REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy sądy będą karały przewlekłość postępowania administracyjnego

Rząd zamierza zmobilizować organy administracji. Zgodnie z projektem rządowym będzie można wnieść do sądu skargę na przewlekłość postępowania.

Charakterystyka systemów czasu pracy

System czasu pracy to zbiór reguł normujących czas pracy w zakładzie pracy. Kodeks Pracy wprowadził wiele rodzajów systemów czasu pracy. Sprawdź czym charakteryzują się niektóre modele!

Kiedy można rozwiązać umowę o pracę z kobietą w ciąży?

Co do zasady pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownicy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy.

Dodatek stażowy


Przepisy Kodeksu pracy dopuszczają możliwość, by jednym ze składników wynagrodzenia były dodatki, w tym na przykład stażowy. Prawo do dodatku za wysługę lat może wynikać bezpośrednio z przepisów prawa, wówczas dodatek jest obowiązkowy, lub z przepisów wewnątrzzakładowych i wtedy jest on nieobowiązkowy.

REKLAMA

Jakie są okresy wypowiedzenia umowy zawartej na czas nieokreślony?

Każdy pracownik wie, że umowa na czas nieokreślony jest najbardziej korzystną formą zatrudnienia nie tylko ze względu na gwarancje kodeksowe, ale również na przysługujące pracownikowi dłuższe okresy wypowiedzenia.

Jakie są okresy wypowiedzenia?

Długość okresu wypowiedzenia zależy od rodzaju umowy, okresu zatrudnienia u danego pracodawcy oraz od czasu na jaki została zawarta umowa.

Dodatek funkcyjny

Dodatek funkcyjny nie ma charakteru powszechnego i może być składnikiem wynagrodzenia przysługującego pracownikom z mocy prawa, jak również dodatkiem fakultatywnym.

Ustalenie wymiaru urlopu- jak to zrobić?

Pracownik ma prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Prawo to zostało zagwarantowane w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Sprawdź zatem ile dni i za jaki okres pracy urlop się należy!

REKLAMA

Postępowanie pojednawcze między pracodawcą i pracownikiem

Pracodawca i pracownik powinni dążyć do polubownego załatwienia sporu ze stosunku pracy. W tym celu mogą być powoływane komisje pojednawcze mające rozstrzygać o roszczeniach pracowników ze stosunku pracy.

Są pieniądze dla gmin poszkodowanych w powodzi

Szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Jerzy Miller wystąpił do Ministra Finansów Jacka Rostowskiego o 43,5 mln złotych z rezerwy celowej budżetu państwa dla samorządów poszkodowanych przez powódź.

Jak przygotować pełnomocnictwo do odrzucenia spadku

Spadkobierca może odrzucić spadek za pomocą ustanowionego pełnomocnika. Do jego ustanowienia wymagana jest forma szczególna. Pobierz wzór pełnomocnictwa.

Ojcowie chcą opieki nad dziećmi

Posłowie z komisji "Przyjazne Państwo" zapoznali się z projektem ustawy przygotowanym przez organizacje broniące praw ojców.

Umowa użyczenia samochodu

W umowie użyczenia można zakazać oddawania samochodu do korzystania osobom trzecim. Sprawdź co jeszcze należy zawrzeć w umowie, by możliwie najpewniej zabezpieczyć własne interesy. Pobierz wzór umowy.

Wyższa pomoc dla rodzin zastępczych

Rada powiatu poprzez uchwałę może podwyższyć wysokość pomocy dla rodzin zastępczych, także na kontynuacje nauki i usamodzielnianie się ich wychowanków.

Będzie rozporządzenie w sprawie kształcenia dzieci emigrantów

Projekt rozporządzenia w sprawie organizacji kształcenia dzieci obywateli polskich czasowo przebywających za granicą opuścił już Minister Edukacji Narodowej i został skierowany przez zwierzchnika resortu edukacji Katarzynę Hall do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych.

Apel o przyspieszenie prac nad ustawą żłobkową

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak wystąpił do Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska z apelem o przyspieszenie prac nad tzw. ustawą żłobkową.

Wprowadzenie stanu klęski żywiołowej przesunie wybory na jesień

Ewentualne wprowadzenie stanu klęski żywiołowej w związku z powodzią., która pustoszy południową Polskę może spowodować przesunięcie terminu wyborów prezydenckich na jesień.

Związek małżeński zawarty pod warunkiem dotyczącym przyszłości

Związek małżeński, który został oparty na warunku dotyczącym przyszłości tego związku jest związkiem nieważnie zawartym.

