REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy operator telekomunikacyjny może sprzedać wierzytelność wobec konsumenta

Od jakiegoś czasu zalegam z zapłatą 2 faktur za telefon. W zeszłym tygodniu dostałem list z przedsądowym wezwaniem do zapłaty. Pismo zostało nadane przez firmę windykacyjną, która twierdzi, że jest moim wierzycielem i żąda wpłaty na wskazane przez siebie konto. Jestem trochę zdezorientowany i zastanawiam się, czy operator mógł bez mojej zgody przekazać swoją wierzytelność?

Kiedy biuro podróży może zmienić cenę wycieczki

Za miesiąc wyjeżdżam na urlop do Włoch. Wycieczkę opłaciłam już kilka miesięcy temu. Wczoraj otrzymałam od biura podróży list z informacją, że ze względu na wzrost kursu euro cena uległa zmianie i muszę dopłacić aż 800 zł. Z tego co pamiętam w okresie, w którym płaciłam za wyjazd kurs euro był zbliżony do obecnego. Czy biuro ma prawo podnieść tak znacznie cenę imprezy?

Jak mądrze kupować na wyprzedażach

Wystartowały w pełni letnie wyprzedaże. Patrząc na metki z cenami obniżonymi o 50% lub więcej łatwo poddać się zakupowej gorączce. Specjaliści z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów podpowiadają jak nie popełniać błędów i egzekwować prawa konsumenta.

Tańszy roaming w UE

Od 1 lipca 2009 r. wysłanie SMS-a z zagranicy na obszarze UE kosztuje maksymalnie 0,11 euro, niemal trzy razy taniej w stosunku do poprzedniej średniej unijnej wynoszącej 0,28 euro (bez VAT). Połączenie z zagranicą wykonane w innym państwie UE nie może kosztować więcej niż 0,43 euro za minutę, a połączenie odebrane – nie więcej niż 0,19 euro. Ponadto za połączenia w roamingu, opłaty będą naliczane sekundowo, a nie minutowo, po pierwszych trzydziestu sekundach za rozmowy wychodzące, a od pierwszej sekundy za rozmowy przychodzące.

REKLAMA

Nie zaprzeczysz ojcostwa przy In-vitro

Mimo, że ustawa bioetyczna nadal jest w fazie projektu, jedno zagadnienie dotyczące poczynania dzieci w ramach zabiegu medycznego zostało już uregulowane w prawie rodzinnym.

Procedura wyjawiania przedmiotów spadkowych

Sporządzenie spisu inwentarza to pierwszy etap procedury wyjawiania przedmiotów spadkowych. Jeśli któryś ze spadkobierców lub wierzyciel spadku ma wątpliwości co do spisu inwentarza – powinien zobowiązać sporządzającego inwentarz do złożenia odpowiedniego oświadczenia.

Kiedy można stracić prawo jazdy na zawsze?

Radio i telewizja informują o rosnącej liczbie wypadków. A także o licznych wypadkach komunikacyjnych spowodowanych nietrzeźwością kierowcy. Warto wiedzieć, że w Polsce sprawcy wypadku można odebrać prawo jazdy.

Nowe zasady dziedziczenia do poprawki

Z dniem 28 czerwca 2009 r. zmieniły się zasady dziedziczenia ustawowego. Ustawodawcy nie udało się jednak uniknąć pomyłki – którą niebawem powinien naprawić. Projekt zmian wpłynął już do Ministerstwa Sprawiedliwości.

REKLAMA

Cesja wierzytelności a zwolnienie od podatku od spadków i darowizn

Częstą (wbrew pozorom) zdarza się, że rodzice (lub inni bliscy krewni) decydują, aby kwota pieniędzy ze sprzedaży (np. nieruchomości) trafiła do ich dzieci – w ramach darowizny. Pojawia się wtedy problem zwolnienia od podatku- nie możemy wówczas bowiem mówić o darowiźnie pieniędzy.

Referendum akcesyjne

Referendum jest formą demokracji bezpośredniej. Jego istotą jest podjęcie decyzji o szczególnym znaczeniu dla kraju. Przed taką decyzją stanęli Polacy w 2003 roku, kiedy 17 kwietnia Sejm zarządził referendum w sprawie wejścia Polski do Unii Europejskiej.

