REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kto podlega ubezpieczeniu chorobowemu i wypadkowemu

Świadczenia na wypadek choroby i macierzyństwa przysługują osobom podlegającym ubezpieczeniom społecznym, w szczególności ubezpieczeniom chorobowemu i wypadkowemu. Od tytułu będącego podstawą do objęcia ubezpieczeniami zależy w dalszej kolejności ich charakter.

Zakazane klauzule w umowie z uczelnią

Jakiś czas temu podpisałam z uczelnią tak zwaną umowę o naukę. Dowiedziałam się później, iż została podniesiona kwota za czesne. Czy uczelnia ma do tego prawo?

Jakie mamy rodzaje CV?

CV to forma życiorysu. Przedstawiana jest przez kandydata do pracy przyszłemu pracodawcy. Możemy wyróżnić kilka rodzajów życiorysów.

Co należy się pracownikowi za godziny nadliczbowe?

Praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy stanowi pracę w godzinach nadliczbowych. Jakie uprawnienia przysługują wtedy pracownikowi?

REKLAMA

Kto ma prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy

Renta z tytułu niezdolności do pracy to świadczenie z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych przysługujące osobie, która całkowicie lub częściowo utraciła zdolność do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu i nie rokuje odzyskania zdolności do pracy po przekwalifikowaniu. 

Dodatki dla rencisty

Renciści w określonych przypadkach mogą otrzymywać dodatki do swoich świadczeń. Często znacznie zwiększa to otrzymywane przez nich świadczenia. Warto sprawdzić, czy przysługuje nam któryś z dodatków. 

Kiedy renta może być powiększona o połowę emerytury

W przypadku kiedy osoba ma prawo do renty inwalidzkiej z tytułu niezdolności do pracy oraz do emerytury może pobierać rentę powiększoną. Rentę powiększa się o połowę emerytury.  

Renta inwalidzka w pytaniach i odpowiedziach

Renta inawlidzka przyznawana jest osobie całkowicie lub częściowo niezdolnej do pracy. Przyznawana jest w przypadku braku nadziei na odzyskanie zdolności do pracy. Wypłacana jest przez Zakłada Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Kiedy niezdolność do pracy uzasadnia przyznanie renty

Renta inwalidzka obecnie zwana rentą z tytułu niezdolności do pracy przysługuje właśnie w przypadku niezdolności do pracy. Należy odróżnić niezdolność do pracy od niepełnosprawności. 

Czy do przyznania renty wymagany jest długi staż ubezpieczeniowy

Uzyskanie renty z tytułu niezdolności do pracy zależy od udowodnienia stażu ubezpieczeniowego. Na szczęście jest on krótszy niż w przypadku nabycia prawa do emerytury. 

Jakie mamy rodzaje rent z tytułu niezdolności do pracy

Za niezdolną do pracy uważa się osobę, która całkowicie lub częściowo utraciła zdolność do pracy zarobkowej. Niezdolność może być orzeczona na zawsze lub też na pewien okres. 

Kto ma prawo orzekania o niezdolności do pracy

Renta przyznawana jest osobie niezdolnej do pracy całkowicie lub częściowo. Podstawą przyznania renty jest orzeczenie stwierdzające niezdolność. 

Jak oblicza się wysokość renty z tytułu niezdolności do pracy

Przedstawiamy sposób obliczania rent z tytułu niezdolności do pracy. Wskazujemy jakie wartości bierze się pod uwagę przy obliczaniu wysokości renty.

Renta inwalidzka a okres składkowy

Czy pobyt na rencie inwalidzkiej w latach 1996-2004 zaliczany jest jako okres nieskładkowy - do stażu emerytalnego? 

Czy mam szansę na rentę socjalną

Moja mama ma przepracowane tylko 10 lat, właśnie ukończyła 60 lat. Czy jest szansa na otrzymanie jakichkolwiek pieniędzy z ZUS lub renty socjalnej?  

Renta z powodu choroby

Mam 44 lata. Przepracowałam w Polsce 10 lat. Od 14 lat pozostaję bez pracy. Trzy lata temu zachorowałam na reumatiodalne zapalenie stawów. Czy w mojej sytuacji mam prawo ubiegać się o przyznanie renty z tytułu mojej choroby? Jeżeli tak to, jakie dokumenty powinnam przedstawić?

