REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ubezpieczenie organizatora turystyki

Każdy organizator turystyki zobowiązany jest do zawarcia umowy ubezpieczenia na rzecz swoich klientów albo umowy gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej zapewniającej pokrycie kosztów powrotu klienta do kraju. Jest to na wypadek nie zapewnienia powrotu turystów przez organizatora, oraz zwrot wpłat wniesionych przez klientów w razie niewykonania zobowiązań umownych.

Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków w turystyce

Złamanie ręki, nogi, czy też inny nieszczęśliwy wypadek są bardzo nieprzyjemne i potrafią skutecznie zepsuć wymarzone wakacje. Mimo, iż nic nie zrekompensuje bólu i stresu, jaki towarzyszy takiemu zdarzeniu, to zawarcie umowy ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków zapewni nam przynajmniej jakiś ekwiwalent finansowy.

PKP Przewozy Regionalne ukarane z łamanie praw klientów

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów potwierdził decyzję Prezes UOKiK. Spółka PKP Przewozy Regionalne ogranicza prawa swoich klientów. Sąd podtrzymał również nałożoną przez Urząd karę finansową w wysokości 100 tys. zł.

Ochrona zdrowia dzieci powinna być bezpłatna i powszechna

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak zwrócił się roku do Ministra Zdrowia Ewy Kopacz z prośbą o zmianę przepisów prawnych, regulujących dostęp do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych i objęcie nimi małoletnich cudzoziemców, nielegalnie przebywających w Polsce.

REKLAMA

Informacje o sytuacji na rynku pracy

Główny Urząd Statystyczny podał informacje o sytuacji na rynku pracy w poszczególnych województwach. Niestety, ale większość wskaźników nie napawa optymizmem.

Bronisław Komorowski prowadzi w sondażach

Bronisław Komorowski jest faworytem zbliżających się wyborów prezydenckich – wynika z najnowszego sondażu GfK Polonia dla "Rzeczpospolitej."

TP likwiduje białe plamy na mapie połączeń internetowych

Największy polski operator telekomunikacyjny – TP SA zainwestuje w infrastrukturę w gminach, które stanowią białe plamy na internetowej mapie Polski.

Pozorna zgoda małżeńska

Wykluczenie ze związku małżeńskiego przymiotu nierozerwalności i jedności może być przyczyną nieważności małżeństwa.

REKLAMA

Jak rozstrzygnąć spór z operatorem

Jeżeli reklamacja nie przyniesie efektu, spór z operatorem można rozstrzygnąć za pomocą sądu polubownego przy Urzędzie Komunikacji Elektronicznej.

Charakterystyka umowy na czas wykonania określonej pracy

Coraz częściej pracodawcy zawierają z pracownikami umowy na czas wykonania określonej pracy. Umowy na czas wykonania określonej pracy zawiera się zazwyczaj przy pracach sezonowych i dorywczych.

Coraz chętniej zmieniamy sprzedawcę energii


Konkurencja rynkowa powoli staje się faktem na rynku sprzedaży energii elektrycznej. W pierwszym kwartale 2010 r. sprzedawcę zmieniło prawie 1 200 firm – podaje Urząd Regulacji Energetyki.

Kiedy OPS może wstrzymywać wypłatę świadczeń

Osoba, która przez dwa miesiące nie zgłasza się po odbiór zasiłku z Ośrodka Pomocy Społecznej straci do niego prawo. Wypłata zasiłku zostanie wstrzymana do czasu wyjaśnienia wszelkich wątpliwości powstałych z okolicznościami danej sprawy.

Ubezpieczenie kosztów leczenia

Ubezpieczenie kosztów leczenia ma na celu zagwarantowanie podróżnemu zwrot kosztów bezpośredniej pomocy lekarskiej, z której zmuszony on będzie skorzystać w wyniku nagłego zachorowania czy też wypadku mającego miejsce podczas pobytu poza za granicami Polski.

Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej

Rezygnacja z wycieczki turystycznej pociąga za sobą zwykle spore koszty. Co do zasady im bliższy termin wyjazdu, tym większe straty powoduje rezygnacja. Możliwe jest jednak zminimalizowanie negatywnych skutków finansowych spowodowanych rezygnacją z wyjazdu poprzez zawarcie umowy ubezpieczenia na taką okoliczność.

Ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą w karcie kredytowej

Dynamiczny rozwój usług bankowych, a w szczególności wzrastająca konkurencja, powodują że do standardowych usług dostajemy różnego rodzaju bonusy. Jednym z działań mających nas skłonić do korzystania z usług danego banku, są dodawane bezpłatnie lub w bardzo atrakcyjnych warunkach różnego rodzaju ubezpieczenia.

Psychiczna niezdolność do małżeństwa

Psychiczna niezdolność do przyjęcia istotnych obowiązków małżeńskich jest częstym przypadkiem uprawdopodobnienia wady zgody małżeńskiej w procesie kościelnym.

Czy warto ubezpieczać bagaż podróżny?

