REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jaki jest termin wniesienia aktu oskarżenia?

Akt oskarżenia wnoszony jest przez prokuratora w ciągu 14 dni od zamknięcia śledztwa lub w ciągu 14 dni od otrzymania aktu oskarżenia sporządzonego przez Policję (w przypadku jego zatwierdzenia lub zmiany przez prokuratora). Jeżeli podejrzany jest aresztowany wskazany termin jest krótszy i wynosi 7 dni. Są to terminy instrukcyjne, których przekroczenie nie skutkuje bezskutecznością czynności wniesienia aktu oskarżenia.

Od sierpnia część hurtowego obrotu energią na publicznych aukcjach

Od sierpnia tego roku sprzedaż hurtowa 15 proc. energii elektrycznej wyprodukowanej przez elektrownie odbędzie się na wolnym rynku. Prąd będzie sprzedawany na publicznej giełdzie lub publicznych aukcjach.

Organy prowadzące postępowanie przygotowawcze

Polska ma bardzo rozbudowany aparat organów ścigania. Wynika to z faktu, iż postępowanie przygotowawcze może być prowadzone przez dużą grupę organów ścigania. W zależności od formy postępowania przygotowawczego mogą je prowadzić różne organy - od wyspecjalizowanych w tych czynnościach prokuratury, czy ABW (w przypadku śledztwa) poprzez organy instytucji, których głównym celem nie jest prowadzenie tych postępowań takich jak organy Inspekcji Handlowej, czy Straży Leśnej Lasów Państwowych (w przypadku dochodzenia).

Jak sprawdzić biuro podróży?

Jeżeli planujesz podczas wakacji wyjechać na wymarzoną wycieczkę, sprawdź najpierw czy biuro podróży działa legalnie.

REKLAMA

Zaznajomienie z materiałami postępowania przygotowawczego

Czynność końcowego zaznajomienia podejrzanego oraz jego obrońcy z materiałami postępowania przygotowawczego jest czynnością zamykającą to postępowanie, której przeprowadzenie oznacza, iż organ ścigania podjął już decyzję o wniesieniu aktu oskarżenia w sprawie. Przeprowadzenie tej czynności jest fakultatywne i zależy od tego, czy podejrzany (lub jego obrońca) złożyli wniosek o jej przeprowadzenie. Po dokonaniu tej czynność podejrzany wraz z obrońcą mogą składać wnioski dowodowe o uzupełnienie śledztwa (lub dochodzenia).

Nakaz zapłaty od przedawnionego roszczenia

Niedawno dostałem nakaz zapłaty z sądu. Bardzo się zdziwiłem, gdyż sprawa dotyczy przedawnionego roszczenia jednego z moich kontrahentów. Co mogę z tym zrobić?

Kto ma dostęp do akt w postępowaniu przygotowawczym?

W toku postępowania przygotowawczego stronom, obrońcom, pełnomocnikom i przedstawicielom ustawowym udostępnia się akta (oraz umożliwia sporządzanie odpisów i kserokopii, w tym uwierzytelnionych) jedynie za zgodą prowadzącego postępowanie przygotowawcze. Za zgodą prokuratora akta mogą być udostępniane w wyjątkowych przypadkach osobom trzecim. Jest to realizacja tzw. zasady tajności akt postępowania przygotowawczego.

Jak długo trwa postępowanie przygotowawcze?

Polska procedura karna zawiera określenie czasu trwania postępowania przygotowawczego. Jest to odpowiednio 2 miesiące dla dochodzenia oraz 3 miesiące dla śledztwa. Wskazać jednak należy, iż są to jednak terminy jedynie instrukcyjne i mogą być one w określony ustawowo sposób wydłużane aż do czasu zgromadzenia materiału dowodowego pozwalającego na podjęcie decyzji, co do sposobu zakończenia postępowania przygotowawczego. Na bezczynność (przewlekłość) postępowania przygotowawczego przysługuje stronie skarga.

REKLAMA

Za reklamę zasłaniającą okno zadośćuczynienie nie przysługuje

Sąd Apelacyjny w Warszawie odrzucił żądanie zadośćuczynienia, sformułowane przez jedną z mieszkanek kamienicy, której wspólnota zasłoniła okna wielką reklamą.

Biura podróży zagrożone upadłością?

„Dziennik Gazeta Prawna” ostrzega dzisiaj (12 lipca) przed możliwością kolejnych bankructw biur podróży. Według gazety nawet 40 proc. biur znajduje się w złej kondycji finansowej.

Ograniczone prawo pierwokupu dla Agencji Nieruchomości Rolnych

Nieruchomość mniejszą niż 5 ha będzie można sprzedać bez decyzji Agencji Nieruchomości Rolnych. W życie wchodzi nowelizacja ustawy, która ogranicza prawo pierwokupu przez ANR.

Księga wieczysta online bije rekordy

Od 16 czerwca 2010 r. każdy ma możliwość przeglądania ksiąg wieczystych online. Do 2 lipca 2010 r. uczyniło to ponad 800 tysięcy osób.

Czy pokrzywdzony jest stroną w sądzie?

Najprościej rzecz ujmując pokrzywdzonym jest osoba, której dobro zostało bezpośrednio zagrożone lub naruszone przez przestępstwo. Tym dobrem może być dobro materialne, majątkowe i osobiste. W sprawach z oskarżenia publicznego pokrzywdzony może działać jako strona w charakterze oskarżyciela posiłkowego.

Skutki procesowe śmierci pełnomocnika

Pełnomocnictwo - mimo braku w tym zakresie wyraźnego przepisu - wygasa również w razie śmierci pełnomocnika, a gdy była nim osoba prawna - w razie jej ustania.

Krótszy czas oczekiwania na orzeczenia sądu

Od początku sierpnia w życie wejdą zmiany mające na celu skrócenie czasu oczekiwania na orzeczenia sądu. Minister Sprawiedliwości podpisał już w tej sprawie rozporządzenie.

Obowiązek rejestracji auta w 30 dni od zakupu

Każdy właściciel w ciągu 30 dni od nabycia pojazdu, będzie zobowiązany do jego rejestracji. Jeżeli nabywca pojazdu nie uczyni tego w terminie zostanie ukarany mandatem.

Czy pracodawca ma prawo czasowego zawieszenia uprawnień przysługujących pracownikom?

Tak. Pracodawcy znajdujący się w trudnej sytuacji ekonomicznej na czas oznaczony zawiesić całkowicie lub częściowo obowiązywanie niektórych przepisów prawa pracy, określających prawa i obowiązki stron stosunku pracy.

Do dzisiaj (10 lipca) trzeba wybrać OFE

Do 10 lipca wszyscy, którzy od 1 stycznia mieli obowiązek wybrać OFE, a tego nie uczynili, muszą się w końcu zdecydować. Jeżeli tego nie zrobią wyboru za nich dokona ZUS.

W jakich formach można zawrzeć umowę?

Zgodnie z art. 60 kodeksu cywilnego z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, wola osoby dokonującej czynności prawnej może być wyrażona przez każde zachowanie się tej osoby, które ujawnia jej wolę w sposób dostateczny, w tym również przez ujawnienie tej woli w postaci elektronicznej.

Prawo pracy-najważniejsze zagadnienia

Jakie prawa przysługują pracownikowi w razie wypowiedzenia, jakie znamiona nosi dyskryminacja pracowników?- zapoznaj się z odpowiedziami na te, oraz inne pytania z zakresu prawa pracy.

Dopalacze pod lupą Ministerstwa Sprawiedliwości

Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski spotkał się z łódzkimi samorządowcami. Poinformował ich o działach jakie resort podjął w walce z dopalaczami.

Jak napisać prawidłowo pozew o eksmisję

Właściciel – wynajmujący lokal najemcy, który od kilku miesięcy zalega z zapłatą czynszu –ma prawo żądać od niego opuszczenia i opróżnienia lokalu wraz ze wszystkimi rzeczami (eksmisja).

Czy spółka może stać się pracodawcą?

Spółka jawna, jak również spółka komandytowa mogą stać się pracodawcą w rozumieniu art. 3 kodeksu pracy.

Meldunek to obowiązek najemcy, nie wynajmującego

Czy najemca musi prosić wynajmującego o zameldowanie go w wynajmowanym mieszkaniu? Co to jest meldunek i jak zameldować się w wynajmowanym mieszkaniu?

Przy powództwie ważne jest zamieszkanie czy zameldowanie?

Pozew wnosi się w sądzie właściwym ze względu na miejsce zamieszkania a nie zameldowania pozwanego. To drugie jest jedynie czynnością potwierdzającą stan faktyczny dla celów ewidencji ludności.

Niewiele protestów wyborczych

Dziś ostatni dzień składania protestów wyborczych. Do tej pory wpłynęło ich jedynie 25, z czego rozpatrzone będą dwa. Pozostałe protesty wpłynęły przed terminem i nie będą rozpatrzone.

Nakaz zapłaty przeciwko osobie przebywającej za granicą

Obecnie mieszkam za granicą, a w miejscu zameldowania mieszka jedynie moja mama. Niedawno na jej adres przyszedł, skierowany przeciwko mnie, nakaz zapłaty. Co w takiej sytuacji mam zrobić?

O czym należy pamiętać przy letnich zakupach?

Płacąc przy kasie za kupione rzeczy nie zapomnij zabrać paragonu. Nie wyrzucaj go również od razu do śmieci. Może ci się przydać przy reklamacji.

Jak mądrze kupować na wyprzedażach?

Wyprzedaż nie zawsze będzie okazją cenową dla konsumenta. Pamiętaj, że promocje nie są powodowane dobrym sercem sprzedawcy ale chęcią reklamy, czy pozbycia się zbędnego towaru z magazynu.

Rząd wesprze przedsiębiorców – powodzian

Rada Ministrów chce wesprzeć przedsiębiorców, którzy ucierpieli w czasie powodzi. Poszkodowane firmy będą mogły otrzymać pożyczki na preferencyjnych warunkach.

Czy uznanie powództwa można odwołać?

Jestem pozwanym w sprawie cywilnej, w której uznałem powództwo. Po pewnym czasie jednak stwierdziłem, iż mam pewne możliwości obrony. Czy mogę odwołać takie uznanie?

Czy po wygaśnięciu umowy zapis na sąd polubowny jest także skuteczny?

Zawarłem z moim kontrahentem umowę, w której spory oddaliśmy pod rozstrzygnięcie sądu polubownego. Czy po wygaśnięciu umowy nadal muszę korzystać z arbitrażu?

Jak sformułować zapis na sąd polubowny

W sprawach gospodarczych, zwłaszcza pomiędzy stałymi partnerami, często lepszym sposobem rozstrzygnięcia rodzącego się sporu będzie sąd polubowny. Zobacz jak można skonstruować zapis na sąd polubowny.

Jak i kiedy wynajmujący może wypowiedzieć umowę najmu mieszkania?

Nie w każdej sytuacji umowa najmu może być wypowiedziana. Wynajmujący może wypowiedzieć umowę np. w przypadku nagannego zachowania lokatora.

Na jaką pomoc hotelu może liczyć jego gość

W działalności zakładów hotelarskich występują nieraz takie sytuacje, gdy hotele lub motele podejmują się świadczenia usług polegających na dokonaniu czynności faktycznych, co nie podlega bezpośrednio pod przepisy kodeksowe dotyczące zlecenia ani innych określonych typów umów o świadczenie usług.

Sprzedaż w obiektach hotelarskich

Umowa sprzedaży ma niebagatelne znaczenie dla działalności hotelarskiej ze względu na częste zawieranie umów tego typu przez gości hotelowych w związku z potrzebami zakupu różnych rzeczy na terenie obiektu hotelarskiego.

Warto kupić auto z kratką do końca roku

Komisja Europejska opublikowała projekt decyzji, na podstawie której Polska będzie miała możliwość wprowadzenia dodatkowego ograniczenia w odliczeniu VAT od samochodów.

Usługi uzupełniające w hotelach i motelach

Podczas pobytu w hotelu możemy liczyć na pewnego rodzaju usługi uzupełniające, które będą nam oferowane. Zamawiając mycie, czy naprawę samochodu będziemy zawierać umowę o dzieło.

