REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Groźby karalne

Kto grozi innej osobie popełnieniem przestępstwa na jej szkodę lub szkodę osoby najbliższej, jeżeli groźba wzbudza w zagrożonym uzasadnioną obawę, że będzie spełniona, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Czynny żal

To zachowanie sprawcy przestępstwa polegające na dobrowolnym zaniechaniu jego dokonywania lub zapobieżeniu zamierzonemu skutkowi. Jeżeli czynny żal okazał się bezskuteczny, sprawca, w tym przypadku już nie usiłowania tylko dokonania, który zrobił wszystko, by zapobiec skutkowi, może liczyć jedynie na nadzwyczajne złagodzenie kary, które jest tylko fakultatywne.

Czyn ciągły

Dwa lub więcej zachowań, podjętych w krótkich odstępach czasu w wykonaniu z góry powziętego zamiaru, uważa się za jeden czyn zabroniony; jeżeli przedmiotem zamachu jest dobro osobiste, warunkiem uznania wielości zachowań za jeden czyn zabroniony jest tożsamość pokrzywdzonego.

Bigamia

Kto zawiera małżeństwo, pomimo że pozostaje w związku małżeńskim, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

REKLAMA

Protokół elektroniczny wkrótce pojawi się w sądach

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji przepisów Kodeksu postępowania cywilnego. Gdy zmiany wejdą w życie w postępowaniu przed sądem pojawi się protokół elektroniczny.

Jakie są skutki niedochowania formy pisemnej

Brak formy pisemnej czynności może powodować nieważność. Częściej efektem zaniedbania jest jednak ograniczenie możliwości przeprowadzenia określonych dowodów.

Czym jest umowna właściwość sądu

Umowna właściwość sądu ma miejsce wtedy, gdy w postanowieniach umowy strony ustaliły jaki sąd będzie właściwych dla ewentualnych sporów pomiędzy nimi. Często takie postanowienia są stosowane względem konsumentów.

Pozbawienie władzy rodzicielskiej

Pozbawienie rodziców władzy rodzicielskiej jest najostrzejszym środkiem ingerencji sądu opiekuńczego w sferę stosunków między rodzicami a dziećmi, przez jego zastosowanie bowiem rodzice tracą całkowicie tę władzę.

REKLAMA

Działania Policji w sprawie ochrony własności intelektualnej

Straty jakie ponieśli pokrzywdzeni w 2009 r. sięgają aż 20 mln złotych. Byłyby one zdecydowanie większe gdyby policjanci pionów do zwalczania przestępczości gospodarczej nie zlikwidowali 607 miejsc nielegalnego kopiowania, sprzedawania i wypożyczania filmów, programów komputerowych, wydawnictw itp. Zlikwidowano także 958 miejsc, w których sprzedawano i produkowano podrobione towary o łącznej wartości 19 mln zł.

Rejestracja pojazdów sprowadzonych z zagranicy

Ministerstwo Infrastruktury przypomina o obowiązku przedłożenia wraz z wnioskiem o rejestrację pojazdu dowodu rejestracyjnego, jeżeli pojazd był zarejestrowany. Obowiązek ten dotyczy pojazdów sprowadzonych z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej oraz państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA), jeżeli pojazd zarejestrowany był w tym państwie.

Wyłączenie sędziego

Sąd wyłącza sędziego na jego żądanie lub na wniosek strony, jeżeli między nim a jedną ze stron lub jej przedstawicielem zachodzi stosunek osobisty tego rodzaju, że mógłby wywołać wątpliwości co do bezstronności sędziego.

Wyjawienie majątku dłużnika

W doktrynie panuje pogląd, że wyjawienie majątku jest pomocniczym sposobem egzekucji, który nie prowadzi bezpośrednio do zaspokojenia wierzyciela, lecz stwarza tylko warunki do przeprowadzenia egzekucji dla zaspokojenia wierzyciela.

