REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Urlop na żądanie w związku ze strajkiem

W zakładzie pracy zostanie zorganizowany legalny strajk, w związku z tym postanowiłam w dniach tych zgłosić urlop na żądanie. Pracodawca poinformował mnie, że jeżeli tak zrobię to odmówi mi jego udzielenia, a w przypadku nie stawienia się do pracy mnie zwolni. Czy pracodawca może tak postąpić?

Małżeństwo według prawa kanonicznego

Opisując sakrament małżeństwa na pierwszym miejscu należy powiedzieć, że jest to sakrament zawierany na całe życie i ustaje dopiero po śmierci jednego z małżonków, nie można go w żaden sposób rozwiązać, ani też udzielić rozwodu, dlatego też pojęcie „rozwód kościelny” jest jak najbardziej błędnym sformułowaniem.

W jakich okolicznościach zgłasza się zwolnienie na opiekę nad dzieckiem?

Zgłosiłam pracodawcy dwa dni opieki nad dzieckiem, wniosek został przyjęty, jednak po przyjściu do pracy szef poinformował mnie, że w dniach tych widział mnie jak spacerowałam z dzieckiem, które wyglądało na zdrowe. Według niego zwolnienie na dziecko przysługuje wówczas jak ono zachoruje. Czy pracodawca ma rację? W jakich okolicznościach zgłasza się zwolnienie na opiekę nad dzieckiem?

Jaki urlop przysługuje pracownikowi zatrudnionemu na ¾ etatu?

Pracuję od poniedziałku do piątku po 6 godzin dziennie, mój staż pracy wynosi 11 lat, pracodawca poinformował mnie, że mam 20 dni urlopu, czy pracodawca prawidłowo wyliczył mi urlop?

REKLAMA

Czy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu bezpłatnego?

Na sierpień i wrzesień otrzymałam możliwość wyjazdu za granicę w celach zarobkowych, w związku z tym chciałabym pójść w tym okresie na urlop bezpłatny, czy pracodawca może mi go nie udzielić? Jaki jest maksymalny czas na jaki mogę pójść na urlop bezpłatny?

Kiedy pracodawca zobowiązany jest do przesunięcia termin urlopu wypoczynkowego?

Pracownik ma prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. W sytuacji, gdy podczas urlopu zajdą okoliczności powodujące jego usprawiedliwioną nieobecność, pracodawca zobowiązany jest do przełożenia terminu niewykorzystanego urlopu i udzielenia go pracownikowi w innym terminie.

Czy młodociany pracownik ma prawo do urlopu?

Jednym z obowiązków pracodawcy zatrudniającego młodocianego jest udzielenie mu urlopu wypoczynkowego oraz bezpłatnego.

Czy urlop zostaje przerwany wskutek choroby pracownika?

Podczas urlopu wypoczynkowego złamałem rękę. Czy jeśli dostarczę zwolnienie szefowi, to bieg trwania urlopu zostanie przerwany? Do kiedy powinienem poinformować pracodawcę o zwolnieniu?

REKLAMA

Komu przysługuje urlop z powodu śmierci bliskiej osoby?

Zmarł dziadek mojego męża. Uroczystości pogrzebowe zaplanowane zostały w godzinach mojej pracy. Czy w związku z tym przysługuje mi urlop okolicznościowy, czy tylko mojemu mężowi?

Czym jest rozwód kościelny?

Ponieważ zainteresowanie tematyką tzw. „rozwodów kościelnych” w ostatnich latach jest coraz większe, dlatego postanowiłem stworzyć dla szerokiego odbiory pewnego rodzaju podstawowe kompendium, które wyjaśni wiele wątpliwości związanych z prawem kanonicznym, z tzw. „rozwodami kościelnymi”, choć nie tylko.

Zgłoszenie urlopu na żądanie

Godzinę przed rozpoczęciem pracy zgłosiłem telefonicznie pracodawcy urlop na żądanie, jednak odmówił on mi jego udzielenia, ponieważ według niego za późno go o tym poinformowałem. Zagroził też, że jeżeli nie stawię się do pracy, to mnie zwolni. Czy pracodawca może odmówić mi urlopu na żądanie? Czy faktycznie za późno go o nim poinformowałem?

Niewykorzystany urlop na żądanie

W roku 2009 nie wykorzystałem 10 dni urlopu wypoczynkowego, ani razu nie zgłaszałem również urlopu na żądanie. Pracodawca poinformował mnie, że mam niewykorzystanych 10 dni urlopu, ale według mnie tych dni jest 14. Kto ma rację?

Komu przysługuje urlop szkoleniowy?

Rozpoczęłam studia podyplomowe w celu podniesienia swoich kwalifikacji zawodowych. Czy w związku z tym przysługuje mi urlop szkoleniowy?

Jakie sprawy należą do właściwości sądów gospodarczych?


Sądy gospodarcze rozpoznają sprawy gospodarcze, czyli przede wszystkim sprawy ze stosunków cywilnych między przedsiębiorcami prowadzącymi działalność gospodarczą, w zakresie prowadzonej przez nie działalności gospodarczej.

