REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Aktualna sytuacja powodziowa - 7 czerwca

Kolejną dobę trwa walka z żywiołem.  Niestety należy spodziewać się gwałtownych burz, które mają trwać do końca tygodnia i mogą powodować lokalnie podtopienia. Obawę też budzi stan niektórych wałów, które od dłuższego czasu wytrzymują napór wody, ale mogą w końcu zacząć przeciekać.

Obowiązki małoletniego dziecka względem rodziców

Małoletnie dziecko oprócz obowiązku posłuszeństwa względem rodziców ma jeszcze inne obowiązki, o których mowa w art. 91 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Odpowiedzialność dyscyplinarna adwokata

Adwokaci i aplikanci adwokaccy podlegają odpowiedzialności dyscyplinarnej za postępowanie sprzeczne z prawem, zasadami etyki lub godności zawodu bądź za naruszenie swych obowiązków zawodowych.

Nagroda jubileuszowa dla pracowników o określonym stażu

Nagrody jubileuszowe stanowią nieobowiązkowe świadczenie pracodawcy na rzecz pracownika. Prawo do ich wypłaty powinno wynikać z przepisów płacowych, obowiązujących w danym zakładzie pracy.

REKLAMA

Kiedy zachowanie małżonka nie wpływa na ustalenie winy w wyroku rozwodowym?

Sąd orzeka rozwód jeśli nastąpił całkowity i trwały rozkład pożycia małżeńskiego. Zasadniczo orzeczenie rozwodu wiąże się również z orzeczeniem winy – a więc ustaleniem przez sąd, który z małżonków ponosi winę za rozkład pożycia małżeńskiego.

Kto ma prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy

Renta z tytułu niezdolności do pracy jest przyznawana ubezpieczonemu przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych na podstawie ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Jak ogłosić upadłość konsumencką

Znowelizowana ustawa z dnia 28 lutego 2003r. Prawo upadłościowe i naprawcze przewiduje obecnie możliwość ogłoszenia upadłości przez osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej których niewypłacalność powstała wskutek wyjątkowych i niezależnych od nich okoliczności. Ogłoszenie upadłości jest jednak procesem skomplikowanym i długotrwałym. Tak oto przedstawia się w skrócie procedura ogłoszenia upadłości osoby fizycznej.

Czy adwokat z urzędu może wypowiedzieć pełnomocnictwo?

Ustanowienie adwokata lub radcy prawnego dla strony zwolnionej od kosztów sądowych jest równoznaczne z udzieleniem pełnomocnictwa procesowego.

REKLAMA

Kiedy dochodzi do ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych

Niewykonanie bądź nienależyte wykonanie przez pracownika obowiązków wynikających ze stosunku pracy pociąga za sobą negatywne konsekwencje. Zgodnie z art. 52 § 1 pkt 1 k.p. pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z pracownikiem, który dopuścił się ciężkiego naruszenia swoich obowiązków.

Doręczenie zastępcze

Co do zasady przesyłki sądowe powinny być doręczane do rąk adresata. Taki bowiem sposób doręczenia daje największą pewność, że strona o czynności została właściwie i na czas zawiadomiona. Nie zawsze jednak takie doręczenie jest możliwe. Kodeks postępowania cywilnego w takim wypadku posługuje się pojęciem doręczenia zastępczego. Co przez to należy rozumieć?

Kompendium wiedzy o wyborach prezydenckich

W 2015 roku odbędą się kolejne wybory prezydenckie. Już teraz warto przypomnieć sobie zasady, na jakich dokonamy wyboru Prezydenta. Poniżej kompendium podstawowej wiedzy.

Organy adwokatury

Samorząd adwokacki posiada cztery główne organy: Krajowy Zjazd Adwokatury, Naczelną Radę Adwokacką, Wyższy Sąd Dyscyplinarny i Wyższą Komisję Rewizyjną.

Tajemnica adwokacka

Specyfika zawodu adwokata wymaga zachowania w tajemnicy wszelkich informacji, jakie adwokat uzyskuje w związku z prowadzeniem sprawy. Wynika to nie tylko z etyki zawodu, ale również z mocy prawa – ustawy prawo o adwokaturze oraz uchwały Naczelnej Rady Adwokackiej.

Ile lat może mieć pracownik

Granica wieku jest warunkiem, od którego prawo uzależnia możność uzyskania przymiotu pracownika. W świetle przepisów kodeksu pracy, pracownikiem może być zasadniczo osoba, która ukończyła 18 lat. Jednak na szczególnych warunkach określonych w przepisach kodeksu dotyczących młodocianych można przyjąć do pracy osoby młodsze.

Cofnięcie pozwu

Pozew może być cofnięty bez zezwolenia pozwanego aż do rozpoczęcia rozprawy, a jeżeli z cofnięciem jest połączone zrzeczenie się roszczenia – aż do wydania wyroku

Zakaz reklamy adwokatów

Ograniczenia dotyczące reklamy w działalności adwokatów wynikają ze Zbioru Zasad Etyki Adwokackiej i Godności Zawodu, uchwalony przez Naczelną Radę Adwokacką 10 października 1998r.

