REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zezwolenie na zawarcie małżeństwa

W pewnych wyjątkowych sytuacjach, osoba której prawo co do zasady odmawia zdolności do wstąpienia w związek małżeński, może wnioskować o zezwolenie. Postępowanie w tej sprawie toczy się przed sądem, w trybie nieprocesowym.

Nazwisko po ślubie

Kobiety zawierające małżeństwo stają przed dylematem - czy pozostać przy swoim nazwisku i oszczędzić formalności urzędowych, czy też przejąć nazwisko wybranka? A może skorzystać z jeszcze jednej możliwości i wybrać nazwisko dwuczłonowe? Oto co należy zrobić, gdy już dokonałaś wyboru.

Małżeństwo pozorne

Małżeństwa za pieniądze z obywatelami spoza UE stają się dla niektórych łatwym sposobem zarobku. Cena jaką płaci „papierowy małżonek” w perspektywie czasu jest znacznie wyższa niż pieniądze zainkasowane po złożeniu podpisu w urzędzie stanu cywilnego.

Jak zdyscyplinować małżonka uchylającego się od zaspokajania potrzeb rodziny

Małżonek, który nie przyczynia się do utrzymywania rodziny może zostać zdyscyplinowany przez sąd. W tym celu należy złożyć wniosek do sądu rodzinnego, który wyda nakaz przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny.

REKLAMA

Prawa małżonka do mieszkania

Małżonek, nawet w razie rozdzielności majątkowej, ma gwarantowane przez przepisy prawo korzystania z mieszkania. W pewnych wypadkach jego prawo do mieszkania jest jeszcze szersze.Warto wiedzieć jak kształtuje się jego sytuacja mieszkaniowa.

Kiedy odpowiada się za długi współmałżonka

Większość małżeństw pozostaje we wspólności majątkowej. Wiąże się to z ryzykiem kierowania egzekucji długów przeciwko majątkowi wypracowanemu także przez drugiego małżonka. Ma to miejsce w sytuacjach, gdy małżonek zaciąga długi, po czym uchyla się od płacenia.

Jak ściągnąć alimenty z zagranicy?

Co zrobić w sytuacji gdy zobowiązany do płacenia alimentów wyjeżdża z Polski i przebywa za granicą? Egzekucja alimentów będzie trudniejsza, ale możliwa. Od czego zacząć?

Za co odpowiada małżonek przedsiębiorcy

W sytuacji gdy jeden z małżonków prowadzi działalność gospodarczą, należy mieć na uwadze ryzyko finansowe jakie ponosi jego małżonek. Jest ono doniosłe w przypadku pozostawania małżonków we wspólnocie majątkowej.

REKLAMA

Zasady zarządu majątkiem wspólnym

Jestem z żoną we wspólności majątkowej. Od jakiegoś czasu nie mieszkamy ze sobą. Żona zajmuje wspólne mieszkanie, zatrzymała też nasz samochód. Wiem, że planuje oddać mieszkanie w najem, a samochód sprzedać. Mimo braku mej zgody, nie zamierza odstąpić od swoich planów. Nie mam też wpływu na zmiany jakich dokonuje w mieszkaniu. Czy jest sposób by ją powstrzymać?

Jakie są obowiązki opiekuna małoletniego

Obecnie opiekę dla małoletniego ustanawia się w wypadku, gdy żadnemu z rodziców nie przysługuje władza rodzicielska albo w przypadku rodziców nieznanych.

Co warto wiedzieć o sprawach z zakresu prawa pracy

Pracownik jest uprzywilejowany nie tylko w prawie pracy ale również w procedurze cywilnej. W sprawach pracowniczych może on liczyć na wiele udogodnień w sądzie.

Śmierć strony w postępowaniu karnym

Śmierć pokrzywdzonego nie wyklucza ochrony jego interesów w procesie karnym ani też możliwości aktywnej działalności procesowej innych podmiotów w związku z naruszeniem lub zagrożeniem przez przestępstwo dobra prawnego osoby zmarłej.