Tytuł egzekucyjny i tytuł wykonawczy

Podstawą prowadzenia egzekucji z zasady jest tytuł wykonawczy. Tytułem wykonawczym jest tytuł egzekucyjny zaopatrzony w klauzulę wykonalności. Tytuł egzekucyjny to określony dokument (najczęściej orzeczenie sądowe) stwierdzający obowiązek określonego świadczenia.  

Co to jest przypozwanie

W związku z nieuregulowaniem w terminie płatności, mój wierzyciel zdecydował się skierować sprawę na drogę sądową, pozywając poręczyciela długu. Parę dni temu dostałem pismo informujące o procesie, wzywające mnie, jako dłużnika głównego do wzięcia udziału w sprawie. Czy muszę przyłączyć się do tego procesu?

Odwołany lot – prawa pasażerów linii lotniczych

Opóźnienia w transporcie lotniczym są, niestety, zjawiskiem codziennym. Jeśli mamy wątpliwości, czy wszystko jest w porządku, upewnijmy się, sprawdzając na monitorach wyświetlających informacje, czy jesteśmy przy odpowiedniej bramce (gate), następnie sprawdźmy czy nasz samolot jest spóźniony, czy odwołany. Na lotnisku możemy też dowiedzieć się, że nie ma dla nas miejsca w samolocie.

Zagubiony bagaż – prawa pasażerów linii lotniczych

Zaginął mi bagaż w drodze do Polski. Na lotnisku okazało się, że ślad po walizce zaginął. Wszczęłam procedurę, ale chciałabym wiedzieć czy zrobiłam wszystko, co powinnam i jakie problemy w drodze dochodzenia swoich praw mogę mieć jako pasażer?

Termin wykonania umowy

Zawarłem umowę o świadczenie usługi w której nie określono terminu jej wykonania. Jak w takim przypadku mogę wyegzekwować świadczenie od drugiej strony?

Sprzedaż poza lokalem przedsiębiorstwa – uprawnienia konsumenta

Sprzedaż poza lokalem przedsiębiorstwa polega na oferowaniu swoich towarów poza sklepem, na ulicy, w miejscu pracy lub wypoczynku konsumentów. Jest sposobem walki o klientów. Warto wiedzieć, jakie prawa przysługują im przy zawieraniu takiej transakcji.

Spóła cywilna czy spółka jawna

Chciałem z kolegą rozpocząć własną działalność gospodarczą. Rozważamy założenie spółki jawnej lub cywilnej. Która z tych form będzie najbardziej odpowiednia na początku naszej działalności?

Spotkanie z akwizytorem, czyli sprzedaż poza lokalem przedsiębiorstwa

Kupiłam u siebie w domu „cudowne czyściki” za 1200 zł, działające bez użycia środków chemicznych.. Przeprowadzony przez panią M. pokaz ich działania tak zawrócił mi w głowie, że nie zwróciłam uwagi na to, iż nie otrzymałam faktury, a tylko umowę kredytową z bankiem, gdyż tylko taka forma zapłaty była możliwa. Niestety, nazajutrz zdałam sobie sprawę, że to trzyletni kredyt, który wraz z odsetkami stanowi 1800 zł za dosłownie kilka szmatek. Pani M. zostawiła mi tylko dwa numery telefonu do siebie i wspomnianą umowę kredytową. Zaczęłam wydzwaniać do pani M. niestety, nie dobierała telefonu. Na dodatek na umowie kredytowej wprawdzie podpisała się swoim imieniem i nazwiskiem, natomiast pieczęć przystawiła jakiegoś innego przedsiębiorcy. Czy tak działają wszyscy akwizytorzy?

Kiedy można wznowić postępowanie?

Zakończone postępowanie karne można wznowić. Nie jest zatem tak, że niewinna osoba skazana przez sąd nie ma żadnych szans oczyszczenie z zarzutów.  

Świadczenie przedemerytalne czy renta

Nie chcę przechodzić na rentę, ale pozostać na świadczeniu przedemerytalnym przez 3 miesiące, a potem wrócić do pracy. Miałem operację. Obawiam się, że nie utrzymam się z renty. wnioskowałem o świadczenie rehabilitacyjne, ale go nie otrzymałem.

