REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zwolnienie z kosztów sądowych-jaka jest procedura?

Każdy kto nie jest w stanie pokryć kosztów sądowych bez uszczerbku dla utrzymania siebie i rodziny, może złożyć w sądzie wniosek o zwolnienie z opłat w sądzie.

Forma uiszczania opłaty sądowej

Poza nielicznymi wyjątkami większość spraw podlega opłatom sądowym. Najczęściej są one uiszczane bezpośrednio w kasie sądu, ale można również dokonać wpisu sądowego przelewem.

Jak rozpoznać profesjonalnego pośrednika w obrocie nieruchomościami?

Zanim podpiszemy umowę z agencją nieruchomości sprawdźmy, czy zatrudnia ona licencjonowanych, profesjonalnych pośredników. Podpowiadamy jak to zrobić.

Kiedy w sądzie muszę mieć adwokata?

Nie zawsze musimy mieć adwokata, aby reprezentował nas w sądzie, jednak wymóg zatrudnienia profesjonalnego prawnika pojawia się na pewnym etapie postępowania przed sądem.

REKLAMA

UOKiK skontrolował pośredników nieruchomości

Uważaj na pośredników nieruchomości bez licencji. Taki pośrednik nie ma polisy OC i nie gwarantuje odpowiedniej jakości usług. Raport UOKiK wskazuje również inne nieprawidłowości w funkcjonowaniu agencji nieruchomości.

Co powinna zawierać karta parkingowa osoby niepełnosprawnej

Karta parkingowa daje osobom niepełnosprawnym prawo do parkowania i postoju w miejscach uprzywilejowanych. Niepełnosprawny bez takiej karty nie będzie mógł zaparkować na „kopercie”.

Miejsce parkingowe dla niepełnosprawnego

Koperta na miejscu parkingowym oznacza miejsce, na którym zaparkować może tylko niepełnosprawny. Miejsca mają ułatwić niepełnosprawnym szybsze i sprawniejsze dotarcie do urzędu, szkoły, sklepu.

Ustanowienie pełnomocnika z urzędu-kto może złożyć wniosek

Strona zwolniona przez sąd od kosztów sądowych w całości lub części ma prawo zgłosić, na piśmie lub ustnie do protokołu, wniosek o ustanowienie adwokata lub radcy prawnego z urzędu.

REKLAMA

Zmiana postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku

Po uprawomocnieniu się postanowienia o stwierdzenie nabycia spadku może zaistnieć sytuacja, że nie wszystkie osoby zostały wymienione albo okazało się, że osoba uznana za spadkobiercę nim nie jest. Wtedy konieczna jest zmiana postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku.

Spółka jako strona umowy

Spółki prawa handlowego podobnie jak osoby fizyczne mogą zawierać umowy cywilnoprawne. Osoby prawne są również podmiotami prawa cywilnego.

Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza nie ogranicza wierzyciela hipotecznego

Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza nie zawsze chroni spadkobiercę przed ponoszeniem pełnej odpowiedzialności za długi spadkowe.

Wyniki nowego sondażu TNS OBOP

Zgodnie z najnowszym badaniem rynku przeprowadzonym w dniach 2-5 lipca 2009 r., zwiększył się dystans pomiędzy Platformą Obywatelską a Prawem i Sprawiedliwością.

Co to jest doręczenie zastępcze?

Doręczane nam z urzędu pisma, postanowienia bądź decyzje nie zawsze są dla nas dobre, często boimy się je odebrać mając nadzieję, że jeśli nie odbierzemy, to dana decyzja czy postanowienie nie będzie nas obowiązywać. Niestety tak nie jest.

Co to jest niepoczytalność?

Osoba niepoczytalna nie odpowiada przed sądem. Co to jednak oznacza, że ktoś jest niepoczytalny. Odpowiedź na to pytanie można znaleźć w poniższym artykule

Jak pisać wnioski o świadczenia rodzinne

Ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych oraz ich wypłata osobom uprawnionych następują na ich wniosek.

Jak napisać wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy

Świadczenie rentowe przyznawane jest na podstawie wniosku osoby uprawnionej do renty z tytułu niezdolności do pracy. Wniosek można złożyć na piśmie lub ustnie do protokołu.

Kto może odpowiadać za przestępstwo znęcania się?

Znęcanie się bardzo trudno udowodnić. Trudno jest również doprecyzować co jest znęcaniem się a co nim nie jest.

Czy karcenie małoletnich jest karalne?

Karanie małoletnich jest bardzo drażliwym tematem. Jedni uważają, że jest to dobry środek wychowawczy inni natomiast są zdania, że to patologia i coś nieludzkiego. Warto zwrócić uwagę co na ten temat stanowi kodeks karny.