Jakie sankcje grożą za brak zeznania podatkowego

30 kwietnia minął termin złożenia zeznania podatkowego za rok 2009. Jeżeli uczynimy to po terminie, zostaniemy ukarani karą grzywny. Jeszcze ostrzejsza kara czeka nas, jeśli ukryjemy nasze dochody i w ogóle zeznania nie złożymy.

Nie będzie wydawania zaświadczeń w I turze

Głosowanie w wyborach prezydenckich będzie odbywało się na dotychczasowych zasadach. Nie będzie wręczania w lokalu wyborczym głosującemu zaświadczenia uprawniającego do oddania głosu w II turze wyborów prezydenckich poza miejscem zamieszkania.

Problemy Andrzeja Leppera

Państwowa Komisja Wyborcza najpierw odmówiła rejestracji kandydata na Prezydenta RP, Andrzeja Leppera. Po czym musiała wycofać się ze swojej decyzji. Andrzej Lepper ostatecznie wystartuje w wyborach przypadających 20 czerwca 2010 r.

Znamy ostateczną listę kandydatów w nadchodzących wyborach

Upłynął termin zgłaszania kandydatów w nadchodzących wyborach prezydenckich. Państwowa Komisja Wyborcza zakończyła rejestrację kandydatów. Ostatecznie w wyborach weźmie udział 10 kandydatów.

Sondaż prezydencki

Marszałek Komorowski może liczyć na 50-proc. poparcie w zbliżających się wyborach prezydenckich. Na lidera Prawa i Sprawiedliwości chce głosować 36 proc ankietowanych. Takie wyniki przynosi najnowszy sondaż prezydencki sporządzony przez TNS OBOP dla programu „Forum”.

Grzegorz Napieralski bez komitetu honorowego

Grzegorz Napieralski zapowiedział, że w nadchodzących wyborach prezydenckich nie będzie tworzył honorowego komitetu poparcia. Grzegorz Napieralski jest kandydatem Sojuszu Lewicy Demokratycznej w nadchodzących wyborach prezydenckich.

Bronisław Komorowski liderem rankingów

Bronisław Komorowski nadal jest liderem rankingów prezydenckich jednak jego przewaga nad liderem Prawa i Sprawiedliwości maleje. Takie wyniki płyną z sondażu przeprowadzonego przez GfK Polonia dla „Rzeczpospolitej”.

Urlop bezpłatny


Urlop bezpłatny jest okresem, w którym pracownik pozostaje w stosunku pracy, ale nie jest zobowiązany do jej świadczenia. Co ważne urlop bezpłatny może być udzielony tylko na wniosek pracownika, w związku z czym pracodawca nie może zmusić pracownika do skorzystania z takiego urlopu.

Przegląd zmian w prawie rodzinnym

Polska Plus popiera Jarosława Kaczyńskiego

Polska Plus udzieliła oficjalnie poparcia Jarosławowi Kaczyńskiemu. Wcześniej kandydatem tej partii w wyborach prezydenckich miał być Ludwik Dorn.

Umowa sezonowa

Czym jest wynagrodzenie za czas choroby

Za czas niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną trwającej łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego lub 14 dni w przypadku osób, które ukończyły 50 rok życia, pracownik zachowuje prawo do 80% wynagrodzenia chyba, że obowiązujące u danego pracodawcy przepisy prawa pracy przewidują wyższe wynagrodzenie z tego tytułu.

Wkrótce rozstrzygnięcie konkursu „Policjant, który mi pomógł”

Do dnia 31 maja 2010 roku można nadsyłać kandydatury do III edycji konkursu „Policjant, który mi pomógł”. Organizatorem konkursu jest Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”.

Komornicy nie będą już zajmować zasiłków

Komornik Sądowy nie może zajmować zasiłków przyznawanych przez Ośrodek Pomocy Społecznej. Taka kontrowersyjna praktyka miała miejsce wcześniej, ale wprowadzenie zmian w prawie powinno jej zapobiec.

Komorowski odzyskuje poparcie

Bronisław Komorowski odzyskuje poparcie w kolejnych sondażach wyborczych. Przewaga nad Jarosławem Kaczyńskim zwiększyła się do 11 proc. – wynika z sondażu przeprowadzonego dla Dziennika Gazety Prawnej oraz Polsat News.

Założenia do reformy systemu budownictwa społecznego

Poznaliśmy już główne założenia do reformy systemu budownictwa społecznego

Rozmawiali o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej

Zarząd Główny ZNP zorganizował debatę na temat rządowego projektu ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

Platforma ma niewielką przewagę nad PIS-em

Z sondażu przeprowadzonego przez Instytut Homo Homini na zlecenie Polskiego Radia, gdyby wybory parlamentarne odbyły się teraz, to ich wynik mógłby zaskakiwać.

