REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy ciąża pozbawi prawa do alimentów z Funduszu

Czy młoda, samotnie wychowująca dziecko matka nie powinna zachować prawa do alimentów? Według ustawy o świadczeniach z Funduszu Alimentacyjnego osobie pełnoletniej, która ma własne dziecko nie wypłaca się zapomogi. Takie wyłączenie jest nieuzasadnione i dyskryminujące.

Zwrot zakupów on-line

Zwrot towaru, który się już nie podoba? Możliwe, ale tylko przy sprzedaży przez Internet – to podstawowe prawo różniące zakupy wirtualne od tradycyjnych. UOKiK zwraca uwagę na zasady obowiązujące w Sieci.

Kilka roszczeń - jeden proces

W niektórych sytuacjach względy ekonomiki procesowej przemawiają za dopuszczalnością kumulacji kilku roszczeń w jednym pozwie. Zatem, w jednym pozwie możemy zgłosić kilka samodzielnych roszczeń skierowanych przeciwko temu samemu pozwanemu.

Umowa o pracę w języku obcym

W ostatnim czasie weszły w życie zmiany wynikające z ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 roku dotyczącej ustawy o języku polskim.

REKLAMA

Problem z reklamacją-pomoc UOKiK

Ponad 300 tysięcy udzielonych porad i informacji, blisko 50 tysięcy wystąpień do przedsiębiorców, ok. 870 powództw — to efekt ubiegłorocznej pracy miejskich i powiatowych rzeczników konsumentów.

Jak zwrócić przeceniony towar

Często zdarza się nam kupić przeceniony towar. Czy mamy możliwość jego zwrotu, lub ewentualnie zareklamowania wadliwego zakupu?

Termin odpowiedzi na reklamację

Samo złożenie reklamacji do sprzedawcy nie powoduje jej automatycznego uznania. Przedsiębiorca powinien ustosunkować się do roszczenia konsumenta. Sprzedawca ma na to odpowiedni termin w zależności od roszczenia kupującego.

Niezgodność towaru z umową

Niezgodność z umową to pojęcie odnoszące się do właściwości towaru, a raczej ich braku. Może to polegać na tym, że towar nie ma cech właściwych dla rzeczy danego rodzaju albo jest niezgodny z przedstawioną próbką bądź wzorek. W języku potocznym używa się częściej określenia, ze towar ma usterki, jest wadliwy.

REKLAMA

Mądry konsument przed urlopem

Niezależnie od sytuacji ekonomicznej panującej na światowych rynkach, wielu Polaków w okresie ferii zimowych zdecyduje się wypocząć za granicą. Przed zakupieniem wymarzonej wycieczki warto dokładnie przyjrzeć się ofercie biura podróży, klubu wakacyjnego czy linii lotniczych, by nie paść ofiarą nieuczciwych przedsiębiorców i usługodawców.

Konsument musi znać swoje prawa

Z badania przeprowadzonego przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta wynika, że ponad 85 % ankietowanych przedsiębiorców słabo zna prawo ochrony konkurencji, jednak w porównaniu z 2006 rokiem wzrosła wiedza o antykonkurencyjności konkretnych działań

Dopłaty do kredytów hipotecznych dla bezrobotnych

Osoby, które utraciły pracę po 1 lipca 2008 roku i złożą wniosek o udzielenie pomocy do końca 2010 roku uzyskają pomoc w spłacie kredytu. Ustawa, która Prezydent Lech Kaczyński podpisał, przewiduje, że państwo będzie udzielało osobom bezrobotnym rocznej pożyczki.

Obowiązek udzielenia pomocy pokrzywdzonym

Jeżeli na skutek przestępstwa ktoś ucierpiał w pierwszej kolejności należy udzielić im pomocy lub wezwać niezbędną pomoc lekarską.

Kara ograniczenia wolności

Kara ograniczenia wolności przewidziana jest za przestępstwa mniejszej wagi. Jest to bowiem kara łagodniejsza od pozbawienia wolności.

Prawa i obowiązki świadka

Świadek podczas procesu karnego ma swoje prawa i obowiązki. Należy pamiętać o tym, że jest on zobowiązany do zeznawania prawdy, oraz nie powinien zatajać prawdy.

Nowelizacja prawa karnego – nowe typy przestępstw

Sejm na posiedzeniu 25 września 2009 roku przyjął nowelizację kodeksu karnego, kodeksu postępowania karnego i niektórych innych ustaw.

Zasady przyznawania „wynagrodzenia urlopowego”

W dniu 3 listopada 2009 roku weszło w życie rozporządzenie o zmianie rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop.

Notatki pracownika a ewidencja czasu pracy

Pracownik walczący z nierzetelnym pracodawcą źle prowadzącym ewidencję czasu pracy może przed sądem powoływać się na swoje notatki.