Koniec pieniędzy z Unii na przedszkola

Resort pracy podzielił unijne pieniądze na tworzenie firmowych przedszkoli. Dotacje otrzymało 10 firm. Konkurs wyczerpał całą pulę pieniędzy z Unii Europejskiej na zakładanie nowych firmowych przedszkoli dostępną do 2013 roku.

Elektroniczne zgłoszenia celne

Od początku lipca 2010 r. przedsiębiorcy mogą dokonywać elektronicznego zgłoszenia celnego. Służy do tego specjalny system Celina.

Komorowski prezydentem - oficjalne wyniki PKW

Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalne wyniki wyborów prezydenckich. Zgodnie z przewidywaniami wygrał Bronisław Komorowski.

Przywrócenie pracownika do pracy a obowiązek zawarcia nowej umowy o pracę

W przypadku bezprawnego wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę oraz w razie niezgodnego z prawem rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia, pracownikowi przysługuje roszczenie o przywrócenie do pracy. Po przywróceniu pracownika do pracy przez sąd nie trzeba zawierać nowej umowy o pracę. Stosunek pracy zostaje bowiem odtworzony mocą samego orzeczenia sądu.

Kto może mieć status bezrobotnego

Najprościej można powiedzieć, że bezrobotnym jest osoba, która utraciła pracę i po spełnieniu warunków określonych przepisami prawa zarejestrowała się w powiatowym urzędzie pracy właściwym ze względu na swoje stałe lub czasowe miejsce zameldowania.

Komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych

Państwo powinno prowadzić politykę zmierzającą do pełnego i produktywnego zatrudnienia oraz podejmować odpowiednie kroki, aby łagodzić skutki bezrobocia. Jedną z form pomocy finansowej dla osób, które straciły pracę jest zasiłek dla bezrobotnych. Zasady jego przyznania zostały uregulowane w ustawie z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Jakie są formy rozwiązania umowy o pracę?

Ustanie stosunku pracy następuje w drodze jego rozwiązania lub wygaśnięcia. Rozwiązanie jest następstwem czynności prawnych jednej lub obydwu stron stosunku pracy, natomiast wygaśnięcie następuje z mocy prawa z powodu innych zdarzeń niż czynności prawne.

Będą opłaty maksymalne za przenoszenie numeru

Prawo do przenoszenia numeru telefonu między operatorami ma zwiększyć poziom konkurencji w usługach telekomunikacyjnych. Dlatego też opłaty za przeniesienie nie mogą być wygórowane.

Jak zarejestrować się w urzędzie pracy

Rejestracją bezrobotnych i poszukujących pracy oraz prowadzeniem rejestrów tych osób zajmują się powiatowe urzędy pracy. Osoby, które chcą uzyskać status bezrobotnego muszą posiadać odpowiednie dokumenty, które pozwolą na ustalenie ich uprawnień.

Jak określić wysokość wynagrodzenia w umowie o pracę

Każda umowa o pracę oprócz stron umowy, jej rodzaju, daty zawarcia oraz warunków pracy i płacy w szczególności powinna określać wynagrodzenie za pracę odpowiadające rodzajowi pracy, ze wskazaniem składników wynagrodzenia. Kodeks pracy nie określa jednak na ile powinno to być szczegółowe.

Na chodniku też nie wolno się zatrzymywać

Znak zakazu zatrzymywania dotyczy nie tylko jezdni ale także chodnika, jeżeli brak jest tabliczki o tym, iż nie dotyczy chodnika. O najnowszym wyroku Sądu Najwyższego przypomina w piątek „Dziennik Gazeta Prawna”.

Prawo do nagrody jubileuszowej a zapisy układu zbiorowego pracy

Pracownik nabył prawo do nagrody jubileuszowej, kiedy obowiązywał w Spółce układ zbiorowy pracy, który prawo to uzależniał od ogólnego stażu pracy. Między czasie zmieniły się przepisy wewnętrzne pracodawcy. Obecnie pracownik nie ma prawa do nagrody jubileuszowej. Czy zapisy układu zbiorowego pracy należy stosować wobec tego pracownika?

REKLAMA