Przedmiotem ubezpieczenia jest bagaż podróżny rozumiany jako przedmioty osobistego użytku, zwyczajowo zabierane w podróż (odzież, obuwie, środki higieny osobistej, torebki, książki, zegarki, okulary, itp.) oraz pojedyncze przedmioty przewożone w formie upominku.

Reklamacja przeróbek krawieckich


Zleciłem dokonanie przeróbki garnituru u krawca. Niestety usługa została źle wykonana, a krawiec odmawia reklamacji twierdząc, iż powinienem być świadom ryzyka związanego z poprawianiem garnituru.

Co obejmuje ubezpieczenie narciarzy?

Planując wyjazd na narty trzeba liczyć z tym, że na stoku mogą się nam przytrafić różne wypadki powodujące obrażenia ciała takie jak złamanie kończyny, czy też zniszczenie sprzętu narciarskiego. Może też zdarzyć się, iż podczas uprawiania sportów zimowych wyrządzamy szkodę innej osobie powodując u niej obrażenia ciała, czy też niszcząc jej sprzęt. Aby być przygotowanym na takie ewentualności warto uwzględnić zawarcie odpowiedniej umowy ubezpieczenia, która w razie potrzeby pomoże nam uniknąć wydatków rzędu nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Przed czym chroni ubezpieczenie turystyczne?

Z wyjazdami turystycznymi wiąże się wiele zagrożeń, które można wyeliminować, a przynajmniej znacznie ograniczyć poprzez wybór odpowiednich ubezpieczeń. Ubezpieczenie bowiem ma chronić turystę przed niekorzystnymi skutkami majątkowymi różnych zdarzeń takich jak np. choroba, czy kradzież bagażu.

Wykreślenie z księgi wieczystej wpisu o wszczęciu egzekucji

W sytuacji umorzenia egzekucji prowadzonej z nieruchomości, do obowiązków komornika należy złożenie wniosku o wykreślenie z księgi wieczystej wpisu o wszczęciu egzekucji. Jest to nowy projekt kodeksu postępowania cywilnego przedstawiony przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

Okoliczności mające wpływ na ustalenie sched spadkowych

Ustalania sched spadkowych dokonuje sąd w przypadku działu spadku, gdy nie ma zgodnego wniosku uczestników co do sposobu podziału majątku spadkowego.

Zdolność procesowa osób fizycznych

Zdolność procesowa oznacza możność podejmowania czynności procesowych przed sądem. Co do zasady zdolności procesowej nie mają osoby niepełnoletnie.

Umowa spółki może być zwolniona od podatku

22 kwietnia obowiązywać zaczną bardziej precyzyjne przepisy o opodatkowaniu umowy spółki. W życie wchodzą zmiany ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Zapis- instytucja prawa spadkowego

Spadkodawca może przez rozrządzenie testamentowe zobowiązać spadkobiercę ustawowego lub testamentowego do spełnienia określonego świadczenia majątkowego na rzecz oznaczonej osoby.

Samorząd notarialny narusza konkurencję

Kodeks Etyki Zawodowej Notariusza uchwalony przez Krajową Radę Notarialną zawiera postanowienie naruszające konkurencję – uznała Prezes UOKiK. To kolejna interwencja Urzędu w sektorze usług profesjonalnych

Organizacje pozarządowe przestrzegają przed nowelizacją

Już tylko Senat może zmienić nowelizowane przepisy kodeksu karnego, w przeciwnym razie handel dziećmi zostanie w Polsce zalegalizowany. O sytuacji alarmują liczne organizacje pozarządowe, które buntują się przeciwko nowym przepisom.

Apel Fundacji DAR (Dziecko – Adopcja – Rodzina)

Czy przewoźnicy zapłacą odszkodowania za odwołane loty

Eksplozja wulkanu na Islandii uziemiła na jakiś czas pasażerów na większości europejskich lotnisk. Jak w takiej sytuacji wyglądają prawa pasażera i czy można ubiegać się o odszkodowanie?

Wybory prezydenckie już zarządzone

W środę 21 kwietnia Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski wydał postanowienie o zarządzeniu wyborów na 20 czerwca. W załączniku do postanowienia wydany został kalendarz wyborczy.

Becikowe dla wszystkich do 5 października 2010 r.

Rodzice, którym wcześniej odmówiono wypłaty becikowego mają teraz pół roku na złożenie nowego wniosku o wypłatę świadczenia pieniężnego.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest państwową jednostką organizacyjną posiadającą osobowość prawną, realizującą zadania z zakresu ubezpieczeń społecznych. Zakres działania, zadania i funkcjonowanie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych określa ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.

Zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych

Zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych co do zasady jest obowiązkiem płatnika i powinno nastąpić w terminie 7 dni od daty powstania obowiązku ubezpieczenia, istnieją jednak pewne wyjątki od tej reguły.

Wypadek w drodze do pracy lub z pracy

Wypadku w drodze do pracy lub z pracy nie należy mylić z wypadkiem przy pracy, nie są to bowiem pojęcia tożsame.

Instytut Matki i Dziecka informuje

Departament Matki i Dziecka zajął stanowisko w sprawie nowelizacji ustawy zmieniającej zasady wypłaty jednorazowego dodatku do zasiłku rodzinnego (tzw. „becikowego”).