Zakres immunitetu adwokackiego

Adwokat podczas i w związku z wykonywaniem obowiązków zawodowych korzysta z ochrony prawnej podobnie jak sędzia i prokurator.

Dla kogo renta szkoleniowa

Renta szkoleniowa została uregulowana w ustawie z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Jest ona orzekana przez lekarza orzecznika ZUS w sytuacji, gdy istnieje prawdopodobieństwo, że osoba niezdolna do pracy, po przekwalifikowaniu zawodowym, będzie mogła nadal wykonywać pracę zarobkową.

Zlecenie sprawy - umowa o zastępstwo procesowe

Umowa o zastępstwo procesowe jest umową o świadczenie usług przewidzianą w art. 750 kc. Podstawą zastępstwa procesowego jest natomiast pełnomocnictwo udzielone przez mocodawcę. Podstawą zlecenia sprawy adwokatowi powinna być pisemna umowa zlecenia lub karta ewidencyjna.

Czy pracownik może nie przyjąć wypowiedzenia?

Przez wypowiedzenie pracodawca może rozwiązać przede wszystkim każdą umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony i na okres próbny. Umowy zwarte na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy podlegają wypowiedzeniu tylko w przypadkach wskazanych w ustawie.

„DGP”: Publiczne inwestycje nie były ubezpieczone od powodzi

Inwestycje publiczne na terenach objętych powodzią mogą ulec opóźnieniom. Wykonawcy nie zapłacą jednak kar umowny. Nie ma co liczyć również na ubezpieczenie, gdyż nie były one ubezpieczane od klęsk żywiołowych – donosi w piątek „Dziennik Gazeta Prawna”.

Czy pracodawca może nie przyjąć wypowiedzenia?

Ustanie stosunku pracy może nastąpić w drodze jego rozwiązania lub wygaśnięcia. Rozwiązanie umowy o pracę może być następstwem złożenia przez pracownika oświadczenia woli, że nie zamierza pozostawać w stosunku pracy.

Państwo może zakazać internetowych gier losowych

Państwa członkowskie Unii Europejskiej mogą zakazać gier losowych prowadzonych w Internecie m.in. ze względu na ochronę konsumentów – orzekł 3 czerwca Europejski Trybunał Sprawiedliwości.

W jakiej wysokości przysługuje renta szkoleniowa

Zwiększanie liczby numerów prenumeraty to nieuczciwa konkurencja

Przedsiębiorca, który zwiększa liczbę numerów w prenumeracie wprowadza konsumentów w błąd i popełnia czyn nieuczciwej konkurencji – orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie.

Unia pomoże powodzianom

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało w porozumieniu z Funduszem Spójności Unii Europejskiej wniosek, dzięki którym wojewodom łatwiej będzie oszacować poniesione straty w wyniku powodzi. Termin składania wniosków przez wojewodów upływa 20 czerwca 2010. Dzięki przesłanym wnioskom uda się wystąpić o pomoc do Komisji Europejskiej o przyznanie pomocy finansowej.

Aktualna sytuacja powodziowa - 6 czerwca

Południe Polski kolejny dzień zmaga się z wielką wodą. Druga fala powodziowa wyrządza ogromne straty. Mieszkańcy Sandomierza znów bronią huty szkła - jednego z największych pracodawców w regionie.

RPDz: Zahamować żebractwo dzieci

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak zaapelował do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz urzędników o podjęcie wszelkich wysiłków, aby w te wakacje maksymalnie ograniczyć wykorzystywanie dzieci do żebrania.

Sąd zdecyduje o losie pedofila

W wyniku zmiany prawa teraz sąd zadecyduje, czy istnieje potrzeba leczenia pedofila. Decyzja musi zapaść na sześć miesięcy przed przewidywanym warunkowym zwolnieniem lub przed wykonaniem kary.

Jak reagować na niezgodność z prawem prawomocnego orzeczenia?

Jeżeli orzeczenie w danej sprawie nosi znamiona niezgodności z prawem, warto je zanegować na drodze sądowej. Sprawdź jak to zrobić!

Aktualna sytuacja powodziowa - 5 czerwca

Druga fala powodziowa dotknęła głównie województwa podkarpackie, małopolskie oraz świętokrzyskie. Południowa cześć Polski znów została sparaliżowana. Nastąpiły duże utrudnienia w ruchu drogowym.

Zarzuty i sprzeciw- jako środki zaskarżenia

W zależności od tego w jakim postępowaniu, upominawczym czy nakazowym, został wydany nakaz zapłaty, zróżnicowane są także środki jego zaskarżenia.

Dowód osobisty utracony w powodzi

Pomoc dla rolników poszkodowanych w powodzi

15 czerwca 2010 r. zostanie uruchomiony specjalny program pomocy dla rolników, którzy zostali poszkodowani przez tegoroczną powódź. Po zgłoszeniu do Komisji Europejskiej program nie będzie ograniczał dostępu do pomocy rolnikom, którzy skorzystali z niej w poprzednich latach.

