REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Dodatek za pracę w szczególnych warunkach

Za pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia, szczególnie uciążliwych lub niebezpiecznych przysługuje pracownikowi, który narażony jest na działanie szkodliwych czynników, pracownikowi przysługuje dodatek.

Dodatek za pracę w nocy

Pracownik, który wykonuje pracę w porze nocnej ma prawo do dodatku za pracę w nocy. Jest to dodatek obowiązkowy, jaki musi wypłacać pracownikowi pracodawca.

Dodatek za godziny nadliczbowe

Pracownikowi za pracę w godzinach nadliczbowych przysługuje specjalny dodatek.

Dodatki do wynagrodzenia

Pracownik ma prawo do uzupełniających składników wynagrodzenia podstawowego zwanych dodatkami do płacy. Są to świadczenia należne obok wynagrodzenie zasadniczego w wysokości stałej lub zmiennej.

REKLAMA

Zarobki netto

Wynagrodzenie, jakie pracownik otrzymuje na „rękę”.

Zarobki brutto

Kwota wynagrodzenia za pracę, bez odliczenia składek na podatek dochodowy oraz składek na ubezpieczenie społeczne.

Różnice między zaliczką a zadatkiem

Pojęcie zaliczki nie jest równoznaczne z zadatkiem, a różnica pomiędzy nimi sprowadza się do funkcji, jakie prawo nadaje obu tym instytucjom prawnym. Obydwie, to kwoty wpłacane na poczet wykonywanej w przyszłości usługi, dlatego wiele osób uważa, że zaliczka i zadatek to pojęcia zamienne. A to nieprawda. Uogólniając, możemy stwierdzić, iż zadatek ma charakter bezzwrotny, w przeciwieństwie do zaliczki.

Adwokat z urzędu

Z uwagi na ciężką sytuację materialną, sąd przyznał mi pełnomocnika z urzędu. W ostatnim czasie moje dochody poprawiły się - dostałem pracę. Czy nadal mogę bezpłatnie korzystać z usług przyznanego mi adwokata?

REKLAMA

Umowa z gazownią

Artykuł 4 ustawy z dnia 15 czerwca 2007 r. o zmianie ustawy Prawo energetyczne nakłada na gazownię obowiązek aktualizacji wszystkich umów sprzedaży paliwa gazowego zawartych przed 1 lipca 2007 roku. Na przepisanie umów gazownia i klienci mają czas do końca 2009 roku. Obowiązek wynika stad, że zmieniły się unijne i polskie przepisy. Nowe umowy - z punktu widzenia odbiorców - niczego nie zmieniają. Są konieczne - bo wymagają tego nowe przepisy.

Co jest ofertą

Kiedy możemy poczytywać daną informację za ofertę? Czy ogłoszenie w Internecie o sprzedaży samochodu może stanowić ofertę w rozumieniu przepisów prawa cywilnego?

Czy zakład wodociągowy może wstrzymać dostawy wody mimo dokonywania regularnych płatności

Jestem właścicielką mieszkania w bloku spółdzielczym. Ostatnio zdarzyła się dość długa przerwa w dostawie wody. Rachunki płacę regularnie, nie zauważyłam też żadnej awarii w okolicy. Gdy zadzwoniłam do przedsiębiorstwa wodociągowego poinformowano mnie, że spółdzielnia zalegała z płatnościami co powodowało wstrzymanie dostaw wody. Czy fakt , że ja reguluję opłaty mieszkaniowe w terminie nie ma w takiej sytuacji znaczenia?

Urlop macierzyński w Irlandii


Dla emigrantów kraj do którego wyjadą w poszukiwaniu pracy często staje się drugim domem. Kupują mieszkania, zakładają rodziny. Chcą też mieć takie same prawa jak obywatele Irlandii. W związku z tym, że w krajach UE wszyscy obywatele legalnie zatrudnieni mają takie same prawa, kobietom które urodziły dziecko w Irlandii należy się urlop macierzyński.

Zasiłek rodzinny w Wielkiej Brytanii


Osoby pracujące za granicą często zastanawiają się, czy są uprawnieni do świadczeń rodzinnych na takich samych zasadach jak obywatele kraju, w którym się znajdują. Jak te kwestie przedstawiają się w Anglii?

