REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zmiany w prawie spadkowym

Dzięki projektowi nowelizacji kodeksu cywilnego przygotowanemu przez Ministerstwo Sprawiedliwości spadkodawca będzie mógł przekazać dziedziczącemu konkretne przedmioty na mocy zapisu windykacyjnego. Z chwilą śmierci staną się jego własnością i spowodują odpowiedzialność za długi spadkowe w takim samym stopniu jak pozostali spadkobiercy.

Gmina powinna finansować opiekę swojego mieszkańca w domu pomocy społecznej

Według Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej gmina miejsca zamieszkania powinna finansować opiekę swojego mieszkańca w domu pomocy społecznej. Jeżeli wymagającym opieki jest bezdomny to zadanie to będzie spoczywać na barkach gminy ostatniego miejsca zameldowania na pobyt stały tej osoby. Właściwa też jest gmina, która skierowała potrzebującego do domu pomocy społecznej.

Koordynatorzy będą współpracowali z rodzicami zastępczymi

Koordynatorzy pieczy zastępczej będą pomagali rodzinom zastępczym. Jednak ciężar wychowania nadal będzie spoczywał na barkach zawodowych i niezawodowych rodziców zastępczych.

Obowiązki i zakazy nałożone na sprawcę w związku z pedofilią (art. 84a)

Obowiązek powstrzymania się od przebywania w określonych środowiskach lub miejscach, zakaz kontaktowania się z określonymi osobami lub zakaz opuszczania określonego miejsca pobytu bez zgody sądu, orzeczone na zawsze, można uznać za wykonane, jeżeli zachowanie skazanego po popełnieniu przestępstwa i w czasie wykonania kary uzasadniają przekonanie, iż po uchyleniu obowiązku lub zakazu nie popełni on ponownie przestępstwa przeciwko wolności seksualnej lub obyczajności na szkodę małoletniego, a obowiązek lub zakaz był wykonywany co najmniej 10 lat.

REKLAMA

Wykonanie środków karnych (art. 84)

Sąd może po upływie połowy okresu, na które orzeczono środki karne wymienione w artykule 39 pkt. 1 – 3, uznać je za wykonane, jeżeli skazany przestrzegał porządku prawnego, a środek karny był w stosunku do niego wykonywany przynajmniej przez rok.

Przedterminowe zwolnienie z kary ograniczenia wolności (art. 83)

Skazanego na karę ograniczenia wolności, który odbył przynajmniej połowę orzeczonej kary, przy czym przestrzegał porządku prawnego i sumiennie wykonywał pracę wskazana przez sąd, jak również spełnił nałożone na niego obowiązki i orzeczone środki karne, sad może zwolnić od reszty kary, uznając ja za wykonaną.

Uznanie kary za odbytą (art. 82)

Jeżeli w okresie próby i w ciągu dalszych 6 miesięcy nie odwołano warunkowego zwolnienia, karę uważa się za odbytą z chwilą warunkowego zwolnienia.

Ograniczenie stosowania ponownego zwolnienia (art. 81)

W razie odwołania warunkowego zwolnienia ponowne warunkowe zwolnienie nie może nastąpić przed upływem roku od osadzenia skazanego w zakładzie karnym a w wypadku kary dożywotniego pozbawienia wolności przed upływem 5 lat.

REKLAMA

Koordynator będzie pomagał rodzicom zastępczym

Będą zamiany w Kodeksie Cywilnym w zakresie spadków?

Ministerstwo Sprawiedliwości opracowało projekt zmian w Kodeksie cywilnym na mocy którego spadkodawca będzie mógł w pełni swobodnie rozdysponować swoim majątkiem. Rozdysponowanie tym majątkiem będzie odbywało się za pomocą zapisu windykacyjnego.

Co nazywamy okresem próby? (art. 80)

W razie warunkowego zwolnienia czas pozostały do odbycia kary stanowi okres próby, który jednak nie może być krótszy niż 2 lata ani dłuższy niż 5 lat. Jeżeli skazanym jest osoba określona w art. 64 § 2, okres nie może być krótszy niż 3 lata. W razie warunkowego zwolnienia z kary dożywotniego pozbawienia wolności okres próby wynosi 10 lat.

