REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kalendarium przygotowania procedury zgłoszeń wewnętrznych dla sygnalistów

Artykuł przypięty

25 września 2024 r. wchodzi w życie ustawa o ochronie sygnalistów. Nakłada ona na pracodawców liczne obowiązki. Najważniejszy z nich to stworzenie procedury zgłoszeń wewnętrznych. Zgodnie z dominującym poglądem wśród ekspertów, procedurę taką pracodawcy objęci ustawą o ochronie sygnalistów powinni mieć już gotową w dniu wejścia w życie ustawy, czyli 25 września 2024 r. Poniżej przedstawiamy kalendarium działań, jakie w celu wdrożenia procedury zgłoszeń wewnętrznych powinien przeprowadzić pracodawca.

10 nowych obowiązków pracodawców a tylko 2 miesiące czasu

Artykuł przypięty

10 nowych obowiązków pracodawców - czy zdążą je wypełnić? Zostały tylko 2 miesiące czasu. Jakie konsekwencje grożą za niedotrzymanie terminu i nieprzestrzeganie nowych przepisów? Trzeba się spieszyć.

Sygnaliści w biurze rachunkowym. Jakie obowiązki i procedury?

Artykuł przypięty

Każde biuro rachunkowe powinno zweryfikować swoje procedury i zasady zgłaszania naruszeń, które zostały ustalone na potrzeby wdrożenia przepisów ustawy AML/CFT w świetle wymagań ustawy o ochronie sygnalistów.

Niepełnosprawni nie płacą opłaty za posiadanie psa asystującego

Pies asystujący ułatwia życie wielu niepełnosprawnym osobom. Dodatkową pomocą dla osób niepełnosprawnych jest zwolnienie ich z opłaty za posiadanie psa asystującego.

REKLAMA

Zadatek a zaliczka

Zawarta pomiędzy stronami umowa powinna wskazywać czy wpłacona przy zawarciu umowy kwota jest zadatkiem czy też zaliczką. Kwota wręczona przy zawarciu umowy będzie stanowić zadatek, jeżeli będzie to wyraźnie określone w umowie, bez takiego zastrzeżenia kwota wpłacona przy zawarciu umowy będzie stanowiła zaliczkę.

Pomoc dla niepełnosprawnych przy głosowaniu w wyborach


Osoby niepełnosprawne mają takie same prawo do wybierania przedstawicieli władzy w państwie, jak osoby pełnosprawne. Osobom niepełnosprawnym należy pomoc w czasie wyborów, aby mogły skorzystać z głosownia.

Jakie kryteria musi spełnić rolnik, by móc skorzystać z refundacji składek na ubezpieczenia

Zarówno niepełnosprawny rolnik, jak i jego niepełnosprawny domownik, może ubiegać się o refundację opłaconych składek na ubezpieczenia społeczne. Aby mógł skorzystać z takiego dofinansowania musi spełnić określone kryteria.

Poświadczenie dziedziczenia u notariusza

Od 1 marca 2009 roku ruszył rejestr notarialnych poświadczeń dziedziczenia. Zastępuje on sądowe orzeczenie o nabyciu spadku. Niewątpliwą zaletą tej drogi jest prostota, oraz oszczędność czasu.

REKLAMA

Jak napisać CV w języku obcym?

Polska stała się ciekawym kąskiem dla inwestorów. Coraz więcej zagranicznych koncernów otwiera nad Wisłą swoje filie, proponując tym samym nowe stanowiska pracy. Polacy coraz częściej znajdują też atrakcyjne posady za granicą.

Zamiast iść do sądu-sąd polubowny

Wiele osób rezygnuje z dochodzenia swoich praw przed sądem ze względu na koszty, długi czas trwania postępowania i nadmierny formalizm. Sąd państwowy nie jest jednak jedyną instytucją, która może rozstrzygać spory. Można skorzystać także z pomocy sądu polubownego.

Czego nie wpisywać do CV?