Kiedy pracodawca przygotowuje wniosek o emeryturę

Świadczenie emerytalne przyznawane jest na wniosek osoby uprawnionej lub jej pełnomocnika. W określonych przypadkach pracodawca kompletuje dokumenty i składa wniosek o emeryturę swojego pracownika do ZUS.

Zakup nieruchomości tylko o notariusza

Planując sprzedaż, lub kupno nieruchomości musimy udać się do kancelarii notarialnej. Należy pamiętać, że przeniesienie własności nieruchomości bez zachowania formy aktu notarialnego jest nie ważne.

Zakaz prowadzenia pojazdów

Artykuł 42 § 1 i § 2 k.k. określa podstawy prawne fakultatywnego i obligatoryjnego zakazu prowadzenia pojazdów. Poza przypadkami określonymi w art. 42 § 3 i § 4 k.k. zakaz prowadzenia pojazdów ma charakter terminowy i orzekany jest w latach od roku do lat 10.

Właściwość sądu w sprawach z zakresu prawa pracy

Specyfika sporów wynikających ze stosunku pracy spowodowała, iż ustawodawca postępowanie w sprawach z zakresu prawa pracy uregulował jako postępowanie odrębne. Oznacza to, iż w pierwszej kolejności zastosowanie mają przepisy regulujące odrębności postępowania z zakresu prawa pracy a następnie ogólne przepisy kodeksu postępowania cywilnego.

Nabycie spadku u notariusza - etapy

Postępowanie spadkowe przeprowadzane przed notariuszem może być trochę droższe niż sądowe- na pewno jest jednak szybsze. Notariusz ponadto poinstruuje nas dokładnie jakie dokumenty musimy przygotować.

Możesz przeprowadzić postępowanie spadkowe po dłużniku

Do grona osób, które mogą wnieść o stwierdzenie nabycia spadku nie należą tylko spadkobiercy zmarłego – ale także osoby mające w tym interes prawny – m.in. jego wierzyciele.

Kiedy może nastąpić wyłączenie pracownika organu administracji?

Udając się do urzędu mamy nadzieję, że nasza sprawa zostanie rozpatrzona przede wszystkim obiektywnie. Zdarzają się jednak sytuacje, że wolelibyśmy, aby naszą sprawę rozpatrywał ktoś inny.

W jaki sposób organ gminy może dokonać wezwania?

Organy administracji prowadzące naszą sprawę mogą potrzebować dodatkowych wyjaśnień, aby jak najlepiej załatwić naszą sprawę. W tym celu służą właśnie wezwania.

Sytuacja na rynku pracy w czerwcu 2009 roku

W czerwcu 2009 r. bezrobocie rejestrowane wyniosło 10,7% i spadło o 0,1 punktu procentowego w porównaniu do maja 2009 r.

Niewdzięczność obdarowanego musi być obiektywna

Procedura odwołania wykonanej darowizny jest skomplikowana i nie daje gwarancji skuteczności. Aby w ogóle zastanawiać się nad sądowym sporem trzeba mieć dowody na obiektywną niewdzięczność obdarowanego w stosunku do darczyńcy.

Praca przez znajomych – czy warto?

Od jakiegoś czasu panuje ogólne przekonanie, że dobrą pracę można znaleźć tylko i wyłącznie przez znajomości, układy. Taki pogląd jest powszechny w niektórych środowiskach, obszarach zawodowych, małych miastach czy niewielkich miejscowościach – tam, gdzie panuje duże bezrobocie. Niestety często wcale nie mija się to z prawdą i wtedy osoby poszukujące pracy tracą nadzieję, że ją zdobędą, jeśli nie będą miały jakiegoś poparcia ze strony innych.

Czym są referencje

Referencje są opinią na nasz temat jako osoby aktywnej, która nabyła określone umiejętności zawodowe. Czy warto je dołączać to swoich dokumentów aplikacyjnych?

Zatrudnianie elastyczne zamiast zwalniania

Niepewna sytuacja ekonomiczna w Polsce mobilizuje przedsiębiorców do coraz większej kreatywności w zakresie szukania możliwych oszczędności. Pierwszym pomysłem, który naturalnie się pojawił były po prostu zwolnienia pracowników w obszarach, które przestały generować wystarczające zyski. Jednak okazuje się, że redukcja kosztów niekoniecznie musi oznaczać zwolnienia a jedynie pewną reorganizację czasu pracy i form zatrudnienia w ramach firmy.

Jak uzasadnić chęć ubiegania się o określoną pracę?

W odpowiedzi na ofertę zatrudnienia jaką proponuje pracodawca, kandydat zazwyczaj powinien wystosować list motywacyjny, w którym wyjaśni pracodawcy dlaczego chce pracować właśnie w tej firmie i na tym stanowisku. Jak najlepiej umotywować swoją chęć aplikacji na konkretne stanowisko pracy?

Czy zawsze trzecia umowa musi być umową na czas nieokreślony?

