REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Orzeczenia sądów zagranicznych

Wykonanie zagranicznego orzeczenia ma z reguły większe znaczenie od uznania takiego orzeczenia. Wykonanie bowiem wymaga dodatkowo działań organów egzekucyjnych państwa stwierdzającego wykonalność.

Opieka nad niepełnosprawnym dzieckiem i urlop wychowawczy

Zgodnie z art. 186§1 Kp urlop wychowawczy jest udzielany w wymiarze 3 lat nie dużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 4 roku życia. W sytuacji sprawowania opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem, pracownik zgodnie z art. 186§2 Kp może skorzystać z dodatkowych 3 lat urlopu ,nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 18 roku życia.

Komu przysługuje prawo zatrzymania

Mogłoby się zdawać, że prawo takie przysługuje wyłącznie policji. Jednakże każda osoba, która złapie przestępcę na gorącym uczynku lub w trakcie pościgu może przestępcę zatrzymać.

Kiedy nie można kontaktować się z pokrzywdzonym

Przepis art. 41a kodeksu karnego przewiduje fakultatywne (w § 1) i obligatoryjne (w § 2) orzeczenie zakazu kontaktowania się z określonymi osobami, zakaz opuszczania określonego miejsca lub obowiązek powstrzymania od przebywania w określonym miejscu.

REKLAMA

Kiedy mamy do czynienia z uprzywilejowanym typem zabójstwa

Zabójstwo jest zbrodnią, za którą grozi najwyższa kara zgodnie uprzywilejowanych przepisami. Jednak uprzywilejowanych przypadku tego przestępstwa istnieją również okoliczności, które mogą mieć wpływ na niższy wymiar kary.

Czym jest znikoma szkodliwość społeczna czynu

Znikoma szkodliwość społeczna czynu (art. 1 § 2 k.k.) powoduje, że czyn nie stanowi przestępstwa. Rozstrzygnięcie tego rodzaju wymaga oceny, dla której istotne znaczenie mają elementy podmiotowe (m.in. właściwości sprawcy), jak też przedmiotowe (m.in. sposób działania, wartość szkody, szerzenie się tego rodzaju czynów).

Czym jest ułaskawienie

Zgodnie z art. 139 Konstytucji RP prawo łaski stosuje Prezydent, z tym zastrzeżeniem, że nie dotyczy to osób skazanych przez Trybunał Stanu. Prawo łaski ma charakter indywidualny (w odróżnieniu od amnestii i abolicji, będących aktami o charakterze generalnym).

Czym jest tymczasowe aresztowanie

W związku z tym, że tymczasowe aresztowanie jest najsurowszym środkiem zapobiegawczym, o jego zastosowaniu orzeka sąd.

REKLAMA

Jak wygląda przeszukanie

Zatrzymanie rzeczy może nastąpić bez względu na to czyją własność rzecz stanowi lub u kogo się znajduje. Następuje na żądanie sądu bądź prokuratora. Natomiast w sytuacji nie cierpiącej zwłoki również na żądanie Policji albo innego organu uprawnionego.

Niepełnosprawny i jego pies

W wyniku ewolucji świadomości społecznej drzwi do wielu urzędów i instytucji publicznych dla osób niepełnosprawnych i ich psich asystentów otwierają się coraz szerzej. Specjalnie przeszkolone psy są niejednokrotnie niezastąpione dla osób niepełnosprawnych.

Czy sprzedawca ma prawo domagać się paragonu przy reklamacji

Towar niezgodny z umową podlega reklamacji. Sprzedawca nie może uzależnić uwzględnienia reklamacji od okazania paragonu.

Pełnomocnik Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych

Pełnomocnikiem Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych jest od listopada 2007 Jarosław Duda. Sprawuje on bezpośredni nadzór nad orzekaniem o niepełnosprawności oraz jej stopniu.

Zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze

Dofinansowanie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze przyznawane osobom niepełnosprawnym na podstawie odrębnych przepisów.

UOKiK ostrzega przed trującymi kubkami

UOKiK ostrzega konsumentów przed zakupem szklanych kubków do picia, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Były one sprzedawane w wielu sieciach handlowych.

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych został utworzony w 1991 r. PFRON jest specjalnym państwowym funduszem celowym, którego podstawowym celem jest wspieranie inicjatyw na rzecz rehabilitacji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych.

Przerwa w pracy dla niepełnosprawnego pracownika

Osobom niepełnosprawnym przysługuje dodatkowa przerwa podczas wykonywania pracy. Ich czas pracy w przeciągu doby jest krótszy od pozostałych pracowników.

