REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Podjęcie postępowania warukowo umorzonego (art. 68)

Skutki prawne warunkowego umorzenia postępowania uzależnione są od przebiegu okresu próby, a w szczególności od tego, czy sprawca w tym czasie przestrzegał porządku prawnego i wykonywał nałożone obowiązki, orzeczony środek karny, jak również polecenia kuratora lub instytucji albo organizacji sprawującej dozór.

Obowiązki sprawcy przy warunkowym umorzeniu postępowania (art. 67)

Okres próby nie może być krótszy niż rok, a dłuższy niż 2 lata. Biegnie on od uprawomocnienia się orzeczenia, tzn. od dnia następnego po dniu, w którym upłynął termin do zaskarżenia orzeczenia o warunkowym umorzeniu postępowania. Okres próby jest okresem kontrolowanej wolności i okresem, w którym sprawca ma wywiązać się z nałożonych na niego obowiązków. Od charakteru nałożonych obowiązków i wymierzonych środków zależeć będzie długość okresu próby.

Warunkowe umorzenie postępowania (art. 66)

Warunkowe umorzenie postępowania karnego jest jednym ze środków, którymi dysponuje prawo karne, obok kar i środków karnych, w zapobieganiu i zwalczaniu przestępczości.

Era, Aster i Vobis ukarane za nierzetelną reklamę

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wziął na cel nierzetelne reklamy na rynku usług telekomunikacyjnych. Efekt? Ponad 9 mln złotych kary będą musiały zapłacić łącznie Aster, Era oraz Vobis.

REKLAMA

Świadek - obowiązek stawiennictwa na wezwanie i wynikające z niego skutki

Każdy kto zostanie przez organ procesowy ( prokuratora, sąd) wezwany w charakterze świadka ma obowiązek stawić się na termin przesłuchania w miejscu i czasie oznaczonym w wezwaniu. Oprócz stawiennictwa świadka, jego obowiązkiem jest pozostawanie do dyspozycji organu procesowego, do czasu gdy nie zostanie przez niego zwolniony.

Jak kształtuje się odpowiedzialność spedytora

Chcąc dokonać spedycji papierów wartościowych, czy też innych rzeczy szczególnie cennych pamiętajmy, by poinformować o tym spedytora. Jeżeli tego nie dokonamy jego odpowiedzialność będzie znacznie ograniczona.

Czym jest spedycja

Dokonanie międzynarodowego przewozu towarów jest często skomplikowaną operacją. W takich sytuacjach bardzo często najlepszym rozwiązanie będzie skorzystanie z pomocy profesjonalnego spedytora.

Jakie zawody uprawniają do wcześniejszej emerytury

Emerytura jest świadczeniem pieniężnym, które ma służyć jako zabezpieczenie bytu na starość. W polskim systemie prawnym państwowa emerytura przysługuje tym, którzy osiągnęli odpowiedni wiek (kobiety 60, mężczyźni 65 lat) oraz mają udokumentowany wymagany okres zatrudnienia. Ustawa z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych przewiduje emerytury wcześniejsze.

REKLAMA

Wybory prezydenckie 2015 – jak zostać prezydentem w RP

Wybory prezydenckie to powszechne głosowania na przedstawiciela Narodu – Prezydenta. Każdy obywatel, który spełni kryterium wieku, ukończy 35 lat, może kandydować w wyborach prezydenckich, które odbędą się w 2015 roku. Poniżej etapy wyboru Prezydenta.

Kampania referendalna

Jak powszechnie wiadomo referendum polega na wypowiedzeniu się obywateli w formie głosowania na istotne dla całego kraju lub jego części kwestie. Zanim jednak naród wyrazi swoje zdanie, zostaje przeprowadzona nierzadko burzliwa kampania referendalna. Rozpoczyna się ona z dniem ogłoszenia o zarządzeniu referendum. Co ciekawe, nawet przekonywanie innych do swojego zdania jest obwarowane odpowiednimi przepisami.