Kiedy spadek odziedziczy wujek, a kiedy kuzyn

Rozszerzenie grona spadkobierców ustawowych powoduje, że do dziedziczenia powołani są również stosunkowo dalecy krewni jak wujostwo- czy kuzyni.

Minimalne wynagrodzenie w Unii Europejskiej


Europejski Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące wysokości płac minimalnych w 20 krajach UE. Krajem, który ma największą płacę minimalną jest Luksemburg, a najmniejszą – Bułgaria. Jak Polska plasuje się w tym rankingu?

Czy zagraniczny zarobek obniży emeryturę


Mam 58 lat i pobieram wcześniejszą emeryturę. W tym roku chciałabym pojechać do Włoszech i podjąć się jakiejś pracy sezonowej. Czy takie dodatkowe zarobki mogą wpłynąć na moją emeryturę? Czy ZUS będzie miał prawo do jej obniżenia?

Umowa o dzieło

Umowa o dzieło, choć nie określona wprost w kodeksie pracy, stanowi jedną z często spotykanych form „zatrudnienia”. I choć jest regulowana przez kodeks cywilny, to jednak w niektórych wypadkach może zostać potraktowana jak swoistego rodzaju umowa tworząca między stronami stosunek prawny przypominający stosunek pracy.

System równoważnego czasu pracy


System równoważnego czasu pracy ma zastosowanie wtedy, kiedy konieczne jest uelastycznienie czasu pracy i przedłużenie czasu pracy ponad przewidziane prawem 8 godzin dziennie w stałych godzinach.

Na co przeznaczane są środki z Funduszu Pracy


Fundusz Pracy jest funduszem, którego głównym zadaniem jest przeciwdziałanie bezrobociu. Pozostaje od w dyspozycji Ministerstwa Praca, a jego budżet stanowią przede wszystkim składki obowiązkowe płacone przez pracowników.

Jak wygląda rejestracja osoby bezrobotnej


Jeżeli właśnie straciliśmy prace, lub też nigdy nie byliśmy bezrobotnymi i nie wiemy, jak odnaleźć się w urzędzie pracy, warto zacząć od początku – czyli od rejestracji – jak ona wygląda?

Odrzucenie spadku po 28 czerwca 2009 r.

Co prawda mechanizm ani skutki odrzucenia spadku (traktowanie danego spadkodawcy tak jakby nie dożył otwarcia spadku) nie zmieniły się, rozszerzenie grona spadkobierców ustawowych powoduje, że niechciany spadek może obciążyć dalszych krewnych.

Co należy wiedzieć o długach spadkowych

Spadkobiercy z chwilą śmierci spadkodawcy wchodzą w te prawa i obowiązki które podlegają dziedziczeniu. Oznacza to że zobowiązania powstałe za życia spadkodawcy obciążają aktywa tworzące spadek, a spadkobiercy zmarłego mają obowiązek ich uregulowania. W rzeczywistości więc, długi spadkowe obniżają wartość spadku.

Bezrobocie w maju 2009

W maju 2009 r. odnotowano zmniejszenie się liczby bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy oraz stopy bezrobocia w porównaniu z poprzednim miesiącem i jednocześnie wzrost obu wskaźników w porównaniu do maja 2008 r.

Rozmowa kwalifikacyjna a stres

Stres może być główną przeszkodą w znalezieniu pracy. Niejednokrotnie zdarza się, iż kandydata, posiadającego imponujące Curriculum Vitae, już w trakcie samej rozmowy „zżera” stres, a imponujące CV blaknie. O ile ze strony rekrutującego możemy liczyć na jeszcze jedną szansę i zatrudnienie nas, o tyle może się okazać, iż na dalszej ścieżce zawodowej nieumiejętność opanowania stresu może być zgubna.

Kogo dotyczą nowe przepisy spadkowe

Z dniem 28 czerwca zmianie ulega kodeks cywilny w zakresie dziedziczenie ustawowego, znacząco rozszerzając krąg spadkobierców. Kto jednak może skorzystać na tej zmianie?