CV jest pierwszym elementem w procesie rekrutacji, który pozwala pracodawcy określić pewne cechy, jakie powinien mieć kandydat do pracy. I dlatego stawiane są wymogi formalne, wykształcenie, doświadczenie zawodowe, które dają informacje o przygotowaniu merytorycznym do pracy.

Jakie pytania zadawać przyszłemu pracodawcy

Rozmowa kwalifikacyjna kojarzona jest przez kandydatów do pracy najczęściej jako forma odpytywania przez pracodawcę. I oczywiście w dużej mierze tak jest, że to osoba aplikująca na dane stanowisko udziela informacji, opowiada o swoich poprzednich miejscach zatrudnienia, o stanowiskach, jakie zajmowała poprzednio, przebiegu edukacji, zainteresowaniach itd. Ale zazwyczaj pod koniec rozmowy pracodawca pozostawia czas, kiedy to kandydat może zadawać pytania.

Praca świadczona na podstawie umowy o pracę

Praca może być świadczona na podstawie umowy o pracę albo na podstawie umów cywilnoprawnych. W pierwszym przypadku mamy do czynienia ze świadczeniem pracy w ścisłym tego słowa znaczeniu.

Poszanowanie dóbr osobistych pracownika

Przyrodzona i niezbywalna godność człowieka stanowi źródło praw i wolności człowieka i obywatela. Jest ona nienaruszalna, a jej poszanowanie i ochrona jest obowiązkiem władz publicznych, również pracodawcy.

Nie musisz płacić alimentów na dorosłe dziecko

Ustalenie ojcostwa w oparciu o testy DNA, uznanie matką dziecka kobiety, która je urodziła, a nie dawczyni materiału genetycznego, to niektóre ze zmian w wprowadzonych do Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Przykładowe klauzule niedozwolone

Nie wszystkie postanowienia zawarte w umowie będą wiązały konsumenta. Niektóre z nich z mocy prawa nie będą obowiązywały. Dotyczy to tak zwanych niedozwolonych postanowień umownych.

Jakie środki mogą być zastosowane wobec nieletniego?

Nieletni sprawca przestępstwa podlega w pewnym zakresie odpowiedzialności karnej. Inny jest jednak katalog kar i środków karnych.

Jakie są terminy załatwiania spraw w urzędzie gminy?

Wybierając się do urzędu gminy, bądź do jakiegokolwiek innego urzędu chcemy, aby nasza sprawa została załatwiona niezwłocznie. Tak się niestety najczęściej nie dzieje, a kodeks postępowania administracyjnego określa terminy, w jakich nasza sprawa musi zostać załatwiona.

Kiedy obligatoryjnie zawiesza się postępowanie administracyjne

Zdarzają się sytuacje, kiedy rozpoczęte postępowanie administracyjne musi być zawieszone z przyczyn niezależnych od organu administracji. Warto wiedzieć w jakich sytuacjach nasza sprawa „stanie w miejscu”.

Kiedy obligatoryjne umarza się postępowanie administracyjne

Zdarzają się sytuacje, kiedy rozpoczęte postępowanie administracyjne musi być umorzone z przyczyn niezależnych od organu. Warto wiedzieć w jakich sytuacjach nasza sprawa nie zostanie przez urząd rozstrzygnięta.

Wypis aktu notarialnego

Czym jest wypis? Jaka jest równica między odpisem, a wyciągiem? Jakie koszty są z nimi związane i czemu one służą?

Usiłowanie nieudolne

W art. 13 Kodeksu karnego ustawodawca stworzył podstawę do wyodrębnienia dwóch postaci usiłowania, tj. usiłowania udolnego oraz nieudolnego.

Co warto wiedzieć o nawiązce?

Nawiązka jest szóstym z ośmiu przewidzianych przez ustawodawcę środków karnych. Orzeczenie nawiązki może nastąpić na podstawie przepisów części ogólnej jak i szczególnej kodeksu, zarówno jako samodzielnej jak i dodatkowej dolegliwości.

Co zrobić z korespondencja z sądu?