Inwestycje drogowe w roku 2010

Ministerstwo Infrastruktury przedstawiło podpisane umowy na budowę dróg krajowych oraz autostrad. Przedstawiło również raport dotyczący realizowanych projektów na najbliższe miesiące. Informacja przedstawia stan inwestycji na dzień 18.03.2010.

Wydanie tytułu wykonawczego zamiast utraconego

Zasadą jest, że sąd wydaje wierzycielowi tylko jeden tytuł wykonawczy, który podlega wykonaniu. Dlatego też wierzyciel powinien objąć go szczególną troską i chronić przed zagubieniem. Jeśli jednak mimo wszystko dokument urzędowy zaginie – można strać się w sądzie o wydanie tytułu zamiast utraconego.

Wybór komornika

Prowadzenie egzekucji należy do komornika. Problem może pojawić się jednak w tym, którego komornika mamy wybrać. Czy wierzyciel ma tu prawo jakiegokolwiek wyboru?

Właściwość sądu


Rozróżniamy trzy rodzaje właściwości sądowej: 1) Właściwość miejscową 2) Właściwość rzeczowa 3) Właściwość funkcjonalna

Ustalenie sposobu korzystania z rzeczy wspólnej

Zgodnie z art. 206 kc każdy ze współwłaścicieli jest uprawniony do współposiadania rzeczy wspólnej oraz do korzystania z niej w takim zakresie, jakie daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez pozostałych współwłaścicieli.

Ubezwłasnowolnienie

Osoba ubezwłasnowolniona całkowicie zgodnie z art. 12 kc nie posiada zdolności do czynności prawnych. Czynność prawna dokonana przez taką osobę jest nieważna.

Sprzeciw od wyroku zaocznego

Środkiem zaskarżenia wyroku zaocznego jest sprzeciw od wyroku zaocznego. Pozwany, przeciwko któremu zapadł wyrok zaoczny, może złożyć w terminie tygodnia od doręczenia mu odpisu wyroku zaocznego sprzeciw.

Sprostowanie wyroku

Zgodnie z art. 350 kpc sąd może z urzędu sprostować w wyroku (jak również w nakazie zapłaty) swoje pomyłki.

Sprostowanie protokołu rozprawy

Sprostowania i uzupełnienia protokołu mogą żądać strony, uczestnicy postępowania nieprocesowego, interwenient uboczny, prokurator, Rzecznik Praw Obywatelskich, organizacje społeczne, inspektorzy pracy i rzecznik konsumentów.

Sposoby obrony dłużnika przed egzekucją

Powództwo przeciwegzekucyjne są środkiem obrony dłużnika oraz osób trzecich przeciwko nieprawidłowej pod względem prawnym egzekucji.

Służebność mieszkania a umowa o dożywocie

Służebność osobista to przysługujące wskazanej osobie fizycznej uprawnienia na cudzej nieruchomości mające na celu zaspokojenie jej potrzeb. Do służebności osobistych stosuje się odpowiednio przepisy o służebnościach gruntowych z zachowaniem przepisów art. 296 kc i następne.

Skutki nie zachowania formy pisemnej

Jeżeli ustawa zastrzega dla czynności prawnej formę pisemną, czynność dokonana bez zachowania zastrzeżonej formy jest nieważna tylko wtedy, gdy ustawa przewiduje rygor nieważności. Jeżeli ustawa zastrzega dla czynności prawnej inną formę szczególną, czynność dokonana bez zachowania tej formy jest nieważna. Nie dotyczy to jednak wypadków, gdy zachowanie formy szczególnej jest zastrzeżone jedynie dla wywołania określonych skutków czynności prawnej.

Skarga na przewlekłość postępowania

Artykuł 45 Konstytucji gwarantuje każdemu prawo do sprawiedliwego i jawnego rozpatrzenia jego sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki przez właściwy, niezależny, bezstronny i niezawisły sąd. W praktyce jednak dość często zdarza się, że postępowanie trwa całe wieki, a zapadłe ostatecznie rozstrzygnięcie traci na swoim znaczeniu społecznym i gospodarczym.