Bicie dzieci a polskie prawo

Choroba psychiczna i niedorozwój umysłowy jako przyczyny unieważnienia małżeństwa

Osoby dotknięte chorobą psychiczną lub niedorozwojem umysłowym nie mogą zawrzeć małżeństwa. Jeżeli jednak stan zdrowia lub umysłu takiej osoby nie zagraża małżeństwu ani zdrowiu przyszłego potomstwa i jeżeli osoba ta nie została ubezwłasnowolniona całkowicie, sąd może jej zezwolić na zawarcie małżeństwa.

Małoletni mogą kontynuować edukację razem z dorosłymi

Do szkół dla dorosłych dołączą małoletni, którzy ukończyli 16 lub 15 lat, ale z różnych względów nie kontynuują edukacji razem ze swoimi rówieśnikami. Kontynuacja edukacji przez małoletnich razem z dorosłymi dotyczy zarówno szkół publicznych, jak i niepublicznej szkół dla dorosłych.

Obowiązki rodziców względem dzieci

Obowiązkiem rodziców jest dostarczanie środków utrzymania i wychowania dziecka. Obowiązek taki ciąży na rodzicach, aż do momentu, kiedy dzieci będą w stanie samodzielnie się utrzymać.

Ustanowienie nieodpłatnej służebności może drogo kosztować

Służebność nieodpłatna nie jest wolna od podatku od spadków i darowizn. W przypadku służebności bezterminowych jest naliczany podatek w wysokości do 40 proc. wartości rzeczy. Aby uniknąć płacenia tego podatku, wystarczy ustalić opłatę za służebność.

Rządowy program dożywiania

Rządowy program dożywiania służy wsparciu najbiedniejszych. Liczba osób korzystających z niego systematycznie rośnie i wszystko wskazuje na to, że w 2010 r. jeszcze więcej potrzebujących z niego skorzysta.

Gminy nie składają broni w walce z dłużnikami alimentacyjnymi

Gminy nie zamierzają złożyć broni w walce z dłużnikami alimentacyjnymi, którzy uchylają się od płacenia alimentów na rzecz dzieci.

Czy świadczeniobiorca może domagać się naliczania odsetek za nie wypłacenie w terminie świadczenie?

Coraz częściej jednak zdarza się, że ze względu na problemy budżetowe pomoc dla osób potrzebujących dociera z opóźnieniem, nie dotrzymując w ten sposób terminu wyznaczonego przepisami prawa. Czy wtedy świadczeniobiorca może domagać się naliczania odsetek za nie wypłacenie w terminie świadczenie?

Wynagrodzenie dla opiekuna prawnego

Aby wypłacić wynagrodzenie przyznane przez sąd opiekunowi prawnemu gmina najpierw musi przeprowadzić wywiad środowiskowy na podstawie którego wyda później decyzję administracyjną.

Informacja w szpitalu o stanie zdrowia partnera

Czy będąc w konkubinacie mogę uzyskać informację w szpitalu o stanie zdrowia partnera bez jego wiedzy?

Rządowy program dożywiania

Rządowy program dożywiania służy wsparciu najbiedniejszych. Liczba osób korzystających z niego systematycznie rośnie i wszystko wskazuje na to, że w 2010 r. jeszcze więcej potrzebujących z niego skorzysta.

Gminy będą walczyć o skuteczniejszą egzekucję alimentów

Jak uzyskać rozwód w Wielkiej Brytanii i Walii?

Emigracja zarobkowa to nie tylko wymierne korzyści finansowe. W bardzo wielu przypadkach doprowadza do rozpadu małżeństw. Aby uzyskać rozwód w Wielkiej Brytanii i Walii należy złożyć pisemny wniosek do tamtejszego sądu. Wystarczy, że uczyni to jeden z małżonków.

Bezumowne korzystanie z wody

Przedsiębiorstwo wodno-kanalizacyjne dostarcza wodę na podstawie pisemnych umów. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy brak jest takiej umowy, a woda dalej płynie z kranów. Co wtedy z naszymi rachunkami?

Warszawa bez ostrych dyżurów


Dziesięć warszawskich szpitali z oddziałami urazowo-ortopedycznymi od lutego będzie przyjmować pacjentów 24h na dobę. Taką decyzję podjął wojewoda mazowiecki. To oznacza, że w nagłych przypadkach nie będzie trzeba szukać szpitala, który ma ostry dyżur.

