REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy mam prawo do przerwy na karmienie dziecka

Wróciłam do pracy po urlopie macierzyńskim. Nadal karmię piersią moje dziecko. Czy przysługują mi jakieś przerwy w pracy na karmienie? Czy są one płatne? 

Polecenie wykonywania innej pracy przez 3 miesiące

Zasadniczo pracownik wykonuje pracę przewidzianą w umowie o pracę. Pracodawca może jednak, pod pewnymi warunkami, polecić pracownikowi wykonywanie innej pracy. 

Weksel in blanco

Jestem posiadaczem weksla in blanco, który został wystawiony na zabezpieczenie zapłaty ceny sprzedaży towaru. Jak mogę z niego skorzystać?  

Umowa o usługi budowlane

Mam wykonać prace remontowe w moim mieszkaniu. Ułożyć glazurę, zaciągać ściany gipsem a także wykonać drobne prace hydrauliczne. Czy w tym celu mam zawrzeć umowę o pracę budowlane czy też umowę o dzieło? Czy różnią się te umowy?  

REKLAMA

Miejsce spełnienia świadczenia

Strony nie zawsze w umowie określają miejsce spełnienia świadczenia. Często tę kwestię pozostawiają nieuregulowaną. Wtedy też mają zastosowanie przepisy zawarte w kodeksie cywilnym.  

Czy musisz mieć świadectwo energetyczne dla mieszkania?

Kończysz budowę, chcesz wynająć lub sprzedać posiadany dom, lub mieszkanie? Od 1 stycznia 2009 roku potrzebujesz świadectwa charakterystyki energetycznej (certyfikat energetyczny).

Sprzeciw od nakazu zapłaty

Wczoraj dostałem list z sądu. Zawierał on pozew oraz nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym. Co mam zrobić z takim pismem jak się mam od tego odwołać.  

Co warto wiedzieć o wyroku

W wyroku sąd rozstrzyga sprawę co do jej meritum. Co do zasady każdy proces musi zakończyć się wyrokiem. To w nim bowiem sąd określa w jaki sposób strona postępowania musi się zachować lub co się dzieje z łączącym strony stosunkiem prawnym.

REKLAMA

Dział spadku

Bardzo często spadek przypada więcej niż jednej osobie. Dlatego też po stwierdzeniu, komu przypada spadek należy go podzielić. Można to zrobić umownie lub przed sądem.  

Kto ustala zarządcę?

Miesiąc temu odebrałem moje nowe mieszkanie. Już w umowie deweloper narzucił nam, że zarządcą przez okres 3 lat będzie wskazany przez niego przedsiębiorca. Mieszkańcy nie mieli żadnej szansy na to by powołać zarządcę według własnego uznania. Czy takie rozwiązanie jest prawidłowe?

Czy minuty na karcie przepadają

Jestem posiadaczem telefonu na kartę. Już po raz kolejny straciłem minuty, które zgromadziłem na swoim koncie. Sadziłem, że skoro w danym miesiącu nie wykorzystałem całego limitu, to przejdą mi na następny miesiąc. Niestety tak się nie stało. Czy takie postępowanie operatora telekomunikacyjnego nie jest bezprawne? Czy mogę żądać zwrotu straconych pieniędzy?

Renta rodzinna dla dzieci

Po śmierci męża rentę rodzinną otrzymałam ja i dwie córki. Udało mi się znaleźć dobrą prace i w związku z tym ZUS zawiesił mi moją część renty. Mam pytanie, czy można rentę rodzinną podzielić pomiędzy córki z pominięciem mnie? 

Jakie dokumenty muszę złożyć

Mam pytanie, podjąłem decyzję, chcę złożyć wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy. Jaki wniosek muszę wypełnić i jakie ogólnie dokumenty muszę dołączyć do wniosku. 

Jaki PIT otrzymasz za świadczenia pobrane z ZUS

Jeżeli pobierałeś w ciągu roku świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, jego kwotę musisz uwzględnić przy wypełnianiu swojego rocznego zeznania podatkowego PIT-36 lub PIT-37. 

