REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nieletni w zakładzie poprawczym

Zakład poprawczy potocznie nazywany poprawczakiem to specjalna placówka resocjalizacyjna dla nieletnich od 13 do 21 roku życia.

Kiedy może nastąpić wznowienie postępowania administracyjnego

Często zdarza się tak, że organ administracji orzeka w pewnej sprawie nie znając wszystkich okoliczności sprawy. Decyzja taka staje się ostateczna, czyli nie służy od niej odwołanie, a w rzeczywistości jest ona niesprawiedliwa lub nie odpowiada rzeczywistości.

Kiedy może nastąpić stwierdzenie nieważności decyzji administracyjnej?

Nie każda decyzja organu administracji jest słuszna. Poza przysługującym stronie prawem do zaskarżania decyzji, organ może sam z urzędu stwierdzić nieważność decyzji administracyjnej.

Nowe projekty konstytucji

Obowiązująca w Polsce Konstytucja została uchwalona 2 kwietnia 1997 r. Od tamtej pory w naszym kraju zmieniło się bardzo wiele, dlatego też autorytety prawnicze proponują zmiany w obecnej ustawie zasadniczej.

REKLAMA

Ustalenie numeru porządkowego nieruchomości

Każda nieruchomość ma swój numer porządkowy. Nadawanie numeru porządkowego należy do zadań własnych gminy. Obowiązek taki wynika z prawa geodezyjnego.

Nowy sondaż wyborczy – 19 sierpnia 2009 r.

Zgodnie z sondażem SMG/KRC przeprowadzonego dla "Faktów" TVN poparcie dla rządzącej Platformy Obywatelskiej wynosi 44%. Natomiast największa partia opozycyjna Prawo i Sprawiedliwość może liczyć na 24% głosów.

Wybory parlamentarne 2001

Wybory do Sejmu IV kadencji i Senatu V kadencji odbywały się w oparciu o nowo uchwaloną ordynację wyborczą, która obowiązuje do dziś. W wyniku zmian zlikwidowano listę krajową oraz zmieniono metodę obliczania mandatów na Sainte-League , która faworyzuje partie średnie.

Morderstwo Bohdana Piaseckiego

Porwanie i zabójstwo Bohdana Piaseckiego jest jedną z najbardziej tajemniczych zbrodni w najnowszej historii Polski. Jest to tym bardziej ciekawa sprawa, że miesza się w niej przestępstwo kryminalne z wielką polityka i wpływami służby bezpieczeństwa.

REKLAMA

Zakres spraw i właściwość sądu w sprawach ubezpieczeń społecznych

Postępowania w sprawach ubezpieczeń społecznych rządzą się własnymi prawami. Kodeks postępowania cywilnego w oddzielnych przepisach reguluje ten rodzaj procesu.

Tajemnica służbowa i zawodowa a zeznania świadka

Zgodnie z art. 180 k.p.k osoby, które z racji wykonywania swojego zawodu zobowiązane są do zachowania tajemnicy służbowej, albo też tajemnicy zawodowej mogą odmówić zeznań co do faktów, na które rozciąga się ten obowiązek. Zwolnić z tajemnicy czy to służbowej, czy zawodowej może jedynie sąd, a postępowaniu przygotowawczym prokurator wydając stosowne postanowienie o zwolnieniu z tajemnicy służbowej lub zawodowej.

Ugoda sądowa zawarta w postępowaniu pojednawczym

Generalna zasada procesu cywilnego stanowi, iż sąd w każdym stanie postępowania powinien dążyć do ugodowego załatwienia sprawy. Zasada ta wiąże się z przekonaniem, iż ugodowe załatwienie sporu jest najlepsza formą załatwienia sprawy.

Kiedy sąd podejmie zawieszone postępowanie

Kodeks postępowania cywilnego przewiduje szereg przesłanek na podstawie, którym może (bądź musi) nastąpić zawieszenie postępowania. Zawieszenie ze swej istoty ma charakter przejściowy to znaczy wcześniej czy później postępowanie zawieszone musi zostać podjęte. Warto wiedzieć kiedy to nastąpi.

Umowa spółki partnerskiej

Zakładając każdy rodzaj spółki należy najpierw zawrzeć stosowną umowę. Tak samo jest przy okazji spółki partnerskiej. W ostatnim czasie zmieniły się przepisy ksh odnośnie tego typu umów.

Odnowienie długu

Odnowienie inaczej określane jako nowacja uregulowane zostało w kodeksie cywilnym w art. 506 i 507. Jest to umowa pomiędzy wierzycielem a dłużnikiem, na mocy której dłużnik zobowiązuje się świadczyć co innego niż był zobowiązany lub do świadczenia tego samego lecz na innej podstawie prawnej. W wyniku odnowienia w miejsce poprzedniego długu powstaje nowy.

Pomoc pieniężna dla rodzin zastępczych

Rodzinie zastępczej udziela się pomocy pieniężnej na częściowe pokrycie kosztów utrzymania każdego umieszczonego w niej dziecka.