Czy najemca może być stroną umowy o dostarczanie wody


Właściciel kamienicy, w której mieszkam nie zawarł umowy o zaopatrzenie w wodę z przedsiębiorstwem wodociągowo-kanalizacyjny. Czy w takiej sytuacji najemcy mogą sami zawierać takie umowy z przedsiębiorstwem?

Kiedy nie zapłacisz operatorowi za zerwanie promocji


Zmiana regulaminu świadczenia usług przez operatora telekomunikacyjnego daje nam możliwość wypowiedzenia umowy. W takiej sytuacji przedsiębiorca nie może żądać zapłaty kary umownej z tytułu zerwania umowy promocyjnej.

Młodzież na stoku pojeździ tylko w kasku

Rodzice wysyłający dzieci na ferie w góry powinni pamiętać o nowych przepisach, jakie wkrótce wejdą w życie. Od 31 stycznia 2010 r. młodzież do 15 roku życia wybierając się na stok będzie musiała zabrać ze sobą kask ochronny.

Żywność sprzedawana luzem też podlega reklamacji

Kupiłem na rynku owoce, które sprzedawca reklamował jako bardzo słodkie. W domu okazało się, że są gorzkie i praktycznie bez smaku. Chcąc je zareklamować usłyszałem od sprzedawcy, że nie mogę tego zrobić, bo są to towary sprzedawane luzem. Czy mam prawo reklamować taką żywność?

Jak można uzyskać alimenty, gdy dziecka nie uznał ojciec cudzoziemiec

W sytuacji, gdy ojciec cudzoziemiec nie uznał dobrowolnie dziecka, sprawy związane z ustaleniem jego ojcostwa mogą zostać uregulowane w kraju. Matka dziecka może wystąpić do sądu w Polsce o uregulowanie formalności związanych z pochodzeniem dziecka.

Alimenty zza granicy

Gdy dłużnik alimentacyjny wyjechał z Polski już po wydaniu wyroku zasądzającego alimenty egzekucja odbywa się w kraju Unii, w którym przebywa.

Utrata prawa jazdy za niepłacenie alimentów

Osoba, którą sąd zobowiązał do określonych świadczeń alimentacyjnych (np. w wyroku rozwodowym) nie może unikać możliwości znalezienia stałego źródła utrzymania.

Świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego - jak można je zdobyć

Fundusz Alimentacyjny wypłaca świadczenia alimentacyjne za tzw. okresy świadczeniowe. Trwają od 1 października do 30 września następnego roku.

Jak obecnie brzmi definicja matki

Art. 61 (9) kodeksu cywilnego podaje definicję matki. Jest nią kobieta, która dziecko urodziła. W przypadku surogatek, które chcą zatrzymać urodzone przez siebie dziecko i kobiet, które je wynajęły ma to diametralne znaczenie.

Umowa zawarta poza lokalem przedsiębiorstwa - kiedy można zrezygnować

Konsument, który zawarł umowę poza lokalem przedsiębiorstwa ma tzw. prawo do namysłu. To znaczy, że w ciągu tego terminu może sprawdzić zakupioną rzecz, zastanowić czy nadal jest przekonany o słuszności swojej decyzji i ewentualnie zwrócić towar z jednoczesnym żądaniem zwrotu pieniędzy za niego.

Swoboda zawierania umów

Zasada swobody umów wywodzi się jeszcze z początku XIX wieku. Zajmuje ona fundamentalne miejsce w prawie cywilnym. Dzięki niej osoba, która chce zawrzeć umowę ma autonomię zarówno w wyrażeniu swojej woli, jak i kształtowaniu stosunku prawnego, poprzez ustalenie treści i sposobu wykonania umowy.

Czego powinniśmy się dowiedzieć od sprzedawcy przed zawarciem umowy

Kupując przez internet czasami możemy nabyć kota w worku. Nie zawsze mamy też dostęp do wszystkich niezbędnych informacji dotyczących samej procedury kupowania. Wobec tego na sprzedawcę zostały nałożone pewne obowiązki.

Umowa sprzedaży – jak właściwie ją napisać

Stronami umowy sprzedaży jesteśmy każdego dnia, choćby kupując gotowe produkty w sklepie. Nie spisujemy jednak przy tego typu czynnościach dodatkowych dokumentów. W pewnych sytuacjach jest to niezbędne, więc warto wiedzieć jak to zrobić prawidłowo.