Świadczenie pielęgnacyjne

Osoba, która opiekuje się niepełnosprawnym, rezygnując przy tym z stałego zatrudnienia ma prawo do rekompensaty, w postaci świadczenia pielęgnacyjnego. Wniosek o to świadczenie należy złożyć do Ośrodki Pomocy Społecznej.

Kiedy przysługuje zasiłek pogrzebowy

Zasiłek pogrzebowy jest formą finansowego wsparcia w związku ze śmiercią najbliższej osoby. Państwo pokrywa koszty poniesione w związku z pogrzebem. O zasiłek pogrzebowy można starać się w terminie 12 miesięcy od dnia śmierci osoby najbliższego.

Kontrola chorych na zwolnieniach lekarskich

Obowiązkiem przebywającego na zwolnieniu lekarskim jest leczenie i rehabilitacja, poprzez które powinien wrócić do zdrowia.

Zasiłek wyrównawczy

Zasiłek wyrównawczy przysługuje ubezpieczonemu, który jest pracownikiem i z uwagi fakt wypadku lub innego zdarzenia częściowo utracił sprawność.

Jaka forma oświadczenia o odstąpieniu od umowy

Oświadczenie kupującego o odstąpieniu od umowy może być co do zasady zawarte w dowolnej formie, czyli także ustnie. Lepiej, by odstąpienie sporządzić na piśmie.

Zmowa cenowa taksówkarzy w Gdańsku

81 tys. zł za naruszenie praw konkurencji będą musiały zapłacić trzy gdańskie korporacje taksówkowe. Zdaniem Prezesa UOKiK ukarane podmioty zawarły zmowę cenową.

Zasiłek macierzyński

Zasiłek macierzyński jest forma pomocy państwa dla osób, które w z związku z pojawieniem się dzieci nie są w stanie pracować zarobkowo.

Czy zasiłki pogrzebowe oraz jednorazowe zasiłki z tytułu urodzenia dziecka wypłacane przez związek zawodowy są opodatkowane

Związek zawodowy uzyskuje przychody ze składek członkowskich, darowizn i odsetek od wkładów zgromadzonych na rachunku bankowym.

Czy zasiłek celowy z pomocy społecznej podlega opodatkowaniu PIT

Dyrektor ośrodka pomocy społecznej zamierza przyznać zasiłek celowy zwrotny na pokrycie kosztów rehabilitacji córki osoby ubiegającej się o oświadczenie z pomocy społecznej.

Czy nienależnie pobrane świadczenia z pomocy społecznej są zwolnione z PIT

Miejski ośrodek pomocy społecznej realizuje zadania z zakresu pomocy społecznej. Świadczeniobiorcy, którzy pobrali nienależnie świadczenia z pomocy społecznej są zobowiązani do ich zwrotu na podstawie stosownych przepisów.

Leczenie alkoholików

Alkoholizm jest jednym z najpoważniejszych problemów trawiących polskie rodziny. Alkohol i problemy alkoholowe powodują rozkład pożycia rodzinnego oraz są źródłem przemocy w rodzinie.

Wypłata zasiłków

Z tytułu niezdolności do pracy zatrudniony ma prawo do świadczeń w formie zasiłku pieniężnego. Niezdolność do pracy może wynikać z wypadku bądź długotrwałej choroby.

Zasiłek chorobowy

Osoba, która miała wypadek udając się do pracy lub wracając z niej ma prawo do świadczeń z tytułu ubezpieczenia chorobowego

Zezwolenie na usuwanie drzew lub krzewów z terenu nieruchomości

Kwestię wydawania zezwoleń na usuwanie drzew lub krzewów z terenu nieruchomości reguluje Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody. Wzór wniosku o wydanie zezwolenia można otrzymać we właściwym wydziale swojego urzędu.

Zezwolenie na przeprowadzenie imprezy masowej

Na organizatorze imprezy masowej ciążą obowiązki wynikające z przepisów Ustawy z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych.

Zasady i procedury mediacji prowadzonej przez Inspekcję Handlową

Do zadań Inspekcji Handlowej należy m.in. podejmowanie mediacji w sprawach dotyczących sporów cywilnoprawnych między konsumentem a przedsiębiorcą, z wyłączeniem sporów dotyczących zakupu energii, usług bankowych, ubezpieczeniowych, pocztowych i telekomunikacyjnych, pośrednictwa finansowego, informatycznych, naukowo-badawczych, edukacyjnych oraz w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej.