Przydatne słowa w CV

W czasie przygotowania dokumentów aplikacyjnych dobrze jest, kiedy używamy bogatego i profesjonalnego słownictwa. Poniższa lista wyrazów może pomóc określić umiejętności w języku używanym przez pracodawców.

Testy zamiast rozmów kwalifikacyjnych

Proces rekrutacyjny coraz częściej składa się z bardzo wielu etapów. Chociaż jeszcze wielu pracodawców za najbardziej wiarygodną metodę poszukiwania pracowników uważa rozmowę kwalifikacyjną, to już znaczna część korzysta z innych, nowoczesnych technik rekrutacji. Do takich technik należą testy.

Jak czytać oferty pracy

Osoby, które poszukują pracy przez dłuższy okres czasu doskonale zdają sobie sprawę z tego, że nie tylko uczciwi pracodawcy zamieszczają oferty pracy. Czasem ogłoszenie jest skonstruowane tak, że nie jest jasne, o jaką pracę może chodzić, a czasem pracodawca celowo wprowadza w błąd, aby jak najwięcej osób odpowiedziało na jego ofertę w nadziei, że któryś z tych kandydatów jednak zdecyduje się na zatrudnienie.

Stan wyższej konieczności wyłączający winę

W świetle aktualnego unormowania stanu wyższej konieczności zawartego w art. 26 kodeksu karnego z 1997 r. nie ma wątpliwości co do niejednolitego charakteru prawnego tej instytucji. Ustawodawca wyraźnie rozróżnia dwie odmienne sytuacje stanu wyższej konieczności w zależności od proporcji wartości kolidujących ze sobą dóbr prawnych.

Renta rodzinna dla wdowca

Czy małżonek rencista może po śmierci współmałżonka przejąć jego emeryturę, jeśli jest ona wyższa? Jakie dokumenty i gdzie trzeba złożyć? Odpowiadamy na państwa pytanie.

Prawo do emerytury z tytułu opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem

Wiele osób interesuje problem uzyskania emerytury z tytułu opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem. Wcześniej istniała taka możliwość. Odpowiadamy na pytanie czy obecnie osoby opiekujące się niepełnosprawnymi uzyskają prawo do emerytury.

Jak ustalana jest wysokość zasiłków dla pracujących młodocianych

Wysokość świadczeń chorobowych zależy od przychodów osób ubezpieczonych. Młodocianym w okresie nauki zawodu oblicza się zasiłki w sposób właściwy pracownikom.

Jak wybrać szkolną wyprawkę, czyli nie kupuj kota w worku

Nie wybierajmy przyborów szkolnych dla naszych dzieci kierując się tylko ceną. Warto wiedzieć jak unikać produktów, które mogą okazać się szkodliwe i niebezpieczne dla zdrowia. Prezentujemy rady specjalistów z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Dziś mija 70 rocznicza wybuch II wojny światowej

O godzinie 4.45 dnia 1 września 1939 roku rozpoczął się największy konflikt zbrojny w dziejach świata - II wojna światowa. Pochłonęła miliony istnień ludzkich.

Transmisja uprawnienia do złożenia oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku

Spadkobiercy przysługuje zawsze 6 miesięcy na złożenie oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku. Termin ten liczony jest od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o powołaniu do dziedziczenia.

Kiedy fakultatywnie zawiesza się postępowanie administracyjne

Zdarzają się sytuacje, kiedy rozpoczęte postępowanie administracyjne może (ale nie musi) być zawieszone. Warto wiedzieć w jakich sytuacjach nasza sprawa „stanie w miejscu”.

Kiedy może nastąpić wyłączenie organu administracji?

Niewiele osób wie, że niektóre sprawy, które powinny być rozpatrywane np. przez Urząd Skarbowy, rozpatruje Izba Skarbowa, pomimo, iż to Urząd Skarbowy jest właściwy. Dlaczego tak się dzieje?

Co to jest ugoda administracyjna?

Sprawy urzędowe załatwiane są nie tylko poprzez wydane decyzje czy postanowienia. Kodeks postępowania administracyjnego dopuszcza zawieranie ugody w trakcie postępowania pomiędzy stronami.

Zabójstwo małżeństwa Jaroszewiczów

Sprawa morderstwa Piotra Jaroszewicza oraz jego żony Aliny Solskiej nadal pozostaje niewyjaśnione. Mnożą się różnego rodzaju hipotezy jednak żadna z nich nie wydaje się wystarczająco przekonywująca.

Czy rozkaz przełożonego wyłącza winę?

Czy żołnierz musi wykonać każdy rozkaz przełożonego? Co w wypadku, gdy przełożony wydaje rozkaz będący w sprzeczności z prawem?

Co oznacza nieświadomość co do bezprawności czynu?

Polski kodeks karny przewiduje dwie instytucje - błąd co do faktów i błąd co do prawa. Obydwie one wyłączają winę oskarżonego.

