REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Marszałek Sejmu

Marszałek Sejmu jest drugą po Prezydencie osobą w Państwie. Ma szerokie uprawnienia reprezentacyjne, a także kieruje pracami Sejmu i przekazuje Prezydentowi ustawy do podpisu.

Jak reklamować i zwracać towary zakupione przez Internet?

Coraz częściej korzystamy z udogodnienia jakie stwarzają zakupy przez Internet. Warto wiedzieć jakie prawa mamy jako konsumenci dokonujący takich zakupów.

Zapis na sąd polubowny

Ustawa nazywa zapisem na sąd polubowny umowę o poddanie sporu pod rozstrzygnięcie sądu polubownego.

Odpowiedzialność małżonka dłużnika

Tytułowi egzekucyjnemu wydanemu przeciwko osobie pozostającej w związku małżeńskim sąd nada klauzulę wykonalności także przeciwko jej małżonkowi z ograniczeniem jego odpowiedzialności do majątku objętego wspólnością majątkową.

REKLAMA

Zaostrzenie kodeksu karnego

Tragiczna śmierć funkcjonariusza Policji – mł. asp. Andrzeja Struja, na przystanku tramwajowym w Warszawie, wstrząsnęła całą Polską. Ponownie powróciły pytania czy funkcjonariusz Policji z racji niebezpieczeństwa na jakie się naraża, nie powinien być lepiej chroniony przez prawo? Prace nad projektem zmian w Kodeksie karnym odbyły się tempie ekspresowym.

Nowe zasady w przewozie drogowym

Kierowcy chcący wykonywać przewóz drogowy szybciej uzyskają uprawnienia. Od 3 kwietnia obowiązują łagodniejsze przepisy dotyczące wykonywania przewozu drogowego.

Odsetki maksymalne a odsetki za opóźnienie na tle umowy pożyczki

Strony umowy pożyczki mogą przewidzieć w jej treści obowiązek zapłaty odsetek. Odsetki mogą stanowić wynagrodzenie za korzystanie z cudzych pieniędzy (oprocentowanie), jak i mogą zostać zastrzeżone na wypadek opóźnienia co do terminu ich zwrotu (odsetki karne).

Większe kary za atak na policjanta

Niedawna brutalne zabójstwo policjanta w Warszawie dokonane przez dwóch nastolatków wstrząsnęło nie tylko opinią publiczną, ale i politykami, którzy chcą zwiększenia kar za atak na stróżów prawa.

REKLAMA

Błędy urzędników

Pomyłki, które są wynikiem działalności urzędników zdarzają się dosyć często i z pewnością wiele osób mogło ich doświadczyć. Problemem stanowi fakt, że za swoje bezprawne decyzje w pewnych przypadkach pozostawali bezkarni.

Ile kosztuje nielegalny pobór energii

Nielegalny pobór energii może być nie tylko przestępstwem, ale również słono kosztować. Zakład energetyczny może naliczyć nam nawet pięciokrotność stawki.

Zasada kontradyktoryjności w procesie cywilnym

Powód rozpoczynając spór w sądzie ma prawo przedstawiać wszelkie twierdzenia i zarzuty dotyczące jego sprawy. Musi tym samym wykazać, że to on ma rację.

Zawarcie umowy przez telefon z konsultantem

Coraz częściej abonenci są kuszeni nowymi ofertami usług telekomunikacyjnych przez telefonicznych konsultantów. Co w sytuacji gdy warunki nowej umowy są inne od tych, na które się zgodziliśmy?

Zakaz palenia – Sejm ustalił ostateczny kształt ustawy

Pełny zakaz palenia będzie obowiązywał tylko w lokalach z jedną salą. Zakaz palenia nie obejmie e-papierosów, odrzucają poprawkę Senatu. Ustawa trafi do prezydenta

Legalizacja samowoli budowlanej będzie łatwiejsza

W polskim Sejmie trwają prace nad nowelizacją prawa budowlanego. Właściciele samowoli budowlanej wybudowanej na działkach nieobjętych miejscowym planem zagospodarowania będą mogli ją zalegalizować.

Pobieraczek ukarany przez UOKiK

Prezes UOKiK zakwestionowała praktyki portalu pobieraczek, uznając je za wprowadzanie internautów w błąd. Spółka będzie musiała zapłacić 240 tys. zł kary.

Kiedy propozycja jest wiążącą ofertą?

Oferta jest jednym ze sposobów zawarcia umowy uregulowanych w Kodeksie cywilnym. Polega on na wzajemnej wymianie oświadczeń woli stron: propozycji zawarcia umowy (oferta) i akceptacji tej propozycji, czyli jej przyjęcia. Z propozycją występuje oferent, który składa ofertę, czyli proponuje zawarcie umowy drugiej stronie, zwanej oblatem.