Notariusz sporządzi intercyzę

Intercyza jest małżeńską umową majątkową, która wprowadza rozdzielność majątkową pomiędzy małżonkami. Aby sporządzić intercyzę należy bezwzględnie udać się do notariusza.

Notariusz pomoże sporządzić testament

Sporządzenie testamentu u notariusza jest najlepszym zabezpieczeniem przed działaniami osób trzecich, planujących obalić testament. Taki testament daje nam pewność, że jest on ważny, oraz zgodny z przepisami i wolą testatora.

Skazany odbędzie karę w domu

Sprawcy tzw. przestępstw lekkich, skazani na karę wiezienia nie dłuższą niż 6 miesięcy mogę podczas wykonywania kary za pomocą „elektronicznej obrączki” umieszczonej na nodze, kontaktować się z bliskimi, pracować, oraz w miarę normalnie funkcjonować w społeczeństwie.

Umowne zniesienie współwłasności

Zgodnie z treścią art. 195 kodeksu cywilnego, własność tej samej rzeczy może przysługiwać niepodzielnie kilku osobom (współwłasność). Ustawodawca dopuszcza możliwość zniesienia współwłasności w każdym czasie, przyznając jednocześnie każdemu współwłaścicielowi roszczenie o zniesienie współwłasności, które nie ulega przedawnieniu. Zniesienie współwłasności może nastąpić w drodze umowy albo w drodze postępowania przed sądem.

Rejestr dziedziczenia wspólny dla krajów UE

Notarialne poświadczenie dziedziczenia funkcjonuje w Polsce od października 2008 roku. Od 1marca 2009 roku rozpoczęto testowanie rejestru testamentów.

Nie musisz płacić alimentów na dorosłe dziecko

Jedną z ważniejszych zmian ostatniej nowelizacji kodeksu rodzinnego, jest fakt, iż rodzice nie będą musieli płacić alimentów na dorosłe dzieci.

Zamiast postępowania sądowego-mediacja

Międzynarodowy Dzień Mediacji jest obchodzony na całym świecie w drugiej połowie października. Ma on na celu upowszechnienie wiedzy o mediacji, oraz ukazania jej jako skutecznej metody rozwiązywania sporów

Rozwód a przesłanki jego orzeczenia

W przypadku kiedy następuje zupełny i trwały rozpad pożycia małżeńskiego może dojść do orzeczenia rozwodu. Każda ze stron związku małżeńskiego ma prawo wystąpić z takim wnioskiem.

Ważne zmiany w przepisach dotyczących spadków

Projekt ustawy z dnia 28 sierpnia 2009 roku w istotny sposób zmieni przepisy kodeksu cywilnego i niektórych innych ustaw wprowadzając zapis windykacyjny.

Spadek po wnuku również dla dziadka

W dniu 28 czerwca 2009 roku weszły w życie przepisy zgodnie z którymi krąg spadkobierców zostanie rozszerzony o dziadków, a w razie ich śmierci wujów i ciotki, a także pasierbów.

Żałoba po dzieciach zmarłych przed urodzeniem

Rodzice dzieci przedwcześnie narodzonych mają prawo do uzyskania karty zgonu i zorganizowania im tradycyjnego pochówku. Szpitale mają obowiązek udzielić rodzicom stosownych informacji.

Urlop na warunkach macierzyńskiego

Do prawa pracy wprowadzono zwiększony wymiar urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. Również urlop w przypadku adopcji, czy przyjęcia do rodziny zastępczej wydłuży się.

„Cyfrowe prawa” konsumenta

Komisja Europejska w maju 2009 roku uruchomiła nowy przewodnik internetowy eYouGuide, który zawiera praktyczne rady dotyczące tzw. "cyfrowych praw", jakie gwarantuje europejskim konsumentom unijne prawo.

Rozwód krok po kroku

Decydując się na rozwód trzeba liczyć się z koniecznością pojawienia się w sądzie, a także z tym, że postępowanie może być zawieszane. Trzeba także przygotować się do zeznawania i poniesienia niemałych kosztów. Wyrok rozwodowy nie jest też skuteczny z chwilą wydania.

Mediacja-alternatywny sposób rozwiązywania sporów

Mediacja należy do tzw. alternatywnych sposobów rozwiązywania sporów (ADR – Alternative Dispute Resolution). Jest ona dobrowolnym i poufnym procesem, w którym fachowo przygotowana, niezależna i bezstronna osoba, za zgodą stron, pomaga im rozwiązać konflikt.

Dłuższy urlop macierzyński

Od nowego roku 2009 roku urlop macierzyński został wydłużony. Urlopy ojcowskie, które przewidział Ustawodawca zaczną obowiązywać w 2010 roku.

Czas pracy dostosowany do potrzeb rodziny

Zgodnie z zaproponowanymi rozwiązaniami pracownik opiekujący się dzieckiem będzie mógł żądać ustalenia indywidualnego czasu pracy.