Wybory parlamentarne 1991 r.

W następstwie samorozwiązania Sejmu Kontraktowego, w październiku 1991 roku przeprowadzono pierwsze całkowicie wolne wybory do Sejmu.

Zwolnienie z długu

Zwolnienie z długu to czynność o charakterze rozporządzającym, poprzez którą dochodzi do umorzenia zobowiązania bez zaspokojenia wierzyciela. Zwolnienie z długu ma charakter umowy, która zostaje zawarta, kiedy wierzyciel zwalania dłużnika z długu, a dłużnik zwolnienie to przyjmuje. Zwolnienie z długu, zatem musi być zaakceptowane przez dłużnika.

Zmiany w kodeksie karnym

Do Marszałka Sejmu wpłynął rządowy projekt zmian w kodeksie karnym. Prace nad nimi trwają już w Sejmie.

Uchylenie się od skutków prawnych ugody

Ugodę można zawrzeć nie tylko przed sądem czy organem administracji publicznej. Ugoda to również rodzaj umowy, reguluje ją kodeks cywilny. Od skutków ugody, podobnie jak innych umów, można się uchylić.

Wybory prezydenckie – sondaż z 2-4. X. 2009 r.

Dnia 7 października 2009 r. Gazeta Wyborcza opublikowała dwa nowe sondaże. Jeden dotyczy wyborów do Sejmu, drugi wyborów na Prezydenta. Oto sondażowe wyniki wyborów prezydenckich.

Wybory parlamentarne – sondaż z 2-4. X. 2009 r.

Dnia 7 października 2009 r. Gazeta Wyborcza opublikowała dwa nowe sondaże. Jeden dotyczy wyborów do Sejmu, drugi wyborów na Prezydenta. Oto sondażowe wyniki wyborów parlamentarnych.

Ugoda

Ugoda to jedna z umów przewidzianych w kodeksie cywilnym. Problematykę ugody regulują art. 917-918 k.c.

Spadek poparcia po aferze hazardowej

Platforma Obywatelska zanotowała w ostatnim tygodniu duży spadek poparcia. Nieznacznie zyskało Prawo i Sprawiedliwość. Takie wnioski płyną z sondażu Homo Homini dla „Dziennika Gazety Prawnej”

Władza rodzicielska- poradnik

Władza rodzicielska oznacza sprawowanie opieki nad dzieckiem. Czy jednak w pełni zdajemy sobie sprawę, co kryje się pod pojęciem władzy rodzicielskiej. Kiedy ulega ona zawieszeniu? Czy rodzice mogą zostać pozbawieni władzy rodzicielskiej? Co dzieje się z władzą rodzicielską w czasie rozwodu i separacji.

Podział majątku małżonków - poradnik

Wraz z zawarciem małżeństwa między małżonkami powstaje wspólność majątkowa małżeńska. W różnych sytuacjach majątek małżonków może ulec podziałowi. Niekiedy małżonkowie sami chcą podzielić swój majątek, lecz nie wiedzą, jak tego dokonać. Poradnik odpowiada na te i inne pytania dotyczące podziału majątku małżonków.

Zmiany dotyczące kredytów studenckich

W dniu 1 października 2009 roku weszło w życie rozporządzenie ministra nauki i szkolnictwa wyższego z 16 lipca 2009 roku, które zapewnia pełne poręczenie kredytów najuboższych studentów przez BGK.

Zakupy przez Internet - poradnik

Internet jest bardzo pomocnym narzędziem w robieniu zakupów. W ten sposób można zaoszczędzić czas oraz pieniądze. Niestety niekiedy robienie zakupów za pośrednictwem Internetu niesie za sobą duże ryzyko. Poradnik pomoże Ci wystrzec się najważniejszych błędów, zwrócić uwagę na najistotniejsze problemy. Wskaże Ci jakie masz prawa i obowiązki.