Europejski Szczyt Konsumencki

Usługi, internet, opłaty bankowe, wypożyczalnie samochodów, zielona energia i transport miejski – to obecnie gorące tematy dotyczące spraw konsumentów. W zeszłym tygodniu w Brukseli dyskutowali o nich przedstawiciele organizacji konsumenckich, przemysłu oraz świata polityki.

Zakupy przez Internet: kiedy można odstąpić od umowy

Zakupy w Internecie to ryzyko, ale również większe uprawnienia dla konsumentów. Mogą oni skorzystać z uprawnień, które nie przysługują klientom tradycyjnych sklepów.

Jak powinno być dokonana zmiana warunków pracy lub płacy

W umowie o pracę muszą być określone: strony umowy, a więc pracodawca i pracownik, rodzaj umowy, data zawarcia umowy oraz warunki pracy i płacy. Do tych ostatnich należą między innymi rodzaj wykonywanej pracy, miejsce jej wykonywania wynagrodzenie z określonymi jego składnikami, wymiar czasu pracy oraz termin rozpoczęcia pracy.

Wyrok w sprawie TP S.A. – sprzedaż łączona TP sprzeczna z prawem UE

Dnia 11 marca 2010 r. Europejski Trybunał Sprawiedliwości zajął się sprawą mającą bezpośredni związek z Polską i wydał wyrok w sprawie uzależniania przez Telekomunikację Polską  zawarcia umowy o świadczeniu usług szerokopasmowego dostępu do Internetu „neostrada tp” od zawarcia umowy o świadczenie usługi telefonicznej (sygn. sprawy: C-522/08).

Zasady odpowiedzialności za produkt niebezpieczny

Odpowiedzialność za produkt niebezpieczny to odpowiedzialność na zasadzie ryzyka. Nie można jej z góry wyłączyć ani ograniczyć.

Błąd w oświadczeniu woli

Błąd jest jedną z wad oświadczenia woli. W wypadku kiedy dokonamy czynność prawną pod wpływem błędu, po spełnieniu wymaganych warunków, możemy uchronić się przed jej negatywnymi konsekwencjami.

1 % podatku może otrzymać kilka organizacji

Każda osoba, która złoży zeznanie podatkowe do końca kwietnia 2010 może obdarować kilka organizacji pożytku publicznego.

Władza rodzicielska powierzona ojcu

Dziecko aż do pełnoletniości pozostaje pod władzą rodzicielską. Z reguły jest ona sprawowana przez obojga rodziców. Zdarza się jednak tak, iż jest ona powierzana wyłącznie ojcu dziecka. Niniejszy artykuł przedstawi prawne uregulowania powyższej kwestii.

Podwójne opodatkowanie za pracę w Finlandii

Dnia 11 marca 2010 r. weszła w życie Konwencja zawarta między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Finlandii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, która zastąpiła obowiązującą dotychczas polsko-fińską umowę z 1977 r.

Zawieszenie postępowania przed sądem pracy

Instytucja zawieszenia postępowania polega na wstrzymaniu biegu postępowania z możliwością jego podjęcia, bez potrzeby powtarzania dokonanych czynności procesowych.

Należności podatkowe obciążone hipoteką nie przedawniają się

Zgodnie z orzecznictwem Naczelnego Sądu Administracyjnego, który oddalił skargę kasacyjną podatnika, który zakwestionował poprawność postępowania egzekucyjnego, długi podatkowe zabezpieczone hipoteką nie ulegają przedawnieniu.

Funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości

Początek kwietnia przyniósł długo oczekiwane rozdzielenie funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratura generalnego. Nie bez zmian pozostał również system ich finansowania.

Znamy już kalendarz ferii zimowych w 2011 r.

Minister Edukacji Katarzyna Hall ogłosiła kalendarz ferii zimowych w 2011 r.

Kary za brak winiety w samochodzie zgodne z Konstytucją


Kara pieniężna przy braku opłaty za przejazd po drogach krajowych, w sytuacji gdy kierowca opłatę uiścił ale nie posiadał potwierdzającej to karty w pojeździe, jest zgodna z konstytucją – orzekł 25 marca 2010 r. Trybunał Konstytucyjny.

TK: opłata od apelacji zgodna z Konstytucją

Osoba zwolniona od kosztów sądowych jest zobowiązana do uiszczenia opłaty podstawowej od apelacji. Trybunał Konstytucyjny oddalił skargę konstytucyjną na przepisy dotyczące kosztów sądowych.

Co to jest impreza turystyczna

Impreza turystyczna to co najmniej dwie usługi turystyczne objęte wspólnym programem oraz ceną i trwające ponad dobę. Przedsiębiorcy świadczący usługi w ramach imprezy turystycznej podlegają wpisowi do rejestru organizatorów turystyki.

Kiedy za przerwę w dostawach prądu przysługuje bonifikata

Odbiorcy energii elektrycznej, którzy w czasie zimy pozostawali przez jakiś okres bez prądu mogą domagać się bonifikat od dostawcy energii.