10 zasad czego unikać w liście motywacyjnym

Sztuka pisania listu motywacyjnego dla wielu wydaje się sztuką tajemną. Z pisaniem życiorysu jesteśmy sobie w stanie poradzić. Natomiast list motywacyjny budzi u nas strach. Podpowiadamy czego unikać, aby nasz list zainteresował przyszłego pracodawcę.

Czy można dyscyplinarnie zwolnić w trakcie wypowiedzenia?

Wypowiedziałem pracownikowi umowę. Okres wypowiedzenia to 3 miesiące. Pracownik nagle przestał przykładać się do pracy, czasem w ogóle nie przychodził. Więc zwolniłem go dyscyplinarnie. Teraz on grozi mi sądem. Czy postąpiłem niezgodnie z prawem?

Kiedy można odwołać darowiznę

Darowiznę można odwołać. Tyczy się to zarówno darowizny wykonanej jak i nie wykonanej. Warto o tym pamiętać dając darowiznę.

Co warto wiedzieć o postanowieniach

W postępowaniu cywilnym sąd wydaje nie tylko wyroki ale również postanowienia. Postanowienia również rozstrzygają sprawy i mają wpływ na prawa i obowiązki stron.  

Kiedy zaciera się skazanie?

Czy to prawda, że po jakimś czasie od wyjścia z więzienia następuje zatarcie skazania i osoba z wyrokiem traktowana jest tak jak gdyby nigdy nie była skazana. Ile wynosi ten okres i od czego zależy. Czy zależy to od przestępstwa jakie popełniłem czy czasu odbywania kary. 

Powołanie Rady Ministrów

W polskim systemie konstytucyjnym Rada Ministrów jest jednym z dwóch organów wykonawczych. Powoływana jest ona przez Prezydenta ale zgodę na jej funkcjonowanie musi wyrazić Sejm.  

O ile wzrasta renta za przepracowany rok

Jestem na 1 grupie inwalidzkiej na rencie od 15 lat. Od 11 lat pracuję na rencie. Słyszałem że renta powinna wzrastać o 1,5% za każdy przepracowany rok. Czy to prawda, jeśli tak to jakie dokumenty mam składać?  

Dorabianie do renty

Wielu rencistów dorabia do zbyt niskich świadczeń. W przypadku osiągania zbyt wysokiego przychodu, pobierane przez nich świadczenia zostaną zawieszone lub zmniejszone. Warto zapoznać się z zasadami dorabiania do renty. 

Najniższe renty

 Część osób zadaje sobie pytanie, czy jest jakaś minimalna granica rent. Tak. Prezentujemy najniższe kwoty poszczególnych rodzajów rent.

Wskaźnik waloryzacji rent

Renty podlegają corocznej waloryzacji od dnia 1 marca. 

Czy można doliczyć do renty lata pracy w gospodarstwie

Pracowałem w gospodarstwie ok. 5 lat, w latach 70-dziesiątych. Ponadto mam 32 lata pracy w zakładzie pracy. Teraz mam przyznaną rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy. ZUS policzył mi tylko te 32 lata pracy, a nie ujął pracy na roli. Czy prawidłowo? 

Dodatki do rent

Poniżej przedstawiamy obowiązujące kwoty dodatków do rent. Ich wysokość podlega corocznej waloryzacji.

Czy przysługuje mi górnicza renta rodzinna

Od 1990r. pobieram górniczą rentę bez względu na wiek, pracuję zawodowo. Czy ZUS słusznie zmniejsza moją rentę miesięcznie skoro wypłatę świadczeń wypadkowych regulują odrębne przepisy, które w przypadku śmierci gwarantują zachowanie prawa do świadczeń określonych w ustawie o ubezpieczeniach społecznych z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Nadmieniam, że mąż był inwalidą I grupy. 2. Czy po przejściu na męża rentę po zakończeniu pracy zawodowej mogę przeliczyć górniczą rentę inwalidzką na emeryturę z nową kwotą bazową.