Praktyczne rady dla powodzian

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji na swojej stronie internetowej umieściło niezbędne wskazówki w sytuacji zagrożenia powodziowego. Nie należy lekceważyć żadnego zagrożenia, ponieważ brudna woda jest siedliskiem zarówno niebezpiecznych bakterii jak i zarazków, które realnie zagrażają zdrowiu.

Pomoc finansowa dla powodzian

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowało zasady udzielania pomocy osobom poszkodowanym w powodzi. Wszystkie zgłoszenia przyjmowane są przez samorządy. Następnie gminy kierują zgłoszone potrzeby do wojewodów, a wojewodowie przesyłają bezpośrednio informacje do MSWiA. Środki przekazane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przekazywane są wojewodom, którzy przekazują je do samorządów a stamtąd trafiają do rąk osób poszkodowanych przez powódź.

Postanowienie odmawiające wykluczenia sędziego musi być zawsze zaskarżalne

Postanowienie o odmowie wykluczenia sędziego w II instancji zgodnie z obowiązującym prawem nie jest zaskarżalne. Wkrótce to jednak się zmieni, gdyż zdaniem Trybunału Konstytucyjnego takie rozwiązanie jest niekonstytucyjne.

Apelacja – jak wnieść i kiedy przysługuje

Apelacja jest środkiem prawnym służącym odwołaniu się od wyroku sądu I instancji, w przypadku niesatysfakcjonującego rozstrzygnięcia. Zobacz jakie wymogi formalne są przewidziane dla jej wniesienia!

Liczba bezrobotnych spada

Główny Urząd Statystyczny podał aktualne dane dotyczące stopy bezrobocia. W kwietniu spadła o 0,6 proc. w porównaniu z danymi z marca i wyniosła 12,3 proc.

Nieuzasadnione rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia

W przypadku nieuzasadnionego rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia zarówno po stronie pracownika jak i pracodawcy kształtują się pewne uprawnienia, przewidziane w Kodeksie Pracy.

Powódź pustoszy Małopolskę

Sytuacja powodziowa z godziny na godzinę pogarsza się. W Nowym Sączu woda zerwała most kolejowy nad rzeką Poprad pomiędzy Nowym a Starym Sączem. Połączenia kolejowe między Nowym Sączem a Krynicą zostały wstrzymane do odwołania.

Zakaz palenia wejdzie 15 listopada

Ograniczenia dla palaczy, które przewiduje znowelizowana ustawa o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych zaczną obowiązywać od 15 listopada.

Czy w toku postępowania o ustalenie ojcostwa dziecka mogę dopozwać inną osobę

W sprawie o ustalenie ojcostwa wezwanie osoby trzeciej do wzięcia udziału w sprawie nie jest dopuszczalne. Zgodnie z przepisami kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (art. 62-86) pochodzenie dziecka opiera się na przyjętych w tym kodeksie domniemaniach prawnych.

Czy ubezwłasnowolniony częściowo może zawrzeć związek małżeński

Ubezwłasnowolnienie częściowe z powodu choroby psychicznej albo niedorozwoju umysłowego nie jest kryterium ustawowym oceny zdolności do zawarcia małżeństwa.

Stan wód na dzień 4 czerwca

Niestety żywioł nie daje za wygraną. Najgorsza sytuacja jest na południu Polski, gdzie w wielu miejscach ogłoszono pogotowie powodziowe. Prognozy meteorologiczne nie są korzystne, dlatego należy się spodziewać dalszego pogorszenia warunków.

VAT z charytatywnych sms-ów trafi do powodzian

Ministerstwo Finansów stanęło na wysokości zadania i zapowiedziało, że środki jakie wpłynęły do budżetu państwa z tytułu VAT za smsy wysłane na rzecz powodzian powędrują do poszkodowanych przez powódź.

Umowa sprzedaży – cz. 2: czy przepisy kodeksowe są mniej korzystne

Przepisy Kodeksu cywilnego w odniesieniu do umowy sprzedaży określają mniej korzystnie dla kupującego podstawy odpowiedzialności sprzedawcy. Z drugiej strony dają większe możliwości odstąpienia od umowy.

Czy dopuszczalne jest zaprzeczenie ojcostwa po śmierci ojca?

Matka może wytoczyć powództwo o zaprzeczenie ojcostwa swego męża w ciągu sześciu miesięcy od urodzenia dziecka. Sytuacja może jednak skomplikować się jeśli w tym terminie mąż matki dziecka umrze. Czy wówczas możliwe jest zaprzeczenie jego ojcostwa?

Infolinia dla powodzian

Osoby poszkodowane w powodzi mogą uzyskać wszelkie niezbędne informacje o przysługującej im pomocy pod specjalnymi numerami telefonów, które uruchomiły województwa.  

Dzień wolny za pracę w Boże Ciało

Pracownicy którzy w dniu 3 czerwca wykonywali pracę mogą odebrać jeden dzień wolny lub dodatek do pensji. Sytuacja ta dotyczy przede wszystkim osób zatrudnionych w takich miejscach jak stacje benzynowe, restauracje lub apteki.

REKLAMA