REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Doradztwo zawodowe dla osób starszych

Na chwilę obecną poradnictwo i doradztwo zawodowe staje się coraz bardziej popularne. Coraz więcej osób widzi potrzebę pomocy doradcy zawodowego w procesie poszukiwaniu zatrudnienia. Pomoc ta opiera się diagnozowaniu potencjału zawodowego osoby bezrobotnej, testowania preferencji zawodowych, konsultacji dotyczących przygotowania dokumentów aplikacyjnych, autoprezentacji podczas rozmowy z pracodawcą.

Dlaczego łatwiej znaleźć pracę, gdy się już ją ma?

Osoby, które pozostają przez długi okres bez zatrudnienia, patrzą z pewną dozą zazdrości czy wręcz agresji na pracowników, którzy zamierzają zmienić swoje miejsce pracy. Zazdrościmy innym, ponieważ posiadają zatrudnienie, a jeszcze inni pracodawcy chętnie podejmą z nimi współpracę.

Twoje prawa podczas ferii

Jeżeli ferie zamierzasz spędzić aktywnie i myślisz nad wykupieniem wycieczki powinieneś wcześniej dowiedzieć się jakie przysługują ci prawa, a jakie obowiązki względem klientów ma biuro podróży.

Szykują się zmiany w umowie o roboty budowlane

Jeżeli planowane zmiany Kodeksu cywilnego wejdą w życie wykonawca będzie mógł żądać od inwestora gwarancji terminowej zapłaty. Ma to na celu zwiększenie bezpieczeństwa w procesie budowlanym.

REKLAMA

Kiedy sprzedawca odmówi naprawy lub wymiany towaru

Dokonałem reklamacji towaru, który kupiłem w sklepie i zażądałem naprawy. Niestety sprzedawca powiedział mi, że naprawa nie jest możliwa. Co w takiej sytuacji mam zrobić?

Czy najemca może być konsumentem

Przy spełnieniu określonych warunków najemca może posiadać status konsumenta. Oznacza to, że może korzystać z praw, które przysługują konsumentowi.

Co zrobić, gdy zmieni się program wycieczki

Jadąc na wycieczkę nie zawsze mamy pewność, że wszystko przebiegnie bez problemów. Nadzwyczajne okoliczności mogą sprawić, że program wycieczki nie może być w pełni zrealizowany. Zmiany takie nie muszą wynikać z błędów organizatora. Sprawdź jakie w tej sytuacji przysługują ci prawa.

Czy możemy wierzyć w reklamy biur podróży

W folderze reklamowym biura podróży oferowano mi super warunki w hotelu. W podpisanej umowie zauważyłem, że nie są one już takie same. Organizator powiedział, że umowa może zawierać odmienne postanowienia niż broszura. Czy to prawda?

REKLAMA

Dlaczego warto przeczytać umowę o usługi turystyczne

Jeżeli jadąc na wycieczkę korzystasz z usług biura podróży, najpierw przeczytaj umowę. W niej mogą się znaleźć zapisy dotyczące obowiązków, które musisz wypełnić, by później móc domagać się odszkodowania.

Jakiego żądać odszkodowania przy reklamacji wycieczki


Wyjeżdżając na zimowy urlop możemy oczekiwać, że zapewnienia organizatora zostaną spełnione. Jeżeli miejsce naszego kwaterunku nie wygląda tak, jak to opisywał organizator, możemy domagać się odszkodowania.

Last minute także podlega reklamacji

„Chętnie skorzystałbym z oferty last minute, niestety jest to ryzykowne, ponieważ nie podlega ona reklamacji”. To błędne przekonanie często pokutuje pośród turystów.

Czy biuro podróży odpowiada za przewoźnika

Nabywając wycieczkę po Hiszpanii, kupiłem jednocześnie w biurze podróży bilet lotniczy na samolot do Madrytu. Niestety rejs został odwołany, przez co musiałem skorzystać z innych linii lotniczych. W biurze powiedziano mi, że odszkodowania mogę domagać się tylko od przewoźnika. Czy to prawda?

Zaświadczenie o dysleksji będzie obowiązywało do końca edukacji

Jak zostać detektywem?

Korzystanie z usług agencji detektywistycznych stało się w ostatnich latach bardzo popularne. Detektywi oferują bardzo szeroki wachlarz swoich usług. Prywatny detektyw pomoże przygotować między innymi dowody w sprawie rozwodowej, odzyskać majątek, odnaleźć zaginioną osobę czy wykryć podsłuch.

Ośrodek Pomocy Społecznej będzie mógł wstrzymywać wypłatę zasiłków

Jeżeli uprawniony do zasiłków nie będzie odbierał należnych mu pieniędzy przez okres minimum dwóch miesięcy, to straci do nich prawo. Ośrodek Pomocy Społecznej będzie mógł wstrzymywać decyzję na mocy której przyznał uprawnionemu prawo do zasiłków.

Będzie więcej miejsc w żłobkach?

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak zwrócił się do Ministra Pracy i Polityki Społecznej Jolanty Fedak z prośbą o przedstawienie informacji na temat stanu prac nad projektem ustawy o formach opieki nad dziećmi w wieku do lat 3.

