REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Trybunał rozważy konstytucyjność przepisów o wyłączeniu sędziego

Trybunał Konstytucyjny na początku czerwca zajmie się kwestią zażaleń w postępowaniu cywilnym. Do TK wpłynęła skarga konstytucyjna dotycząca braku możliwości odwołania się od decyzji sądu w kwestii wniosku o wyłączenie sędziów w sprawach, w których przysługuje skarga kasacyjna.

Nie będzie prywatyzacji ksiąg wieczystych

Część środowisk prawniczych postuluje prywatyzacje wydziałów ksiąg wieczystych. W ten sposób skróciłaby się czas oczekiwania na wpis. Ministerstwo Sprawiedliwości jest jednak sceptyczne wobec tego pomysłu.

Ubezpieczony ma obowiązek ratować przedmiot ubezpieczenia

Ubezpieczenie mienia od skutków klęsk żywiołowych nie zwalnia ubezpieczonego z obowiązku ratowania dobytku. W obliczu katastrofy musi on podjąć działania mające na celu zapobieżenie stratom.

Czy przewoźnicy zapłacą odszkodowania

Zawarłem z przewoźnikiem umowę o przewóz towaru. Czy w obliczu powodzi przewoźnik będzie odpowiadał za niewykonanie lub nieprawidłowe wykonanie umowy?

REKLAMA

Rodzinny plan powodziowy

Poniżej, w formie listy pytań zamieszczono najistotniejsze elementy, jakie powinien zawierać Rodzinny Plan Powodziowy. Postaraj się wspólnie ze wszystkimi członkami rodziny odpowiedzieć na te pytania, a niektóre elementy przećwiczyć w praktyce (na przykład wyłączenie głównego wyłącznika prądu lub zebranie w jednym miejscu najważniejszych pamiątek rodzinnych).

Instytucje współdziałające w czasie katastrof naturalnych

Państwo Polskie ma przygotowane specjalne procedury w sytuacjach kryzysowych. Sprawdź jakie działania mogą podjąć organy państwa przy klęsce żywiołowej.

Osuszanie budynków po powodzi

Osuszanie budynku po jego zalaniu podczas powodzi wcale nie jest proste. Zanim przystąpimy do osuszania budynku należy dokonać rzetelnej oceny sytuacji.

Definicja, rodzaje i typy powodzi

Powódź to wyraźny wzrost stanów wody w ciekach i jeziorach.Jest to zjawisko hydrologiczne charakterze społeczno - gospodarczym.

REKLAMA

Jak się zabezpieczyć przed stratami powodziowymi

Doświadczenie pokazuje, że mieszkańcy terenów powodziowych nie wiedzą, jak ograniczyć straty powodziowe. Większość z nich nie wierzy, że można coś zrobić samemu dla ochrony dobytku i własnego życia. Jednym z zadań lokalnego systemu ostrzeżeń powodziowych powiatu staszowskiego jest inicjowanie aktywności w tym zakresie.

Przygotowanie rodziny do powodzi

Człowiek zaskoczony przez powódź rzadko działa rozsądnie. Ogarnięty paniką najczęściej traci czas na podejmowanie sprzecznych decyzji oraz szukanie rzeczy nie zawsze najbardziej mu potrzebnych. W efekcie popełnia błędy, które mogą stanowić zagrożenie życia własnego i członków rodziny.

Praca w warunkach powodzi

Zalane drogi, podmyte torowiska, zamknięte mosty i przeprawy… te skutki powodzi uniemożliwiają wielu osobom dotarcie do zakładu pracy- nie powinny ich z tego powodu spotkać żadne problemy… poza finansowymi.

Unia pomoże w usunięciu skutków powodzi

Prawie 100 mln euro możemy otrzymać od Unii na likwidację skutków powodzi. Niestety będzie to możliwe wówczas, gdy poniesione straty oszacowane zostaną na kwotę trzech miliardów euro. Oznacza to, że z Unii otrzymamy zaledwie kilka procent na pomoc w usuwaniu skutków powodzi.

Nadgodziny w trakcie akcji ratunkowej w zakładzie pracy

W sytuacji zagrożenia zakładu pracy, zniesione są limity czasu pracy pracowników- pracodawca może wymagać ich obecności w zasadzie w nieograniczonym zakresie. Przysługuje im jednak dodatek za pracę w nadgodzinach.

Reklamacja obuwia – cz. 1

Reklamacja obuwia to jeden z najczęstszych problemów, z którymi borykają się konsumenci. Sprawdź, czego możesz oczekiwać od sprzedawcy i czego należy się wystrzegać. Część pierwsza: gwarancja a odpowiedzialność sprzedawcy.

Pomoc dla powodzian

Minister Pracy i Polityki Społecznej Jolanta Fedlak podjęła decyzję o przekazaniu dodatkowych środków spoza zatwierdzonego planu finansowego Funduszu Pracy. Wysokość wparcia ma wynieść 90 mln złotych.

Powódź - gdzie szukać pomocy

W związku z ogromny, zagrożeniem powodziowym Komenda Stołeczna Policji uruchomiła kolejny numer telefonu pod którym można uzyskać niezbędne informacje dotyczące utrudnień w ruchu drogowym. Na pomoc ruszyła również Okręgowa Rada Adwokacka w Katowicach, która będzie udzielała pomocy prawnej wszystkim poszkodowanym.

Będzie pakiet ustaw dla powodzian

Na pierwszym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego wszystkie partie polityczne zadeklarowały poparcie dla pakietu ustaw, którym zostaną objęci poszkodowani w wyniku powodzi.

Czy powodzianie zapłacą PIT od udzielonej im pomocy

Obywatele dotknięci skutkami powodzi otrzymają zapewne pomoc finansową od państwa ale też być może z innych źródeł. Warto wiedzieć, że bez względu na wysokość tej pomocy udzielonej im pomocy z budżetu państwa, czy gminy - nie muszą płacić PIT. Jednak zwolnienie z PIT pomocy z innych źródeł ma limity.

Skutki powodzi dla przedsiębiorców

Powódź może być uznana za działanie siły wyższej- która co do zasady wyłącza odpowiedzialność za niewykonanie zobowiązań- nie zawsze jednak tak się dzieje, czasem samo wystąpienie powodzi w rejonie nie oznacza, że możemy uwolnić się od skutków niewykonania zobowiązania.

Firmy ubezpieczeniowe zawieszają sprzedaż polis od powodzi

Powódź wystraszyła firmy ubezpieczeniowe. Najważniejsi gracze zaprzestali sprzedaży polis, które ubezpieczają od skutków powodzi – donosi piątkowy Dziennik Gazeta Prawna.

Ceny żywności pójdą w górę

Ogromna powódź to nie tylko wielkie straty materialne na terenach dotkniętych powodzią. Wielka woda zalała pola na których uprawiane było zboże. Z pewnością wpłynie to na wzrost cen żywności.

Dodatek wyrównawczy

Dodatek wyrównawczy jest rekompensatą w przypadku, gdy przeniesienie pracownika do innej pracy lub zmiana warunków pracy powoduje obniżenie jego wynagrodzenia. Należy jednak podkreślić, że tylko określone przepisami prawa sytuacje dają możliwość uzyskania dodatku wyrównawczego.

Obligatoryjne i fakultatywne dodatki do wynagrodzenia

Obowiązkiem pracownika jest świadczenie pracy, zaś pracodawcy wypłata wynagrodzenia. Należy podkreślić, że do wynagrodzenia oprócz płacy zasadniczej za pracę wchodzą określone dodatki.

Dodatki wyrównawcze przy zwolnieniach grupowych


Dodatki wyrównawcze przy zwolnieniach grupowych przysługują , gdy wypowiedzenie pracownikom dotychczasowych warunków pracy i płacy spowoduje obniżenie ich wynagrodzenia.

Dodatek za znajomość języków obcych

Dodatek za szczególne umiejętności

Dodatek za szczególne umiejętności jest dodatkiem fakultatywnym i może być przyznawany pracownikom posiadającym wysokie kwalifikacje zawodowe.

Dodatek za pracę zmianową

Pracodawca może zrekompensować pracownikowi uciążliwość pracy w różnych porach dnia i nocy poprzez wypłacanie dodatku zmianowego.

Wypowiedzenie warunków pracy lub płacy

Wypowiedzenie warunków pracy lub płacy zwane potocznie wypowiedzeniem zmieniającym, jest jednostronną czynnością prawną dokonywaną przez pracodawcę. Od pracownika zależy czy przyjmie nowe warunki, czy je odrzuci.

Dodatek za pracę w warunkach szkodliwych.

Wynagrodzenie składa się z elementów obowiązkowych tj z wynagrodzenia za pracę określonego rodzaju lub na określonym stanowisku i nieobowiązkowych tj z dodatków, które zostały przyznane pracownikowi na podstawie obowiązujących u pracodawcy przepisów. Dodatek za pracę w warunkach szkodliwych jest nieobowiązkowym dodatkiem do wynagrodzenia za pracę pracownika.

Okres wypowiedzenia umowy na okres próbny

Zawarcie umowy na okres próbny pozwala pracodawcy na sprawdzenie czy pracownik jest odpowiednim kandydatem na dane stanowisko, oraz czy pracownikowi odpowiada świadczenie pracy u danego pracodawcy.

Dodatek za niepalenie

Coraz więcej firm wprowadza dla swoich pracowników dodatek za niepalenie, który ma na celu zwiększenie wydajności w pracy oraz promować zdrowy styl życia.

Kiedy umowa o pracę rozwiązuje się?

Kodeks pracy określa na jakiej podstawie oraz kiedy umowa o pracę rozwiązuje się.

Dodatek wyrównawczy dla pracownika u którego lekarz medycyny pracy stwierdził chorobę zawodową

Gdy przeniesienie pracownika z powodu choroby zawodowej do innej pracy spowoduje obniżenie wynagrodzenia, pracownikowi przysługuje dodatek wyrównawczy. Dodatek ten jest obowiązkowym świadczeniem do wynagrodzenia wynikającym z przepisów Kodeksu pracy.

Kiedy pracodawca może wypowiedzieć umowę pracownikowi w wieku przedemerytalnym?

Przepis art. 39 Kodeksu pracy stanowi, iż pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku

Spory wynikłe ze stosunku pracy

Podstawowym prawem pracownika w przypadku naruszenia jego praw wynikających ze stosunku pracy jest możliwość dochodzenia roszczeń z umowy o pracę na drodze sądowej.

Kiedy pracodawca może rozwiązać umowę bez wypowiedzenia?

Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z przyczyn zawinionych lub niezawinionych przez pracownika. Należy podkreślić, że przepisy Kodeksu pracy określają kiedy pracodawca może rozwiązać umowę bez wypowiedzenia.

Dodatek wyrównawczy dla pracownicy w ciąży lub karmiącej piersią

W sytuacji gdy zmiana warunków pracy na dotychczas zajmowanym stanowisku pracy, skrócenie czasu pracy lub przeniesienie pracownicy do innej pracy doprowadzi do pogorszenia jej sytuacji finansowej pracownicy , kobieta ma prawo do dodatku wyrównawczego.

Czy sądy będą karały przewlekłość postępowania administracyjnego

Rząd zamierza zmobilizować organy administracji. Zgodnie z projektem rządowym będzie można wnieść do sądu skargę na przewlekłość postępowania.

Charakterystyka systemów czasu pracy

System czasu pracy to zbiór reguł normujących czas pracy w zakładzie pracy. Kodeks Pracy wprowadził wiele rodzajów systemów czasu pracy. Sprawdź czym charakteryzują się niektóre modele!

Kiedy można rozwiązać umowę o pracę z kobietą w ciąży?

Co do zasady pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownicy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy.

Dodatek stażowy


Przepisy Kodeksu pracy dopuszczają możliwość, by jednym ze składników wynagrodzenia były dodatki, w tym na przykład stażowy. Prawo do dodatku za wysługę lat może wynikać bezpośrednio z przepisów prawa, wówczas dodatek jest obowiązkowy, lub z przepisów wewnątrzzakładowych i wtedy jest on nieobowiązkowy.

Jakie są okresy wypowiedzenia umowy zawartej na czas nieokreślony?

Każdy pracownik wie, że umowa na czas nieokreślony jest najbardziej korzystną formą zatrudnienia nie tylko ze względu na gwarancje kodeksowe, ale również na przysługujące pracownikowi dłuższe okresy wypowiedzenia.

Jakie są okresy wypowiedzenia?

Długość okresu wypowiedzenia zależy od rodzaju umowy, okresu zatrudnienia u danego pracodawcy oraz od czasu na jaki została zawarta umowa.

Dodatek funkcyjny

Dodatek funkcyjny nie ma charakteru powszechnego i może być składnikiem wynagrodzenia przysługującego pracownikom z mocy prawa, jak również dodatkiem fakultatywnym.

Ustalenie wymiaru urlopu- jak to zrobić?

Pracownik ma prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Prawo to zostało zagwarantowane w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Sprawdź zatem ile dni i za jaki okres pracy urlop się należy!

Postępowanie pojednawcze między pracodawcą i pracownikiem

Pracodawca i pracownik powinni dążyć do polubownego załatwienia sporu ze stosunku pracy. W tym celu mogą być powoływane komisje pojednawcze mające rozstrzygać o roszczeniach pracowników ze stosunku pracy.

Są pieniądze dla gmin poszkodowanych w powodzi

Szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Jerzy Miller wystąpił do Ministra Finansów Jacka Rostowskiego o 43,5 mln złotych z rezerwy celowej budżetu państwa dla samorządów poszkodowanych przez powódź.

Jak przygotować pełnomocnictwo do odrzucenia spadku

Spadkobierca może odrzucić spadek za pomocą ustanowionego pełnomocnika. Do jego ustanowienia wymagana jest forma szczególna. Pobierz wzór pełnomocnictwa.

Ojcowie chcą opieki nad dziećmi

Posłowie z komisji "Przyjazne Państwo" zapoznali się z projektem ustawy przygotowanym przez organizacje broniące praw ojców.

Umowa użyczenia samochodu

W umowie użyczenia można zakazać oddawania samochodu do korzystania osobom trzecim. Sprawdź co jeszcze należy zawrzeć w umowie, by możliwie najpewniej zabezpieczyć własne interesy. Pobierz wzór umowy.

REKLAMA