Kary niepodlegające łączeniu (art. 79)

Przepisy art. 78 § 1 i 2 stosuje się odpowiednio do sumy dwóch lub więcej nie podlegających łącznie kar pozbawienia wolności, które skazany ma odbyć kolejno; przepis art. 78 § 2 stosuje się chociażby jedno z przestępstw popełniono w warunkach określonych w art. 64 kodeksu karnego. Skazanego można, niezależnie od warunków określonych w art. 78 § 1 lub 2, zwolnić warunkowo po odbyciu 15 lat pobawienia wolności.

Warunkowe przedterminowe zwolnienie (art. 77)

Skazanego na karę pozbawienia wolności sąd może warunkowo zwolnić z odbycia reszty kary tylko wówczas, gdy jego postawa, właściwości i warunki osobiste, sposób życia przed popełnieniem przestępstwa, okoliczności jego popełnienia oraz zachowanie po popełnieniu przestępstwa i w czasie odbywania kary uzasadniają przekonanie, iż skazany po zwolnieniu będzie przestrzegał porządku prawnego, w szczególności nie popełni ponownie przestępstwa. W szczególnie uzasadnionych wypadkach sąd wymierzając karę pozbawienia wolności może wyznaczyć surowsze ograniczenia do skorzystania przez skazanego z warunkowego zwolnienia niż przewidziane w art. 78 kodeksu karnego.

Zmiana sprzedawcy energii ma być łatwiejsza


Wkrótce łatwiej będzie zmienić sprzedawcę energii. Taki cel ma nowelizacja Prawa energetycznego, która wejdzie w życie 11 marca. Część produkowanej energii będzie sprzedawana także na giełdach towarowych.

Przewoźnik będzie mógł zawiesić działalność

W Sejmie toczą się prace nad zmianą ustawy o transporcie drogowym. Przewoźnik będzie mógł zawiesić w całości lub w części działalność transportową w zakresie transportu drogowego do 12 miesięcy.

Roszczenie o odszkodowanie z tytułu niewłaściwego świadectwa pracy

Pracodawca musi wydać odchodzącemu z pracy pracownikowi świadectwo pracy. Świadectwo pracy może jednak zawierać błędy. W takiej sytuacji pracownik może domagać się od pracodawcy naprawienia szkody, czyli odszkodowania z tytułu niewłaściwego świadectwa pracy. W tym celu musi skierować do sadu pracy stosowny pozew.

Jak poprawnie oznaczyć wartość przedmiotu sporu

Powód dochodzący przed sądem roszczeń majątkowym musi oznaczyć wartość przedmiotu sporu. Jest to istotny obowiązek bez którego sprawa nie zostanie rozpatrzona. Idąc do sądu warto więc znać zasady , jakimi należy kierować się przy oznaczaniu wartość.

Interwencja Rzecznika Praw Dziecka w sprawie warunków higieniczno – sanitarnych w szkołach

Aż w 52 szkołach na terenie Polski dzieci chcąc skorzystać z toalety muszą wyjść poza budynek szkoły w której się uczą. Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak zwrócił się do Minister Zdrowia Ewy Kopacz z prośbą o przeprowadzenie w tych szkołach kontroli przez Głównego Inspektora Sanitarnego wspólnie z pracownikami Biura Rzecznika Praw Dziecka celem ustalenia, czy spełniają one wymogi higieniczno – sanitarne.

Pozew o wydanie świadectwa pracy


Pracownikowi odchodzącemu z zakładu pracy, pracodawca zobowiązany jest wydać świadectwo pracy. Świadectwo pracy to dokument stwierdzający przebieg pracy zawodowej. Można się z niego dowiedzieć jaka była forma zatrudnienie, forma rozwiązania umowy o pracę, ile dni urlopu pracownik wykorzystał.

Prawo pierwokupu

Co do zasady prawo pierwokupu stanowi zastrzeżenie uprawnienia pierwszeństwa przy kupnie oznaczonej rzeczy w razie, gdyby rzecz ta była komukolwiek sprzedawana. Prawo pierwokupu może wynikać bądź z przepisu prawa – ustawowe prawo pierwokupu, bądź też z czynności prawnej – umowne prawo pierwokupu.

Jak sformułować pozew

Pokrzywdzony konsument często nie ma wyboru i musi ze swoim roszczeniem udać się po ochronę do sądu. W takich sytuacjach warto wiedzieć, jak poprawnie napisać pozew.

Jak są rozpatrywane sprawy konsumenckie

Większość spraw konsumenckich będzie rozstrzygana w trybie postępowania uproszczonego. Sprawy, które kwalifikują się do tego trybą mogą być również czasami rozpatrywane w postępowaniu nakazowym.

Kiedy może być udzielona komornikowi asysta a kiedy pomoc przy przeprowadzaniu czynności?

Zarówno zagadnienie pomocy jak i asysty przy przeprowadzaniu czynności reguluje rozporządzenie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji  w sprawie udzielania pomocy lub asystowania komornikowi przez Policję lub Straż Graniczną przy wykonywaniu czynności egzekucyjnych.

Kiedy kupujący musi udowodnić odpowiedzialność sprzedawcy


Sprzedawcy często starają się uniknąć odpowiedzialności poprzez stwierdzenie, że wada powstała z winy konsumenta. W postępowaniu sądowym będą musieli jednak swoje twierdzenia udowodnić.

Kiedy ubiegać się o sądowy nakaz zapłaty

Kilka miesięcy temu kupiłem samochód w komisie. Niestety okazał on się pełen wad. Sprzedawca nie zdołał ich usunąć, więc odstąpiłem od umowy. Niestety od tego czasu zwodzi mnie i nie oddaje pieniędzy. Co mam zrobić?

Czy postępowanie sądowe jest drogie

Wbrew powszechnemu przekonaniu wystąpienie do sądu przeciwko sprzedawcy, który nie przestrzega naszych praw nie jest zawsze drogą sprawą. Istotne jest również to, że w przypadku wygranej możemy domagać się zwrotu poniesionych przez nas kosztów.

Zakupy przez Internet od osoby prywatnej

Kupiłem niedawno telefon komórkowy przez Internet. Po otrzymaniu go okazało się, że zamiast nowego dostałem używany. Sprzedawcą była osoba prywatna. Czy w tej sytuacji mają zastosowanie przepisy dotyczące sprzedaży konsumenckiej?

W jakim czasie należy powiadomić sprzedawcę o wadzie

W sytuacji, gdy zauważymy niezgodność zakupionego przez towaru z umową powinniśmy zawiadomić o tym sprzedawcę w ciągu 2 miesięcy. Do zachowania tego terminu nie ma jednak znaczenia, kiedy otrzyma on nasze zawiadomienie.

Czy można zwrócić towar gdy się rozmyślimy?

Kupiłam niedawno w dużym sklepie odzieżowym spodnie. Niestety w domu stwierdziłam, że dokonałam złego wyboru. Widziałam w innych sklepach, że można zwrócić towar bez podawania przyczyny w ciągu 7 dni. Czy mam do tego prawo?

Czym jest przedpłatowy licznik energii

Niesumienni odbiorcy energii, którzy nie płacą regularnie rachunków za prąd mogą się spodziewać, że zakład energetyczny zmusi ich do założenia przedpłatowego licznika. Za koszty instalacji nie może jednak obciążyć klienta.

Dziecko ma prawo do wyrażania poglądów

Dziecko ma prawo do swobodnego wyrażania własnych poglądów we wszystkich dotyczących go bezpośrednio sprawach. Gwarantuje to ratyfikowana przez Polskę 7 lipca 1991 roku Konwencja o Prawach Dziecka ONZ (Dz.U. z 1991 r., Nr 120, poz. 526).

Gdy sprzedawca łamie prawa konsumenta?

Zgłosiłem reklamację, a sprzedawca nie odpowiada na nią. Zakupiony sprzęt jest wadliwy, a sprzedawca nie chce mi tego uznać. Często równie poważnym problemem oprócz kiepskiej jakości produktów są także nierzetelni sprzedawcy. Gdzie wtedy się skierować?

Rzecznik Praw Obywatelskich może być podmiotem postępowania o dział spadku

Rzecznik Praw Obywatelskich może wziąć udział w każdym toczącym się postępowaniu – w tym także o dział spadku. Przysługują mu w nim takie same prawa jak Prokuratorowi.

Zmiany w programie państwa w zakresie dożywiania

Rząd znowelizował rozporządzenie Rady Ministrów z 7 lutego 2006 r. w sprawie realizacji programu Pomoc państwa w zakresie dożywiania. W związku z tą nowelizacją wójt, burmistrz lub prezydent miasta będą teraz mieli czas do 10 marca, aby przekazać swojemu wojewodzie sprawozdanie z realizacji rządowego programu dożywiania.

Prokurator może być podmiotem postępowania o dział spadku

Prokurator jest organem prawnym, który ma pośredni interes prawny w postępowaniu o dział spadku. Może jednak m.in. obok spadkobiercy, nabywcy spadku, czy Rzecznika Praw Obywatelskich wziąć w tym postępowaniu bezpośredni udział.

Stopa bezrobocia październik 2009

Październik 2009 roku był kolejnym miesiącem, w którym odnotowano wzrost liczby bezrobotnych i stopy bezrobocia zarówno w stosunku do poprzedniego miesiąca, jak i do analogicznego okresu 2008 roku.

Nowe postępowanie dotyczące sprawców przemocy w rodzinie

Wezwani na domową interwencję funkcjonariusze policji mogą zatrzymać sprawcę przestępstwa. Następnie w przeciągu 24 godzin muszą powiadomić prokuratora o zaistniałej sytuacji.

Stopa bezrobocia wrześnień 2009

Wrzesień 2009 roku był kolejnym miesiącem, w którym odnotowano wzrost liczby bezrobotnych i stopy bezrobocia zarówno w stosunku do poprzedniego miesiąca, jak i do
analogicznego okresu 2008 roku.

Stopa bezrobocia listopad 2009


Listopad 2009 roku był kolejnym miesiącem, w którym odnotowano wzrost liczby bezrobotnych i stopy bezrobocia zarówno w stosunku do poprzedniego miesiąca, jak i do analogicznego okresu 2008 roku.

Stopa bezrobocia grudzień 2009

Grudzień 2009 roku był kolejnym miesiącem, w którym odnotowano wzrost liczby bezrobotnych i stopy bezrobocia zarówno w stosunku do poprzedniego miesiąca, jak i do analogicznego okresu 2008 roku.

Środki na podjęcie działalności gospodarczej przez bezrobotnego

Jedną z form wsparcia proponowaną przez urzędy pracy osobom bezrobotnym jest dofinansowanie podjęcia działalności gospodarczej.

Stypendia, dodatki i świadczenia dla bezrobotnych w 2010 roku

Bezrobotnemu przysługują dodatek aktywizacyjny, stypendia, refundacja kosztów opieki nad dzieckiem oraz świadczenie z tytułu wykonywania prac społecznie użytecznych.

Zmiany w prawie karnym dotyczące nękania

W Polskim systemie prawnym zjawisko stalkingu, czyli nękania nie jest jeszcze uregulowane ani w prawie karnym, ani w przepisach prawa cywilnego a jego ofiary nie mają odpowiednich narzędzi prawnych aby się przed nim bronić.

Wysokość zasiłku dla bezrobotnych w 2010 roku

W 2010 roku zasiłek dla bezrobotnych wynosi przez pierwsze trzy miesiące 742,10 zł oraz 582,70 zł w pozostałych miesiącach (stan na wrzesień 2010 r.)

Zmiana programu wycieczki

W przypadku, gdy część programu wycieczki nie może być z jakiegoś powodu zrealizowana, organizator turystyki jest obowiązany wykonać w ramach imprezy świadczenie zastępcze.

Zawarcie i odstąpienie od umowy timesharingu

Umowa timesharingu zawierana jest na minimum 3 lata i musi być sporządzona na piśmie pod rygorem nieważności.

Zaliczka a zadatek

Zarówno zadatek jak i zaliczka to kwoty wpłacane na poczet wykonywanej w przyszłości umowy (usługi). Uogólniając, możemy stwierdzić, iż zadatek ma charakter bezzwrotny, w przeciwieństwie do zaliczki. Różnice pomiędzy nimi pojawiają się wówczas, jeżeli z jakiejś przyczyny umowa nie zostanie zrealizowana.

Prospekt umowy timesharingu

Na przedsiębiorcy zawierającym umowę timesharingu spoczywa obowiązek informacyjny. Wszelkie informacje powinne być zawarte w prospekcie informacyjnym.

Podniesienie ceny usługi

Umowa, której efektem jest powstanie określonej rzeczy ruchomej to umowa o dzieło. W przypadku wykonywania dzieła zamiast o cenie należy mówić o wynagrodzeniu. Przepisy dopuszczają kilka sposobów ustalenia wynagrodzenia.

Odszkodowanie za źle wykonaną usługę

Jeżeli zawarłeś umowę o dzieło z fachowcem i prace nie zostały wykonane w prawidłowy sposób albo nie zostały wykonane w ogóle, to możesz złożyć reklamacje do wykonawcy. Jeżeli natomiast z tego powodu, że nie otrzymałeś dzieła w umówionym terminie albo odebrałeś je, ale ma ono wady, poniosłeś szkodę, to możesz żądać jej naprawienia.

REKLAMA