REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy mąż może przyjąć nazwisko żony

To, jakie nazwisko będziemy nosić po ślubie jest dla nas niezwykle istotne. Zgodnie z tradycją to żona przyjmuje nazwisko męża. Czy jednak musi tak być?

Kiedy nie unieważnisz małżeństwa

Kodeks rodzinny i opiekuńczy wskazuje przyczyny, których zaistnienie może stanowić przesłankę do unieważnienia małżeństwa. Są jednak sytuacje, kiedy nawet istnienie kodeksowej przesłanki uniemożliwi unieważnienie małżeństwa.

Zawarcie małżeństwa przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego

Jak wygląda zawarcie małżeństwa przed kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego? Czym różni się od tzw. małżeństw wyznaniowych zawieranych przed kapłanem?

Spadek czy darowizna – co jest korzystniejsze dla najbliższych

Co wybrać: spadek czy darowiznę? Osiągając określony wiek coraz częściej zastanawiamy się, jak rozporządzić zgromadzonym w ciągu całego życia majątkiem w taki sposób, aby wszyscy najbliżsi byli zadowoleni.

REKLAMA

Kto nie może być spadkobiercą

Co do zasady nie ma ograniczeń w dziedziczeniu. Oczywiście w zależności od tego, czy będzie to dziedziczenie ustawowe czy testamentowe, z reguły inny będzie krąg uprawnionych do dziedziczenia. Ustawodawca wymienił jednak dwa wyjątki od tej ogólnej zasady.

Co się dzieje z mieszkaniem po śmierci spadkodawcy?

Śmierć osoby najbliższej to przede wszystkim osobista tragedia. Niestety wiąże się też z licznymi formalnościami, których musimy dopełnić, aby żyć normalnie po takiej stracie. Przepisy prawa przewidują okres ochrony, podczas którego możemy korzystać z mieszkania i wyposażenia spadkodawcy. Z jakimi formalnościami należy się liczyć?

Odmowa wypełnienia polecenia przed obdarowanego

Obdarowany ma w zasadzie obowiązek wypełnienia polecenia, do czego może być zmuszony nawet w drodze sądowej. Od tej zasady ustawodawca przewidział jednak dwa wyjątki.

Polecenie przy darowiźnie

Darczyńca dając darowiznę może zobowiązać obdarowanego do określonego działania lub zaniechania. Jest to tzw. polecenie.

REKLAMA

Kiedy darczyńca naprawi szkodę?

Może zdarzyć się tak, że darczyńca będzie np. zwlekał z dokonaniem darowizny, czym narazi obdarowanego na jakąś szkodę. W takiej sytuacji, pomimo iż jako darczyńca ma z reguły korzystniejszą sytuację prawną, będzie musiał taką szkodę naprawić.

Czy ściągając alimenty komornik zajmie całą pensję?

Sąd w wyroku rozwodowym ustalił, że mój były mąż ma płacić 1000zł miesięcznie alimentów na dwoje naszych dzieci. Wiem, że tyle właśnie wynosi obecnie „na rękę” pensja mojego męża. Czy to oznacza, że komornik zajmie całą jego pensję?

Ściągnięcie alimentów – od czego zacząć?

Udało się, masz wyrok nakazujący ojcu twojego dziecka płacić 700zł alimentów miesięcznie na wasze dorastające dziecko. Mija miesiąc, potem trzy, a pieniędzy jak nie było, tak nie ma. Sama niewiele zarabiasz, więc zaczyna być ci coraz trudniej. Decydujesz się pójść do komornika, ale od czego zacząć?

Śmierć partnera podczas postępowania karnego

W przypadku śmierci pokrzywdzonego istnieje możliwość wstąpienia przez osoby bliskie w prawa pokrzywdzonego. Może tego dokonać również partner zmarłego.