Zasiłek rodzinny w Hiszpanii


Planując stałe osiedlenie się w Hiszpanii, szczególnie całą rodziną, warto wiedzieć, w jaki sposób można uzyskać zasiłek rodzinny.

Zasiłek macierzyński w Hiszpanii


Osiedlając się w Hiszpanii warto znać swoje prawa w sytuacji, kiedy będziemy chcieli założyć rodzinę i mieć dzieci. Jednym z takich uprawnień jest zasiłek macierzyński.

Zasiłek dla pracownicy w ciąży w Hiszpanii


Pracując w Hiszpanii warto wiedzieć, że podobnie jak w innych krajach europejskich kobiety w ciąży mają prawo do specjalnego zasiłku.

Zasiłek dla bezrobotnych w Hiszpanii


Każdy, kto pracuje na stałe za granicą chce mieć takie same uprawnienia w danym kraju jak rodowici pracownicy. Dotyczy to na przykład zasiłku dla bezrobotnych.

Umowa o pracę w Hiszpanii

Obywatele krajów członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego mają te same prawa co Hiszpanie, jeśli chodzi o wynagrodzenie i warunki pracy.

System urlopowy w Hiszpanii


Przed podjęciem legalnej pracy w Hiszpanii warto wiedzieć, jakie są podstawowe urlopy pracownicze i zasady ich udzielania.

Obowiązek meldunkowy i nr N.I.F. w Hiszpanii


Oprócz zarejestrowania się jako cudzoziemiec, każdy obywatel UE niebędący obywatelem Hiszpanii powinien się zameldować i uzyskać numer identyfikacji podatkowej.

Ewidencja cudzoziemców i nr NIE w Hiszpanii


Obywatele Europejskiego Obszaru Gospodarczego mogą bez ograniczeń podróżować, mieszkać i pracować w każdym z krajów członkowskich, korzystając z tych samych praw, co mieszkańcy wybranego kraju.

Co warto wiedzieć o potrąceniu

Kwestie dotyczące potrącenia reguluje kodeks cywilny. Tej instytucji poświęcone są art. 498-505.

Kiedy termin może być przywrócony?

Niekiedy zdarzają nam się sytuacje, że spóźnimy się z wysłaniem jakiejś odpowiedzi na pismo, czy ze złożeniem odwołania od decyzji. Nie należy się jednak poddawać, gdyż istnieje wyjście z sytuacji.

Czy w każdym stadium postępowania administracyjnego strona może przeglądać akta?

Dla osób załatwiających sprawę w urzędzie bardzo ważne jest przewidziane przez Kodeks postępowania administracyjnego uprawnienie, zgodnie z którym strona może zapoznawać się z aktami postępowania.

W jaki sposób można popełnić przestępstwo z zaniechania?

Polski ustawodawca dzieli przestępstwa na te, które można popełnić przez działanie i na te, które można popełnić przez zaniechanie. Istnieją również przestępstwa, które można popełnić i przez działanie i przez zaniechanie.

Czym jest Krajowa Rada Notarialna?

Krajowa Rada Notarialna jest reprezentantem notariatu polskiego zarówno w stosunkach wewnętrznych, jak i zagranicznych.

Wybory prezydenckie w 2005 roku


Wybory prezydenckie w roku 2005 stały pod znakiem zapytania. Zgodnie z polskim prawem urzędujący prezydent Aleksander Kwaśniewski nie mógł ponownie ubiegać się o reelekcję. To zachęciło do startu w wyborach duża liczbę kandydatów. W mediach pojawiały się spekulacje na temat kandydatury dziennikarza Tomasza Lisa czy żony prezydenta Jolanty Kwaśniewskiej.

Wybory prezydenckie w 2000 roku

Wygrana Aleksandra Kwaśniewskiego w wyborach prezydenckich w roku 2000 nie była dla nikogo zaskoczeniem.
Urzędujący prezydent prowadził we wszystkich sonadażach przedwyborczych. Jego popularnośc rosła od początku kadencji.