Kiedy pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi zwolnienia od pracy?

Prawo wskazuje sytuacje, gdy pracodawca ma obowiązek zwolnić pracownika od pracy. W niektórych przypadkach pracownik, mimo nieobecności w pracy, zachowuje prawo do wynagrodzenia.

Komu przysługuje urlop proporcjonalny?

Ustalając urlop proporcjonalny należy pamiętać, że kalendarzowy miesiąc pracy odpowiada 1/12 wymiaru urlopu przysługującego pracownikowi. Ponadto niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia, a niepełny kalendarzowy miesiąc pracy zaokrągla się w górę do pełnego miesiąca.

Czy urlop na żądanie jest dodatkowym urlopem wypoczynkowym?

Wykorzystałem 26 dni urlopu wypoczynkowego, jednak ani razu nie zgłosiłem urlopu na żądanie. Czy w związku z tym przysługuje mi jeszcze dodatkowo cztery dni urlopu?

Jak kupować przez internet

Często zawieramy umowy przez internet. Na co zwrócić uwagę przed wysłaniem wypełnionego formularza zamówienia? Czy można wycofać się z niesatysfakcjonującej transakcji? Jakie ryzyko wiąże się z nabywaniem rzeczy w sieci?

Maszyny i inne urządzenia techniczne

Obsługa maszyn powinna odbywać się przy zachowaniu przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Prawo określa również konstrukcję maszyn, a także miejsce i sposób ich ustawienia.

Kto wydaje decyzję w sprawie jednorazowego odszkodowania?

Ubezpieczonemu, który wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, przysługuje jednorazowe odszkodowanie. Przyznanie lub odmowa przyznania jednorazowego odszkodowania oraz ustalenie jego wysokości następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Obniżenie wymiaru czasu pracy a urlop wychowawczy

O ile mogę obniżyć wymiar czasu pracy? Czy mogę przejść na 7/8 etatu?

Kiedy należy sformułować alternatywne żądanie pozwu?

Podstawowym obowiązkiem powoda jest poprawne sformułowanie żądania. Niejednokrotnie będzie to zależało od stosunku prawnego, który jest podstawą żądania. W przypadku zobowiązań przemiennych żądanie pozwu powinno być sformułowane alternatywnie.

Obowiązki pracodawcy w przypadku wystąpienia wypadku przy pracy

Przepisy prawa pracy nakładają na pracodawcę szereg obowiązków związanych z tym, jak ma on postępować w sytuacji wystąpienia w jego zakładzie wypadku przy pracy.

Kto jest uprawniony do jednorazowego odszkodowania?

Przyznanie lub odmowa przyznania jednorazowego odszkodowania oraz ustalenie jego wysokości następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Masz telefon na kartę - jesteś abonentem

20 lipca 2010 r. w życie wchodzi nowelizacja ustawy o na mocy której użytkownik pre-paid będzie miał również prawo do darmowego blokowania połączeń lub uciążliwych SMS-ów. Użytkownicy telefonu na kartę mogą umieścić swoje dane w książkach telefonicznych, otrzymają możliwość darmowego blokowania połączeń i skorzystają z identyfikacji rozmów przychodzących.

Kto wydaje orzeczenie w zakresie chorób zawodowych?

Właściwym do orzekania w zakresie chorób zawodowych jest lekarz zatrudniony w jednej z jednostek orzeczniczych. Musi on jednak posiadać odpowiednią specjalizację np. z medycyny pracy.

Kto dokonuje zgłoszenia choroby zawodowej?

Podejrzenie choroby zawodowej zgłasza się powiatowemu inspektorowi sanitarnemu oraz okręgowemu inspektorowi pracy. Zgłoszenia dokonuje pracodawca lub lekarz.

Jak zgłosić wypadek w drodze do pracy?

Ubezpieczony, który uległ wypadkowi w drodze do lub z pracy zawiadamia o tym niezwłocznie pracodawcę. Zgłoszenie następuje na specjalnym formularzu zwanym kartą.

Świadczenia przy wypadku w drodze do lub z pracy

Całość wynagrodzenia, zasiłek chorobowy oraz świadczenie rehabilitacyjne może uzyskać pracownik, który uległ wypadkowi w drodze do lub z pracy.

Świadczenia z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej

Zbieg prawa do świadczeń został uregulowany w przepisach rozdziału 3 Ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych

Będą kary za palenie papierosów w szpitalu

Państwowa Inspekcja Sanitarna uzyskała uprawnienia do nakładania mandatów. Za palenie w miejscu objętym zakazem, na przykład w szpitalu czy szkole, mandat może również wystawić sanepid.

Czym jest zespół powypadkowy?

Zespół powypadkowy ustala okoliczności i przyczyny wypadków, powoływany jest przez pracodawcę, w którego skład wchodzi pracownik służby bezpieczeństwa i higieny pracy oraz społeczny inspektor pracy.

Wymogi pozwu zbiorowego

W pozwie grupowym należy zawrzeć m.in. oświadczenie członków grupy, jak również wskazać przesłanki, które umożliwiają rozpoznanie sprawy w postępowaniu grupowym. W samej treści pozwu należy również dokonać ujednolicenia roszczeń i ewentualnego podziału na podgrupy.

