dodatek aktywizacyjny za podjęcie pracy.

Czy można wypłacać zarobki z góry

W mojej firmie wynagrodzenie płaci się z góry do 10 dnia każdego miesiąca. Ostatnio byłam na zwolnieniu 3 tygodnie. Czy mam obowiązek zwrotu kwoty, która została mi przepłacona?

Przeciętne zarobki policjantów na wybranych stanowiskach służbowych

W tabeli przedstawiono średnie uposażenie policjanta netto - stan na czerwiec 2009 r.

Jakie zdjęcie do CV?

Zdjęcie dołączane do CV jest w wielu przypadkach powodem do przemyśleń i dywagacji. W wielu przypadkach pracodawca w ogłoszeniu wyraźnie prosi, aby życiorys zawodowy zaopatrzony był w fotografię.

Wspólna odpowiedzialność za mienie powierzone


Na skutek nieodpowiedniego zachowania kolegi została zniszczona droga kasa fiskalna. Twierdzi on teraz, że wszyscy pracownicy będą musieli się złożyć na nową, gdyż ponosimy wspólną odpowiedzialność za mienie powierzone. Czy to prawda?

Rozwiązanie umowy z pracownikiem powołanym

Jestem pracownikiem powołanym. W jaki sposób może zostać ze mną rozwiązany stosunek pracy?

Świadczenie rehabilitacyjne po zasiłku chorobowym

Okres pobierania zasiłku chorobowego może okazać się niewystarczający, aby w pełni powrócić do zdrowia. W takim przypadku osoba zainteresowana może wystąpić z wnioskiem o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego.

Renta po świadczeniu rehabilitacyjnym


W przypadku, kiedy po otrzymywaniu świadczenia rehabilitacyjnego osoba nadal jest niezdolna do pracy, może wystąpić do ZUS z wnioskiem o przyznanie renty z tytułu niezdolności do pracy.

Zatrudnienie na kolei a emerytura

Od 1974 roku do 31.08.1986r. pracowałam w urzędzie poczty i telekomunikacji klasy IV i klasy V. Od dnia 15.09.1986 do chwili obecnej pracuję na kolei (w biurze). W tym roku kończę 55 lat, w miesiącu maju 2009r osiągnę okres składkowy i nieskładkowy - 35 lat. Czy mogę ubiegać się o wcześniejszą emeryturę?

Inwalida wojskowy a prawo do emerytury

Mam 40 lat pracy. Jestem Inwalidą wojskowym w związku ze służbą wojskowa - III grupy. Mam 56 lat. Czy mam możliwość przejścia na emeryturę, i jakie akty prawne po nowelizacji odnoszą się do mojego przypadku.

Co warto wiedzieć o umowie agencji

Coraz częściej świadczymy usługi na podstawie umowy agencyjnej. Umowa ta jest coraz bardziej popularna w Polsce dlatego też warto wiedzieć o niej coś więcej.

Zachowek bez podatku

Zachowek traktuje się jak tak jak świadczenie otrzymane od spadkodawcy. Z uwagi na to, że zawsze należy on do najbliższej rodziny, z podatku można się zwolnić.

Wykroczenie chuligańskie

Wykroczenia o charakterze chuligańskim polegają na umyślnym godzeniu w porządek lub spokój publiczny albo umyślnym niszczeniu lub uszkadzaniu mienia. Takie wykroczenie ma miejsce, jeżeli sprawca działa publicznie oraz w rozumieniu powszechnym bez powodu lub z oczywiście błahego powodu, okazując przez to rażące lekceważenie podstawowych zasad porządku prawnego.

Warunki pracy we Francji


Przed wyjazdem do Francji warto zapoznać się z podstawowymi warunkami pracy jakie panują w tym kraju. Znajomość podstawowych praw jest bowiem niezbędna, aby móc ich wymagać od swojego pracodawcy.

Ustawa Sarkozy'ego i dostęp do rynku pracy


Podpisana przez Prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy’ego ustawa z dnia 24 lipca 2006 roku w sprawie imigracji i integracji wprowadziła liczne ułatwienia w dostępie do rynku pracy dla osób wykształconych.

System urlopowy we Francji


Warto przed rozpoczęciem pracy we Francji zapoznać się z podstawowymi urlopami, które należą się nam jeżeli podjęliśmy legalne zatrudnienie.

Pozwolenie na pracę we Francji


Osoby wyjeżdżające do pracy do Francji na pewno zastanawiają się, czy mogą legalnie podjąć w tym kraju pracy, a jeżeli mogą, to czy muszą dopełnić jakichś formalności.

Działalność gospodarcza we Francji


Wielu emigrujących Polaków zastanawia się, czy nie lepszym sposobem na zatrudnienie i zarobienie pieniędzy o obcym kraju jest założenie własnej działalności gospodarczej. Jak to zrobić we Francji?

Jakie zainteresowania wpisać do CV?

Tworząc swój życiorys zawodowy bardzo często kandydaci wpisują zainteresowania jako element sylwetki zawodowej. Nasze hobby bowiem często świadczy o tym jakimi jesteśmy osobami, co lubimy robić w wolnej chwili, w jaki sposób odreagowujemy stres i trudności życia codziennego. Jak opisać swoje zainteresowania, aby pracodawca miał pozytywny obraz naszej osoby jako przyszłego pracownika w jego firmie?

Przeciętne wynagrodzenie w poszczególnych ministerstwach


Prezentujemy przeciętne miesięczne wynagrodzenie pracowników Służby Cywilnej zatrudnionych w ministerstwach w 2008 roku.

Wydłużony termin wypłaty zasiłku pogrzebowego

Zmianie uległy przepisy dotyczące wypłaty zasiłku pogrzebowego. Z wydłużonego okresu wypłaty zasiłku będą mogły skorzystać rodziny osób zaginionych lub osób, których niezidentyfikowano.