Co to jest błąd co do faktu?

Błąd co do faktu jest jedną z okoliczności wyłączających winę oskarżonego.

Wybory parlamentarne w 2007 roku

Kadencja Parlamentu wybranego przez Polaków w wyborach w 2005 roku trwała zaledwie 2 lata. We wrześniu Sojusz Lewicy Demokratycznej złożył wniosek o rozwiązanie Sejmu, motywując go narastającym kryzysem politycznym. Za skróceniem kadencji głosowało aż 377 posłów, przeciwko było 54.

Umowa przechowania

Przez umowę przechowania przechowawca zobowiązuje się zachować w stanie nie pogorszonym rzecz ruchomą oddaną mu na przechowanie.

Sprzedaż nieruchomości

Nieruchomości są specyficznym i bardzo ważnym dobrem. Dlatego też obrót nieruchomościami jest bardzo sformalizowany. Sprzedając nieruchomość nie unikniemy wizyty u notariusza.

Umorzenie postępowania

Generalna zasada postępowania cywilnego stanowi, iż postępowanie kończy się wraz z wydaniem przez sąd ostatecznego orzeczenia rozstrzygającego sprawę, co do istoty tj. wyroku w procesie i postanowienia rozstrzygającego sprawę co do istoty w postępowaniu nieprocesowym. Jednak w czasie trwania postępowania mogą wystąpić okoliczności, które spowodują, iż wydanie orzeczenia rozstrzygającego sprawę, co do istoty jest niemożliwie lub stało się nieaktualne.

Umowa zamiany

Umowa zamiany to jedna z umów występujących w kodeksie cywilnym. Na podstawie tej umowy następuje przeniesienie prawa własności.

Cofnięcie pozwu

W toku sprawy sądowej może okazać się, że pozwany uregulował swój dług. W takiej sytuacji powód powinien (chociaż nie musi) cofnąć powództwo. Powództwo można cofnąć również gdy strony zawarły ugodę pozasądową.

Spadek poparcia dla Platformy

Z sondażu przeprowadzonego dla GfK Polonia wynika duży spadek poparcia dla Platformy Obywatelskiej. Jest to dziwne zjawisko gdyż do tej pory poparcie dla rządzącej partii utrzymywało się na stałym i wysokim poziomie.

Przywrócenie terminu

Strony w postępowaniu cywilnym muszą dokonywać czynności w terminach określonych przez sąd lub kodeks postępowania cywilnego. W niektórych jednak wypadkach można wnioskować o przywrócenie uchybionego terminu.

Problem rzekomego spadkobiercy

Spadkobierca posiadający postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku lub notarialne poświadczenie dziedziczenia może dokonywać czynności prawnych dotyczących przedmiotów spadkowych.

Jak zmienić umowę

Zdarza się, że zawarliśmy umowę ale po jakimś czasie chcemy ją zmienić. Nie wiemy często jak to zrobić, czy spisywać nową umowę czy poprawiać starą, czy może sporządzić aneks do już podpisanej umowy. Każdy z tych sposobów jest dopuszczalny. Wszystko jednak zależy od tego jaką umowę podpisaliśmy.

Sondaż SMG/KRC z 19 sierpnia 2009 r.

Nadal największym poparciem polaków cieszy się Platforma Obywatelska. Takie dane wynikają z sondażu SMG/KRC zrealizowanego na zlecenie „Faktów” TVN.

Władza sądownicza

Jak zapewne każdy wie w Polsce obowiązuje trójpodział władzy. Władzę dzieli się na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Tę ostatnią sprawują sądy i trybunały.

Interpretacja testamentu

W przypadku sporządzenia testamentu może pojawić się problem interpretacji jego treści. Problematyka tą zajmuje się kodeks cywilny.

Czym jest prowokacja?

Prowokacja to jeden ze środków jakimi dysponują organy ścigania w walce z przestępcami.

Sondaż Gfk Polonia z 7-9 sierpnia

W dniach 7-9 sierpnia spółka GfK Polonia przeprowadziła sondaż poparcia dla partii politycznych w Polsce. Próba była przeprowadzona na 980 reprezentatywnych osobach. Wyniki ankiety jednak nie powodują zdziwienia. Poparcie dla partii politycznych drastycznie się nie zmienia.

Prowokacja

Prowokacja to jedna z metod wykrywania przestępstw oraz walki z przestępczością.

Czym jest immunitet i kogo obejmuje w Polsce?

Immunitet chroni określoną grupę osób przed odpowiedzialnością karną a także przed zatrzymaniem i aresztowaniem. Immunitetem objęte są najważniejsze osoby w państwie.

Wampir z Zagłębia

Sprawa Wampira z Zagłębia jest jedną z najbardziej ponurych zbrodni w powojennej historii Polski. Co najważniejsze sprawa osądzona prawomocnie nadal budzi wątpliwości.

REKLAMA