REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kalendarium przygotowania procedury zgłoszeń wewnętrznych dla sygnalistów

Artykuł przypięty

25 września 2024 r. wchodzi w życie ustawa o ochronie sygnalistów. Nakłada ona na pracodawców liczne obowiązki. Najważniejszy z nich to stworzenie procedury zgłoszeń wewnętrznych. Zgodnie z dominującym poglądem wśród ekspertów, procedurę taką pracodawcy objęci ustawą o ochronie sygnalistów powinni mieć już gotową w dniu wejścia w życie ustawy, czyli 25 września 2024 r. Poniżej przedstawiamy kalendarium działań, jakie w celu wdrożenia procedury zgłoszeń wewnętrznych powinien przeprowadzić pracodawca.

10 nowych obowiązków pracodawców a tylko 2 miesiące czasu

Artykuł przypięty

10 nowych obowiązków pracodawców - czy zdążą je wypełnić? Zostały tylko 2 miesiące czasu. Jakie konsekwencje grożą za niedotrzymanie terminu i nieprzestrzeganie nowych przepisów? Trzeba się spieszyć.

Sygnaliści w biurze rachunkowym. Jakie obowiązki i procedury?

Artykuł przypięty

Każde biuro rachunkowe powinno zweryfikować swoje procedury i zasady zgłaszania naruszeń, które zostały ustalone na potrzeby wdrożenia przepisów ustawy AML/CFT w świetle wymagań ustawy o ochronie sygnalistów.

Wampir z Zagłębia

Sprawa Wampira z Zagłębia jest jedną z najbardziej ponurych zbrodni w powojennej historii Polski. Co najważniejsze sprawa osądzona prawomocnie nadal budzi wątpliwości.

REKLAMA

Stan wyższej konieczności jako okoliczność wyłączająca bezprawność

Stan wyższej konieczności jako okoliczność wyłączająca bezprawność (kontratyp) określony jest w art. 26 § 1 Kodeksu karnego, zgodnie z którym, nie popełnia przestępstwa, kto działa w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego jakiemukolwiek dobru chronionemu prawem, jeżeli niebezpieczeństwa nie można inaczej uniknąć, a dobro poświęcone przedstawia wartość niższą od dobra ratowanego.

Kiedy może być wszczęte postępowanie administracyjne?

Każdą sprawę załatwianą w urzędzie, od złożenia wniosku o dowód osobisty, po złożenie wniosku o wydanie pozwolenia na budowę może nazwać postępowaniem administracyjnym. Kiedy dokładnie jest ono wszczynane?

Kiedy i do kogo wnosimy skargi w postępowaniu administracyjnym?

Bardzo często zdarza się, że zostaniemy źle potraktowani w urzędzie, albo nasza sprawa nie zostanie załatwiona tak szybko, jak byśmy chcieli. Nie jesteśmy jednak bezradni, gdyż ustawodawca dał nam prawo do wnoszenia skarg.

Kiedy następuje spór pozytywny o właściwość organu?

Jak wiadomo, nie ma jednego organu administracji do załatwiania wszystkich spraw. Sprawy wchodzące w zakres terytorialny gminy rozpatrywane są przez starostę, sprawy dotyczące województwa – przez marszałka województwa itd. Nie zawsze jednak jest to takie oczywiste.

REKLAMA

Zdolność sądowa a zdolność procesowa

Aby występować w procesie cywilnym należy mieć zdolność sądową. Natomiast żeby móc podejmować czynności procesowe konieczna jest zdolność procesowa. Niniejszy artykuł pokrótce wyjaśni co oznaczają obydwa pojęcia.

Postępowanie klauzulowe

W postępowaniu klauzulowym sąd nadaje tytułowi egzekucyjnemu klauzulę wykonalności. Tytuł egzekucyjny zaopatrzony w klauzulę wykonalności staje się tytułem wykonawczym. Natomiast tylko i wyłącznie na podstawie tytułu wykonawczego można prowadzić egzekucję komorniczą.

Sprzedaż na raty

Sprzedaż na raty to szczególny rodzaj sprzedaży uregulowany w kodeksie cywilnym. Sprzedaż na raty charakteryzuje się tym, iż dokonywana jest w zakresie działalności przedsiębiorstwa sprzedawcy, a kupującym jest osoba fizyczna.

Franczyza

Franchising to jeden z pomysłów na rozkręcenie własnego biznesu. Jest to również jedna z umów nienazwanych ale bardzo popularnych w obrocie gospodarczym.

Rodzina zastępcza

Rodzinę zastępczą może tworzyć małżeństwo lub osoba samotna.

System opieki zdrowotnej w Szwecji


Osoby, które chcę zamieszkać i pracować w Szwecji muszą liczyć się z tym, że będą potrzebowały pomocy lekarskiej. Warto zapoznać się podstawowymi zasadami jej udzielania.

Rodzaje umów o pracę w Szwecji

Przed rozpoczęciem pracy w Szwecji warto zapoznać się z podstawowymi zasadami zatrudnienia, takimi jak umowa o pracę.

Świadczenia z tytułu bezrobocia w Szwecji

Każdy wyjazd i każda praca, bez względu na kraj jej wykonywania, niesie ze sobą ryzyko utraty tego zatrudnienia. Dlatego warto wiedzieć, jakiej pomocy państwa szwedzkiego możemy się spodziewać, gdy staniemy się bezrobotni.

Świadczenia rodzinne w Szwecji

Posiadając dziecko w Szwecji warto wiedzieć, jakie dodatki i zasiłki nam przysługują z tytułu wychowywania dziecka.

Warunki pracy w Szwecji


Każda osoba rozpoczynająca pracę w Szwecji powinna znać podstawowe warunki pracy w tym kraju, takie jak czas pracy czy wynagrodzenie.

Świadczenia z tytułu macierzyństwa w Szwecji


Dla każdego, kto na stałe osiedlił się i pracuje w Szwecji ważne jest, aby przysługiwały mu wszystkie świadczenia z zabezpieczenia społecznego. Jednym z nich jest właśnie zasiłek macierzyński.

Własna działalność gospodarcza w Szwecji


Mieszkając w Szwecji chcemy mieć takie same prawa jak obywatele szwedzcy. Może się to przejawiać na przykład w chęci założenia własnej działalności gospodarczej.

Zasady dostępu obywateli polskich do szwedzkiego rynku pracy


Szwecja, podobnie jak większość krajów europejskich nie wprowadziła ograniczeń dla cudzoziemców chcących podjąć w tym kraju pracę.

Badania autentyczności dokumentów

Techniczno-kryminalistyczne badanie autentyczności dokumentów publicznych-konferencja naukowa pod takim hasłem odbędzie się w Poznaniu w dniach 10-11 września 2009 roku.

Wadliwe pełnomocnictwo

Czynność prawna podjęta przez pełnomocnika nie mającego (de facto) umocowania nie musi być nieważna- może zostać potwierdzona przez rzekomego mocodawcę (jest czynnością prawną kulejącą).

Jakie są przesłanki zawieszenia postępowania

Postępowanie w sprawach cywilnych często ulega zawieszeniu. Zawieszenie zgodnie z przepisami kodeksu postępowania cywilnego może następować z urzędu lub na wniosek, może być obligatoryjne lub fakultatywne.

Wzruszenie notarialnego poświadczenia dziedziczenia

Po sporządzeniu przez notariusza aktu notarialnego poświadczenia dziedziczenia mogą zdarzyć się sytuacje, w których dojdzie do wzruszenia tego aktu.

Procedura zmiany notarialnego poświadczenia dziedziczenia

Notarialne poświadczenie dziedziczenia, podobnie jak sądowe postanowienie o stwierdzeniu nabyciu spadku nie jest niepodważalne i w zależności od okoliczności może być zmienione lub uchylone.

Wykonawca testamentu

Kodeks cywilny pozwala spadkodawcy na powołanie w testamencie wykonawcy jego ostatniej woli. Taka sytuacja znana jest Polakom bardziej z amerykańskich filmów (gdzie wykonawcą testamentu zazwyczaj jest zaufany prawnik spadkodawcy), niż z doświadczenia praktycznego.

Od czego zależy wysokość zasiłku chorobowego za okres pobytu w szpitalu

Osoby objęte ubezpieczeniem chorobowym mają prawo do świadczeń chorobowych za okres pobytu w szpitalu. Wysokość tych świadczeń jest uzależniona nie tylko od zarobków tych osób, ale również od tego, na jaki moment okresu zasiłkowego przypada leczenie szpitalne.

Jak sprawdzić pośrednika pracy?

Oprócz metod samodzielnego poszukiwania zatrudnienia, osoby bezrobotne coraz częściej korzystają z pośrednictwa pracy. Jest to bardzo dobra forma, ponieważ zazwyczaj w firmach zajmujących tego typu usługami jest wiele ofert, które mogą odpowiadać kwalifikacjom osoby i wszystkie są w jednym miejscu.

Rola doradcy zawodowego w planowaniu ścieżki zawodowej

Od pewnego czasu można zauważyć znaczny rozwój doradztwa zawodowego. Coraz częściej mamy do czynienia z tego rodzaju specjalistami w szkole na różnym poziomie, w urzędach związanych z problemami zatrudnienia i wielu innych instytucjach pomagających w przygotowaniu do życia zawodowego.

Czy wpisywać do CV wszystkie miejsca zatrudnienia?

Kiedy pracodawca planuje przyjęcia nowych pracowników na wolny etat w firmie, to w pierwszej kolejności zastanawia się nad tym, jakie powinien spełniać wymogi związane z wykształceniem, dodatkowymi umiejętnościami oraz doświadczeniem zawodowym. Dlaczego tak ważne jest, aby kandydat do pracy miał już w swojej karierze zawodowej praktykę w innych miejscach?

Jazda w pasach zgodna z Konstytucją

Trybunał Konstytucyjny uznał, że obowiązek jazdy w pasach bezpieczeństwa jest zgodny z Konstytucją RP. Tym samym nie przychylił się do zarzutu skarżącego, iż jazda w pasach bezpieczeństwa narusza godność człowieka.