Alkohol w pracy

Powszechnie wiadomo, że spożywanie alkoholu w miejscu pracy jest surowo zabronione. Niestety zakaz ten jest często łamany. Jakie konsekwencje grożą pracownikowi za spożywanie alkoholu w pracy?

Wyrządzenie szkody przez pracodawcę


Kodeks pracy reguluje sytuacje, kiedy pracownik wyrządzi swojemu pracodawcy szkodę. Sytuacja odwrotna, kiedy to pracodawca wyrządza szkodę pracownikowi została przemilczana, warto jednak znać swoje prawa, gdyby taka sytuacja miała miejsce.

Czy umowę trzeba sporządzić pisemnie?

Jednym z najczęstszych problemów pojawiających się w sytuacji spornej są trudności z udowodnieniem na co strony umowy między sobą uzgodniły. Wynika to z tego, że w większości przypadków umowy nie są sporządzone w formie pisemnej.

Czym jest wynagrodzenie brutto

Osoby podejmujące zatrudnienie często zastanawiają się, jakie tak naprawdę będą otrzymywały wynagrodzenie. Wiadomo bowiem, że to co znajdziemy w umowie o pracę nie odpowiada rzeczywistości. Jaka jest tak naprawdę definicja wynagrodzenia i skąd wynikają wspomniane różnice?

Adwokat z urzędu w postępowaniu karnym

Jednym z podstawowych praw oskarżonego w procesie karnym jest prawo do obrony, w tym prawo do korzystania z pomocy obrońcy. Każdy ma możliwość ustanowienia adwokata na własną rękę i korzystania z jego pomocy we wszystkich stadiach procesu karnego. Istnieją jednak szczególne wypadki, kiedy sąd powinien wyznaczyć oskarżonemu obrońcę z urzędu, w przeciwnym razie wydane w sprawie orzeczenie będzie wadliwe.

Jak nie pisać listu motywacyjnego?

List motywacyjny jest to pierwszy dokument, który kandydat do pracy kieruje bezpośrednio do konkretnego pracodawcy i aplikując na konkretne stanowisko. Niestety osoby ubiegające się o pracę bardzo rzadko o tym pamiętają. Oto klika wskazówek, czego unikać w swoim liście motywacyjnym.

Jak wpływa okres bezrobocia bez zasiłku na emeryturę?

Czy będąc na bezrobociu bez zasiłku można te lata doliczyć do przejścia na emeryturę ?

Urlop okolicznościowy w Holandii


Urlop jest podstawowym prawem pracowniczym. Oprócz urlopów takich jak wypoczynkowy czy macierzyński, pracownicy mają także prawo do urlopu okolicznościowego, związanego z jakimś ważnym wydarzeniem w życiu osobistym. Jednakże w Holandii urlop ten rozumiany jest trochę inaczej.

Światowy Dzień Konsumenta

Światowy Dzień Konsumenta obchodziliśmy po raz dwudziesty szósty 15 marca 2009 roku. "Konsument i jego rzecznik" - pod takim hasłem świętowaliśmy w Polsce. Była to okazja do przypomnienia sobie o tym, jakie my - konsumenci mamy prawa i kto nam może pomóc w ich egzekwowaniu.

Kiedy osiąga się pełnoletność

Co do zasady dziecko staje się pełnoletnie wraz z osiągnięciem wieku 18 lat. Zdarzają się jednak sytuacje, w których może nastąpić do wcześniej.

Zawieszenie renty socjalnej a zlecenie

Osoby pobierające rentę socjalnej często chcą dorobić do swojego świadczenia, podejmują pracę na umowę zlecenia. Jednak nie zawsze mogą dorabiać bez ograniczenia.

Umowa Polski w USA a zabezpieczenie społeczne

Od dnia 1 marca 2009 r. między Polską a Stanami Zjednoczonymi obowiązuje umowa o zabezpieczeniu społecznym. Spowoduje ona uregulowanie sytuacji osób ubiegających się o emeryturę lub rentę, które podlegały ubezpieczeniu w obu krajach.

Nieruchomość nabyta przez jednego z małżonków stanowi część majątku wspólnego

W akcie notarialnym i księdze wieczystej nieruchomości figuruję tylko mój mąż. Z uwagi na to, że zarabiał spore pieniądze za zgromadzone środki kupił mieszkanie – wskazując, iż pieniądze pochodzą z jego majątku osobistego (co nie było prawdą- dorobił się dopiero po ślubie). Czy mam jakieś prawo do tego lokalu- tylko mąż figuruje w księdze wieczystej- jesteśmy już po rozwodzie- a przed sprawą o podział majątku.

Parę słów o usługach komunalnych

W dzisiejszych czasach nie potrafimy już wyobrazić sobie życia bez bieżącej wody w domu, czy systemów odprowadzających ścieki. Jednak rzadko, który Kowalski wie, kto odpowiada za te nasze drobne dogodności życia codziennego i na jakich zasadach.

Co to jest recykling

Coraz więcej pojawia się inicjatyw chroniących nasze środowisko. Najbardziej popularny wydaje się być recykling. Na czym on polega i jakie są jego rodzaje?

Zezwolenie na przeprowadzenie imprezy masowej

Aby zorganizować imprezę masową należy uzyskać zezwolenie właściwego wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Za zorganizowanie takiej imprezy bez stosownego pozwolenia można zapłacić grzywnę a nawet być pozbawionym wolności.

Porzucenie pracy

Może zdarzyć się tak, że wskutek różnych okoliczności (takich jak ciekawsza oferta pracy, którą trzeba podjąć od zaraz) nie będziemy w stanie dochować wszystkich formalności związanych z rozwiązaniem stosunku pracy, w szczególności okresu wypowiedzenia. Jakie grożą nam zatem konsekwencje za porzucenie pracy?

Jak napisać w CV o przerwie w pracy?

Przerwa w pracy jest dla kandydata bardzo trudnym tematem, ponieważ wówczas należy pracodawcy podać powody, przez które nie posiadaliśmy zatrudnienia. Zazwyczaj musimy się przyznać do pewnych barier czy ograniczeń, o których wolelibyśmy nie wspominać pracodawcy.

Uprzywilejowanie pracownika w postępowaniu z zakresu prawa pracy

Kodeks postępowania cywilnego zawiera odrębne regulacje odnoszące się do postępowania z zakresu prawa pracy. Uprzywilejowują one pracownika, uznawanego ze stronę słabszą w sporach z pracodawcą. Kodeks przewiduje szereg uproszczeń, o których warto pamiętać wytaczając powództwo przeciwko swojemu pracodawcy.

Becikowe tylko z zaświadczeniem od lekarza

Chcąc rozpowszechnić opiekę lekarską nad kobietami w ciąży - ustawodawca uzależnił od niej wypłatę becikowego. Przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2009 r. – jednak ich złe przygotowanie może przysporzyć kłopotów.

Wynagrodzenie chorobowe pracowników po 50 roku życia

Od dnia 1 lutego 2009 r. zmianie uległy przepisy prawa pracy dotyczące wynagrodzenia za czas choroby pracowników, którzy ukończyli 50 rok życia. Osobom takim, obecnie pracodawcy płacą jedynie za pierwsze 14 dni zwolnienia lekarskiego.

Co zrobić gdy dłużnik przekazał majątek innej osobie

Pożyczyłem koledze większą sumę pieniędzy ponieważ miał chwilowe problemy finansowe. Całą kwotę miał oddać po 3 miesiącach. Początkowo obiecywał że zapłaci najszybciej jak będzie mógł ale po umówionym terminie nadal nie odzyskałem pieniędzy. Po kilku ponagleniach kolega poinformował mnie że nie ma z czego spłacić pożyczki. Nie chciałem w to wierzyć ponieważ ten kolega miał własny dom poza miastem oraz nowe mieszkanie w centrum miasta. Okazało się jednak ze wszystko oddał córce kilka tygodni po mojej pożyczce. Jak odzyskać dług?

Kiedy można uzyskać klauzulę wykonalności na wspólników

Kodeks postępowania cywilnego pozwala na opatrzenie wyroku wydanemu przeciwko spółce osobowej, klauzulą wykonalności na jej wspólników.

Jak rozpocząć mediację

Mediację możemy rozpocząć na każdym etapie trwania sporu, gdy jesteśmy nim zmęczeni lub gdy jesteśmy zaniepokojeni jego negatywnymi skutkami. Wystarczy wtedy zgłosić się do ośrodka mediacyjnego z prośbą o przeprowadzenie mediacji.