Unikanie odbierania korespondencji z sądu może skończyć się przegraną sprawą. Prawo przewiduje sytuacje, w których pisma sądowe uznaje się za doręczone pomimo niedostarczenia ich bezpośrednio adresatowi. Lepiej też przyjść na rozprawę. Nieobecność na niej może zakończyć się wydaniem niekorzystnego wyroku.

Tańsze SMS-y zza granicy

Od 1 lipca 2009 r. wysłanie wiadomości tekstowej z zagranicy na obszarze UE kosztuje maksymalnie 0,11 euro, niemal trzy razy taniej w stosunku do poprzedniej średniej unijnej wynoszącej 0,28 euro (bez VAT).

Prawa autorskie twórców, którzy zmarli 70 lat temu wygasają

Od 1 stycznia 2009 roku wygasają prawa autorskie twórców, którzy zmarli w 1938 roku, zaś ich utwory przechodzą do tak zwanej domeny publicznej.

Dziadek obejmie spadek po wnuku

Weszły w życie przepisy zgodnie z którymi krąg spadkobierców zostanie rozszerzony o dziadków, a w razie ich śmierci wujów i ciotki, a także pasierbów.

Homomałżeństwo – prawem człowieka

W maju 2008 roku Sąd Najwyższy Stanu Kalifornia uznał, że prawo do zwarcia związku małżeńskiego jest prawem człowieka, także dla homoseksualistów. Społeczeństwo miało na ten temat jednak inne zdanie.

„Masz prawo zachować milczenie”- dzięki gwałcicielowi

Znane z amerykańskich filmów prawo do odmowy składania zeznań czy prawo do adwokata gwarantowane są przez konstytucję. Jednakże obowiązek pouczenia aresztowanego o jego prawach Amerykanie zawdzięczają gwałcicielowi.

Ostrzeganie przed dopalaczami formą reklamy?

Przestrzeganie w ogólnopolskim dzienniku o negatywnych skutkach brania leków jest według Głównego Inspektora Farmaceutycznego niezgodną z prawem reklamą.

Łatwiej przeniesiesz numer telefonu

Abonent, który będzie chciał zachować numer, nie będzie już musiał kontaktować się z dotychczasowym dostawcą usług. Cała procedura ma trwać od 6 godzin do 14 dni w zależności od rodzaju sieci-ruchomej, bądź stacjonarnej.

Nie odetną prądu za długi

Nie można wstrzymać dostaw energii elektrycznej tylko dlatego, że odbiorca za nią nie płaci. Do zgodnego z prawem odcięcia prądu nie wystarczy też samo poinformowanie odbiorcy o zadłużeniu.

Powieść z gatunku politicial fiction nie narusza dóbr osobistych

Dobra osobiste nie mogą być naruszone przez umieszczenie w powieści z gatunku politicial fiction obraźliwych określeń, gdyż nie należy odnosić postaci w niej opisanych do postaci rzeczywistych.

Odchudzanie… portfela

Chudniesz w zgodzie z naturą bez żadnych skutków ubocznych ani efektu jo-jo – to jedno z haseł promujących produkty z Zielarni Ojca Klimuszko. Prezes Urzędu uznała, że reklama wprowadzała konsumentów w błąd

Media muszą odpowiadać za prezentowany materiał

Stacja TVN w jednym z reportaży naruszyła dobra osobiste bohatera materiału. Sąd nakazał stacji złożenia oświadczenia z przeprosinami.

Publiczna informacja musi być poparta dowodami

Rozpowszechnianie niesprawdzonych wiadomości na temat życiorysu osoby publicznej, nawet gdyby stanowiły one zaledwie opinię, mogą prowadzi do naruszenie dóbr osobistych zainteresowanego.

Redaktor nie odpowiada za komentarze czytelników

Dziennikarz prowadzący działalność prasowa w postaci portalu internetowego, nie odpowiada za wpisy umieszczane na stronie internetowej, ponieważ nie stanowią one materiału prasowego.