Odprawa emerytalno - rentowa

 

Renta rodzinna a praca sezonowa

Dostaje rentę rodzinną po zmarłym ojcu. Mam okazję wyjechać do pracy w Niemczech – jest to praca sezonowa trwa półtora miesiąca, a wynagrodzenie to około 5,35 euro na godzinę, praca 6 dni w tygodniu po 8 godzin. Czy zostanę pozbawiony renty, którą otrzymuj ? Jeśli tak, czy zostanie ona całkowicie zatrzymana, czy tylko na jakiś okres?

Renta rodzinna dla wnuka

Mam 21 lat. Uczę się. Moimi prawnymi opiekunami są dziadkowie. czy po śmierci dziadka i przyznaniu renty będzie mi ona wypłacona również w okresie wakacyjnym – jeśli nie to dlaczego?  

Renta rodzinna a nauka w wielu szkołach

Dostaje rentę rodzinną i mam ją przyznaną do 30.09. br. Obecnie uczę się w szkole policealnej. Podczas roku szkolnego uczyłam się również w dwóch innych szkołach i nie zostało to zgłoszone do ZUS. Wypisując się ze szkoły jednej w tym samym dniu zapisałam się do drugiej szkoły i jeśli nie zgłosiłam tego a uczę się nadal to czy poniosę jakieś konsekwencję? Ile razy można dokonywać zmiany szkół?

Wcześniejsza emerytura przyznana po rencie

Mam 62 lata. Od 1.04.2001r. przeszłam z renty na wcześniejszą emeryturę. Moja emerytura była wyliczona z kwoty bazowej, przyjętej do obliczenia renty z roku 1999 r.. W tym okresie nigdzie nie byłam zatrudniona. Obecnie otrzymuję emeryturę bardzo niską opartą na kwocie bazowej z 1999 r. - wynoszącej 1220,98 zł. Czy moja obecna emerytura została poprawnie wyliczona przez ZUS?

Dodatek pielęgnacyjny do renty rodzinnej

Jako wdowa otrzymywałam po zmarłym mężu górniku inwalidy I grupy, dodatek pielęgnacyjny. Potem O/ZUS odebrał mi ten przywilej. Czy mogę ponownie starać się o jego wypłatę?

Czy wdowie przysługuje renta rodzinna

Po moim zmarłym mężu nasze dzieci pobierają rentę rodzinną. Córka ma 25 lat/skończyła studia/, syn ma 23 lata i nadal studiuje. Ja /wdowa/ 14 sierpnia tego roku skończyłam 49 lat. Czy będę miała prawo pobierać rentę rodzinną, kiedy syn skończy się uczyć? Czy należałoby składać dokumenty teraz? Nadmieniam, że ja nie pracuję.

Renta rodzinna po mężu

Czy należy się renta rodzinna po zmarłym mężu z chwilą zawarcia drugiego małżeństwa? Czy zostaje ona zabrana po zawarciu drugiego małżeństwa? 

Czy mogę się odwołać od decyzji ZUS

Pobierałam rentę socjalną od 6 lat, obecnie ZUS stwierdził, że wyzdrowiałam i zawiesił mi rentę. Nigdy nie pracowałam, mam 26 lat i wysoką krótkowzroczność, zwyrodnienie siatkówki i bardzo złe pole widzenia. Dlaczego ZUS tak postąpił? Czy odwołać się skoro jestem zdrowa? 

Rozdzielność majątkowa a renta po małżonku

Jesteśmy nadal małżeństwem, oboje na emeryturach. Trzy lata temu przez notariusza, przeprowadziliśmy rozdzielczość majątkową. Moje pytanie czy w razie śmierci jednego z nas, drugie może wystąpić o korzystniejszą finansowo dla niego świadczenie? 

Odsetki ustawowe po wstrzymanej rencie

ZUS wstrzymał mi wypłatę renty. Po ośmiu miesiącach walki w sądzie oddali mi świadczenie za te miesiące, ale bez odsetek. Chcę napisać pismo do ZUS o wypłacenie odsetek, ale nie wiem czy to w ogóle ma sens. Jaka to była by kwota? Renta wynosi 800zł/mc. Proszę też o podanie przepisu prawnego, ustawy na który mam się powołać.

REKLAMA