REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Podstępowanie kontrolne Państwowej Inspekcji Pracy

Podczas czynności kontrolnych inspektor pracy oraz osoby, obowiązani są do przestrzegania przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych oraz przepisów o ochronie informacji niejawnych.

Rozwiązanie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego z pracownikiem młodocianym

Do rozwiązywania umów o pracę z młodocianymi pracownikami w celu przygotowania zawodowego mają zastosowanie przepisy Kodeksu pracy dotyczące umów o pracę na czas nieokreślony ze zmianami przewidzianymi w Dziale IX Rozdziału II Kp.

Podstawowe zadania Państwowej Inspekcji Pracy

Czy każdą umowę o pracę można wypowiedzieć za porozumieniem stron?

Każdą umowę o pracę strony mogą wypowiedzieć w drodze porozumienia stron, oraz w terminie, jaki odpowiada stronom umowy. Rozwiązanie umowy o pracę w tym trybie jest tylko wówczas skuteczne, gdy obie strony wyrażą na to zgodę.

REKLAMA

Organizacja Państwowej Inspekcji Pracy

Państwowa Inspekcja Pracy jest organem powołanym do sprawowania nadzoru i kontroli przestrzegania prawa pracy, a w szczególności przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

Obowiązki podmiotu kontrolowanego przez Państwową Inspekcję Pracy

Kontrolę przeprowadza się w siedzibie podmiotu kontrolowanego oraz w innych miejscach wykonywania jego zadań lub przechowywania dokumentów finansowych i kadrowych. Niekiedy poszczególne czynności kontrolne mogą być wykonywane także w siedzibie jednostki organizacyjnej Państwowej Inspekcji Pracy.

Egzamin ze wszystkich kategorii dla piratów drogowych

Jeżeli kierowca przekroczy ilość 24 punktów karnych będzie zmuszony do zdawania egzaminu ze wszystkich posiadanych kategorii prawa jazdy.

Za przekroczenie uprawnień można skarżyć do prokuratury

Można złożyć zażalenie na czynności celnika, który podczas czynności służbowych użył w sposób nieuzasadniony siły.

REKLAMA

Dożywocie za zabicie policjanta

Projekt nowelizacji kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o Policji przewiduje zaostrzenie obowiązujących przepisów. W szczególny sposób ma zapewnić ochronę policjantów pełniących obowiązki służbowe.

Adwokaci pomogą bezpłatnie powodzianom

Naczelna Rada Adwokacka będzie udzielała bezpłatne porady prawne osobom poszkodowanym przez tegoroczną powódź.

Niezgodne z prawem rozwiązanie przez pracodawcę umowy o pracę bez wypowiedzenia

W przypadku gdy pracodawca naruszył podstawowe obowiązki w stosunku do pracownika, rozwiązując z nim umowę o pracę bez wypowiedzenia z pogwałceniem jego praw, przysługiwać mu będą roszczenia, które wywodzić może z kodeksu pracy. Zobacz jak możesz przeciwdziałać bezprawnemu zerwaniu umowy o pracę przez pracodawcę!

Unia Europejska zadba o interesy niepełnosprawnych

W Parlamencie Europejskim pojawiają się coraz częściej głosy, że należy w sposób prawny zabezpieczyć interesy około 50 milionów Europejczyków, którzy są niepełnosprawni.

Będzie można głosować na polskich statkach

20 czerwca odbędą się wybory na urząd Prezydenta RP. Jeżeli tylko wymogi formalne zostały spełnione przez armatorów, to w wyborach będą także uczestniczyć obywatele przebywający w podróży na polskich statkach.

Za zamknięte przedszkole lub żłobek rodzicowi należy się zasiłek opiekuńczy

W przypadku, gdy zamknięte przedszkole lub żłobek zmusza rodziców do pozostania w domu z ze swoimi pociechami można się starać w ZUS-ie o wypłatę zasiłku opiekuńczego, który wówczas przysługuje.

Ruszyła kampania „Stop pedofilom”

Ruszyła kampania społeczna "Stop pedofilom!" - jej kluczowym celem będzie zwrócenie uwagi na problem krzywdzenia dzieci online i upowszechnianie wiedzy na temat zmian w prawie.

Żądanie wznowienia postępowania

Jeżeli w sprawie zapadł prawomocny wyrok można żądać wznowienia postępowania z przyczyn wymienionych enumeratywnie w kodeksie postępowania cywilnego.

Przypozwanie

Instytucja przypozwania występuje jeżeli w przypadku niekorzystnego dla danego podmiotu rozstrzygnięcia przysługiwałoby mu roszczenie względem osoby trzeciej albo przeciwko której osoba trzecia mogłaby wystąpić z roszczeniem. W takiej sytuacji można zawiadomić taką osobę o toczącym się procesie i wezwać ją do wzięcia w nim udziału.