Zasiłek dla bezrobotnych

W obecnym okresie, kiedy stopa bezrobocia wynosi 12,8% zasiłek dla bezrobotnych jest jedynym źródłem utrzymania wielu osób. Od 1 stycznia 2010 wysokość zasiłku dla bezrobotnych została podwyższona. Sytuacja bezrobotnych, ubiegających się o zasiłek jest zróżnicowana, ponieważ muszą oni spełnić szereg określonych warunków.

Z czego składa się wynagrodzenie

Zgodnie z przepisem art. 78. § 1 Kodeksu pracy wynagrodzenie za pracę powinno być tak ustalone, aby odpowiadało rodzajowi wykonywanej pracy i kwalifikacjom wymaganym przy jej wykonywaniu, a także uwzględniało ilość i jakość świadczonej pracy.

Praca przez znajomych

Warto rozpocząć szukanie pracy od poinformowania znajomych o swojej aktualnej sytuacji, gdyż jest to jedna z najskuteczniejszych form poszukiwania pracy.

Prawo pracownika do urlopu wypoczynkowego

Prawo do urlopu wypoczynkowego stanowi jedno z podstawowych praw pracownika, jest także konstytucyjnym prawem obywatelskim, gwarantowanym przez art. 66 Konstytucji RP.

Praca na umowę zlecenie

Umowa zalecenia jest umową starannego działania. Oznacza to, że przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie.

Stypendium dla bezrobotnego

Osobie podejmującej dalszą edukację i będącą jednocześnie osobą bezrobotną przysługuje stypendium na kontynuowanie nauki.

Praca na umowę o dzieło

Umowa o dzieło jest umową rezultatu. Oznacza to, że osoba przyjmująca zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia.

Obowiązki pracodawcy wobec pracownika

Obowiązek zatrudniania pracownika oraz obowiązek wypłacania pracownikowi wynagrodzenia za pracę to dwa najważniejsze obowiązki pracodawcy wynikające z przepisów Kodeksu pracy.

Staż dla bezrobotnego

Staż jest sposobem na zdobycie doświadczenia przez bezrobotnego. Bezpośredni kontakt stażysty z pracodawcą może zaowocować zatrudnieniem.

Obowiązki pracodawcy wobec Państwowej Inspekcji Pracy wynikające z Kodeksu Pracy

Państwowa Inspekcja Pracy jest organem powołanym do sprawowania nadzoru i kontroli przestrzegania prawa pracy, w szczególności przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, a także przepisów dotyczących legalności zatrudnienia i innej pracy zarobkowej.

Przebieg procesu rejestracji bezrobotnego

Osoba chcąca uzyskać status bezrobotnego jest zobowiązana do zgłoszenia się do urzędu pracy w celu rejestracji.

Pozbawienie statusu bezrobotnego

W przypadku wystąpienia określonych przesłanek osoba bezrobotna może zostać pozbawiona statusu bezrobotnego.

Mediacje w sprawach rodzinnych

W sytuacji kiedy nie udaje nam się osobiście dojść do porozumienia w sprawach rodzinnych warto zastanowić się nad rozwiązaniem konfliktu za pomocą mediatora.

Mediacje w sprawach gospodarczych

Mediacja gospodarcza jest najbardziej efektywnym sposobem rozwiązywania sporów, gdyż osoby zainteresowane same decydują o jej ostatecznym wyniku, bez osobistego wkraczania na drogę sądową.

Jakich ofert pracy unikać

Jedną z form poszukiwania pracy jest studiowanie ofert w prasie w ogłoszeniach i specjalnych dodatkach do prasy codziennej. Każdy, kto przyglądnął się bliżej tym ofertom miał okazję zaobserwować, że nie wszystkie ogłoszenia są napisane w sposób jasny, prosty i czytelny oraz, że nadal nie brakuje ofert od prawdziwych naciągaczy.

Mediacje sąsiedzkie

Celem mediacji sąsiedzkich jest uregulowanie stosunków między sąsiadami tj. między osobami, które się znają i na co dzień widują.

Mediacje konsumenckie

Mediacja jest alternatywną wobec sądowej metodą rozstrzygania sporów, umożliwiającą zaangażowanym w konflikt dwóm stronom osiągnięcie porozumienia.

Jakimi karami można ukarać pracownika

Za naruszenie obowiązku pracowniczego, pracodawca może zastosować jedną z trzech kar porządkowych wymienionych w art. 108 Kodeksu pracy.

REKLAMA