Regulaminy dostawców mediów

Regulaminy dostawców mediów mogą zawierać zapisy pozbawiające konsumentów ochrony. Warto na nie zwrócić uwagę, gdy korzystamy z usług dostarczania prądu, gazu czy wody

Pełnomocnictwo

W związku z zamiarem kupna samochodu osobowego, udzieliłem pełnomocnictwa znajomemu, który zaoferował , iż sprowadzi mi wybrany przeze mnie samochód z Niemiec po atrakcyjnej cenie. Po powrocie do kraju kolega oświadczył, iż wbrew naszym wcześniejszym ustaleniom kupił samochód innej marki. Nie jestem zadowolony z wyboru samochodu, co w takiej sytuacji mogę zrobić?  

Czy towar przeceniony można zwrócić

Zakupiłam parę dni temu rzecz na wyprzedaży. W domu okazało się, że nie dość, że mi się nie podoba to jeszcze na dodatek ma wadę. Chciałabym ją zwrócić. Czy jest to możliwe? A jeśli nie to czy mogę ją chociaż zareklamować?

Skarga z tytułu opóźnionego doręczenia listu zwykłego

Miesiąc temu wysłałem mojej kuzynce list z życzeniami urodzinowymi. Z tego co wiem, do tej pory nie dotarły one do niej. Czy mogę takiej sytuacji złożyć reklamacje do Poczty? Jaki jest termin na doręczenia listu zwykłego?

Co zrobić z zawyżonym rachunkiem telefonicznym

Otrzymałem właśnie rachunek za telefon. Bardzo się zdziwiłem kiedy zobaczyłem kwotę na nim widniejącą. Jest ona bardzo wysoka. Czy mogę coś w tej sytuacji zrobić? Wiem, że nie wydzwoniłem na taką kwotę.

Które przesyłki może doręczać tylko Poczta Polska?

Jestem ostatnio zbulwersowany działaniem Poczty Polskiej i nie chciałbym korzystać z jej usług. Słyszałem jednak, że nie zawsze jest to możliwe. Czy prawdą jest, że niektóre przesyłki są zastrzeżone tylko i wyłącznie dla Poczty Polskiej? Czy np. Urząd Skarbowy może wysyłać korespondencje za pomocą innego operatora?

Przesyłka zagraniczna

Zamierzasz wysłać list do Irlandii i zastanawiasz się czy wysłać list zwykły czy priorytetowy? Upewnij się, że przesyłka dotrze na czas. Sprawdź terminy doręczeń i dowiedz się czy w przypadku ich nie dotrzymania możesz złożyć reklamacje i zażądać odszkodowania.

Pułapki w umowach telekomunikacyjnych

Z danych Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wynika, że każdy sprawdzony przez Urząd operator telefonii stacjonarnej zawiera niekorzystne umowy z konsumentami.

Inne podstawy nawiązania stosunku pracy

W Polsce mamy kilka różnych podstaw nawiązania stosunku pracy. Najbardziej powszechne jest zatrudnienie w następstwie umowy o pracę. Pozostałe podstawy jak powołanie, wybór czy mianowanie podlegają ścisłym ograniczeniom. Nie każdy pracodawca może z nich skorzystać.  

Co warto wiedzieć o odsetkach

Odsetki to wynagrodzenie jakie pobiera się za korzystanie z pieniędzy lub rzeczy oznaczonych co do gatunku. Odsetki nalicza się także w wypadku opóźnienia ze spełnieniem świadczenia. 

Co pijemy, czyli wyniki kontroli kawy i herbaty

Kawa i herbata to jedne z najczęściej i najchętniej spożywanych napojów.  Inspekcja Handlowa przyjrzała się trochę bliżej tym wyrobom. Wyniki kontroli nie są jednak zadawalające.

Jak ustala się wysokość kary za praktyki naruszające zbiorowe interesy konsumentów

Ze względu na ilość i wagę spraw dotyczących naruszenia zbiorowych interesów konsumentów Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów postanowił wydać specjalne Wyjaśnienia odnośnie ustalania wysokości kara pieniężnych za stosowanie powyższych praktyk.

Reklamacja i zwroty prezentów

Nie jesteś zadowolony z otrzymanego prezentu? Chcesz go zwrócić, ale nie wiesz czy masz do tego prawo? A może wymarzona rzecz, którą otrzymałeś pod choinkę niestety już zdążyła się popsuć? Sprawdź czy możesz zareklamować prezent.

