REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Komorowski prezydentem - oficjalne wyniki PKW

Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalne wyniki wyborów prezydenckich. Zgodnie z przewidywaniami wygrał Bronisław Komorowski.

Przywrócenie pracownika do pracy a obowiązek zawarcia nowej umowy o pracę

W przypadku bezprawnego wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę oraz w razie niezgodnego z prawem rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia, pracownikowi przysługuje roszczenie o przywrócenie do pracy. Po przywróceniu pracownika do pracy przez sąd nie trzeba zawierać nowej umowy o pracę. Stosunek pracy zostaje bowiem odtworzony mocą samego orzeczenia sądu.

Kto może mieć status bezrobotnego

Najprościej można powiedzieć, że bezrobotnym jest osoba, która utraciła pracę i po spełnieniu warunków określonych przepisami prawa zarejestrowała się w powiatowym urzędzie pracy właściwym ze względu na swoje stałe lub czasowe miejsce zameldowania.

Komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych

Państwo powinno prowadzić politykę zmierzającą do pełnego i produktywnego zatrudnienia oraz podejmować odpowiednie kroki, aby łagodzić skutki bezrobocia. Jedną z form pomocy finansowej dla osób, które straciły pracę jest zasiłek dla bezrobotnych. Zasady jego przyznania zostały uregulowane w ustawie z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

REKLAMA

Jakie są formy rozwiązania umowy o pracę?

Ustanie stosunku pracy następuje w drodze jego rozwiązania lub wygaśnięcia. Rozwiązanie jest następstwem czynności prawnych jednej lub obydwu stron stosunku pracy, natomiast wygaśnięcie następuje z mocy prawa z powodu innych zdarzeń niż czynności prawne.

Będą opłaty maksymalne za przenoszenie numeru

Prawo do przenoszenia numeru telefonu między operatorami ma zwiększyć poziom konkurencji w usługach telekomunikacyjnych. Dlatego też opłaty za przeniesienie nie mogą być wygórowane.

Jak zarejestrować się w urzędzie pracy

Rejestracją bezrobotnych i poszukujących pracy oraz prowadzeniem rejestrów tych osób zajmują się powiatowe urzędy pracy. Osoby, które chcą uzyskać status bezrobotnego muszą posiadać odpowiednie dokumenty, które pozwolą na ustalenie ich uprawnień.

Jak określić wysokość wynagrodzenia w umowie o pracę

Każda umowa o pracę oprócz stron umowy, jej rodzaju, daty zawarcia oraz warunków pracy i płacy w szczególności powinna określać wynagrodzenie za pracę odpowiadające rodzajowi pracy, ze wskazaniem składników wynagrodzenia. Kodeks pracy nie określa jednak na ile powinno to być szczegółowe.

REKLAMA

Na chodniku też nie wolno się zatrzymywać

Znak zakazu zatrzymywania dotyczy nie tylko jezdni ale także chodnika, jeżeli brak jest tabliczki o tym, iż nie dotyczy chodnika. O najnowszym wyroku Sądu Najwyższego przypomina w piątek „Dziennik Gazeta Prawna”.

Prawo do nagrody jubileuszowej a zapisy układu zbiorowego pracy

Pracownik nabył prawo do nagrody jubileuszowej, kiedy obowiązywał w Spółce układ zbiorowy pracy, który prawo to uzależniał od ogólnego stażu pracy. Między czasie zmieniły się przepisy wewnętrzne pracodawcy. Obecnie pracownik nie ma prawa do nagrody jubileuszowej. Czy zapisy układu zbiorowego pracy należy stosować wobec tego pracownika?

Czy gość hotelowy odpowiada za rzeczy użyczone nieodpłatnie przez hotel

W praktyce hotelarskiej różnego rodzaju przedmioty są udostępniane gościom hotelowym, co przybiera postać umowy użyczenia. Nieodpłatny charakter takiego użyczenia nie zwalnia jednak z odpowiedzialności za daną rzecz.

Wzrost zasiłku dla bezrobotnych od 1 czerwca 2010

Z dniem 1 czerwca 2010 r. wzrósł o 3,5% zasiłek dla bezrobotnych. Wyższe świadczenia będą mogli otrzymać bezrobotni, którzy w tym roku rozpoczęli pobieranie zasiłku.

Policjant na emeryturze może pracować

Osoba na emeryturze lub pobierająca świadczenie rentowe, w tym również m.in. funkcjonariusz Policji, może podjąć pracę. Musi jednak liczyć się z tym, że świadczenie zostanie odpowiednio zmniejszone lub nawet zawieszone.

3 dni na składanie protestów wyborczych

Od ogłoszenia ostatecznych i oficjalnych wyników wyborów każdy wyborca będzie mógł w terminie 3 dni zgłosić protest wyborczy. Protesty będą rozpatrywane przez Sąd Najwyższy.

