REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Skarga do sądu administracyjnego

W Polsce już od czasów Księstwa Warszawskiego obowiązuje sądowa kontrola administracji. Oznacza to, że działania administracji publicznej mogą być przedmiotem postępowania sądowego. Każdemu bowiem kto ma w tym interes służy prawo wniesienia skargi do sądu administracyjnego na ostateczną decyzję administracyjną.

Skrzynka pocztowa pełna reklam

Do naszych skrzynek pocztowych trafia coraz więcej reklam. Wskutek czego niejednokrotnie pilna korespondencja, której oczekujemy, trafia pomiędzy stos reklamowych gazetek. Nawet napis na skrzynce, że nie życzymy sobie reklam niewiele jest w stanie pomóc. Firmy kolportażowe zajmujące się dystrybucją takich ulotek bardzo często nie zwracają uwagi na prośby mieszkańców.

Dłużnicy alimentacyjni zachowają prawo jazdy

Na jakich zasadach przyznawana jest renta z tytułu niezdolności do pracy

Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy? Kto wydaje orzeczenie o przyznaniu renty?

REKLAMA

Choroba bezrobotnego pobierającego zasiłek

Kiedy zarobkująca osoba zachoruje, otrzymuje zasiłek chorobowy po przedstawieniu zwolnienia lekarskiego. Co dzieje się z bezrobotnym, który jest niezdolny do pracy lub musi zaopiekować się członkiem swojej rodziny? Czy traci prawo do świadczeń?

Nowy pomysł w prawie spadkowym – rejestr testamentów

Dnia 18.09.2009 r. odbyło się spotkanie prasowe Krajowej Rady Notarialnej, na której głównym tematem była budowa systemu umożliwiającego odszukanie sporządzonych notarialnie testamentów w całej Europie. W Polsce niestety nie istnieje jeszcze system rejestracji testamentów, lecz Krajowa Rada już poczyniła duże kroki ku zmianie obecnej sytuacji. Do Polski przybyli założyciele i członkowie stowarzyszenia ARERT, którzy przybliżyli ideę stworzenia systemu dla całej Unii Europejskiej.

Alimenty na dziecko - poradnik

Rodzice mają obowiązek dostarczać środków utrzymania i wychowania dziecka. Obowiązek taki ciąży na rodzicach do momentu, kiedy nie są w stanie samodzielnie się utrzymać. Przyznanie i wysokość alimentów zależy od uzasadnionych potrzeb dziecka oraz możliwości zarobkowych i majątkowych rodziców.

Skazany może odbyć karę w domu

Od 1 września 2009 roku zaczął funkcjonować System dozoru Elektronicznego (SDE).
Pozwoli on sprawcom tzw. lekkich przestępstw odbycie 6 miesięcy kary pozbawienia wolności w domu.

REKLAMA

Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków

Gdy wypoczywamy mogą nas spotkać nieoczekiwane i nieprzyjemne zdarzenia, możemy spowodować u innych osób uszkodzenie ciała, rozstrój zdrowia czy też uszkodzenia lub zniszczenia należącego do nich sprzętu. Należy pamiętać o dobrach, które są narażone na uszczerbek w związku z wyjazdem, czy amatorskim uprawianiem sportów.

Pociągiem po Europie

Od jesieni 2009 roku każdy podróżujący po Europie koleją, zarówno na trasach krajowych jak i międzynarodowych, będzie miał zagwarantowane te same prawa takie jak: możliwość otrzymania refundacji kosztów opóźnienia, łatwiejszy dostęp dla osób niepełnosprawnych oraz prawo do przewozu rowerów.

Kolorowe włosy - czy to bezpieczne

Farbujemy włosy lub robimy sobie pasemka czy balejaż. Jeżeli dzięki temu chcemy uzyskać nowy wygląd, możliwe, że dostaniemy więcej niż się spodziewamy.

Odpowiedzialność hotelarza za rzeczy wniesione do hotelu

Korzystając z usług hotelowych sprawdźmy, jaki to rodzaj obiektu i jaką ma kategorię oraz w jakim zakresie świadczy usługi.

Co powinny zawierać etykiety szamponów i kremów

Zawartość etykiet kosmetyków bardzo często decyduje o tym, czy konsument zakupi dany produkt czy nie. Niestety informacje zawarte na opakowaniu są często nieczytelne dla konsumenta. Mimo że przepisy regulujące te kwestie obowiązują od pewnego czasu, nadal wielu konsumentów nie wie, co one oznaczają.