Przebieg rozprawy

Większość spraw rozstrzygana jest na rozprawie. Wtedy przesłuchiwani są świadkowie, prezentowane inne dowody oraz ogłaszany wyrok.  

Przelew wierzytelności

Dostałam właśnie wezwanie z jakieś firmy windykacyjnej. W doręczonym piśmie napisali, że kupili moje długi od firmy A. Czy mogli coś takiego zrobić? W końcu ja zalegam z pieniędzmi firmie A. a nie firmie windykacyjnej.

Zasądzenie alimentów

Uzyskałam wyrok w sądzie. Chodziło o alimenty od byłego męża na nasze małoletnie dziecko. Czy ten wyrok ma rygor natychmiastowej wykonalności. A jeżeli tak to co mi to daje. Podobno to coś ułatwia.  

Rodzice nie wszystko mogą

Dzieci mogą posiadać majątek. Wynika to z podstawowych zasad podmiotowości prawnej (zdolności prawnej). Nie mogą jednak nim same dysponować – nie zawsze mogą to również zrobić ich rodzice.

Nie opłaca się kraść choinki

Choinkę na święta lepiej kupić. Nie opłaca się nielegalnie wycinać jej w lesie. Jest to bowiem przestępstwo i można za to trafić do więzienia. 

Odpowiedzialność spedytora

Korzystając z usług przedsiębiorstwa spedycyjnego, wysłałam porcelanowy serwis do kawy. Jaką odpowiedzialność ponosi spedytor za zniszczenie przesyłki?

Seniorzy, jako znacząca grupa konsumentów

Osoby w wieku 60 lat oraz więcej są jedną z liczniejszych grup uczestników rynku konsumenckiego. Z badań UOKiK oraz praktyk Stowarzyszenia Konsumentów Polskich wynika, że niestety bardzo często są oni ofiarami nierzetelnych przedsiębiorców i bardzo rzadko dochodzą swoich roszczeń.

Usługi gastronomiczne są coraz gorsze

Po raz kolejny Inspekcja Handlowa dokonała kontroli prawidłowości i rzetelności funkcjonowania usług gastronomicznych w rejonach o nasilonym letnim ruchu turystycznym. Wynika z niej, że standard obsługi konsumentów w tym sektorze w porównaniu z poprzednimi latami nie jest zadawalający.

Kara dla dewelopera

Stosowanie niedozwolonych klauzul umownych w umowach z konsumentami może okazać się bardzo kosztowne dla przedsiębiorcy. Przekonał się o tym ostatnio jeden z największych deweloperów - J.W. Construction. Spółka musi zapłacić prawie 1,7 mln złotych.

Kto płaci za zwrot towaru

Zakupiłem ostatnio w sklepie internetowym prezent. W między czasie dowiedziałem się, że osobie obdarowanej nie podobają się rzeczy tego typu. W związku z tym postanowiłem odstąpić od umowy. Na szczęście termin jeszcze nie minął. Jednak pojawił się pewien problem. Kto ma zapłacić za tę przesyłkę: ja czy sprzedawca?

Przedawnienie roszczeń

Moja sprawa trwa dość długo. Półtora roku temu kupiłem drukarkę. Po roku ujawniła się w niej wada. Złożyłem od razu reklamacje do sklepu i zażądałem jej naprawienia. Po 3 tygodniach otrzymałem odpowiedź, że mojej reklamacji nie uznano, bez żądnego uzasadnienia. Ponieważ zaraz po tym fakcie musiałem wyjechać na pół roku do Irlandii, to niestety nie mogłem zająć się tą sprawą. Po powrocie dowiedziałem się, że wówczas moja sprawa powinna być pozytywnie rozpatrzona. Czy nie minęło już za dużo czasu i czy mogę coś jeszcze w tej kwestii zrobić?

Prawo do reklamacji w przypadku zakupu od osoby fizycznej

Bardzo często kupujemy za pośrednictwem internetu. Zawsze należy sprawdzić czy nasz kontrahent prowadzi działalność gospdarczą czy nie. Od tego zależy jakie roszczenia możemy do niego skierować.