Przedmioty darowizny i zasady jej przekazania

Co może być przedmiotem darowizny i jakie są zasady jej przekazania. Co nam daje forma aktu notarialnego w sytuacji przekazania darowizny?

Rozwód i jego konsekwencje

Rozwód to nie tylko rozstanie się z małżonkiem. Ustanie małżeństwa wiąże się także z kwestią zmiany nazwiska, opieki nad dziećmi czy wspólnego mieszkania. Wszystkie te kwestie można poruszyć w pozwie lub odpowiedzi na pozew. O niektórych sąd orzeknie i bez wyraźnego żądania.

Jakie przepisy regulują prawo do grobu?

Zbliżające się święto Wszystkich Świętych często wiąże się z odwiedzinami grobów bliskich. Nie zapominając o ich uprzątnięciu i udekorowaniu, powinniśmy również przyjrzeć się ich stanowi prawnemu. Należy pamiętać, że prawo do grobu nie jest wieczne.

Becikowe na nowych zasadach

Do tej pory w celu uzyskania becikowego wystarczyło złożyć wniosek, wraz z odpowiednimi dokumentami. Od dnia 1 listopada 2009 roku będzie wymagane również złożenie określonego w rozporządzeniu zaświadczenia lekarskiego.

Obowiązki małżonków

Wraz z zawarciem ślubu, małżonkowie zaciągają wobec siebie pewne zobowiązania. Obowiązki te stanowią treść życia małżeńskiego. Określa je prawo, stopień wywiązywania się z nich będzie podlegał ocenie w razie ewentualnego rozwodu.

Intercyza

Intercyza to umowa majątkowa zawierana przed notariuszem, która kształtuje stosunki majątkowe między małżonkami inaczej niż ustawa.

Plac zabaw musi być bezpieczny

Prawo dziecka do zabawy jest zagwarantowane przepisami międzynarodowymi. Dziecko ma prawo do wypoczynku, czasu wolnego i uczestniczenia w zabawach, także tych na placu zabaw.

Jakie dokumenty potrzebne do ślubu

Dokumenty, o jakie trzeba się zatroszczyć przed udaniem się do Urzędu Stanu Cywilnego.

Umowa o rozdzielności majątkowej z wyrównaniem dorobków

W czasie trwania małżeństwa wywiera takie skutki jak klasyczna intercyza. To co stanowi o jej odrębności ujawnia się w momencie ustania rozdzielności majątkowej. Od tego momentu małżonek, którego dorobek jest mniejszy, może żądać wyrównania dorobków przez zapłatę lub przeniesienie przedmiotów majątkowych.

Kiedy zawrzeć umowę rozdzielności majątkowej z wyrównaniem dorobków

Rozdzielność majątkowa z wyrównaniem dorobków jest dobrym rozwiązaniem dla par małżeńskich, w których jeden z małżonków prowadzi działalność gospodarczą, a drugi jest nieaktywny zawodowo albo jego dochody są znacznie niższe.

Co z własnością wkładów małżonka do spółki cywilnej

Wkład małżonka do spółki cywilnej co do zasady należy do małżonka – wspólnika. Wkład wspólnika wchodzi w skład majątku spółki, który przysługuje łącznie wszystkim wspólnikom. Małżonek, który łożył na ten wkład może w pewnych sytuacjach żądać rekompensaty.

Czy cudzoziemiec może zawrzeć związek małżeński bez wymaganych dokumentów

Cudzoziemiec może mieć w pewnych wypadkach problem z uzyskaniem dokumentów potrzebnych do zawarcia małżeństwa. Niektóre kraje nie wydają wymaganych zaświadczeń. Nie należy jednak się zrażać biurokratycznymi przeszkodami.

Akt małżeństwa

Akt małżeństwa stanowi część księgi stanu cywilnego. Przechowuje się go w urzędzie stanu cywilnego. Zainteresowany może w razie potrzeby uzyskać odpis.

Mąż nie płaci podatków, poborca przyjdzie do żony

Mąż, który nie płaci podatków naraża swoją małżonkę na odpowiedzialność za swoje długi wobec fiskusa. W przypadku osób pozostających w związku małżeńskim odpowiedzialność za podatki obejmuje majątek odrębny podatnika oraz majątek wspólny podatnika i jego małżonka. Uniknąć tej odpowiedzialności można zawierając intercyzę. Ale nie zawsze.

Małżeństwo wyznaniowe.

W czasie choroby męża żona może odbierać jego wynagrodzenie

Małżonek może pobierać wynagrodzenie za pracę i należności współmałżonka, który z powodu choroby, nieobecności lub przemijającej przeszkody nie jest w stanie czuwać nad swoimi interesami. Małżonkowie mogą się jednak wyręczać tylko pod warunkiem, że nie żyją w rozłące.

REKLAMA