Zatrudnienie w formie telepracy

Ze względu na szybki rozwój technologii jak i coraz większą informatyzację życia, wykształciła się ówcześnie nowa forma zatrudnienia mająca odpowiadać na zapotrzebowanie społeczeństwa informatycznego jakim się powoli stajemy.

Jak rozwiązać umowę o pracę za wypowiedzeniem?

Zarówno pracodawca jak i pracownik może rozwiązać umowę o pracę z zachowaniem okresów wypowiedzenia. Bardzo często są one umieszczone w samej umowie, jednakże w przypadku braku odpowiednich postanowień umownych w tym względzie obowiązywać będą przepisy kodeksu pracy. Sprawdź zatem od czego zależy długość terminów wypowiedzenia.

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia

Rozwiązanie umowy o pracę bez zachowania okresów wypowiedzenia może nastąpić z winy samego pracownika, jak i ze względu na wyjątkowe okoliczności stanowiące przeszkodę w jej wykonywaniu zaistniałe po stronie pracownika lub pracodawcy.

Udzielanie dalszego pełnomocnictwa przez doradcę podatkowego

Doradcy podatkowi będą mogli z mocy samego prawa udzielać dalszego pełnomocnictwa innemu doradcy, a także adwokatowi czy radcy prawnemu. Nowelizacja ustawy o doradztwie podatkowym znajduje się w Senacie.

Czy pozwolić dziecku na pracę

Pracę zawodową rozpoczynamy w momencie, kiedy zdobędziemy kwalifikacje do wykonywania zawodu. Bardzo często jest tak, że pierwsza praca jest w momencie zakończenia szkoły zasadniczej, czasem techniku, a jeszcze częściej na studiach czy dopiero po studiach.

Dokumentowanie szkód po powodzi i zawiadomienie ubezpieczyciela

Powodzianie, którzy ubezpieczyli majątek od skutków powodzi, powinni przystąpić do szacowania szkód zaraz po ustąpieniu wody. Należy również niezwłocznie powiadomić ubezpieczyciela.

Skutki procesowe śmierci pełnomocnika

Pełnomocnictwo - mimo braku w tym zakresie wyraźnego przepisu - wygasa również w razie śmierci pełnomocnika, a gdy była nim osoba prawna - w razie jej ustania.

Będzie można rozsypać prochy zmarłego

W resorcie zdrowia trwają prace nad ustawą o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Ma ona ułatwiać transport zwłok z zagranicy, umożliwić ekshumację a nawet dopuścić rozsypanie prochów zmarłego poza cmentarzem.

Zakaz stadionowy w centralnej bazie

Dane wszystkich kibiców będą rejestrowane w specjalnej bazie, która umożliwi szybką identyfikację uczestników meczów piłkarskich. PZPN oraz Telekomunikacja Polska rozpoczęły współpracę w ramach stworzenia systemu do obsługi Centralnej Bazy Danych Kibiców (CBDK).

Odpowiedzialność przewoźników lotniczych za utratę bagażu

W maju Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, iż całkowita odpowiedzialność przewoźników lotniczych za utratę bagażu ograniczona jest do wartości około 1134,71 Euro. ETS podkreślił przy tym, że z uwagi na interpretację pojęcia „szkoda” w konwencji o ujednoliceniu niektórych zasad dotyczących międzynarodowego przewozu lotniczego, zawartej w Montrealu w dniu 28 maja 1999 r., w kwocie tej mieści się zarówno szkoda, jak i krzywda poniesiona przez pasażera z tytułu utraty bagażu.

Zmowa cenowa producenta farb i marketów budowlanych

UOKiK nałożył wysokie kary na producenta farb i lakierów Tikkurila oraz market budowlany Praktiker, za zmowę cenową. Trzeci podmiot tego procederu – Castorama, uniknął kary dzięki współpracy z Urzędem.

Uprawnienia i przywileje osób niepełnosprawnych

Osoby niepełnosprawne posiadające orzeczenie o stopniu niepełnosprawności posiadają szereg uprawnień i przywilejów. Mają one na celu ułatwienie funkcjonowania osobom niepełnosprawnym w ich codziennym życiu i pracy.

Stopnie niepełnosprawności

Możemy wyróżnić kilka stopni niepełnosprawności: Są one uzależnione od stanu naruszenia sprawności fizycznej organizmu.

Czy wycieczki dla pracowników mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 29 marca 2010 r. stwierdził, iż spółka może zaliczyć wydatki poniesione na nabycie wycieczek zagranicznych, przeznaczonych na nagrody w konkursie dla pracowników, do kosztów uzyskania przychodów.

Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności

Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności to organ obdarzony kompetencjami do orzekania w I instancji w sprawach o orzeczeniu o stopniu niepełnosprawności.

Rola edukacji powodziowej

Metody ochrony przed powodzią zakładają, że społeczności lokalne, w tym użytkownicy terenów zalewowych (mieszkańcy, instytucje, obiekty użyteczności publicznej, zakłady produkcyjne zlokalizowane na terenach zalewowych), mogą sami skutecznie chronić siebie i swój dobytek.

Prawa rodziców zastępczych

Rodzina zastępcza jest formą opieki ustanawianej dla dzieci, które nie otrzymują jej ze strony swoich biologicznych rodziców.

Powrót do domu po powodzi

Powrót do domu, który został zalany przez powódź wiąże się z wieloma niebezpieczeństwami. Na pierwszy rzut oka nie jesteśmy w stanie ocenić stanu konstrukcji budynku czy uszkodzeń instalacji elektrycznych i gazowych. Groźne dla człowieka są również bakterie pozostałe po nadejściu powodzi. Aby uniknąć zagrożenia dla zdrowia czy też kolejnych strat ważne jest właściwe postępowanie w usuwaniu skutków powodzi.

Związek małżeński zawarty pod wpływem przymusu i bojaźni

Wymuszenie zgody przez jedną stron na zawarcie małżeństwa powoduje, że taki związek jest związkiem małżeńskim zawartym nieważnie.

Aktualna sytuacja powodziowa - 26 maj

Główna fala powodziowa dotarła do województwa pomorskiego, gdzie sytuacja jest na bieżąco monitorowana. Wciąż spać spokojnie nie mogą mieszkańcy Gorzowa Wielkopolskiego w którym ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe.

Polska nie dla chorych cudzoziemców

Dzięki zaostrzeniu prawa cudzoziemcy z objawami niektórych chorób nie zostaną wpuszczeni do Polski.

Aktualna sytuacja powodziowa - 25 maj

O ile sytuacja na południu stabilizuje się, to w północnej części kraju walka z żywiołem wchodzi w decydującą fazę. Szczególnie trudna sytuacja jest w województwach: wielkopolskim, lubuskim, zachodniopomorskim, pomorskim. 

Partnerzy homoseksualni skazani w Malawi

Sąd w Malawi skazał parę partnerów homoseksualnych Tiwonge Chimbalanga i Stevena Monjeza, na 14 lat ciężkich robót. Jest to tym samym najsurowsza kara jaką mogli otrzymać w oparciu o przepisy prawa tegoż afrykańskiego państwa.

6 tys. zł dla każdego powodzianina

Każda poszkodowana przez powódź rodzina lub osoba samotna otrzyma od państwa pomoc w wysokości 6 000 złotych. Nie będzie trzeba oddawać tych pieniędzy.

Woda powoli opada, czas liczyć straty

Woda już powoli ustępuje z zalanych domostw. Poszkodowani zaczynają porządkować dotknięte wielką wodą gospodarstwa domowe i szacować straty.

Na egzamin bez laptopa

Przystępujący do egzaminów końcowych uprawniających do wykonywania zawodu adwokata, radcy prawnego lub notariusza nie będą mogli posługiwać się laptopem na egzaminie.

Reklamacja butów – cz. 4: procedura reklamacyjna

Reklamacja obuwia to jeden z najczęstszych problemów, z którymi borykają się konsumenci. Sprawdź, czego możesz oczekiwać od sprzedawcy. Procedura reklamacyjna.

Wojsko walczy z wielką wodą

Ogromny wysiłek fizyczny, nieprzespane noce, nieustanna walka z niebezpiecznym rywalem, którym tym razem okazał się żywioł – tak wyglądały ostatnie dni większości żołnierzy w Polsce.

Reklamacja butów – cz. 3: reklamacja wkrótce po zakupie

Reklamacja obuwia to jeden z najczęstszych problemów konsumentów. Sprawdź, czego możesz oczekiwać od sprzedawcy. Domniemanie odpowiedzialności sprzedawcy.

Aktualna sytuacja powodziowa - 24 maj

Miejscami nadal utrzymuje się bardzo wysoki poziom.  Na Mazowszu w okolicach Dobrzykowa trwają działania polegające na przerwaniu wału. Prowadzona jest ewakuacja mieszkańców.

Reklamacja obuwia – cz. 2: podstawa reklamacji

Reklamacja obuwia to jeden z najczęstszych problemów konsumentów. Sprawdź, czego możesz oczekiwać od sprzedawcy. Jakie są podstawy reklamacji.

Trybunał rozważy konstytucyjność przepisów o wyłączeniu sędziego

Trybunał Konstytucyjny na początku czerwca zajmie się kwestią zażaleń w postępowaniu cywilnym. Do TK wpłynęła skarga konstytucyjna dotycząca braku możliwości odwołania się od decyzji sądu w kwestii wniosku o wyłączenie sędziów w sprawach, w których przysługuje skarga kasacyjna.

Nie będzie prywatyzacji ksiąg wieczystych

Część środowisk prawniczych postuluje prywatyzacje wydziałów ksiąg wieczystych. W ten sposób skróciłaby się czas oczekiwania na wpis. Ministerstwo Sprawiedliwości jest jednak sceptyczne wobec tego pomysłu.

REKLAMA