Wynajem samochodów za granicą

Chętnie korzystamy z wypożyczalni samochodów za granicą, gdyż można więcej zobaczyć, samochodem dociera się łatwiej i wygodniej, nie ma ograniczeń charakterystycznych dla wycieczki, można zatrzymać się w dowolnym miejscu. Wynajmując samochód warto znać kilka reguł.

Zarobki rosną, ale powoli

Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego, średnie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło w sierpniu tego roku 3268,7 zł. Było wyższe w porównaniu z poprzednim rokiem o 3 proc.

Zmiany w prawie spadkowym

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt zmian dotyczący przepisów prawa spadkowego. Zapis windykacyjny to uregulowanie nowe, obce naszemu porządkowi prawnemu. Pozwala na podział konkretnych dóbr zgodnie z wolą spadkodawcy.

Umowa na czas określony tylko na 24 miesiące

Jednym ze sposobów walki z kryzysem jest zawieszenie do końca 2011 roku obowiązku zawierania trzeciej umowy na czas nieokreślony.

Separacja - zgodny wniosek małżonków

Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy w zakresie separacji przewiduje oprócz postępowania procesowego wszczynanego pozwem również postępowanie nieprocesowe, które wszczyna się na zgodny wniosek małżonków.

Separacja - właściwość sądu

Podejmując decyzję o wystąpieniu z pozwem czy wnioskiem o separację należy złożyć go we właściwym sądzie. Co prawda złożenie pozwu w niewłaściwym sądzie nie spowoduje odrzucenia pozwu gdyż sąd niewłaściwy zobowiązany jest przekazać sprawę sądowi właściwemu do rozpoznania sprawy, jednakże spowoduje to znaczne opóźnienie w rozpoznaniu sprawy przez sąd właściwy.

Separacja a stosunki majątkowe małżonków

Skutkiem orzeczenia separacji jest także zniesienie z mocy prawa między małżonkami przymusowego ustroju majątkowego, który powstaje z chwilą zawarcia małżeństwa, pod warunkiem, że wcześniej małżonkowie nie dokonali zniesienia wspólności majątkowej poprzez umowę w formie aktu notarialnego bądź uzyskali rozdzielność majątkową wskutek orzeczenia sądu.

Separacja - rozstrzygnięcie o wspólnym mieszkaniu

W postępowaniu o separację każdy z małżonków może żądać uregulowania przez sąd wzajemnych stosunków dotyczących wspólnie zajmowanego przez nich mieszkania na czas wspólnego w nim zamieszkiwania. Regulacja ta ma na celu umożliwienie małżonkom wspólne zamieszkiwanie pod jednym dachem w sposób jak najbardziej eliminujący ewentualne konflikty dotyczące zamieszkania.

Pozew o separację - kwestie dowodowe

Wnosząc pozew o separację z żądaniem ustalenia winnego rozpadu małżeństwa koniecznym jest udowodnienie winy małżonka. W tym celu należy przedstawić sądowi dowody na winę pozwanej strony. Dowody mogą być różnego typu, w zależności od sprawy. Najczęściej są nimi zeznania świadków, dokumenty, zdjęcia, zaświadczenia lekarskie, wydruki z poczty internetowej jak również coraz częściej się pojawiające nagrania audio i video.

Jak sporządzić pozew o separację?

Postępowanie separacyjne możemy zainicjować dwoma sposobami, albo zgodnym wnioskiem stron o separację albo pozwem o separację. Wniosek o separację został omówiony w innym artykule, w tym natomiast postaram się przybliżyć instytucję pozwu o separację.

Separacja i alimenty na małżonka

Jednym ze skutków orzeczenia separacji może być zasądzenie obowiązku alimentacyjnego jednego z małżonków na rzecz drugiego małżonka. Kodeks stanowi wprost, że małżonkowie pozostający w separacji obowiązani są do wzajemnej pomocy, jeżeli tego wymagają tzw. względy słuszności. Z sytuacją taką nie spotkamy się natomiast w wypadku orzeczenia rozwodu między małżonkami.

Separacja a podział majątku dorobkowego

Składając pozew bądź wniosek o separację każdy z małżonków może wnieść do sądu o podział majątku dorobkowego. Sąd nie jest jednak tym wnioskiem związany i może pozostawić go bez rozpoznania w wypadku gdy dojdzie do przekonania, że rozstrzyganie tej kwestii znacznie przedłuży całe postępowanie. Sytuacje takie mają miejsce najczęściej gdy jeden z małżonków sprzeciwia się proponowanemu podziałowi czy też kwestionuje wartość majątku.

Separacja a władza rozdzicielska

Sąd orzekając separację ma obowiązek orzec któremu z rodziców i w jakim zakresie powierza pełnienie władzy rodzicielskiej. Pod pojęciem władzy rodzicielskiej rozumieć należy szereg praw i obowiązków spoczywających na rodzicach służących należytemu wychowaniu dziecka oraz sprawowaniu pieczy nad dzieckiem jak również majątkiem dziecka.

Separacja a kontakty z dzieckiem

Sąd w wyroku zasądzającym separację, podobnie jak przy orzeczeniu rozwodu powinien z urzędu orzec o sposobie kontaktowania się rodziców z ich małoletnimi dziećmi. Zgodnie ze zmienionymi przepisami Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego kontakty rodziców z dziećmi nie są związane z władzą rodzicielską. Oznacza to, że nawet w wypadku ograniczenia władzy rodzicielskiej bądź jej pozbawienia rodzic ma prawo do styczności z dzieckiem i dopiero pozbawienie go tej styczności przez sąd pozbawi go możliwości kontaktowania się z dzieckiem.

Separacja i alimenty na dzieci

Orzeczenie separacji pociąga ze sobą również orzeczenie obowiązku alimentacyjnego na małoletnie dzieci małżonków. Sąd nie może natomiast dokonać zasądzenia alimentów na dorosłe dziecko, mimo że pozostaje ono z jednym z rodziców i faktycznie jest na jego utrzymaniu. W takim wypadku pozostaje jedynie dochodzenie alimentów na drodze sądowej bezpośrednio przez pełnoletnie dziecko.

Separacja a kwestia eksmisji małżonka

Polskie prawo przewiduje w wyjątkowych wypadkach możliwość eksmitowania jednego z małżonków z mieszkania, które wspólnie zajmują. Powodem dla wystąpienia z wnioskiem o eksmisję musi być rażąco naganne postępowanie, które uniemożliwia drugiemu małżonkowi wspólne zamieszkiwanie. Wniosek złożyć może każda ze stron postępowania o separację.

Wcześniejsza emerytura dla 60 letniego mężczyzny

Czy mężczyzna, który w tym roku kończy 60 lat i jestem na zasiłku przedemerytalnym oraz który ma 35 lat pracy może przejść na wcześniejszą emeryturę?

Renta rodzinna dla studenta w razie przerwy w nauce

Co dzieje się z rentą rodzinną, jeśli osobą ją pobierająca przebywa na zasiłku chorobowym? Czy ZUS może zawiesić mi prawo do pobierania renty?

Korzyści z grupowego poradnictwa zawodowego

W urzędach pracy oprócz indywidualnej pomocy związanej z przygotowaniem profesjonalnych dokumentów aplikacyjnych, można również skorzystać z grupowego poradnictwa zawodowego.

Czy młodociani uczący się zawodu mają prawo do zasiłków na wypadek niezdolności do pracy

Wobec młodocianych zawierających umowy o pracę mają zastosowanie przepisy prawa pracy. Uczniowie zawierający umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego są w konsekwencji obejmowani obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi i ubezpieczeniem zdrowotnym tak jak każdy inny pracownik. Co za tym idzie, mają takie same pracownicze prawa do świadczeń na wypadek choroby i macierzyństwa.

Rynek pracy w lipcu 2009

W lipcu 2009 r. odnotowano wzrost liczby bezrobotnych i stopy bezrobocia zarówno w stosunku do czerwca, jak i do analogicznego okresu 2008 roku.

Nielegalna adopcja

W przypadku gdy adopcja dziecka przez kandydatów na rodziców odbywa się bez udziału instytucji odpowiedzialnych za nie oraz bez weryfikacji i przygotowania rodziców mamy do czynienia z nielegalną adopcją.

