REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy angielski zawsze konieczny?

Żeby otrzymać dobrą posadę lub nawet dostać się na staż w międzynarodowej korporacji, która ma swój oddział w Polsce, trzeba spełniać pewne wymagania. Często podstawą jest bardzo dobra znajomość języka angielskiego.

Outplacement - łagodne rozstanie w czasie kryzsu

Outplacement, tłumaczony często jako „zwolnienia monitorowane” lub „program łagodnych odejść” jest narzędziem zarządzania zasobami ludzkimi, które w Polsce jest ciągle mało znane.

Darowizna na wypadek śmierci

Darowizny na wypadek śmierci brakuje w naszym porządku prawnym. Chcąc zapewnić danej osobie własność określonych rzeczy po naszej śmierci, musimy skorzystać z instytucji zapisu, która bywa kłopotliwa.

Nie każda zmiana regulaminu uprawnia do rozwiązania umowy

Od 6 lipca nie każda zmiana regulaminu operatora sieci będzie pozwalała abonentowi rozwiązać umowę bez żadnych konsekwencji. Dobrą zmianą jest natomiast zlikwidowanie opłaty za przejście do innej sieci.

REKLAMA

Protest wyborczy

Co to jest protest wyborczy? Byłem świadkiem naruszenia prawa wyborczego w wyborach do Parlamentu Europejskiego, gdzie mogę o zgłosić?

Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła wczoraj wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego.

Wstępne wyniki wyborów

Z dzisiejszego rannego komunikatu Państwowej Komisji Wyborczej, wynika iż frekwencja wyborcza we wczorajszych wyborach do Parlamentu Europejskiego wyniosła 24,53 %. Ponad 7 mln Polaków wzięło udział w głosowaniu.

Przeliczanie głosów na mandaty w Parlamencie Europejskim

Dziś wybory do Parlamentu Europejskiego. Polacy wyłonią 50 europosłów, którzy będą nas reprezentować w Strasburgu. Warto poznać obowiązujący w Polsce system, na którego podstawie przydzielane są mandaty poszczególnym komitetom wyborczym.

REKLAMA

Będziesz wiedział z jakiej mąki jesz chleb

Pewnego dnia w nieodległej przyszłości Europejczycy, kupując bochenek chleba, będą mogli sprawdzić, skąd pochodzi użyta do jego wypieczenia mąka.

Zgubienie dowodu osobistego

Zagubienie dowodu osobistego to niemały problem. Jak wiadomo jest on dokumentem niezbędnym do załatwienia podstawowych spraw w urzędach czy bankach, dla złodzieja jest też szansą na wzięcie kredytu czy towarów na raty, za które oczywiście będziemy płacić my.

51 Ogólnopolski Zjazd Katedr i Zakładów Prawa Konstytucyjnego

Katedra Prawa Konstytucyjnego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego już po raz piąty będzie organizatorem Ogólnopolskiego Zjazdu Katedr i Zakładów Prawa Konstytucyjnego.

Młodzież w całej Polsce już zagłosowała

W wyborach do euro parlamentu zagłosowało 200 000 młodych ludzi ze 1150 szkół z całej Polski. Wybory odbyły się 2 czerwca 2009 roku w ramach akcji Centrum Edukacji Obywatelskiej "Młodzi głosują 2009".

Dziecko świadkiem w sądzie

Ministerstwo Sprawiedliwości w ramach realizacji projektu „Ułatwianie dostępu do wymiaru sprawiedliwości” wydało broszurę „Będę świadkiem w sądzie”, przeznaczoną dla dzieci i młodzieży.

Praca dorywcza dla studenta - atut czy przekleństwo


Praca dorywcza, tymczasowa, sezonowa nie jest zbyt korzystnie postrzegana przez pracowników. Najbardziej pożądaną formą umowy o pracę jest praca na czas nieokreślony. Ale czy rzeczywiście tak być musi? Kiedy umowa na czas określony, umowa zlecenie czy umowa o dzieło może być korzystniejsza dla pracownika?

Skuteczne poszukiwanie pracy przez studenta

Skuteczne poszukiwanie pracy jest to bardzo cenna umiejętność, aczkolwiek mało osób ją posiada. Panuje jeszcze przekonanie z poprzedniego systemu, że praca się człowiekowi należy. I rzeczywiście na obecnym rynku pracy, wiele osób poszukuje zatrudnienia właśnie w ten sposób-czekają na oferty, a nie sami o nie zabiegają. Jak zatem powinna wyglądać skuteczna metoda poszukiwania zatrudnienia od początku drogi zawodowej? Jak student powinien szukać pracy? I gdzie powinien tej pracy szukać?