Alimenty na dziecko pochodzące z konkubinatu

O tym, że konkubinat istotnie różni się od małżeństwa pisaliśmy już wielokrotnie. Partnerzy raz są traktowani niemalże jak małżeństwo, raz wręcz przeciwnie- jak dwoje obcych sobie ludzi. A czy dziecko również w świetle prawa jest „obce” dla ojca – partnera?

Nierozwiedziony partner

Obecnie jestem w trakcie rozstawania się z moim partnerem, który postanowił wrócić do swojej żony, z którą nigdy się nie rozwiódł. W związku z tym, że przed kilka lat żyliśmy wspólnie, wiele rzeczy, często bardzo kosztownych kupowaliśmy razem. Teraz partner twierdzi, że nie mam prawa do tych rzeczy, czy ma rację?

Dziecko w Internecie

Internet to w dzisiejszych czasach nie tylko miejsce na spotkania ze znajomymi czy narzędzie, gdzie możemy zapłacić rachunki i zrobić zakupy. To także olbrzymie źródło rozrywki i wiedzy, którego nie możemy odmawiać naszym dzieciom. Jak je chronić przed niebezpieczeństwami tych nieograniczonych możliwości?

Czy starszy brat może być opiekunem

Moi rodzice tragicznie zginęli w wypadku samochodowym. Mam obecnie 17 lat i młodszą, 13 – letnią siostrę. Czy mogę zostać jej opiekunem prawnym? Nie chciałbym, aby trafiła do domu dziecka.

Zawarcie małżeństwa przez nieletnią

Czasami nieletnia może również zawrzeć małżeństwo, ale wiąże się to z pewnymi dodatkowymi wymogami bowiem w Polsce co do zasady małżeństwo może być zawarte przez dwoje ludzi, którzy ukończyli 18 lat.

Jakie opłaty ponosi się w postępowaniu uproszczonym

Wniesienie pozwu do sadu wiąże się co do zasady z koniecznością zapłaty pewnej sumy pieniędzy. Kwota ta, przez ustawę określana jako opłata od pozwu, może mieć charakter stały lub proporcjonalny. Wszystko zależy od rodzaju powództwa. Informację o wysokości opłaty odnajdziemy w ustawie o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.

Co to jest obowiązek meldunkowy

Obowiązek meldunkowy polega przede wszystkim na rejestracji danych na temat pobytu poszczególnych osób. Ciąży on na każdym polskim obywatelu.

Czy niepełnoletnia córka ma władzę rodzicielską nad swoim dzieckiem

W obecnych czasach ciąże nieletnich zdarzają się bardzo często. Dla samej młodej matki, ale także dla jej rodziców i rodziny często jest to ogromny szok. Jak wygląda kwestia władzy rodzicielskiej w takim wypadku?

Kiedy nieletni zostanie umieszczony w zakładzie poprawczym

Pomimo, iż polskie ustawodawstwo zawiera wiele środków przeciwdziałających demoralizacji nieletnich, większość z nich nie jest skuteczna. Najbardziej dotkliwym z nich jest właśnie umieszczenie nieletniego w zakładzie poprawczym.

Kiedy nieletni będzie miał kuratora

Zdarzają się sytuacje, kiedy mniej dotkliwe kary, takiej jak na przykład upomnienie, są dla nieletniego niewystarczające. W takim wypadku sąd może zastosować nadzór kuratora.

Jakie kary może nałożyć sąd rodzinny na nieletniego

Wobec nieletniego mogą być stosowane środki wychowawcze oraz środek poprawczyw postaci umieszczenia w zakładzie poprawczym. Kara może być orzeczona tylko wtedy, kiedy inne środki resocjalizacji okażą się nieskuteczne.

Kiedy sąd ustanowi opiekuna dla małoletniego dziecka

Zdarzają się sytuacje, kiedy rodzice nie mogą lub nie są w stanie sprawować nad małoletnim władzy rodzicielskiej. Kto wtedy przejmuje opiekę nad takim dzieckiem?

Czy dziecko ma prawo rozporządzać swoim zarobkiem

Osoby, które ukończyły 16 lat mogą w pewnych wypadkach podejmować legalne zatrudnienie i zarabiać w ten sposób swoje własne pieniądze. I o ile w pewnych wypadkach jest to świetna szkoła życia, o tyle są sytuacje, kiedy własne pieniądze niosą też zagrożenia.

Kiedy potrzebna jest zgoda rodzica na czynność prawną dziecka

Dzieci, jako osoby mające niewielkie doświadczenie życiowe, w dodatku nie w pełni rozwinięte psychicznie, podlegają szczególnej ochronie prawnej.

Małoletni w prawie cywilnym

Prawo cywile również posiada swoją definicję „osoby nieletniej”, i z punktu widzenia wszystkich definicji w poszczególnych gałęziach prawa, w prawie cywilnym małoletnim jest się najdłużej.

Młodociany w rozumieniu Kodeksu pracy

Otwieram własną działalność gospodarczą, mam jednak wątpliwość, jaki jest minimalny wiek dla pracowników, których chciałbym zatrudnić.

Nieprawidłowe pełnomocnictwo jako przyczyna rozwiązania małżeństwa

Ostatnią wymienioną przez kodeks rodzinny i opiekuńczy przesłanką unieważnienia małżeństwa jest źle sporządzone pełnomocnictwo. Jak wiadomo bowiem, w szczególnych okolicznościach małżeństwo może zostać zawarte przez pełnomocnika.

Przeszkoda wad oświadczenia woli

Wstąpienie w związek małżeński to nic innego jak oświadczenie woli o chęci zawarcia małżeństwa, które składa się przed księdzem lub urzędnikiem stanu cywilnego. Takie oświadczenie woli musi być wolne od wad; jeżeli takie nie jest, staje się to przesłanką do unieważnienia małżeństwa.

Przeszkoda przysposobienia

Kolejną przeszkodą małżeńską, której zaistnienie powoduje nieważność zawartego małżeństwa jest istnienie przysposobienia pomiędzy małżonkami.

Sylwester - nieudaną imprezę można reklamować

Pamiętajmy, że zarówno źle wykonaną fryzurę, jak i niespełniającą deklarowanych atrakcji imprezę sylwestrową można reklamować jak wszystkie usługi. Eksperci z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów przypominają o podstawowych zasadach.

Zakłócanie ciszy nocnej

Należy pamiętać, że cisza nocna obowiązuje od godziny 22 do 6 rano. To okres, w którym bezwzględnie przysługuje nam prawo do odpoczynku. Każdy kto zakłóca ciszę w porze nocnej może zostać pociągnięty do odpowiedzialności.

Kupowanie wspólnego mieszkania wraz z partnerem życiowym

Wspólny zakup mieszkania jest poważnym krokiem i warto w związku z tym zwrócić większą uwagę na to, jaką treść zawiera księga wieczysta oraz akt notarialny.

Ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa

Nowelizacja kodeksu rodzinnego i opiekuńczego daje mężczyznom uznającym ojcostwo możliwość dochodzenia bezskuteczności takiego uznania, gdy okaże się, że nie jest ojcem dziecka.

Co może zostać uznane za alimenty

W powszechnej opinii panuje przekonanie, że alimentami mogą być jedynie pieniądze. Jednakże polskie prawo daje możliwość dokonania tych świadczeń w naturze.

Alimenty dla małżonka a orzekanie o winie

W postępowaniu rozwodowym brak orzekania o winie może znacznie przyspieszyć całą procedurę. Jednakże może mieć wpływ na kwestię alimentacji między małżonkami.

Dzień wolny za Boże Narodzenie

Jeśli święto, które jest ustawowo dniem wolnym od pracy wypada w sobotę lub w inny dzień wolny od pracy, pracodawca ma obowiązek oddać pracownikom ten dzień.
Obowiązek udzielania dnia wolnego ma każdy pracodawca, niezależnie ilu pracowników zatrudnia.