Od dnia wejścia Polski do Unii Europejskiej trzecia umowa zawarta z pracownikiem na czas określony, z mocy prawa, przekształca się w umowę na czas nieokreślony.

Umowa zlecenia nie jest umową o pracę

W treści umowa zlecenia może zbliżać się do umowy o pracę, dlatego dużym problemem bywa niejednokrotnie rozgraniczenie tych dwóch rodzajów umów. Coraz częstszym zjawiskiem staje się też zatrudnianie na podstawie umowy zlecenia w przypadku, gdy powinna zastać zawarta umową o pracę. W takim przypadku mamy do czynienia ze zjawiskiem obchodzenia przepisów prawa pracy.

Emerytura za wiele lat pracy w szczególnych warunkach

Chciałbym się dowiedzieć, czy obejmuje mnie jakieś świadczenie emerytalne. Mam 40 lat pracy, 55 lat życia. Pracowałem w warunkach szkodliwych przez 36 lat.

Renta wojskowa

Mój tata jest inwalidą wojskowym po wypadku z czynnej służby. Ma przyznaną rentę III grupy. Urodził się w 1944 r. Obecnie pobiera pół emerytury z pracy. Czy po skończeniu 65 lat należy mu się emerytura wojskowa?

Zasiłek rodzinny i inne uprawnienia rodzicielskie w Finlandii


Planując stałe osiedlenie się w Finlandii, szczególnie całą rodziną, warto wiedzieć, w jaki sposób można uzyskać zasiłek rodzinny.

Warunki pracy w Finlandii


Przed wyjazdem do pracy do Finlandii warto zapoznać się z podstawowymi, często określanymi przez ustawy, warunkami pracy.

Umowa o pracę w Finlandii

Kiedyś standardową umową o pracę w Finlandii była umowa na czas nieokreślony, teraz coraz częściej spotyka się umowy okresowe.

Fiński dodatek w razie utraty pracy


Nawet pracując w Finlandii legalnie i mieszkając tam na stałe należy liczyć z utratą pracy. Warto zatem wiedzieć, na jaką pomoc możemy liczyć, jeżeli stracimy naszą pracę.

Dostęp do rynku pracy i rejestracja w Finlandii


Od 1 maja 2006 r. nie ma już ograniczeń w dostępie do rynku pracy w Finlandii dla obywateli Polski, ponieważ swobodne poruszanie się po obszarze UE należy do podstawowych praw Unii.

Dodatek ojcowski w Finlandii


Obcokrajowiec legalnie pracujący w Finlandii ma takie same prawa socjalne jak obywatele Finlandii. Jednym z nich jest dodatek ojcowski.

Dodatek macierzyński i rodzicielski w Finlandii


Jeżeli legalnie pracujemy w Finlandii należą nam się takie same praw socjalne, jak obywatelom Finlandii. Takim prawem jest bez wątpienia dodatek macierzyński i rodzicielski.

Czy zasiedzenie jest dziedziczne

Jeśli spadkodawca był posiadaczem samoistnym nieruchomości i był w trakcie jej zasiedzenia, jego spadkobiercy mogą kontynuować ten proces.

Jakie podmioty mogą występować na prawach stron w postępowaniu administracyjnym?

Oczywiste jest, że stroną w postępowaniu jest przede wszystkim osoba, której dana sprawa dotyczy. Co się jednak dzieje w przypadku, kiedy dana osoba nie może, lub nie chce być stroną?

Czym jest zasada pisemności w postępowaniu administracyjnym?

Często załatwiając sprawę w urzędzie jesteśmy zdziwieni, jak wiele dokumentów jest powielanych i jak ważne jest każde pismo w danej sprawie. Często też denerwujemy się, że niczego nie można załatwić ustnie.

Organizacja społeczna w postępowaniu cywilnym

W postępowaniu cywilnym obok stron, interwenientów i prokuratora w postępowaniu cywilnym może brać udział organizacja społeczna. Zasady jej udziału reguluje kodeks postępowania cywilnego w art. 61-63.

Małoletni jako strona umowy

Małoletni może być stroną umowy cywilnoprawnej. Związane są z tym jednak pewne ograniczenia. Osoby takie bowiem co do zasady nie mogą same o sobie decydować. Decyzję w ich imieniu muszą podjąć przedstawiciele ustawowi

Prawa zwalnianego pracownika

Obecnie, w czasach kryzysu, groźba utraty pracy jest bardzo realna. Pomimo, iż jest to jedna z najgorszych rzeczy jakie mogą nas spotkać, warto wiedzieć, jakie obowiązki ma pracodawca w stosunku do zwalnianego pracownika.

Kiedy pracownik może odmówić świadczenia pracy w nadgodzinach


Praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy, stanowi pracę w godzinach nadliczbowych.

REKLAMA