Cechy stosunku pracy a nazwa umowy

Nawiązanie stosunku pracy następuje niezależnie od nazwy umowy zawartej przez strony, jeśli tylko pracownik zobowiązuję się do wykonywania pracy danego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie oznaczonym przez pracodawcę, a za świadczoną pracę dostaje wynagrodzenie.  

Nowa ustawa o pomostówkach - a art. 88 Karty Nauczyciela

Czy podpisanie nowej ustawy o pomostówkach będzie miało związek z art.88 Karty Nauczyciela mówiącym o wcześniejszej emeryturze dla nauczycieli bez względu na wiek? Czy to znaczy, że przepadnie ten przywilej również tym, którzy spełniają wymogi art.88, ale nie chcą jeszcze iść na emeryturę z końcem 2008 tylko w następnych latach?  

Emerytura za pracę w szczególnych warunkach

 Czy mężczyzna urodzony w 1952 r. posiadający okresy pracy w szczególnych warunkach ma prawo do emerytury wcześniejszej?

Jakich danych osobistych można żądać od pracownika?

Ubiegałam się o pracę w dużej firmie. Przed rozmową pracodawca kazał mi wypełnić formularz aplikacyjny, w którym było wiele bardzo osobistych pytań jak np. czy planuję w najbliższych latach dzieci, jaka jest moja orientacja seksualna czy wyznanie. Czy miał prawo pytać o takie rzeczy?

Wcześniejszej emerytury dla kobiety

Do końca roku 2008 będę miała 55 lat i 30 lat pracy, obecnie nie jestem zatrudniona na umowę o pracę tylko prowadzę działalność w spółce cywilnej. Czy gdybym zlikwidowała spółkę i zatrudniła się na umowę o pracę przez pół roku na pół etatu? Czy będę mogła przejść na wcześniejszą emeryturę w 2009 roku?  

Jak jest możliwość otrzymania wcześniejszej emerytury

Mój Tata, przepracował około 23 lat i ma obecnie 62 lata. Nie pracował od kliku lat. Jest osobą chorą na cukrzyce i nadciśnienie a przed czterema laty przeżył udar. O jakiego rodzaju świadczenie może się ubiegać?  

Legalna praca we Włoszech a emerytura w Polsce

Jeśli legalnie pracuje we Włoszech to co mnie czeka po powrocie do Polski? Czy dostane jakiś dodatek do polskiej emerytury czy emerytura będzie włoska?  

Kiedy obowiązuje zakaz konkurencji?

Pracuję od kilku lat w przedsiębiorstwie finansowym. Mam duże doświadczenie w tej dziedzinie więc postanowiłem sam otworzyć podobną firmę. Mój szef dowiedział się o tym i grozi, że poda mnie do sądu, bo nie stosuję się do zakazu konkurencji. Czy rzeczywiście obejmuje mnie taki zakaz? Czy jeśli przestanę tu pracować to już nie będzie mnie obejmował?  

Czy przysługuje mi wcześniejsza emerytura

Proszę o konkretną odpowiedź. Jestem rocznik 1954, pracuje od września 1975. Od września 1990 r. do listopada 1992 r. zasiłek dla bezrobotnych z Urzędu Pracy. Zwolniona z przyczyn zakładu pracy. Następnie od maja 1993 r. do 30 kwiecień 2008 praca na umowę o pracę i od maja 2008 zarejestrowana jako bezrobotna (zwolniona z przyczyn zakładu pracy). Czy należy się wcześniejsza emerytura i jakieś inne świadczenie przedemerytalne? 

Co zrobić jeśli produkt na zdjęciu sklepu internetowego wygląda inaczej niż w rzeczywistości

Parę dni temu chciałam zakupić w sklepie internetowym lampkę. Na zdjęciu przedstawiona było ona w 3 różnych kolorach. Mnie najbardziej pasowała srebrna, więc taka zaznaczyłam w zamówieniu. Byłam bardzo zdziwiona kiedy otrzymałam lampkę, ale w kolorze złotym. Sprzedawca powiedział mi, że ten produkt sprzedają tylko w takim kolorze. Dlaczego więc z oferty wynikało co innego?

Obrońca w sprawie karnej

Mam takie pytanie jestem oskarżony o włamanie czy moim obrońcą musi być adwokat czy może to być jakiś kolega po prawie?  

REKLAMA