Uważaj na sąsiada

Zaniedbanie obowiązku należytej staranności i rzetelności zawodowej stanowić może podstawę do pociągnięcia dziennikarza do odpowiedzialności zawodowej lub cywilnej- orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie

Nazwiska nie należy utożsamiać z wizerunkiem

Zgoda na występ publiczny jest równoznaczna ze zgodą na publikację nazwiska, wykorzystanie nazwiska do promocji imprezy stanowi element umowy, wiec nie jest bezprawne-uznał Sąd Apelacyjny w Warszawie.

Ustalenie macierzyństwa chroni matki zastępcze

W odróżnieniu od postępowania o ustalenie ojcostwa – w postępowaniu o ustalenie macierzyństwa nie chodzi o stwierdzenie pokrewieństwa – tylko o to, która kobieta dziecko urodziła.

Kontrola pracownika na zwolnieniu lekarskim


Wiele osób idąc na zwolnienie lekarskie nie zdaje sobie sprawy, iż w polskim prawie pracy przewidziana jest kontrola pracownika przebywającego na zwolnieniu lekarskim, mająca na celu sprawdzenie, czy pracownik ten rzeczywiście choruje.

Zlecenie wykonywania pracy u innego pracodawcy

Pracodawcy mogą zawierać między sobą porozumienia, w wyniku których pracownicy mogą pracować np. na zmianę u dwóch pracodawców.

Przesłuchanie osoby kalekiej lub chorej

Czy osoba niepełnosprawna, mająca problemy z poruszaniem się, ma obowiązek stawić się w sądzie, jeżeli została powołana na świadka?

Kara za niewłaściwy ubiór w sądzie

Żaden przepis nie nakłada obowiązku właściwego doboru stroju przed sądem, jednak sędzia może upomnieć osobę, która swoim strojem wykazuje brak szacunku do reprezentantów wymiaru sprawiedliwości.

Odmowa odpowiedzi na konkretne pytanie

Zeznając przed sądem w charakterze świadka możemy odmówić odpowiedzi na zadane pytanie.

Kiedy mogę odmówić składania zeznań?

Decyzja o powołaniu na świadka należy do sądu. Sąd może powołać osobę wskazaną przez jedną ze stron procesu, lub wezwać ją z urzędu, czyli bez żadnego wniosku strony.

Która ze stron ponosi koszty sądowe?

Zasadą jest, iż w sprawach cywilnych strona, która przegrała ponosi koszty procesu, w związku z czym jest zobowiązana do zwrotu przeciwnikowi kosztów przez niego poniesionych.

Zwolnienie z kosztów sądowych-jaka jest procedura?

Każdy kto nie jest w stanie pokryć kosztów sądowych bez uszczerbku dla utrzymania siebie i rodziny, może złożyć w sądzie wniosek o zwolnienie z opłat w sądzie.

Forma uiszczania opłaty sądowej

Poza nielicznymi wyjątkami większość spraw podlega opłatom sądowym. Najczęściej są one uiszczane bezpośrednio w kasie sądu, ale można również dokonać wpisu sądowego przelewem.

Jak rozpoznać profesjonalnego pośrednika w obrocie nieruchomościami?

Zanim podpiszemy umowę z agencją nieruchomości sprawdźmy, czy zatrudnia ona licencjonowanych, profesjonalnych pośredników. Podpowiadamy jak to zrobić.

Kiedy w sądzie muszę mieć adwokata?

Nie zawsze musimy mieć adwokata, aby reprezentował nas w sądzie, jednak wymóg zatrudnienia profesjonalnego prawnika pojawia się na pewnym etapie postępowania przed sądem.

UOKiK skontrolował pośredników nieruchomości

Uważaj na pośredników nieruchomości bez licencji. Taki pośrednik nie ma polisy OC i nie gwarantuje odpowiedniej jakości usług. Raport UOKiK wskazuje również inne nieprawidłowości w funkcjonowaniu agencji nieruchomości.

Co powinna zawierać karta parkingowa osoby niepełnosprawnej

Karta parkingowa daje osobom niepełnosprawnym prawo do parkowania i postoju w miejscach uprzywilejowanych. Niepełnosprawny bez takiej karty nie będzie mógł zaparkować na „kopercie”.

REKLAMA