Wkrótce leasing konsumencki

Leasing konsumencki może stać się atrakcyjną alternatywa dla kredytów bankowych – donosi poniedziałkowy „Dziennik Gazeta Prawna”. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od 2011 r.

Przemoc w rodzinie

Stosowanie siły fizycznej i presji psychicznej w tradycyjnej rodzinie było akceptowane jeszcze w ubiegłym wieku i w związku z tym stanowiło ukryty problem społeczny.

Współmałżonek może być pełnomocnikiem procesowym konsumenta

Konsumenci w sądzie mogą działać osobiście lub też przez ustanowionych pełnomocników. Pełnomocnikiem procesowym konsumenta może być również jego współmałżonek.

Deweloperzy pod lupą UOKiK

Deweloperzy stosujący niedozwolone praktyki wobec swoich klientów muszą się liczyć z interwencją UOKiK. W przypadku naruszenia interesów konsumentów firma deweloperska może być ukarana finansowo.

Pierwsza debata: Jurek – Olechowski

Kandydaci na urząd Prezydenta RP Marek Jurek (Prawica Rzeczpospolitej) oraz Andrzej Olechowski (popierany przez Stronnictwo Demokratyczne) odbyli pierwszą debatę wyborczą.

Przewoźnicy naruszający prawo będą częściej kontrolowani

Przewoźnicy drogowi, którzy częściej naruszą przepisy dotyczące czasu prowadzenia pojazdów będą częściej kontrolowani. 14 maja w życie weszło nowe rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie systemu oceny ryzyka naruszeń prawa.

Będzie więcej czasu na zgłaszanie kandydatów do komisji

Minister spraw wewnętrznych i administracji podpisał nowelizację rozporządzenia określającego powoływanie obwodowych komisji wyborczych w wyborach prezydenta RP.

Zaświadczenie z ZUS-u od ręki

Oddziały Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w całej Polsce będą wydawać teraz zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek „od ręki”.

Opłaty za czasowe wycofanie samochodu z ruchu

Czasowe wycofanie pojazdu z ruchu na dwa miesiące będzie kosztować 80 zł. Tyle, zgodnie z nowym rozporządzeniem Ministra Infrastruktury, ma kosztować opłata za decyzję administracyjną.

Porady pro bono prawników zwolnione z podatku

Prawnicy którzy udzielają porad pro bono nie będą płacili podatku od towarów i usług. Taką opinię wyraził Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku w sprawie VAT od nieodpłatnych usług doradztwa prawnego.

Jazda autobusem bez dokumentu uprawniającego do ulgi

Od jazdy bez biletu należy odróżnić sytuację kiedy pasażer nie posiada przy sobie dokumentu potwierdzającego prawo ulgi. W tej drugiej sytuacji można uniknąć konieczności płacenia mandatu.

Zadośćuczynienie za zmarnowany urlop

Organizator turystyki odpowiada nie tylko za szkody majątkowe powstałe w wyniku nieprawidłowego wykonania lub niewykonania umowy, lecz również za zmarnowane wakacje.

Kiedy nie przelicza się ponownie wysokości zasiłku


Co do zasady, wysokość wynagrodzenia chorobowego i zasiłków zależy od naszych zarobków uzyskanych na 12 miesięcy przed chorobą. Nie oznacza to jednak, że każde nowe zwolnienie lekarskie, czy też zasiłek innego rodzaju w kolejnym miesiącu będzie powodował wyliczenie na nowo podstawy świadczenia.

Czy osoby łączące dodatkowy zasiłek macierzyński z pracą mają prawo do zasiłku w przypadku choroby

Internauta pyta:Jestem „świeżo upieczoną” mamą, przebywającą od 13 kwietnia 2010r. na 2 tygodniowym dodatkowym urlopie macierzyńskim. Złożyłam wniosek u mojego pracodawcy dotyczący jednoczesnego podjęcia pracy w trakcie tego urlopu, w wymiarze 1/4 etatu (generalnie jestem zatrudniona na pełny etat). Jednak 11 kwietnia 2010r. źle się poczułam i po wizycie lekarskiej otrzymałam zwolnienie ZUS ZLA na okres od 12 do 16 kwietnia 2010 r. Jakie w takim przypadku są moje prawa do dalszego pobierania zasiłku macierzyńskiego? Czy on przepada za okres mojej choroby? Czy należy mi się zasiłek chorobowy? Jeśli tak, to jak zostanie obliczona jego wysokość?

REKLAMA