Reklamacje i przedawnienie roszczeń telekomunikacyjnych

Współpraca z operatorem telekomunikacyjnym nie zawsze przebiega bezproblemowo. Coraz częściej zdarza się, że pojawiają się wątpliwości co do zasadności naliczonej opłaty czy też po prostu problem z zapłatą zaległości. Warto więc wiedzieć jak reklamować takie usługi i kiedy przedawniają się roszczenia związane ze świadczeniem usług telekomunikacyjnych.

Przywrócenie terminu

Czynności procesowe w postępowaniu cywilnym są dla pewności obrotu prawnego obwarowane terminami, w ciągu których powinny być dokonane pod rygorem bezskuteczności.

Przypozwanie – dopozwanie

W określonych sytuacjach postępowanie cywilne może wyjść poza pierwotny krąg osób biorących w nim udział. Możliwe jest bowiem zarówno zawiadomienie innej osoby o toczącym się postępowaniu jak również próba zmiany podmiotowej po stronie pozwanej. W tym celu służą dwie instytucje: przypozwanie i dopozwanie.

Przesłanki zabezpieczenia roszczenia

W każdej sprawie cywilnej podlegającej rozpoznaniu przez sąd można żądać udzielenia zabezpieczenia (art. 730 § 1 kpc). Sąd może udzielić zabezpieczenia przed wszczęciem postępowania lub w jego toku. Natomiast po uzyskaniu przez uprawnionego tytułu wykonawczego dopuszczalne jest udzielenie zabezpieczenia tylko wtedy, jeżeli ma ono na celu zabezpieczenie roszczenia o świadczenie, którego termin spełnienia jeszcze nie nadszedł (art. 730 § 2 kpc).

Powództwo wzajemne

Powództwo wzajemne jest powództwem, które może wytoczyć pozwany przeciwko powodowi w tym samym procesie. Wytoczenie powództwa wzajemnego jest swego rodzaju kontr-żądaniem skierowanym przeciwko pierwotnemu powodowi i może stanowić sposób obrony pozwanego.

Powództwo przeciwegzekucyjne

Wszczęcie egzekucji przez wierzyciela nie oznacza jeszcze, że dłużnik nie ma już żadnych środków obrony. Podstawowym środkiem zwalczania tytułu egzekucyjnego są powództwa przeciwegzekucyjne.

Postępowanie uproszczone

Pozew, odpowiedź na pozew, sprzeciw od wyroku zaocznego i pismo zawierające wnioski dowodowe wnoszone w postępowaniu uproszczonym powinny być sporządzone na urzędowych formularzach.

Postępowanie pojednawcze

Sprawy cywilne, których charakter na to zezwala mogą być uregulowane drogą ugody sądowej zawartej przed wniesieniem pozwu.

Europejski Nakaz Aresztowania

Europejski Nakaz Aresztowania (ENA) to nowa uproszczona forma ekstradycji osoby podejrzanej lub skazanej, przebywającej w jednym z państw członkowskich Unii Europejskiej.

Czy przy zadatku można domagać się odszkodowania

Określenie w umowie zadatku nie ogranicza odpowiedzialności odszkodowawczej strony, która nie wykonała umowy. W przypadku zaistnienia szkody poszkodowany może, zamiast zadatku, ubiegać się o stosowne odszkodowanie.

Sejm uchwalił zmiany w usługach turystycznych

19 marca Sejm przegłosował zmiany w ustawie o usługach turystycznych. Nowelizacja ma na celu zwiększenie poziomu ochrony turystów oraz zliberalizowania zasad działania biur podróży.

Perspektywy niepełnosprawnych na rynku pracy

Osobom niepełnosprawnym niezwykle trudno odnaleźć się na rynku pracy. Pracodawcy są niezwykle wymagający, niejednokrotnie ich oczekiwaniom ciężko sprostać osobom w pełni sprawnym.