PKW potwierdza wygraną Komorowskiego

Państwowa Komisja Wyborcza na konferencji prasowej podała informacje dotyczące cząstkowych nieoficjalnych wyników wyborczych.

Czy cena biletu lotniczego przy rezerwacji jest ostateczna?

Rezerwując bilet, przewoźnik lotniczy jest obowiązany do zaprezentowania pełnej jego ceny w każdym etapie rezerwacji. Nie dotyczy to jednak opłat dodatkowych..

Oszczędzamy prąd: telewizor, monitor, drukarka

Często zdarza ci się zostawić telewizor w trybie czuwania? Pamiętaj, że w takiej sytuacji energia elektryczna jest nadal pobierana.

Bronisław Komorowski prezydentem

Z pierwszych sondaży wyborczych wynika, że Bronisław Komorowski pokonał w II turze wyborów prezydenckich swojego rywala Jarosława Kaczyńskiego.

Frekwencja w II turze wyborów

Państwowa Komisja Wyborcza podała informacje dotyczące frekwencji w II turze wyborów prezydenckich.

Szatnia w pracy


Szatnia powinna być urządzona w oddzielnym lub wydzielonym pomieszczeniu oraz dostosowana do rodzaju prac, stopnia narażenia pracownika na zabrudzenie ciała i zanieczyszczenia jego odzieży substancjami szkodliwymi, trującymi lub materiałami zakaźnymi.

Rada Normalizacyjna

Przy Polskim Komitecie Normalizacyjnym działa Rada Normalizacyjna. Rada konstytuuje się na pierwszym posiedzeniu, a organizację i tryb pracy Rady określa regulamin uchwalony przez Radę. Ponadto zakres jej działań oraz kompetencji określa Ustawa o normalizacji.

Pomieszczenia w pracy- jakie warunki powinny spełniać


Podstawowym obowiązkiem pracodawcy jest utrzymywanie pomieszczenia pracy w czystości i porządku oraz przeprowadzanie w tych pomieszczeniach okresowych remontów oraz w celu zachowania wymagań bezpieczeństwa i higieny pracy.

Pomieszczenia jakie musi zapewnić pracodawca w zakładzie pracy

Pomieszczenia pracy i ich wyposażenie powinny zapewniać pracownikom bezpieczne i higieniczne warunki pracy.

Grzegorz Napieralski nie poprze żadnego z kandydatów

Grzegorz Napieralski nie udzieli poparcia żadnemu z kandydatów startujących w drugiej turze wyborów prezydenckich. Sztaby Jarosława Kaczyńskiego i Bronisława Komorowskiego usilnie zabiegały o poparcie lewicowych wyborców dla swoich kandydatów.

OPZZ nie popiera żadnego z kandydatów

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych zapowiedziało, że nie poprze żadnego z kandydatów w drugiej turze wyborów. Podjęcie podobnej decyzji zarząd związku zasugerował również Grzegorzowi Napieralskiemu.

Pomieszczenia do ogrzewania się pracowników

Pomieszczenia jakie powinien zapewnić pracodawca w zakładzie pracy w dużej mierze zależą od charakteru wykonywanej pracy oraz od potrzeb zatrudnionych tam pracowników. Jeżeli pracownicy wykonują pracę na otwartej przestrzeni lub w nieogrzewanym pomieszczeniu ustawodawca wprowadził obowiązek zapewnienia przez pracodawcę pomieszczenia do ogrzania się pracowników.

Jak oceniamy Bronisława Komorowskiego

TNS OBOP przygotował specjalny sondaż, w którym zapytał Polaków o to jak oceniają Bronisława Komorowskiego jako pełniącego obowiązki prezydenta. Oto wyniki tego badania.

Polskie Normy

Polska Norma jest normą krajową, przyjętą w drodze konsensu i zatwierdzoną przez krajową jednostkę normalizacyjną, powszechnie dostępną, oznaczoną na zasadzie wyłączności symbolem PN.

Polski Komitet Normalizacyjny

PKN jest krajową jednostką normalizacyjną zapewniającą realizację celów wymienionych w Ustawie o normalizacji.

Podstawowe obowiązki pracodawcy z zakresu BHP

Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy z zakresu BHP jest zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki.

Oświetlenie w miejscu pracy

Przepisy Rozporządzenia Ministra Pracy oraz Polityki Społecznej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy przewidują, że pomieszczeniach stałej pracy należy zapewnić oświetlenie dzienne chyba że jest to niemożliwe lub niewskazane ze względu na technologię produkcji, a na stosowanie oświetlenia wyłącznie elektrycznego pracodawca uzyskał zgodę właściwego państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego wydaną w porozumieniu z okręgowym inspektorem pracy.