Rygorystyczne przepisy w kwestii becikowego zawieszone

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministerstwo Zdrowia zawiesiło obowiązywanie rygorystycznych przepisów w kwestii becikowego na dwa lata. Teraz po becikowe będą się mogły zgłosić kobiety, którym wcześniej odmówiono świadczenia.

Zero tolerancji dla sprawców przemocy w rodzinie

Wkrótce sejm przyjmie nowelizację ustawy o przemocy w rodzinie w wyniku której osoba dopuszczająca się aktów przemocy w rodzinie będzie przymusowo usuwana z mieszkania. Nawet wtedy, gdy to mieszkanie należy do sprawcy.

Zaświadczenie o dysleksji będzie obowiązywało do końca edukacji

W wyniku działań Ministerstwa Edukacji Narodowej od pierwszego września 2010 r. raz wydane zaświadczenie o dysleksji będzie obowiązywało przez resztę edukacji.

Czy można dochodzić od sprzedawcy odszkodowania

Zakupiony przeze mnie system grzewczy szybko się popsuł. W odpowiedzi sprzedawca obiecał wymienić go na nowy. W międzyczasie jednak z powodu braku ogrzewania poniosłem straty materialne. Przedsiębiorca powiedział, że nie zapłaci odszkodowania bo nie ma takiego obowiązku.

Uzyskiwanie odpisu dokumentów sądowych

W celu uzyskania uwierzytelnionego odpisu dokumentu potrzebnego nam do udowodnienia swego prawa musimy sporządzić i opłacić wniosek o jego wydanie.

Rok 2010 - Europejskim Rokiem Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym

Rok 2010 - Europejskim Rokiem Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym. Blisko 84 milionów osób, czyli co szósty obywatel Unii Europejskiej żyje poniżej progu ubóstwa. Stanowi to 17 % wszystkich europejczyków. Rok 2010 został ustanowiony Europejskim Rokiem Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym.

Dożywocie w sprawie Polaka utrzymane

W dniu 3 marca 2009 roku Sąd Najwyższy orzekł, iż sąd polski nie może zmienić kary dożywocia, na jaką Polak został skazany przez sąd w Wielkiej Brytanii.

Darmowe usługi notarialne

Tak samo jak można być zwolnionym od kosztów sądowych, istnieje możliwość starania się o zwolnienie z kosztów notarialnych. Niewiele osób korzysta z takiej możliwości, gdyż nie wszyscy o tym wiedzą. Jednak ta możliwość jest przewidziana w ustawie Prawo o notariacie.

Darowizna u notariusza

Umowę darowizny zawrzeć należy przed notariuszem. Aby nie tracić czasu warto wcześniej przygotować wszystkie potrzebne dokumenty.

Ile wynosi taksa notarialna

Wysokość taksy notarialnej reguluje rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z 28 czerwca 2004 r. w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej, co oznacza, że notariusze nie mogą pobierać wyższych stawek.

Umowa przedwstępna w formie aktu notarialnego

Umowa przyrzekająca przeniesienie własności nieruchomości (także lokalu), tzw. przedwstępna, w której strony ustalają, że w przyszłości zawrą umowę kupna-sprzedaży nieruchomości lub lokalu, powinna zostać zawarta w formie aktu notarialnego.

Osoby pełnoletnie posiadające własne dziecko dostaną pieniądze z FA?

Rzecznik Praw Obywatelskich wniósł do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją RP przepisu ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów. Przepis ten odbierał prawo do świadczeń z funduszu alimentacyjnego osobom pełnoletnim posiadającą własne dziecko. Trybunał będzie musiał wkrótce zająć stanowisko w tej kwestii. Nie wykluczone, że wkrótce osoby pełnoletnie posiadające własne dziecko będą mogły liczyć na świadczenia z funduszu alimentacyjnego.

Czy sprzedawca może żądać dodatkowej zapłaty przy wymianie towaru

Żądając wymiany wadliwego towaru sprzedawca nie może domagać się zapłaty dodatkowej ceny nawet wtedy, gdy produkt w międzyczasie podrożał. Uprawnienie konsumenta do wymiany towaru jest bezpłatne.

Podział majątku małżonków u notariusza

Między małżonkami powstaje ustawowa wspólność majątkowa wraz z momentem zawarcia związku, która obejmować będzie wszystkie przedmioty nabyte w trakcie trwania małżeństwa. Wspólność taka może jednak zostać zniesiona.

Ile kosztuje porada prawna

Coraz częściej potrzebujemy porady prawnej. Jednakże nawet gdy sprawa staje się bardzo skomplikowana wiele osób obawia się, iż wyda zbyt dużo pieniędzy na tę usługę i woli działać samodzielnie, niekoniecznie z pozytywnym dla siebie skutkiem.

Łatwiej o becikowe

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministerstwo Zdrowia ugięły się pod falą krytyki za wprowadzenie nowych, niezwykle rygorystycznych przepisów w kwestii wypłaty becikowego. Postanowiono zawiesić obowiązywanie rygorystycznych przepisów na dwa lata.

Przydatne kalkulatory

Jeżeli chcesz obliczyć wymiar urlopu, staż pracy, czy dowiedzieć się ile wyniosą opłaty u notariusza zapoznaj się z kalkulatorami, za pomocą których w prosty i łatwy sposób uzyskasz przydatne informacje.

Porada prawna u adwokata lub radcy prawnego

Wzrasta zapotrzebowanie na korzystanie z porad doświadczonego fachowca w dziedzinie prawa. Warto się przygotować przed takim spotkaniem.

Zagrożone przemocą dzieci będą zabierane rodzicom

W przypadku bezpośredniego zagrożenia dziecka przemocą w rodzinie pracownik socjalny będzie mógł je zabrać z rodzinnego domu i umieścić w rodzinie zastępczej lub placówce wychowawczej. Takie rygorystyczne rozwiązania przewiduje nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.

Koniec tolerowania sprawców przemocy w domu

Sprawca przemocy w domu spędza sen z powiek nie jednej rodzinie. Wkrótce sejm przyjmie nowelizację ustawy o przemocy w rodzinie w wyniku której osoba dopuszczająca się aktów przemocy w rodzinie będzie przymusowo usuwana z własnego mieszkania.

Dom dziecka tylko dla dzieci od 7 roku życia

UOKiK wykrył zmowę cenową w branży budowlanej

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wykrył zmowę cenową w sektorze budowlanym. Nielegalny proceder przez lata windował ceny drzwi antywłamaniowych oraz farb.

Kalkulator umowy zlecenia

Jedną z atrakcyjniejszych form zatrudnienia dla pracodawcy jest umowa zlecenia. Zapoznaj się z kalkulatorem, dzięki któremu w łatwy sposób obliczysz swoje wynagrodzenie za wykonaną pracę.

Zmiany w ustawie o opłatach abonamentowych

W dniu 1 marca 2010 roku w życie wejdą zmiany wprowadzone przez ustawę z dnia 13 czerwca 2008 roku.

Co daje status konsumenta

To, czy dokonując określonych czynności, posiadamy status konsumenta ma spore znaczenie odnośnie tego, jak kształtują się nasze prawa. W określonych przypadkach konsumentem może być także przedsiębiorca.

Ochrona konsumenta przy zakupach w komisie

Konsumenci robiąc zakupy w komisie mają takie same uprawnienia, jak w przypadku sprzedaży konsumenckiej. Komisant odpowiada względem kupujących za niezgodność towaru z umową.

Jak powiedzieć dziecku o rozwodzie?

Decyzja o rozwodzie rodziców musi być dokładnie przemyślana. Jeżeli rodzice zdecydują, że się rozejdą to muszą o tym zakomunikować dziecku. Rozmowa i sposób jej prowadzenia jest bardzo istotny i należy przygotować się do niej bardzo starannie. Najprawdopodobniej dziecko zapamięta tą rozmowę do końca życia.

Odszkodowanie dla osoby trzeciej

Poprzez umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej zakład ubezpieczeń zobowiązuje się do zapłacenia określonego w umowie odszkodowania za szkody wyrządzone osobom trzecim.

Kiedy uzyskamy rentę ubezpieczeniowo – odszkodowawczą

Aby móc uzyskać rentę muszą wystąpić okoliczności, w wyniku których powstaje roszczenie poszkodowanego. Konieczną przesłanką do uzyskania renty w następstwie danych okoliczności jest szkoda w postaci zwiększenia wydatków lub zmniejszenia dochodów.

Odszkodowanie dla bliskich zmarłego

Najbliższym członkom rodziny zmarłego może zostać przyznane stosowne odszkodowanie, które przy znacznym pogorszeniu się sytuacji materialnej członków rodziny zmarłego wypłacane jest w formie jednorazowej kwoty.

Okresowa renta rodzinna

Uzyskanie prawa do renty rodzinnej związane jest z wymogiem spełnienia pewnych warunków przez wdowę bądź wdowca. Jednakże jest pewien wyjątek, w którym nie wszystkie muszą być spełnione.

Zbieg z innym świadczeniem renty rodzinnej

Renta rodzinna jest świadczeniem pochodnym. Nie występuje taka sytuacja, w której renta rodzinna jest przeliczana na emeryturę.

Renta z tytułu niezdolności do pracy

Renta z tytułu niezdolności do pracy jest świadczeniem, które przysługuje po spełnieniu warunków związanych ze stażem ubezpieczeniowym i tylko w przypadku utraty lub znacznego zmniejszenia zdolności do wykonywania dotychczasowej pracy lub podjęcia innej pracy zarobkowej.

Zarządzenie wykonania kary w okresie próby (art. 75)

Wyznaczony przez sąd okres próby może wykazać, że ustalona przez sąd pozytywna prognoza kryminologiczna sprawcy okazała się nietrafna. Zawiedzenie oczekiwań przez skazanego stanowi podstawę do obligatoryjnego lub fakultatywnego zarządzenia wykonania kary warunkowo zawieszonej.

REKLAMA