Gdy kupujący nie odbierze towaru

Odebranie towaru jest obowiązkiem kupującego przy umowie sprzedaży. Sprzedawca może nieodebraną rzecz oddać na przechowanie na koszt kupującego.

Umowa pożyczki

Przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych co do gatunku. Z kolei biorący pożyczkę zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy lub rzeczy. Pobierz wzór umowy.

Nowe zasady kontroli banków tkanek


Kontrola banku tkanek i komórek rozpocznie się nie wcześniej niż po upływie 7 dni i nie później niż przed upływem 30 dni od doręczenie zawiadomienia o zamiarze jej wszczęcia – przewiduje nowe rozporządzenie minister zdrowia.

Strony w sporze pracownika z pracodawcą

Pracownik jak i pracodawca mogą występować po stronie powoda oraz pozwanego.

Rozbój jako przestępstwo przeciwko mieniu

Kto kradnie, używając przemocy wobec osoby lub grożąc natychmiastowym jej użyciem albo doprowadzając człowieka do stanu nieprzytomności lub bezbronności, podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.

Czym jest recydywa?

W polskim systemie prawnym przewidziane są dwie formy recydywy, zwane potocznie recydywą zwykłą i recydywą wielokrotną.

Przestępstwo znieważenia

Kto znieważa inną osobę w jej obecności albo choćby pod jej nieobecność, lecz publicznie lub w zamiarze, aby zniewaga do osoby tej dotarła, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.

Orzeczenia sądów zagranicznych

Wykonanie zagranicznego orzeczenia ma z reguły większe znaczenie od uznania takiego orzeczenia. Wykonanie bowiem wymaga dodatkowo działań organów egzekucyjnych państwa stwierdzającego wykonalność.

Opieka nad niepełnosprawnym dzieckiem i urlop wychowawczy

Zgodnie z art. 186§1 Kp urlop wychowawczy jest udzielany w wymiarze 3 lat nie dużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 4 roku życia. W sytuacji sprawowania opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem, pracownik zgodnie z art. 186§2 Kp może skorzystać z dodatkowych 3 lat urlopu ,nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 18 roku życia.

Komu przysługuje prawo zatrzymania

Mogłoby się zdawać, że prawo takie przysługuje wyłącznie policji. Jednakże każda osoba, która złapie przestępcę na gorącym uczynku lub w trakcie pościgu może przestępcę zatrzymać.

Kiedy nie można kontaktować się z pokrzywdzonym

Przepis art. 41a kodeksu karnego przewiduje fakultatywne (w § 1) i obligatoryjne (w § 2) orzeczenie zakazu kontaktowania się z określonymi osobami, zakaz opuszczania określonego miejsca lub obowiązek powstrzymania od przebywania w określonym miejscu.

Kiedy mamy do czynienia z uprzywilejowanym typem zabójstwa

Zabójstwo jest zbrodnią, za którą grozi najwyższa kara zgodnie uprzywilejowanych przepisami. Jednak uprzywilejowanych przypadku tego przestępstwa istnieją również okoliczności, które mogą mieć wpływ na niższy wymiar kary.

Czym jest znikoma szkodliwość społeczna czynu

Znikoma szkodliwość społeczna czynu (art. 1 § 2 k.k.) powoduje, że czyn nie stanowi przestępstwa. Rozstrzygnięcie tego rodzaju wymaga oceny, dla której istotne znaczenie mają elementy podmiotowe (m.in. właściwości sprawcy), jak też przedmiotowe (m.in. sposób działania, wartość szkody, szerzenie się tego rodzaju czynów).

Czym jest ułaskawienie

Zgodnie z art. 139 Konstytucji RP prawo łaski stosuje Prezydent, z tym zastrzeżeniem, że nie dotyczy to osób skazanych przez Trybunał Stanu. Prawo łaski ma charakter indywidualny (w odróżnieniu od amnestii i abolicji, będących aktami o charakterze generalnym).

Czym jest tymczasowe aresztowanie

W związku z tym, że tymczasowe aresztowanie jest najsurowszym środkiem zapobiegawczym, o jego zastosowaniu orzeka sąd.

Jak wygląda przeszukanie

Zatrzymanie rzeczy może nastąpić bez względu na to czyją własność rzecz stanowi lub u kogo się znajduje. Następuje na żądanie sądu bądź prokuratora. Natomiast w sytuacji nie cierpiącej zwłoki również na żądanie Policji albo innego organu uprawnionego.

Niepełnosprawny i jego pies

W wyniku ewolucji świadomości społecznej drzwi do wielu urzędów i instytucji publicznych dla osób niepełnosprawnych i ich psich asystentów otwierają się coraz szerzej. Specjalnie przeszkolone psy są niejednokrotnie niezastąpione dla osób niepełnosprawnych.

REKLAMA