Sportowcy popierają Kaczyńskiego

Coraz więcej osób publicznie wypowiada się na kogo odda swój głos w drugiej turze wyborów prezydenckich. Stanowisko w tej sprawie zabrali również znani sportowcy- olimpijczycy. Swoim zaufaniem obdarzyli oni prezesa Prawa i Sprawiedliwości.

Ogrzewanie i wentylacja w pomieszczeniach pracy

Często pracodawcy zapominają, o tym, iż pomieszczenia w których pracują pracownicy powinny spełniać odpowiednie warunki. Jednym z takich warunków jest zapewnienie odpowiedniej temperatury do rodzaju wykonywanej pracy.

Obiekty budowlane i teren zakładu pracy

Kiedy pracownikowi przysługuje darmowy posiłek w pracy

Przepis art. 232 Kodeksu pracy oraz przepisy Rozporządzenie Rady Ministrów z 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów nakładają na pracodawcę obowiązek zapewnienia darmowego posiłku dla pracownika.

Jakie są zadania Prezesa PKN

Prezes Rady Ministrów powołuje Prezesa na okres 5 lat spośród zgłoszonych przez Radę Normalizacyjną kandydatów wyłonionych uprzednio w drodze konkursu.

Organizacja stanowisk pracy

Ochrona przed hałasem

Pracodawca ponosi odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie, w związku z czym nie powinien zapominać, że zgodnie z przepisami Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy jest m.in. obowiązany do zapewnienia pracownikom ochrony przed zagrożeniami związanymi z narażeniem na hałas.

Komitety techniczne Polskiego Komitetu Normalizacyjnego

Komitety techniczne realizują cele wymienione w art. 3 Ustawy o normalizacji, a szczegółowe zasady działania komitetów technicznych określają przepisy wewnętrzne PKN.

Kiedy pracownikom przysługują napoje

Pracuję w biurze. Latem, kiedy w pokoju jest gorąco i duszno pracodawca zapewnia nam wentylację w postaci wiatraków. A co z napojami? Kiedy i na jakiej postawie prawnej (jeśli taka jest) pracodawca ma obowiązek dostarczyć pracownikom napoje?

Jadalnia w zakładzie pracy

Pracodawca zatrudniający powyżej dwudziestu pracowników na jednej zmianie powinien zapewnić pomieszczenie do spożywania posiłków, z wyjątkiem zakładów pracy, w których wykonywane są prace wyłącznie o charakterze biurowym.

Cele i zasady normalizacji krajowej

Normalizacja jest działalnością zmierzającą do uzyskania optymalnego, w danych okolicznościach, stopnia uporządkowania w określonym zakresie, poprzez ustalanie postanowień przeznaczonych do powszechnego i wielokrotnego stosowania, dotyczących istniejących lub mogących wystąpić problemów.

Kara za podanie dopingu zawodnikowi

Zmiana kodeksu karnego przewiduje wprowadzenie odpowiedzialności lekarza lub trenera za podanie dopingu zawodnikowi. Jeżeli zrobi to bez wiedzy zawodnika grozi mu grzywna, kara ograniczenia wolności lub dwa lata więzienia.

Po debacie

W środę, 30 czerwca, odbyła się druga debata kandydatów na Prezydenta. Wzięli w niej udział oczywiście Bronisław Komorowski i Jarosław Kaczyński.

Kto zwyciężył w debacie

W środę, 30 czerwca, odbyła się druga debata między kandydatami na urząd Prezydenta RP, Bronisławem Komorowskim a Jarosławem Kaczyńskim.

Czy od rejestracji w płatnym serwisie internetowym można odstąpić?

Zarejestrowałeś się w płatnym serwisie internetowym i teraz chcesz odstąpić? Sprawdź czy masz do tego prawo i w jakim terminie może to uczynić.

Świadczenia przysługujące policjantom

Jeżeli policjant na emeryturze dodatkowo pracuje, a jego zarobki przekraczają 130% przeciętnej płacy, to jego świadczenie nie zostanie zawieszone, odmiennie niż w przypadku osób otrzymujących cywilne świadczenia z ZUS.

Co zrobić, gdy niepełnoletnie dziecko zarejestrowało się w płatnym serwisie internetowym

Mój czternastoletni syn zarejestrował się w pewnym serwisie internetowym. Po dwóch tygodniach do domu przyszedł rachunek za korzystanie z tego serwisu. Co mam zrobić?

Protesty wobec planów likwidacji wydziałów rodzinnych w sądach

Adwokaci i kuratorzy są niezadowoleni z planów likwidacji wydziałów rodzinnych w sądach, co jest zapowiadane przez Ministerstwo Sprawiedliwości – czytamy w czwartkowym „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Nietrzeźwi kierowcy bez prawa jazdy

Wchodząca w życie 1 lipca nowelizacja kodeksu karnego pozbawi na zawsze prawa kierowania pojazdami mechanicznymi nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA