REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego po rozwodzie

Sąd w wyroku rozwodowym, w przypadku gdy małżonkowie zamieszkują wspólnie w jednym lokalu, orzeka m.in. o sposobie korzystania z tego lokalu. To orzeczenie nie wpływa jednak na prawo własności do tego lokalu. Jakie więc skutki wywołuje rozwód w przypadku posiadania lokalu spółdzielczego?

Odstąpienie od umowy zawartej za pośrednictwem Allegro w wyniku błędu

Coraz więcej osób boryka się z problemem zakupu za pośrednictwem serwisu aukcyjnego w związku z wadliwą ceną. Problem ten może dotyczyć zarówno sprzedającego jak i kupującego.

Odpowiedź na pozew

Pozwany może przed pierwszą rozprawą wnieść odpowiedź na pozew co wynika z art. 207 § 1 kpc w. W sprawach skomplikowanych może to być jednak nie tylko prawo, ale i obowiązek pozwanego.

Ochrona posiadania

Zgodnie z art. 344 kodeksu cywilnego przeciwko temu, kto samowolnie naruszył posiadanie, jak również przeciwko temu, na czyją korzyść naruszenie nastąpiło, przysługuje posiadaczowi roszczenie o przywrócenie stanu poprzedniego i o zaniechanie naruszeń.

REKLAMA

Moc wiążąca wyroku karnego w postępowaniu cywilnym

Czy w toku postępowania cywilnego sąd może dokonać odmiennych ustaleń odnośnie winy sprawcy szkody lub stwierdzić przyczynienie się poszkodowanego i w ten sposób oddalić lub obniżyć roszczenie odszkodowawcze?

Kiedy można dochodzić roszczeń z tytułu nakładów

Możliwość dochodzenia roszczeń z tytułu nakładów (art. 226 kc) zależą zarówno od tego z jakimi nakładami mamy do czynienia jak również od tego czy posiadacz rzeczy jest w dobrej, czy też w złej wierze.

Postępowanie uproszczone w sprawach pracowniczych


Postępowanie uproszczone jest jednym z postępowań odrębnych, które znacznie przyspiesza cała procedurę. W prawie pracy sprawy w postępowaniu uproszczonym są rozpatrywane przez sądy rejonowe.

Kaucja aktoryczna

Kaucja aktoryczna jest to kaucja pieniężna, którą powód cudzoziemiec obowiązany jest na żądanie pozwanego złożyć na zabezpieczenie kosztów procesu. Obowiązek złożenia kaucji na zabezpieczenie kosztów procesu obciąża powoda.

REKLAMA

Interwencja uboczna

Interwencję uboczną można określić jako aktywną formę udziału osoby trzeciej w procesie cywilnym. Wyraża się ona w tym, że osoba która ma interes prawny w tym, aby sprawa została rozstrzygnięta na korzyść jednej ze stron procesu, może w każdym stanie sprawy aż do końca postępowania w II instancji przyłączyć się do strony procesu.

Czy można zaskarżyć przekazanie sprawy do innego wydziału

W ramach wstępnej kontroli wniesionego pozwu przewodniczący wydziału bada m.in., który wydział danego sądu jest właściwy do rozpoznania danej sprawy. Czy przekazanie sprawy do innego wydziału niż to strona wskazała w pozwie można zaskarżyć?

Cofnięcie pozwu

Pozew może być cofnięty bez zezwolenia pozwanego aż do rozpoczęcia rozprawy, a jeżeli z cofnięciem jest połączone zrzeczenie się roszczenia - aż do wydania wyroku.

W jakim składzie orzekają sądy pracy


Sprawy pracownicze w pierwszej instancji są rozpatrywane przez jednego sędziego zawodowego oraz dwóch ławników. W drugiej instancji co do zasady orzekają 3-osobowe składy sędziowskie.

Apelacja w postępowaniu cywilnym

Apelacja jest to środek odwoławczy przysługujący od wyroków sądu pierwszej instancji do sądu drugiej instancji. Apelację od wyroku sądu rejonowego rozpoznanie sąd okręgowy, a od wyroku sądu okręgowego orzekającego jako sąd pierwszej instancji – sąd apelacyjny.