Wszystko o wypowiedzeniu umowy o pracę- poradnik

Każdy boi się zwolnienia z pracy. W poradniku podpowiemy jak bronić się przed wypowiedzeniem. Dowiecie się również, jak odwołać się od wypowiedzenia do sądu pracy. Doradzimy także jak samemu wypowiedzieć umowę o pracę.

Nowe zasady dziedziczenia - poradnik


W dniu 28 czerwca 2009 r. weszła w życie ustawa z dnia 2 kwietnia 2009 r. o zmianie ustawy kodeks cywilny. Mimo tego, że nowelizacja zmienia jedynie 5 artykułów w zakresie prawa spadkowego (z kilkudziesięciu) wprowadza spore zamieszanie, zmienia bowiem (pierwszy raz od uchwalenia obecnego kodeksu cywilnego w 1964 roku) porządek dziedziczenia i znacząco rozszerza grono spadkobierców ustawowych- dopuszczając do spadku m.in. dziadków spadkodawcy i ich zstępnych (wujostwo spadkobiercy i jego kuzyni). W praktyce oznacza to, mniejszą szansę na objęcie spadku przez Skarb Państwa, ale także większe (niż do tej pory) rozbicie spadku (im więcej osób dziedziczy, tym mniejsze są ich udziały).

Zezwolenie na pracę w Austrii

Austria jest jednym z krajów Unii Europejskiej, do którego możemy wyjechać i podjąć w nim pracę. Niestety nie bez ograniczeń.

Zasiłek dla bezrobotnych w Austrii

Rozpoczynając pracę w Austrii warto wiedzieć, jakie mamy prawo w przypadku kiedy taką pracę utracimy.

Wynagrodzenie za pracę w Austrii

Przed rozpoczęciem pracy w Austrii warto znać podstawowe zasady dotyczące wypłacania wynagrodzenia za pracę w tym kraju.

Własna działalność gospodarcza w Austrii

Osoby, które wyjechały do pracy w Austrii, mogą tak samo jak obywatele austriaccy zakładać własną działalność gospodarczą.

Urlop w Austrii

Przed rozpoczęciem pracy w Austrii warto wiedzieć, na jaki urlop wypoczynkowy będziemy mogli liczyć.

Świadczenia na wypadek choroby i macierzyństwa w Austrii

Każda osoba mieszkająca i pracująca w Austrii chce mieć takie same prawa jak obywatele austriaccy. Dotyczy to przede wszystkim świadczeń na wypadek macierzyństwa.

Rodzaje umów o pracę w Austrii

Rozpoczynając pracę w Austrii warto wiedzieć, na jaką umowę o pracę możemy liczyć. W Austrii jest ich bowiem kilka rodzajów.

Czas pracy w Austrii

Przed podjęciem pracy w Austrii warto wiedzieć, jaki w tym kraju obowiązuje wymiar czasu pracy.

Ogólne zasady dostępu do usług medycznych w Austrii

Wyjeżdżając do jakiegokolwiek kraju w poszukiwaniu pracy musimy liczyć się z tym, że możemy zachorować. Warto wiedzieć, jakie świadczenia będą nam przysługiwały.

Wybory parlamentarne 1997 roku

Wybory do Sejmu III kadencji i Senatu IV kadencji odbyły się 21 września 1997 roku.

Składanie skarg w postępowaniu administracyjnym

Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej daje każdemu obywatelowi prawo do wnoszenia skarg, wniosków i petycji do organów państwowych i instytucji społecznych.

Uczelnie stosują niedozwolone klauzule umowne

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów monitoruje umowy, jakie wyższe uczelnie zawierają ze studentami. Nawet renomowane szkoły jak SGH i Politechnika Warszawskie stosują w tych umowach niekorzystne dla studentów niedozwolone zapisy.