Wypadek przy pracy

Powstanie wypadku przy pracy pociąga za sobą poważne konsekwencje takie jak m. in. konieczność przeprowadzenia postępowania powypadkowego, w związku z czym warto wiedzieć jakie zdarzenie kwalifikuje się jako wypadek przy pracy, czy też na równi z wypadkiem przy pracy.

Ubezpieczenie społeczne rolników

Ubezpieczenie społeczne rolników zostało wyodrębnione z systemu ubezpieczeń społecznych ustawą z 20 grudnia 1990 roku. Wspomniana ustawa powołuje Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, zobowiązując ją do realizacji zadań związanych z ubezpieczeniem społecznym rolników.

Zasiłek dla bezrobotnych

Zasiłek dla bezrobotnych jest świadczeniem pieniężnym przysługującym osobom pozostającym bez stałego zatrudnienia. Jednocześnie fakt pobieranie zasiłku nie zwalnia bezrobotnego od obowiązku poszukiwania pracy.

Zasiłek chorobowy dla starszych pracowników

Pracownicy przebywający w szpitalu będą otrzymywali zasiłek chorobowy z ZUS wynoszący 80 proc. ich pensji.

Mediacja w spawach rozwodowych

Mediacja w sprawach rozwodowych ma na celu ułatwienie stronom dojścia do porozumienia, zaś rolą mediatora jest dążenie do uzyskania zgody pomiędzy stronami konfliktu.

Zmiany w kodeksie postępowania cywilnego

Adwokat, radca prawny, rzecznik patentowy oraz radca Prokuratorii Generalnej wnosząc sprawę do sądu, będą mieli obowiązek doręczenia sobie bezpośrednio odpisów pism sądowych wraz z załącznikami. Przewiduje to nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego, która 19 kwietnia weszła w życie.

Świadczenia przysługujące z tytułu wypadku przy pracy

Pracownikowi, który uległ wypadkowi przy pracy przysługują tzw. świadczenia wypadkowe. Świadczenia te wypłacane są przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych z ubezpieczenia wypadkowego.

Protokół powypadkowy

Po ustaleniu okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy zespół powypadkowy ma obowiązek sporządzenia protokołu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy nazywany za zwyczaj „protokołem powypadkowym”.

Co się dzieje gdy dojdzie do wypadku przy pracy?

Powstanie wypadku przy pracy rodzi wiele obowiązków po stronie pracodawcy, m.in. zgodnie z art. 234 § 1 Kodeksu pracy jest on obowiązany w szczególności podjąć niezbędne działania eliminujące lub ograniczające zagrożenie, zapewnić udzielenie pierwszej pomocy osobom poszkodowanym i ustalenie w przewidzianym trybie okoliczności i przyczyn wypadku, a następnie zastosować odpowiednie środki zapobiegające podobnym wypadkom.

Działalność gospodarcza a KRUS

Z datą od 24 sierpnia 2005 r. zostały dokonane zmiany dotyczące warunków, jakie muszą być spełnione do pozostania w ubezpieczeniu rolniczym przy równoczesnym prowadzeniu pozarolniczej działalności gospodarczej lub współpracy przy prowadzeniu tej działalności. Składka ubezpieczenia KRUS dla rolnika prowadzącego dodatkowo działalność gospodarczą ustalana jest w wyższej wysokości (dwukrotność stawki).

Kiedy można dokonać sprostowania danych w aktach stanu cywilnego

Czy jest możliwość sprostowania danych w aktach stanu cywilnego? Co do zasady, jak stanowi art. 28 ustawy z dnia 29 września 1986 r. Prawo o aktach stanu cywilnego, w treść aktów stanu cywilnego nie można dokonywać żadnych zmian. Dopuszczalne jest jedynie sprostowanie oczywistego błędu pisarskiego - czynności tej dokonuje kierownik urzędu stanu cywilnego, w zależności od okoliczności powstania pomyłki na wniosek bądź z urzędu.

Przyczyny niezdolności do zawarcia małżeństwa - przesłanki procesowe

Małżeństwo może zostać nieważnie zawarte na skutek braków dotyczących zgody małżeńskiej.

Terminy pogrzebów ofiar katastrofy w Smoleńsku

Prezydencka para spoczęła w niedzielę 18.04.2010 r. w krypcie na Wawelu. Rozpoczną się uroczystości pogrzebowe pozostałych ofiar katastrofy w Smoleńsku.

Nowelizacja ustawy o funduszach inwestycyjnych

9 kwietnia została uchwalona nowelizacja ustawy o funduszach inwestycyjnych. Zmiany umożliwią potwierdzanie zbycia i odkupienia jednostek uczestnictwa w formie elektronicznej.

Nowa ustawa dotycząca usług telekomunikacyjnych

Sejm uchwalił ustawę o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych. Jej celem jest ułatwienie procesu inwestycyjnego w infrastrukturę telekomunikacyjną oraz zwiększenie konkurencji na rynku.

REKLAMA