Kto może być stroną w sporze pracownika z pracodawcą

Jedną ze stron sporu jest podmiot zatrudniający, drugą pracownik, były pracownik lub uprawniony spadkobierca pracownika. Pracodawca, jak i pracownik mogą więc występować po stronie powoda, lub po stronie pozwanego.

Kto może być pełnomocnikiem strony w postępowaniu przed sądem pracy

Pracodawca jak i pracownik mogą dochodzić swoich praw przed sądem osobiście lub poprzez pełnomocnika.

Właściwość sądu pracy

Na podstawie przepisów zawartych w Kodeksie postępowania cywilnego wyróżniamy trzy właściwości sądów pracy.

Jakie sprawy są rozpatrywane przez sądy pracy

Pracownik może dochodzić swoich praw na drodze sądowej. Ustawodawca zachęca jednak strony sporu o polubowne załatwienie sporu.

Urlop wychowawczy w razie adopcji

Rodzice zastępczy zapewniają opiekę i wychowanie dziecku którego biologiczni rodzice są nieznani albo pozbawieni praw rodzicielskich lub którym ograniczono władzę rodzicielską. Nie ma zatem przeszkód, aby pracownik który zaadoptował dziecko (został opiekunem prawnym dziecka) skorzystał z urlopu wychowawczego, który jest czasem osobistej opieki nad dzieckiem.

Jakie koszty sądowe ponoszą strony postępowania przed sądem pracy

Co do zasady pracownik wnoszący powództwo do sądu pracy jest zwolniony z ponoszenia opłat. Nie oznacza to jednak, że jest on całkowicie z nich zwolniony.

Czy sąd pracy może uwzględnić roszczenie alternatywne

Zgodnie z ogólnymi regułami, sąd nie może wyrokować co do przedmiotu, który nie był objęty żądaniem powoda, jak również zasądzać ponad żądanie. Do wyjątków należą jednak określone sprawy rozpatrywane przez sąd pracy.

Urlop wychowawczy w razie opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem

Urlop wychowawczy to czas, podczas którego pracownik może osobiście opiekować się dzieckiem. W przypadku opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym, ustawodawca wydłużył czas trwania urlopu wychowawczego.

Apelacja przed sądem pracy

Apelacja jest środkiem odwoławczym od wyroku sądu I instancji do sądu II instancji. W przypadku sporu na linii pracodawca-pracownik, apelację od wyroku sądu rejonowego rozpoznaje sąd okręgowy, a od wyroku sądu okręgowego jako sądu I instancji sąd apelacyjny.

Odszkodowanie od operatora telekomunikacyjnego za niezawarcie umowy

Świadczenie usług telekomunikacyjnych w ramach tzw. usługi powszechnej, oznacza iż przedsiębiorca wyznaczony ma obowiązek zawarcia umowy na każde żądanie użytkownika, który spełnia określone kryteria. Jeżeli pomimo tego, operator tego nie uczyni, wtedy też będzie musiał zapłacić odszkodowanie.

Wyższy zasiłek pogrzebowy

Nowy wyższy zasiłek pogrzebowy został wprowadzony od 1 marca o czym mówi komunikat Prezesa ZUS z 15 lutego 2010 roku.

Umowy na czas określony na krótszy okres

Planowana jest nowelizacja kodeksu pracy, w której przewiduje się ograniczenie możliwości zatrudniania pracowników na podstawie umowy o pracę na czas określony dłuższy niż 2-4 lata.

Ustawa antynikotynowa

W sejmie odbyło się głosowanie nad wprowadzeniem nowelizacji w ustawie o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych.

Kredyt konsumencki – co powinno znaleźć się w umowie

Przedsiębiorca udzielający w zakresie swojej działalności kredytu konsumenckiego obowiązany jest do wskazania konsumentowi niezbędnych informacji. Muszą one znaleźć się zawsze w treści umowy.