Kiedy może dojść do wyłączenia winy oskarżonego?

Nie zawsze sprawca przestępstwa będzie odpowiadał za popełniony czyn. Zdarza się bowiem, że nie można przypisać mu winy lub wina z mocy przepisów prawa jest wyłączona.

Jakie obowiązki ma kurator wobec skazanego?

Kurator organizuje i prowadzi działania mające na celu pomoc skazanemu w społecznej readaptacji, to znaczy - ma pomóc wrócić skazanemu na zgodną z prawem drogę życia.

Jakie obowiązki ma skazany wobec kuratora?

Skazany, który został oddany pod dozór kuratora , czy to z powodu przedterminowego zwolnienia czy z powodu wyroku karnego i orzeczonej kary pozbawienia wolności w zawieszeniu - obowiązany jest do przestrzegania obowiązków ustanowionych przez sąd na okres próby lub związanych z dozorem.

Umowa o dzieło czy umowa zlecenia, na czym lepiej dorabiać

Zamawiając określoną usługę albo zobowiązując się do świadczenia określonych usług najczęściej zawieramy umowę zlecenia oraz umowę o dzieło. Obie umowy są uregulowane w przepisach Kodeksu cywilnego i posiadają wiele cech charakterystycznych pozwalających na ich odróżnienie. Mimo to w praktyce błędnie przyjmuje się, że są to tożsame umowy.

Czy gmina może przekazać budynek lokatorski nowemu właścicielowi z lokatorami?

Obowiązek pracodawcy podnoszenia kwalifikacji pracownika

Jedną z podstawowych zasad prawa pracy jest zasada ułatwiania pracownikom podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Zasada ta została wprowadzona jako obowiązek pracodawcy.

Praca świadczona na podstawie umów cywilnych

Praca może być świadczona na podstawie umowy o pracę albo na podstawie umów cywilnoprawnych. Jednak tylko w potocznym tego słowa rozumieniu pracę można świadczyć na podstawie umów cywilnoprawnych.

Odstąpienie od zasady pisemności w postępowaniu administracyjnym

Często załatwiając sprawę w urzędzie jesteśmy zdziwieni, jak wiele dokumentów jest powielanych i jak ważne jest każde pismo w danej sprawie. Często też denerwujemy się, że niczego nie można załatwić ustnie.

Jakie są zasady określania terminów w urzędzie?

Każdy, kto załatwia jakąś sprawę w urzędzie powinien znać zasady określania terminów, według których należy liczyć dni na odesłanie odpowiedzi czy odwołanie.

Rodzinny dom dziecka

Rodzinny dom dziecka jest szansą na normalne funkcjonowanie dzieci przebywających w placówce rodzinnej.

Europejczycy nie zainteresowani kampanią do PE

Tegoroczna kampania wyborcza do Parlamentu Europejskiego nie wywołała większego zainteresowania. Znalazło to również odzwierciedlenie we frekwencji wyborczej. Badania w tym zakresie zostały przeprowadzone przez Eurobarometr.

Adres Wojewódzkich Urzędów Pracy

Kto orzeka o niepełnosprawności

Niepełnosprawność to trwała lub okresowa niezdolność do wypełniania ról społecznych z powodu stałego lub długotrwałego naruszenia sprawności organizmu, w szczególności powodującą niezdolność do pracy.

Co zawiera orzeczenie o niepełnosprawności

O niepełnosprawności orzekają powiatowe i wojewódzkie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności. O czym dokładnie decydują zespoły.

Do czego służy orzeczenie o niepełnosprawności

Osoba, która posiada status osoby niepełnosprawnej może skorzystać z wielu przywilejów w życiu codzienny, w pracy.

Jakie mamy stopnie niepełnosprawności?

Możemy wyróżnić trzy stopnie niepełnosprawności. Osoba niepełnosprawna może się legitymować znacznym, umiarkowanym i lekkim stopniem niepełnosprawności.

Co jest podstawą do skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej

Z ulgi rehabilitacyjnej mogą skorzystać jedynie osoby niepełnosprawne lub osoby na utrzymaniu których pozostają osoby niepełnosprawne. Prawo do ulgi wymaga właściwego udokumentowania.

Jakie wydatki może odliczyć niepełnosprawny w ramach ulgi rehabilitacyjnej

Osoba niepełnosprawna ma prawo do skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej. Korzystają oni z odliczenia od dochodu wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych osoby niepełnosprawnej.

Kiedy wyższy zachowek

Ustawodawca przewidział dwie stawki zachowku – 1/2 i 2/3 wartości udziału w czystej wartości spadku. Stawka zależy od sytuacji uprawnionego do zachowku.

Prawo do zachowku się nie zmieniło

Mimo znacznego rozszerzenia katalogu spadkobierców ustawowych, ustawodawca postanowił pozostawić grono uprawnionych do zachowku bez zmiany. Jedyne co może ulec zmianie to wysokość zachowku.

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych jest funduszem celowym, którego środki przeznaczane są na rehabilitację zawodową i społeczną osób niepełnosprawnych oraz zatrudnianie osób niepełnosprawnych.

REKLAMA