Miejsca prakingowe dla niepełnosprawnych kierowców

Osoby niepełnosprawne ze względu na trudności z poruszaniem się mogą parkować swoje pojazdy na specjalnych wyznaczonych dla nich miejscach parkingowych. Tzw. koperty są zawsze rozlokowane w najdogodniejszych miejscach dla osób niepełnosprawnych – możliwie najbliżej wejść do budynków użyteczności publicznej.

Kto może być świadkiem w sprawie rozwodowej

W wielu przypadkach podczas sprawy rozwodowej zachodzi konieczność przeprowadzenia dowodu z zeznań świadków. Rodzą się wówczas wątpliwości kto może być świadkiem w sprawie rozwodowej?

Czy można uchylić lub zmienić obowiązek alimentacyjny z datą wsteczną

Orzeczenie sądu zobowiązujące do łożenia alimentów na rzecz uprawnionej osoby może być zmienione lub uchylone w razie zmiany okoliczności faktycznych.

Na czym polega zupełny rozkład pożycia małżeńskiego

Warunkiem koniecznym orzeczenia rozwodu jest ustalenie przez Sąd zupełnego i trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego stron.

Zawarcie małżeństwa przez pełnomocnika

Instytucja zawarcia małżeństwa przez pełnomocnika została wprowadzona do Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego na zasadzie wyjątku. Zasadą jest, że oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński nupturienci składają osobiście.

Zwolnienie od kosztów sądowych

Zasadą jest, że sąd podbiera opłaty od pism kierowanych do sądu. Osoba, której nie stać na uiszczenie często niemałej opłaty może jednak ubiegać się o zwolnienie od tego typu kosztów.

Wyegzekwowanie ustalonych przez sąd kontaktów z dzieckiem

Uregulowanie przez sąd sposobu kontaktów rodzica z małoletnim dzieckiem nie daje jeszcze gwarancji, że te kontakty faktycznie będą realizowane. W wielu przypadkach pomimo prawomocnego orzeczenia sądu w tym aspekcie realizacja kontaktów spotyka się ze zdecydowanym oporem drugiego rodzica.

Ustanowienie kuratora dla osoby nieobecnej

Dla ochrony praw osoby, która z powodu nie obecności nie może prowadzić swoich spraw, a nie ma pełnomocnika – ustanawia się kuratora.

Przymusowe leczenie alkoholika

Do poddania się leczeniu w stacjonarnym albo niestacjonarnym zakładzie lecznictwa odwykowego można zobowiązać osoby, których uzależnienie od alkoholu powoduje rozkład życia rodzinnego, demoralizację małoletnich lub uchylają się od pracy albo systematycznie zakłócają spokój lub porządek publiczny.

Odpowiedzialność dłużników alimentacyjnych

Zobowiązanie alimentacyjne jak każde inne zobowiązanie cywilno-prawne może powodować daleko idące skutki wynikające z przymusowej egzekucji alimentów. Oprócz jednak aspektu cywilnego zadłużenie alimentacyjne może powodować również inne, istotne skutki w sferze prawnej dłużnika.

Jaki jest właściwy sąd do rozpoznania sprawy rozwodowej

Powództwo ze stosunku małżeństwa wytacza się wyłącznie przed sąd okręgowy, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie wspólne zamieszkanie, jeżeli choć jedno z nich w okręgu tym jeszcze stale przebywa.

Co zrobić gdy ojciec dziecka nie wyraża zgody na wyjazd dziecka zagranicę

Miejsce pobytu dziecka należy do istotnych spraw dziecka, które wymagają wspólnej zgody obojga rodziców. W razie braku takiej zgody niezbędne jest wystąpienie do sądu o rozstrzygnięcie o istotnych sprawach dziecka.

Alimenty od dziadków

Obowiązek alimentacyjny zobowiązanego w dalszej kolejności powstaje dopiero wtedy, gdy nie ma osoby zobowiązanej w bliższej kolejności albo gdy osoba ta nie jest w stanie uczynić zadość swemu obowiązkowi.

REKLAMA