Małoletni w sądach będą obsługiwani poza kolejnością

Ministerstwo Sprawiedliwości planuje wprowadzić zmiany w prawie, aby sprawy małoletnich którzy padli ofiarami przestępstw były rozpatrywane poza kolejnością.

Jak uzyskać pozwolenie na broń?

Kwestie związane z zasadami udzielania i cofania pozwolenia na broń, nabywania, zbywania oraz przechowywania i deponowania broni i amunicji, przewozu przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, przywozu z zagranicy oraz wywozu za granicę jak też zasady posiadania broni przez cudzoziemców i zasady funkcjonowania strzelnic reguluje ustawa z dnia 21 maja 1999 roku o broni i amunicji.

Nowe terminowe polisy na życie w celu zabezpieczenia kredytu

Aegon i Prevoir wprowadzają nowe ubezpieczenia na życie z myślą o klientach, którzy w ten sposób zabezpieczają kredyt. W przypadku Aegonu jeżeli ubezpieczony dożyje końca umowy, dostanie zwrot wszystkich wpłaconych składek.

Ugoda pozasądowa w postępowaniach w sprawach pracowniczych

Przed skierowaniem sprawy na drogę sądową pracownik może żądać wszczęcia postępowania przed komisją pojednawczą.

Zmiany w funkcjonowaniu prokuratury

Nowa ustawa wprowadza podział na dwie instytucje: Ministra Sprawiedliwości oraz Prokuratora Generalnego.

Sejm zajmie się "ustawą żłobkową"

W najbliższym tygodniu sejm zajmie się tzw. ustawą żłobkową. Jest to bardzo ważny akt prawny, na który czeka bardzo wielu rodziców w Polsce.

Jakie marki samochodów kradziono najczęściej

W 2009 roku wszczęto prawie 17.000 postępowań w sprawach kradzieży samochodów. Policji udało się odzyskać 23,2 % skradzionych pojazdów. W niechlubnym rankingu prowadzą samochody produkcji niemieckiej.

Z jakich miejsc złodzieje kradną samochody

W roku 2009 wszczęto 16.915 postępowań w sprawach kradzieży samochodów. Liczba ta spadła w stosunku do roku 2008 o 326 zgłoszeń. Niestety wskaźnik wykrywalności tego typu przestępstw wyniósł zaledwie 23,2%. Statystyki policji wskazują, iż wartość skradzionych samochodów wyniosła ponad 530,3 mln. zł, z czego odzyskano 39,7 mln. zł.

Zdrada małżeńska jako przyczyna rozwodu

Kiedy sąd orzeka wyrok łączny (art. 92)

Wydaniu wyroku łącznego nie stoi na przeszkodzie, że poszczególne kary wymierzone za należące do ciągu przestępstw lub zbiegające się przestępstwa zostały już w całości albo w części wykonane; przepis artykułu 71 § 2 stosuje się odpowiednio.

Ciąg przestępstw w prawie karnym (art. 91)

Jeżeli sprawca popełnia w podobny sposób, w krótkich odstępach czasu, dwa lub więcej przestępstw, zanim zapadł pierwszy wyrok, chociażby nieprawomocny, co do któregokolwiek z tych przestępstw, sąd orzeka jedną karę na podstawie przepisu, którego znamiona każde z tych przestępstw wyczerpuje, w wysokości do górnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę.

Stosowanie środków karnych i zabezpieczających (art. 90)

Środki karne i środki zabezpieczające oraz dozór stosuje się, chociażby je orzeczono tylko co do jednego ze zbiegających się przestępstw. W razie orzeczenia za zbiegające się przestępstwa pozbawienia praw publicznych, zakazów lub obowiązku tego samego rodzaju, sąd stosuje odpowiednio przepisy o karze łącznej.

Za nieuczciwe reklamy można żądać odszkodowania

Nieuczciwe reklamy mogą spowodować, że przedsiębiorca będzie musiał zapłacić kupującemu odszkodowanie. Sprawdź co może, a czego prawo zabrania reklamodawcy.