Czym jest mediacja?

Spory można rozwiązywać nie tylko na drodze sądowej. Polubownemu załatwianiu spraw może służyć mediacja.

Etapy mediacji

Mediacja to alternatywny sposób rozwiązywania sporów. Opiera się ona na autonomii stron. Uczestników mediacji nie można bowiem do niczego zmuszać. Muszą one same wypracować pewien konsensus. 

Dwie umowy z kablówką

Zawarłem ostatnio umowę z operatorem sieci kablowych. Dostałem odpowiedni sprzęt do tego, a w zasadzie to kazali mi za niego zapłacić. Czy jeśli płacę za sprzęt i jednocześnie za abonament, to mam rozumieć, ze tak naprawdę zawarłem dwie osobne umowy?

Czy można reklamować wyroby srebrne

Kupiłam srebrny zegarek, w którym zepsuło się zapięcie. Złożyłam na niego reklamacje, ale sprzedawca odmówił mi naprawy. Stwierdził, że może wykonać tylko naprawę grzecznościową. Czy to prawda? Czy istnieje jakaś różnica w przypadku wyrobów ze srebra?

Naprawa gwarancyjna nie pomogła

Zareklamowałeś sprzęt w serwisie i czekasz długo na jego naprawę? Przede wszystkim sprawdź jaki termin naprawy jest wpisany w karcie gwarancyjnej. Dowiedz się również czy nie przysługują Ci inne uprawnienia.

Co zrobić jeśli zostanie zmieniony termin wycieczki

Kilka miesięcy temu wykupiłam wycieczkę do Portugali. Wylot planowany był na 2 lutego. Jednak miesiąc przed podróżą otrzymałam informacje z biura podróży, że niestety wycieczka została odwołana. Co mogę takiej sytuacji zrobić. W chwili obecnej nie znajdę już tak korzystnej oferty cenowej.

NIP

NIP, to skrót od Numer Identyfikacji Podatkowej. NIP to podstawowy identyfikator podatkowy przedsiębiorców, podatników VAT i innych podatników, którzy nie są osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej.

Co zrobić jeśli otrzymasz niekompletny towar

Żona kupiła sobie zestaw biżuterii. Po rozpakowaniu w domu zauważyła, że brakuje jednego kolczyka. Złożyła reklamacje, ale sprzedawca nie chce jej uznać. Twierdzi, że miała na to 2 dni, a ona zrobiła to 3 dnia, od momentu zakupu.

Bezrobotny we Włoszech


Ogarnięte kryzysem kraje Europy coraz częściej borykają się z problemem bardzo szybkiego wzrostu bezrobocia. Dotyczy to także obywateli Polski, którzy pracując we Włoszech i tracąc pracę w wyniku kryzysu, znalazły się w bardzo niekorzystnej sytuacji.

Zasiłek dla bezrobotnych w Wielkiej Brytanii


Zasiłek dla bezrobotnych jest często ostatnią deską ratunku dla osób, które utraciły zatrudnienie, a zatem źródło dochodów. Dotyczy to szczególnie obcokrajowców pracujących w Wielkiej Brytanii, gdyż często zadają sobie oni pytanie, czy zasiłek im się w ogóle należy?

Dziedziczenie spółki jawnej

Co do zasady spółka jawna ulega rozwiązaniu po śmierci jednego ze wspólników. Kodeks spółek handlowych pozwala jednak na kontynuację jej działania.

Przedstawiciele procesowi stron w procesie karnym

Strony mogą być reprezentowane przed sądami przez uprawnione podmioty. Przedstawicielami procesowymi stron w procesie karnym są obrońca, pełnomocnik oraz przedstawiciel ustawowy.

Zwolnienie z kosztów sądowych z mocy prawa

Ustawa o kosztach sądowych w sprawach cywilnych przewiduje możliwość zwolnienia strony od kosztów sądowych. Jednakże sama ustawa podaje grupę podmiotów, które nie muszą uiszczać kosztów postępowania. Ta ostatnia grupa to podmioty zwolnione z kosztów z mocy prawa.

REKLAMA