Podział majątku wspólnego

Jednym ze skutków zawarcia małżeństwa jest powstanie majątku wspólnego małżonków. Majątek ten powstaje z mocy ustawy. W pewnych okolicznościach małżonkowie mogą jednak go podzielić.

Sprawy o dział spadku

Spadek można podzielić albo w postępowaniu sądowym albo w drodze umowy między spadkobiercami. Niniejszy artykuł będzie dotyczył przede wszystkim postępowania sądowego.

Prowadzenie cudzych spraw bez zlecenia

Kto bez zlecenia prowadzi cudze sprawy ten powinien działać z korzyścią osoby, której sprawę prowadzi, i zgodnie z jej prawdopodobną wolą a przy prowadzeniu spraw powinien zachowywać należytą staranność.

Czym jest wynagrodzenie netto


Osoby podejmujące zatrudnienie często zastanawiają się, jakie tak naprawdę będą otrzymywały wynagrodzenie. Wiadomo bowiem, że to co znajdziemy w umowie o pracę nie odpowiada rzeczywistości. Jaka jest tak naprawdę definicja wynagrodzenia i skąd wynikają wspomniane różnice?

Hotelowa kradzież

Podczas ostatniego urlopu zdarzyła mi się niemiła sytuacja. Z pokoju hotelowego skradziono mi biżuterię. Do kogo powinnam skierować roszczenie: do biura podróży czy właściciela hotelu? W recepcji zauważyłam tabliczkę z napisem informującym, iż hotel nie odpowiada za rzeczy wniesione do hotelu.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w latach 1950-2008

Co warto wiedzieć o umowie spedycji

Istotą spedycji jest zastąpienie użytkowników transportu w wykonywaniu rozmaitych czynności niezbędnych do przeprowadzenia procesu transportowego przesyłki. Art. 794 § 1 Kodeksu cywilnego określa przedmiot umowy spedycji jako świadczenie polegające albo na wysyłaniu przesyłki, albo na odbiorze przesyłki, jak również może być to wysyłanie i odbiór przesyłki. Umową spedycji natomiast nie mogą być objęte usługi, które pozbawione są charakteru spedycyjnego (np. usługa przewozowa).

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron

Każdą umowę, w tym również umowę o pracę, można rozwiązać na podstawie porozumienia stron. Taki sposób zakończenia stosunku pracy zależy tylko i wyłącznie od woli pracownika i pracodawcy.

Rękojmia za wady

Korzystając z atrakcyjnej ceny zakupiłam aparat fotograficzny na jednej z internetowych aukcji. Sprzedawcą nie był sklep. Poza ceną skusiła mnie opcja bezpośredniego druku w aparacie. Po otrzymaniu towaru okazało się, że niby wszystko jest bez zarzutu, jednak nie ma możliwości bezpośredniego druku, o czym sprzedawca zapewniał. Jakie prawne środki ochronne przysługują mi w tej sytuacji? Jeden ze znajomych wspomniał o rękojmi za wady. Na czym ona polega?

Brak odpowiedzi na reklamację

Ostatnio złożyłam reklamację dotyczącą rachunku telefonicznego. Minął już miesiąc, a ja nadal nie otrzymałam odpowiedzi. Co w takiej sytuacji powinnam zrobić? Czy w przypadku braku odpowiedzi na reklamację uznaje się, że została ona pozytywnie rozpatrzona?

Nieprawidłowości w umowach ze szkołą językową

Na portalu znalazłam artykuł dotyczący umowy z uczelnią wyższą. Czy zasady dotyczące tej umowy mają również zastosowanie do umów ze szkołami językowymi. Jakie nieprawidłowości najczęściej pojawiają się w tego typu umowach?

Nieprawidłowości w umowach ze szkołą językową

Na portalu znalazłam artykuł dotyczący umowy z uczelnią wyższą. Czy zasady dotyczące tej umowy mają również zastosowanie do umów ze szkołami językowymi. Jakie nieprawidłowości najczęściej pojawiają się w tego typu umowach?

Umowa z zakładem energetycznym

Sprzedaż, dystrybucja, sieci, instalacje i urządzenia. To tylko podstawowe hasła jakie powinieneś znać zawierając umowę z przedsiębiorstwem energetycznym. Sprawdź co musisz wiedzieć.

Adwokat


Adwokat udziela pomocy prawnej osobom, które się do niego zwrócą.

Specjalista do spraw marketingu

Specjalista od spraw marketingu zajmuje się politykę sprzedaży i promocji firmy wobec klientów.

Informatyk


Informatyk to w skrócie to osoba zajmując się nadzorowaniem pracy komputerów oraz ich oprogramowania.

Detektyw


Detektyw na zlecenie swoich klientów zbiera materiały dotyczące określonej sytuacji, osoby, pomaga w odnalezieniu zaginionych osób.

Lekarz


Lekarz zajmuje się rozpoznawaniem i leczeniem chorób. Lekarz także dba o profilaktykę zdrowia.

Programista komputerowy

Programista komputerowy zajmuje się opracowywanie i wdrażanie do użytku programów komputerowych.

Notariusz


Notariusz czuwa nad przestrzeganiem prawa i interesów stron lub innych osób.

Stomatolog


Stomatolog to lekarz zajmujący się chorobami jamy ustnej.

Księgowy

Księgowy odpowiada za wszelkie zadania finansowe w firmie.

Grafik komputerowy

Grafik komputerowy to osoba niezwykle kreatywna z burzą pomysłów. Do zadań grafika należy dobieranie do tekstu danej publikacji kroju i stopnia czcionki, wykonywanie składu komputerowego publikacji.

REKLAMA