Na czym polega zasada absorbcji (art. 88)

Jeżeli najsurowszą karą orzeczoną za jedno ze zbiegających się przestępstw jest kara 25 lat pozbawienia wolności albo dożywotniego pozbawienia wolności, orzeka się tę karę jako karę łączną; w wypadku zbiegu dwóch lub więcej kar 25 lat pozbawienia wolności sąd może orzec jako karę łączną karę dożywotniego pozbawienia wolności – artykuł 88 kodeksu karnego.

Kompendium wiedzy o alimentach

Alimenty to obowiązek dostarczania środków utrzymania (zarówno pieniędzy, jak i innych przedmiotów np. wyżywienia, ubrania, książek) oraz tzw. środków wychowania – czyli innymi słowy – wychowywania.

Odbiorcy zaczynają korzystać z możliwości zmiany sprzedawcy energii


Urząd Regulacji Energetyki nie kryje satysfakcji ze wzrostu liczby przypadków zmiany sprzedawcy na rynku energii. W 2009 r. liczba takich przypadków wzrosła o 1800 proc. – wskazuje krajowy regulator. Niestety rzadko z tej możliwości korzystają odbiorcy indywidualni.

Kara pozbawienia wolności jako kara łączna (art. 87)

W razie skazania za zbiegające się przestępstwa na kary pozbawienia wolności i ograniczenia wolności sąd wymierza karę łączną pozbawienia wolności, przyjmując, że miesiąc ograniczenia wolności równa się 15 dniom pozbawienia wolności.

Orzeczenie kary łącznej (art. 85)

Jeżeli sprawca popełnił dwa lub więcej przestępstw, zanim zapadł pierwszy wyrok, chociażby nieprawomocny, co do któregokolwiek z tych przestępstw i wymierzono za nie kary tego samego rodzaju albo inne podlegające łączeniu, sąd orzeka karę łączną, biorąc za podstawę kary z osobna wymierzone za zbiegające się przestępstwa.

Sądy działają coraz lepiej

Statystyki pokazują że sądy w 2009 r. działały lepiej i sprawniej niż w poprzednim roku. W 2009 r. w sądach powszechnych załatwiono (merytorycznie lub formalnie) 12 080 tys. spraw. Natomiast w roku 2008 r. było ich (11 155 tys.) co oznacza wzrost o 924 tys. tj. o 8,2%.

Będzie łatwiej o odszkodowanie od Skarbu Państwa

Sejm szykuje nowelizację przepisów, dzięki którym łatwiej będzie dochodzić odszkodowania od Skarbu Państwa za niezgodne z prawem działania sądów.

Prezydent zaakceptował zmiany Kodeksu cywilnego

Prezydent Lech Kaczyński podpisał nowelizację Kodeksu cywilnego, w części dotyczące umów o roboty budowlane. Zmiany zapewnią lepszą ochronę małym i średnim przedsiębiorcom, którzy będą mogli zażądać odpowiednich gwarancji.

Kompendium wiedzy o rodzinie zastępczej

Dziecku pozbawionemu całkowicie lub częściowo opieki rodzicielskiej zapewnia się opiekę i wychowanie w rodzinie zastępczej. Dopiero kiedy nie ma takiej możliwości, dziecko może być skierowane do placówki opiekuńczo-wychowawczej (domu dziecka). Umieszczenie dziecka w rodzinie zastępczej następuje na podstawie orzeczenia sądu. Pierwszeństwo w pełnieniu funkcji rodziny zastępczej mają osoby spokrewnione lub spowinowacone z dzieckiem, jeżeli dają gwarancję poprawy sytuacji dziecka. W przypadku, gdy osoby spokrewnione z dzieckiem nie mogą pełnić funkcji rodziny zastępczej, sąd opiekuńczy wskazuje innych kandydatów, zgłaszających gotowość do pełnienia funkcji rodziny zastępczej.

Czym jest przyrzeczenie publiczne

Przyrzeczenie publiczne to jednostronne zobowiązanie, zgodnie z którym osoba przyrzekająca zobowiązuje się do świadczenia (np. nagrody) w zamian za spełnienie określonej czynności. Przyrzeczenie jest skierowane do nieokreślonego kręgu osób.

REKLAMA