Władza wykonawcza

Trójpodział władzy to jeden z filarów współczesnego demokratycznego państwa prawa. Koncepcja ta zakłada istnienie trzech autonomicznych władz w państwie. Wyróżnia się trzy rodzaje władz- władzę ustawodawczą, władzę wykonawczą, władzę sądowniczą.

Kiedy może nastąpić stwierdzenie nieważności decyzji administracyjnej?

Nie każda decyzja organu administracji jest słuszna. Poza przysługującym stronie prawem do zaskarżania decyzji, organ może sam z urzędu stwierdzić nieważność decyzji administracyjnej.

Kiedy składa się zażalenie?

Organ administracji rozstrzyga nasze sprawy w drodze decyzji lub postanowienia. Jeżeli organ wydaje decyzję, my wnosimy od niej odwołanie, jeżeli jednak wydane zostało postanowienie, zamiast odwołania przysługuje zażalenie.

Przedawnienie wykroczeń

Gdy mówimy o przedawnieniu mamy najczęściej na myśli jedną z trzech instytucji- przedawnienie karalności, przedawnienie wykonania kary lub zatarcie skazania. Każda z nich wiąże się z upływem czasu.

Postępowanie przyśpieszone

Sprawy o wykroczenie mogą być prowadzone bądź w drodze postępowania zwyczajnego bądź jednego z trzech postępowań szczególnych. Postępowania szczególne uregulowane w kodeksie postępowania w sprawach o wykroczenia to postępowanie przyśpieszone, nakazowe albo mandatowe.

Wyrok zaoczny

W określonych przez kodeks wypadkach sąd może wydać wyrok zaoczny. Czym wyrok zaoczny różni się od zwykłego wyroku i jakie uprawnienia daje powodowi.

Kary za wykroczenia

Kodeks wykroczeń przewiduje inny katalog kar niż ten wymieniony w kodeksie karnym. Warto o tym pamiętać. Warto też wiedzieć co nam może grozić za popełnienie wykroczenia.

Donald Tusk nadal liderem

Donald Tusk nadal jest liderem rankingu prezydenckiego. Wniosek taki płynie z ostatniego sondażu SMG/KRC dla Faktów TVN.

Sondaż TNS OBOP z 4 września 2009 r.

W piątek 4 września 2009 r. TNS OBOP opublikował kolejny wynik sondażu poparcia dla partii politycznych w naszym kraju. Nie zmiennie prowadzi w nich Platforma Obywatelska. W sejmie znalazłyby się tylko 3 partie.

Wybory parlamentarne 2005 r.

W roku 2005 przeprowadzono wybory zarówno parlamentarne jak i prezydenckie.

Odwołanie od decyzji administracyjnej

Organy administracji wydają rozstrzygnięcia w formie decyzji. Mamy więc decyzję o pozwoleniu na budowę, decyzję o zameldowaniu, decyzję o wydaniu koncesji. Co jednak zrobić gdy jesteśmy niezadowoleni z wydanej decyzji.

Rzecznik konsumentów pomoże w reklamacji

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów informuje, że w zeszłym roku rzecznicy konsumentów sporządzili ponad 1600 pozwów, do sądów skierowali ponad 870 dochodząc praw poszkodowanych klientów. 557 spraw zakończyło się pozytywnie, ponad 230 jest jeszcze w toku.

CV na jednej stronie

CV jest dokumentem, który jako pierwszy jest rozpatrywany przez pracodawcę, jeśli szuka on pracowników do swojej firmy. Jest to wizytówka osoby aplikującej nie tylko dlatego, że zostają tam umieszczone podstawowe dane dotyczące zamieszkania, kontaktu, wykształcenia, ścieżki zawodowej, umiejętności, dodatkowych kwalifikacji czy zainteresowań. Są też inne elementy, które wpływają na wizerunek kandydata do pracy przez pośredni obraz dokumentu.

Schronisko dla nieletnich

Schronisko dla nieletnichJest to specjalna placówka opieki całkowitej podlegająca Ministerstwu Sprawiedliwości, która realizuje funkcję diagnostyczną, resocjalizacyjną i zapobiegawczą (zabezpieczenie prawidłowego toku postępowania sądowego).

Nieletni w zakładzie poprawczym

Zakład poprawczy potocznie nazywany poprawczakiem to specjalna placówka resocjalizacyjna dla nieletnich od 13 do 21 roku życia.

REKLAMA