Jak poprawnie napisać umowę, gdy jesteś kupującym

Umowa sprzedaży nie musi być dokumentem skomplikowanym, wystarczy określenie stron, przedmiotu czynności prawnej, wzajemnych świadczeń. Jednakże w obawie przykrych niespodzianek w przyszłości warto poświęcić więcej czasu na dokładne jej napisanie i prześledzenie wszystkich warunków.

Kiedy rachunek za telefon ulega przedawnieniu


Od ponad 4 lat jestem klientem jednej sieci komórkowej. Niedawno dostałem rachunek za nierozliczone połączenia sprzed dwóch lat. Czy operator może wystawić mi rachunek po takim czasie?

Zwrot kosztów przy odstąpieniu od umowy timesharingu

Zawarłem umowę timesharingu, jednak po namyśle postanowiłem z niej zrezygnować. Przedsiębiorca zażądał ode mnie kwoty, która była oznaczona w umowie, jako koszty poniesione przez niego w celu zawarcia naszej umowy. Czy taka klauzula jest dozwolona?

Do jakiego sądu pozwać przedsiębiorcę

Decydując się na wystąpienie z powództwem przeciwko przedsiębiorcy podstawową kwestią jest prawidłowe oznaczenie właściwego sądu. Poniżej znajdują się podstawowe zasady, jakie powinniśmy znać wchodząc w spór sądowy.

Pozwy grupowe konsumentów już od lipca

Od 19 lipca 2010 r. pokrzywdzeni przez jedną firmę konsumenci będzie mogła pójść wspólnie do sądu. W sprawach dotyczących ochrony konsumentów, czy też odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny będzie możliwe składanie tzw. pozwów grupowych

Ograniczanie właściwości sądów powszechnych w umowie jest niedozwolone


Przy zawarciu umowy konsumenci powinni pamiętać, że w przypadku sporów z przedsiębiorcą może ona powodować istotne utrudnienia w dochodzeniu roszczeń. Przedsiębiorcy w treści umów często starają się utrudnić ochronę praw konsumenta za pomocą umownej właściwości sądu.

SN: Sprawa Gucwińskiego wraca do wrocławskiego sądu

Sąd Najwyższy uchylił wyrok uniewinniający byłego dyrektora wrocławskiego ZOO od zarzutu znęcania się nad niedźwiedziem. Zwierzę było przetrzymywane w małym, wybetonowanym pomieszczeniu. Sprawa będzie po raz kolejny rozpoznana przez wrocławski sąd.

Nieletni w szkole dla dorosłych

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 29 grudnia 2009 roku umożliwia uczęszczanie osobom nieletnim do szkół dla dorosłych.

Reklama napoju "Zbyszko" niezgodna z przepisami

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał , że reklama Veroni Mineral Fit wprowadzała konsumentów w błąd. Na spółkę Zbyszko Company nałożono karę w wysokości 240 tys. złotych.

Zachorowałam po macierzyńskim, a już nie pracuję - czy mam prawo do zasiłku chorobowego

30 września skończyła mi się umowa o pracę, do 10 listopada pobierałam jeszcze zasiłek macierzyński. Niedawno złamałam nogę i lekarz wystawił mi zwolnienie lekarskie od 12 listopada na 30 dni. Czy w takiej sytuacji mogę liczyć na zasiłek chorobowy? Zdarzenie wystąpiło właściwie bezpośrednio po zakończeniu macierzyńskiego.

Etapy dobrze prowadzonego spotkania

Każde dobrze przeprowadzone zebranie składa się z określonych etapów, zaczynając od planowaniu kończąc na wnioskach końcowych.

Jak przeprowadzić dobre zebranie

Czy zebrania są potrzebne, po co w ogóle odbywać zebrania – jakże często sami zadajemy sobie takie pytania idąc na kolejne spotkanie? Pamiętać należy, że prowadzenie zebrań jest także formą zarządzania. Niestety wielu pracowników wciąż traktuje zebrania jako zło konieczne a zebrania prowadzi bardzo nieskutecznie.

REKLAMA