Pozbawienie praw publicznych

Pozbawienie praw publicznych jest jednym ze środków karnych przewidzianych w art. 39 Kodeksu karnego. Środek ten ma charakter przede wszystkim represyjny. Z jego orzeczeniem wiąże się również moralne potępienie sprawcy niegodnego korzystania z praw publicznych i wyróżnień honorowych.

Platforma deklasuje rywali

Gdyby wybory odbyły się na początku września wygrałaby je zdecydowaną większością głosów Platforma Obywatelska. W Sejmie znalazłyby się jeszcze 3 inne partie.

Napad na bank "Pod Orłami"

Jedną z dotychczas niewyjaśnionych zagadek PRL-u jest napad na bank pod orłami. Mimo, że te przestępstwo dokonane zostało ponad 40 lat temu to nadal nie udało się ustalić prawdopodobnych sprawców.

Zakaz anatocyzmu

Co kryje się pod tak obco brzmiącą nazwą jak anatocyzm? Anatocym to naliczanie odsetek od zaległych odsetek. W Polsce zabrania tego kodeks cywilny.

Odwołanie ministra

Ministrowie ponoszą odpowiedzialność polityczną przed Sejmem i przed premierem. Narzędziem kontroli jest wotum nieufności.

Stopa bezrobocia w sierpniu 2009 roku

W sierpniu 2009 r. odnotowano wzrost liczby bezrobotnych, natomiast stopa bezrobocia utrzymała się na poziomie sprzed miesiąca.

Częsta zmiana pracy - plus czy minus w szukaniu pracy

Każdy pracodawca, zanim zatrudni pracownika do swojej firmy, najpierw bardzo dokładnie przeanalizuje jego życiorys zawodowy. Jako najważniejsze elementy sylwetki zawodowej kandydata do pracy są wykształcenie oraz doświadczenie zawodowe. I o to w pierwszej kolejności padają pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Z fachowcem podpisz umowę i korzystaj z gwarancji

Produkty wadliwe albo nie posiadające właściwości, o których zapewniał przedsiębiorca można reklamować. Wielu konsumentów nie zdaje sobie sprawy, że może skorzystać z uprawnień przysługujących na podstawie gwarancji, wystawianej dobrowolnie przez producenta lub też z przepisów ustawy o sprzedaży konsumenckiej, określającej obowiązki sprzedawcy.

Bezrobocie wciąż niegroźne, sprzedaż idzie w górę

Mamy bardzo optymistyczne informacje. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w sierpniu stopa bezrobocia wyniosła 10,8 proc., co oznacza, że utrzymała się na takim samym poziomie, jak w lipcu.

Stres po zwolnieniu z pracy

Stres po zwolnieniu z pracy jest naturalną reakcją każdego człowieka. I nie ma tu większego znaczenia czy osoba sama zrezygnowała ze świadczenia pracy w danym miejscu czy pozostała zwolniona.

Rozmowa e-mailowa z przyszłym pracodawcą

Obecny postęp technologii informatycznych wymusza na kandydatach poszukujących zatrudnienia korzystanie z Internetu jako głównego źródła ofert pracy. Powstają coraz to nowe portale, na których można znaleźć oferty na zapotrzebowanie pracowników na lokalnym rynku pracy, w obrębie danego kraju czy za granicą. Każda osoba, która posługuje się tym narzędziem doskonale zna jego plusy.

Zasiłek chorobowy na wypowiedzeniu

Znajdując się w okresie wypowiedzenia umowy o pracę mamy takie same prawa do świadczeń z ubezpieczeń społecznych, jak podczas całego trwania stosunku pracy. Niezależnie od tego kto wypowiada umowę – pracownik, czy też pracodawca – zatrudniony ma prawo do płatnego zwolnienia lekarskiego podczas trwania umowy o pracę i bezpośrednio po jej rozwiązaniu.

REKLAMA