Oskarżyciel prywatny

Prokurator jest organem państwa, który wnosi i popiera oskarżenie o czyn ścigany z urzędu. Jest on stroną postępowania, która reprezentuje w nim interes publiczny. Przepisy postępowania karnego umożliwiają także tzw. oskarżycielowi prywatnemu skierować do sądu swój własny akt oskarżenia.

Kim jest młodociany w prawie karnym

Kodeks karny obok pojęcia nieletniego wprowadza jeszcze jedną szczególną kategorię sprawców, mianowicie sprawców młodocianych. Co kryje się pod tym pojęciem?

Kiedy nieletni odpowie za przestępstwo

Kodeks karny ustanawia pewną minimalną granicę wiekową, poniżej której niemożliwe jest pociągnięcie sprawcy do odpowiedzialności karnej za popełniony czyn na podstawie kodeksu karnego.

Działanie komisji pojednawczej

Ugodowe załatwienie sporu ze stosunku pracy pozwoli na szybsze, mniej kosztowne i efektywniejsze załatwienie konfliktu. Pracownik i pracodawca powinni dążyć do polubownego załatwienia sporu ze stosunku pracy.

Postępowanie pojednawcze na wniosek pracownika

Postępowanie przed komisją może rozpocząć się jedynie na wniosek pracownika. Uprawnień takich nie ma pracodawca.

Kto może być przewodniczącym komisji pojednawczej

Na czele komisji pojednawczej, mającej na celu doprowadzenie do ugodowego zakończenia sporu między pracodawcą a pracownikiem, stoi przewodniczący komisji.

Kto nie może wchodzić w skład komisji pojednawczej

O składzie komisji decyduje pracodawca wraz z podmiotami, z którymi współdziała w tym celu. Co do zasady mają oni swobodę w wybieraniu członków komisji pojednawczej. Jednak kodeks pracy wprowadza pewne zasadne ograniczenia.

Zakończenie sporu między pracownikiem a pracodawcą - ugoda

Zasadą jest ugodowe rozstrzyganie sporów ze stosunku pracy pomiędzy pracodawcą a pracownikiem. Pomocą w tym jest możliwość utworzenia komisji pojednawczych z zakładach pracy.

Komisja pojednawcza art. 245 k.p.

Komisja pojednawcza może zostać utworzona u każdego pracodawcy, niezależnie od jego formy organizacyjno-prawnej czy liczby zatrudnianych pracowników.Komisja pojednawcza może zostać utworzona u każdego pracodawcy, niezależnie od jego formy organizacyjno-prawnej czy liczby zatrudnianych pracowników.

Dochodzenie przez pracownika roszczeń na drodze sądowej

Zgodnie z przepisami Konstytucji RP każdy ma do rozstrzygnięcia sprawy w drodze sprawiedliwego i jawnego procesu. Zasadę tę określa się mianem prawa do sądu.

Polubowne załatwienie sporu w pracy

Wszelkie powstałe konflikty wynikające ze stosunku pracy powinny zakończyć się ugodą pracodawcy z pracownikiem. Ugoda zawarta między tymi osobami jest umową cywilnoprawną, której podstawą jest uchylenie niepewności co do roszczeń lub zażegnanie powstałego lub mogącego powstać sporu.

Jakie prawa przysługują pokrzywdzonemu?

Każdemu z nas może zdarzyć się, że stanie się ofiarą przestępstwa. Dzieje się to wtedy gdy np. zostaniemy pobici, oszukani czy okradną nam mieszkanie. Zgłaszamy ten fakt w prokuraturze lub na policji, ale nie wierzymy, że sprawca zostanie wykryty lub, że spotka go zasłużona kara. Często mamy wrażenie, że nasz los nikogo tak naprawdę nie obchodzi, a oskarżony dzięki sprytnym adwokatom uniknie odpowiedzialności karnej. Jakie są zatem prawa pokrzywdzonego w postępowaniu karnym?

REKLAMA