Definicja choroby zawodowej

W myśl art. 235(1)Kodeksu pracy za chorobę zawodową uważa się chorobę, wymienioną w wykazie chorób zawodowych, jeżeli w wyniku oceny warunków pracy można stwierdzić bezspornie lub z wysokim prawdopodobieństwem, że została ona spowodowana działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w środowisku pracy albo w związku ze sposobem wykonywania pracy, zwanych narażeniem zawodowym.

Jak zorganizować pomieszczenia z prysznicami dla pracowników

Obowiązkiem pracodawcy wynikającym z przepisów Rozporządzenia Ministra Pracy oraz Polityki Społecznej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, jest zapewnienie szatni, w której skład powinny wchodzić umywalnie łatwo dostępne dla pracowników i zapewniające bezkolizyjny ruch pracowników już umytych i przebranych w odzież własną, oraz pomieszczenia z natryskami, jeśli wymagają tego warunki pracy lub ochrona zdrowia pracowników.

Praktyczne porady przy pisaniu pozwu

Poprawne sformułowanie powództwa nie musi wymagać skomplikowanej wiedzy prawniczej. Niezbędnym jest jednak wiedzieć, co musi być zawarte w treści.

Jak zorganizować szatnię w zakładzie pracy?

Szatnie powinny być urządzone w oddzielnych lub wydzielonych pomieszczeniach, zaś pomieszczenia przeznaczone na szatnie powinny być suche i, w miarę możliwości, oświetlone światłem dziennym.

Świadczenia przysługujące z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej

Świadczenia przysługujące z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej przyznawane są na wniosek osoby uprawnionej lub członków rodziny uprawnionych do tych świadczeń.

Jak stosować znaki i sygnały bezpieczeństwa?

Szczegółowe zasady stosowania znaków i sygnałów bezpieczeństwa w miejscu pracy określa załącznik nr 1 Rozporządzenia Ministra Pracy oraz Polityki Społecznej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Jakie są zasady stosowania środków ochrony indywidualnej?

Zasady stosowania środków ochrony indywidualnej zostały szczegółowo określone w załączniku nr 2 Rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Czym są prace na wysokości

Pracą na wysokości w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Pracy oraz Polityki Społecznej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy jest praca wykonywana na powierzchni znajdującej się na wysokości co najmniej 1,0 m nad poziomem podłogi lub ziemi.

Jak stosować komunikaty słowne i sygnały ręczne

Przepisy rozdziału 6 i 7 załącznika nr 1 Rozporządzenia Ministra Pracy oraz Polityki Społecznej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy regulują kwestię stosowania komunikatów słownych oraz sygnałów ręcznych.

Okres ochronny podczas trwania urlopu wychowawczego

Przebywałam rok na urlopie wychowawczym, chce jednak powrócić do pracy i obniżyć wymiar czasu pracy, czy chronią mnie przepisy prawa pracy przed wypowiedzeniem? jak długo?

Czym jest protokół wypadkowy

Zespół powypadkowy po ustaleniu okoliczności i przyczyn wypadku sporządza nie później niż w ciągu 14 dni od dnia uzyskania zawiadomienia o wypadku, protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku, zwany protokołem powypadkowym, według wzoru ustalonego przez ministra właściwego do spraw pracy na podstawie art. 237 § 2 Kodeksu pracy.

Wymagania dotyczące sygnałów świetlnych i dźwiękowych

Wymagania jakie pracodawca musi spełnić odnośnie sygnałów świetlnych i dźwiękowym określają przepisy Rozporządzenia Ministra Pracy oraz Polityki Społecznej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Jak ustanowić kuratora dla spółki kapitałowej?

Kurator dla spółki zostanie powołany, gdy ta nie może prowadzić swoich spraw z braku organów. Dokona tego sąd rejestrowy na wniosek każdego, kto ma w tym interes prawny.

Praca zarobkowa podczas urlopu wychowawczego

Obecnie przebywam na urlopie wychowawczym, czy mimo wszystko mogę podjąć pracę np. na umowę zlecenia? Czy muszę o tym informować pracodawcę? Czy jest jakiś przepis prawny stanowiący o tym?

Jakie są wymagania dotyczące stosowania znaków bezpieczeństwa?

Pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom bezpieczne i higieniczne warunki pracy, nie zapominając o właściwym stosowaniu znaków bezpieczeństwa oraz prawidłowym oznaczaniu różnego rodzaju przeszkód lub niebezpiecznych miejsc i dróg w zakładzie pracy.

Jaka jest wysokość jednorazowego odszkodowania

Ubezpieczonemu, który wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, przysługuje jednorazowe odszkodowanie.

Odwołanie od orzeczenia wydanego przez lekarza

Nie zgadzam się z orzeczeniem wydanym przez lekarza w jednostce orzeczniczej I stopnia, lekarz uznał, że moje dolegliwości nie mają nic wspólnego z wykonywaną pracą, co mogę teraz zrobić?

REKLAMA