Dorosłe dzieci bez alimentów

Nowelizacja kodeksu rodzinnego, która weszła w życie 13 czerwca br. pozwala rodzicom na uchylenie się od obowiązku alimentacyjnego w stosunku do dorosłych (pełnoletnich) dzieci.

Kiedy można trafić do zakładu poprawczego?

Zakład poprawczy popularnie nazywany poprawczakiem to jednostka resocjalizacyjna prowadząca zajęcia sportowe i oświatowe. Mogą w niej przebywać osoby w wieku 13-21 lat

Zagubiony testament

Testament- czyli ostatnia wola spadkodawcy musi mieć co do zasady formę pisemną- czyli być umieszczony na nośniku informacji. Gdy ten zaginie lub ulegnie zniszczeniu, spadkobiercy mogą ponieść niepowetowane straty.

Kto to jest sprawca młodociany?

Nieletni, małoletni i młodociany to terminy jakimi posługują się przepisy prawa. Warto jednak wiedzieć, że każdy z nich oznacza inną osobę.

Zwolnienie lekarskie a ochrona przed wypowiedzeniem

Umowa o pracę może być rozwiązana zarówno przez pracodawcę, jak i przez pracownika. W okresie kiedy pracownik jest nieobecny w pracy, pracodawca nie może złożyć pracownikowi oświadczenia woli o wypowiedzeniu umowy o pracę.

Czy list motywacyjny jest zawsze wymagany?

List motywacyjny pełni funkcję marketingową - jego głównym zadaniem jest przekonanie przyszłego pracodawcy, że to właśnie my jesteśmy najbardziej odpowiednią osobą na proponowane stanowisko. Ale czy zawsze jest wymagany?

Kiedy organ Gminy powinien umorzyć postępowanie?

Kodeks postępowania administracyjnego wymienia sytuacje, w których organ może umorzyć postępowanie. Warto wiedzieć jakie to sytuacje.

Jakie zmiany w podleganiu ubezpieczeniom czekają osoby dorabiające w trakcie pobierania zasiłku macierzyńskiego


W stanie prawnym obowiązującym do 31 sierpnia 2009 r., osoby pobierające zasiłek macierzyński podlegały obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym, jeśli nie miały innego tytułu do ubezpieczeń ani prawa do renty lub emerytury. Od 1 września pracownicy na urlopach macierzyńskich nie będą musieli opłacać do ZUS składek m.in. z tytułu prowadzonej równocześnie działalności pozarolniczej. Nie ma już znaczenia ustalone prawo do świadczeń.

Kiedy można wnieść powództwo wzajemne

Wynajmujący mi mieszkanie wniósł przeciwko mnie pozew do sądu. Chce ode mnie pieniędzy za czynsz. Tymczasem umówiliśmy się, że ja mam mu nie płacić czynszu za 20 miesięcy. Umówiliśmy się tak ponieważ sprzedałem wynajmującemu samochód i nie brałem za niego pieniędzy. Czy ten fakt mogę zgłosić w sądzie? I jak to zrobić?

Emerytura dla nauczycieli akademickich

Emerytura nauczycieli akademickich różni się od emerytury nauczycieli, którzy nauczają w szkołach średnich lub podstawowych. Nauczycieli akademickich nie obejmuje Karta Nauczyciela.

Jaka podstawa wymiaru emerytury


Jestem na wcześniejszej emeryturze. ZUS wyliczył mi ją z 20 lat pracy (1971 - 1993). Nie jestem zadowolony z wyliczenia. Chciałbym, aby ZUS uwzględnił lata
1972 - 1981.

Umowa przedwstępna u notariusza

Mam zamiar kupić działkę pod dom. Jaka jest przewaga umowy przedwstępnej podpisywanej notarialnie nad podpisywaną zwyczajnie?

Rygor egzekucji na podstawie kodeksu postępowania cywilnego

W praktyce poddanie się rygorowi egzekucji na podstawie art. 777 § 1 pkt. 4 kodeksu postępowania cywilnego oznacza ułatwienie w wyegzekwowaniu pełnej kwoty.

REKLAMA