Media Markt ukarany za utrudnianie reklamacji

Blisko 750 tys. zł będzie musiała zapłacić spółka Media Markt z Olsztyna za utrudnianie konsumentom możliwości reklamowania wadliwych towarów – uznała Prezes UOKiK i nakazała zmianę kwestionowanej praktyki. W toku są postępowania przeciwko innym sklepom.

Przestępstwo nieudzielenia pomocy

Obowiązek niesienia pomocy każdemu człowiekowi znajdującemu się w bezpośrednim niebezpieczeństwie utraty życia albo doznania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu ma rangę obowiązku prawnego, obwarowanego sankcją karną. Przestępstwo nieudzielenia pomocy zostało uregulowane w art. 162 Kodeksu karnego.

Jakimi zasadami kieruje się współczesne prawo karne?

Współczesne prawo karne mówi, że każdy człowiek, który popełnia czyn zabroniony czy to poprzez działanie, czy zaniechanie podlega odpowiedzialności karnej - i ta zasada nazwana jest zasadą odpowiedzialności karnej za czyn.

Jakie funkcje powinno spełniać prawo karne?

Prawo karne jest bardzo ważną dziedziną prawa. Zajmuje się ono odpowiedzialnością człowieka za popełnienie czynu zabronionego.

Czym zajmuje się nauka prawa karnego?

Prawo karne to jedna z dziedzin prawa. Zajmuje się ona odpowiedzialnością karną za czyny zabronione. W Polsce najważniejszym źródłem prawa karnego jest kodeks karny.

Resocjalizacja poprzez sztukę

Obecnie coraz więcej wychowanek domów poprawczych trafia tam z powodu agresji, brutalnych pobić, wymuszeń. Takie zachowania wynikają z braku wzorców albo złych wzorców w środowisku rodzinnym lub rówieśniczym.

Pierwsze wolne wybory

„Proszę Państwa, 4 czerwca 1989 roku skończył się w Polsce komunizm.” Te pamiętne słowa 28 października 1989 r. wygłosiła Joanna Szczepkowska. Trudno uznać, że jednego dnia w Polsce skończył się komunizm, jednak data 4 czerwca na długo zapisze się w polskiej historii.

Zakup wspólnego mieszkania

Kupując nieruchomość wraz z partnerem życiowym, należy zwrócić uwagę na treść aktu notarialnego i księgi wieczystej. W przypadku tak dużej inwestycji należy zadbać o właściwe odwzorowanie stosunku udziałów we własności.

Jak skutecznie zakwestionować za duży rachunek za telefon

Mam pewien problem z wysokością rachunku telefonicznego, jaki otrzymałem od Telekomunikacji Polskiej S.A. Operator pobrał wyższą opłatę za połączenia międzynarodowe, niż określa to jego cennik. Chciałbym zakwestionować ten rachunek, ale nie wiem, do kiedy mogę złożyć reklamację na usługę telefoniczną i czy muszę płacić za reklamowane połączenia? Dodam, że kwestionowana przeze mnie należność jest znaczna.

Zamiast darowizny – dożywocie

Darowizna nieruchomości pomiędzy partnerami zawsze powoduje duże i bolesne skutki finansowe z powodu wysokiego podatku od spadków i darowizn. Można go uniknąć stosując umowę dożywocia- wiąże się ona jednak z pewnymi kłopotliwymi konsekwencjami.

Sporządź testament dla partnera

Jeśli chcesz żeby twój partner po tobie dziedziczył sporządź testament- inaczej spadkiem podzielą się twoi spadkobiercy ustawowi.

Na czym polega odpowiedzialność solidarna

Partnerzy zaciągając wspólnie zobowiązanie stają się dłużnikami solidarnymi – ma to istotne znaczenie podczas dochodzenia roszczeń przez wierzyciela.

Janusz Piechociński do Spółdzielców

Janusz Piechociński do NGOs

Wywiad z Bartoszem Rydlińskim

Wywiad z 23-letnim Bartoszem Rydlińskim, kandydatem SLD-UP do Parlamentu Europejskiego

Komu przysługuje zasiłek rodzinny

Wychowywanie dziecka wiąże się z dużymi kosztami. Zasiłek rodzinny ma na celu pomoc finansową na utrzymanie dziecka. Sprawdź czy należy Ci się zasiłek i dodatki do niego.

Nazwisko dziecka

Jeśli żyje któryś z rodziców dziecka, przyjmuje ono nazwisko jednego z nich – wybór zależy od rodziców.

Współwłasność

Sytuacja, w której prawo własności określonego przedmiotu lub prawa przysługuje kilku osobom.

Sądowe stwierdzenie ojcostwa

Dziecko lub jego przedstawiciel ustawowy (zazwyczaj matka) mogą dochodzić przed sądem potwierdzenia, że jego ojcem jest wskazany w pozwie mężczyzna.

Uznanie dziecka

Oświadczenie złożone przed kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego, sądem lub konsulem, mające na celu potwierdzenie pochodzenia dziecka.

Związek partnerski

Nowsze określenie konkubinatu- pozbawione (co do zasady) określenia pejoratywnego.

Konkubinat

Zwyczajowe określenie niesformalizowanego związku.

Czyje nazwisko noszą dzieci w związku partnerskim

Jak wiadomo nie trzeba być małżeństwem, żeby mieć dzieci, jakie jednak są zasady nadawania nazwiska dziecku?

Dziecko to też konsument

Co dzieje się ze wspólnym majątkiem po śmierci partnera?

Po śmierci partnera powstaje duży problem związany ze wspólnym majątkiem partnerów. Jak korzystnie wyjść z takiej sytuacji?

Czy przeniesienie majątku na partnera pozwala wyłączyć je spod egzekucji

Istnieje przekonanie, że przeniesienie majątku na osobę trzecią pozwoli uchronić go przed zajęciem przez wierzycieli. Nie zawsze jest to jednak skuteczne.

Czy partner może odpowiadać za długi drugiego partnera

Instytucja automatycznej współodpowiedzialności za zobowiązania zaciągnięte w celu zapewnienia bytu rodzinie należy do domeny małżonków. W przypadku związku nieformalnego, jest ograniczona do sytuacji, w których partner wziął na siebie część odpowiedzialności lub dłużnik przeniósł na niego część majątku chcąc uniknąć odpowiedzialności.

Czy partnerzy mogą adoptować dziecko

Często pary żyją wspólnie przez wiele lat, nie decydują się na zawarcie małżeństwa. Nie mając dzieci, chcieliby je adoptować – niezależnie jednak od wiarygodności i trwałości takiego związku, nie mogą tego zrobić wspólnie.

Partner w procesie karnym

Osoba żyjąca w związku nieformalnym, traktowana jest w procesie karnym na podobnych zasadach jak małżonek, prawo uznaje je za osobę najbliższą.

Wspólny najem mieszkania

Małżonkowie zawsze oboje są najemcami lokalu mieszkalnego – nawet jeśli tylko jeden z nich podpisze właściwą umowę. Osoby żyjące w związku partnerskim nie mają tego przywileju – jednak ich sytuacja nie jest nieuregulowana w przepisach.

Zakup wspólnego samochodu

Zakup wspólnego samochodu dla osób nie będących małżeństwem nie jest niczym wyjątkowym, jedyne co różni to od nabycia przez małżeństwo to rodzaj współwłasności.

Czy nieślubne dzieci dziedziczą

Pytanie to stosunkowo często pojawia się forum – odpowiedź na nie jest prosta – wszystkie dzieci dziedziczą – niezależnie od tego czy pochodzą z "prawego łoża”.

Czy można wskazać partnera jako dysponenta konta po śmierci

Każdy może dokonać dyspozycji pieniędzy z konta na wypadek śmierci. Kwota taka wyłączana jest z masy spadku i nie podlega ogólnym zasadom dziedziczenia. Jednak nie każdy może być beneficjentem dyspozycji.

Czy partner może odebrać becikowe

Becikowe jest jednym ze sposobów na pomoc rodzinie – polega na wypłaceniu świadczenia w wysokości 1000 zł z tytułu narodzin dziecka. Świadczenie nie jest uzależnione od tego, czy rodzice są małżeństwem.

Czy partner może być pełnomocnikiem

Osoba nam bliska – partner życiowy, może mieć większe obeznanie w przepisach prawa – nie może jednak co do zasady reprezentować nas przed sądem.

REKLAMA