REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Egzekucja nieprawomocnego nakazu zapłaty

Nakaz zapłaty nie został ci doręczony, a dowiedziałeś się o nim dopiero po wizycie komornika? Przeczytaj poniżej, jakie podjąć kroki.

Ile kosztuje wniosek o zniesienie współwłasności?

Zniesienie współwłasności w drodze orzeczenia sądowego odbywa się w postępowaniu nieprocesowym. Opłata od takiego wniosku powinna być dokonana przy jego wniesieniu do sądu.

Czy cena towaru na półce sklepowej jest wiążąca?

Towar wystawiony w miejscu sprzedaży wraz z ceną jest uważany za ofertę sprzedaży. To oznacza, że do zawarcia umowy dochodzi przez jej przyjęcie. Dla sprzedawcy jest to wiążące. Ale co, gdy cena okaże się nieaktualna?

Co zrobić, by spadkiem dziecka nie zarządzali jego rodzice

W testamencie można zastrzec, że przedmioty przypadające dziecku nie będą objęte zarządem sprawowanym przez rodziców. Gdy spadkodawca nie wyznaczył osoby sprawującej zarząd majątkiem dziecka, sąd opiekuńczy wyznacza kuratora.

REKLAMA

Jak ustalić cenę w umowie sprzedaży?

Cena jest jednym z istotnych i zarazem niezbędnych elementów umowy sprzedaży. Może być ona określona w umowie na różny sposób.

Apelacja od wyroku rozwodowego

Od wyroku rozwodowego przysługuje apelacja do sądu apelacyjnego. Małżonek na wniesienie tego środka ma dwa tygodnie od daty otrzymania wyroku wraz z uzasadnieniem.

Czy można wezwać na świadka pracownika pozwanego?

Zamierzam pozwać pewnego przedsiębiorcę. Kłopot w tym, że chciałbym wezwać na świadka jego pracownika. Czy pracownik może w takiej sytuacji odmówić?

Wyższe emerytury z OFE

Dzięki zwiększeniu uprawnień funduszy emerytalnych oraz zaostrzeniu konkurencji między nimi emeryt otrzyma większe świadczenie.

REKLAMA

Tańsze bilety dla studentów

Zniżka na bilety kolejowe dla studentów wzrośnie do 49 lub 51 procent. Absolwenci studiów licencjackich będą mogli ulgowo poruszać się środkami komunikacji miejskiej.

Adopcja międzynarodowa – nowa moda czy szansa?

Współcześnie coraz większą popularnością cieszy się adopcja międzynarodowa. Instytucja ta daje szansę osieroconym dzieciom na dorastanie w rodzinie obywateli innego, bogatszego państwa.

Skazani za pedofilie pod dozorem

Zgodnie z nowymi rozwiązaniami po odbyciu całego wyroku w więzieniu skazani za pedofilię zostaną objęci dozorem elektronicznym, który funkcjonuje od 1 września 2009 roku.

Dozór elektroniczny dla pedifilów

Ministerstwo Sprawiedliwości chce zastosować dozór elektroniczny wobec sprawców przestępstw o charakterze seksualnym na szkodę małoletnich. Monitoringiem zostaliby objęci skazani po odbyciu całości kary.

Nagroda jubileuszowa – czy przysługuje każdemu?

Nagroda jubileuszowa to pewne uhonorowanie pracownika, nagroda za długoletnią i sumienną pracę. Jest to świadczenie nieobowiązkowe, które nie jest przewidziane w kodeksie pracy a jedynie może być ujęte w wewnętrznych przepisach płacowych.

NSA broni kierowców, którzy przekroczyli 24 punkty karne

Naczelny Sąd Administracyjny stanął po stronie kierowców, którzy przekroczyli barierę 24 punktów karnych. Zdaniem sądu także oni mogą uczestniczyć w szkoleniu.

Ceny gazu pójdą w górę

Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził podwyżki cen gazu. Rachunki za zużycie tego surowca dla odbiorców indywidualnych mają wzrosnąć o 2,5 proc.

O czym pamiętać przy umowie cesji wierzytelności?

Co do zasady umowa przelewu wierzytelności może być sporządzona w dowolnej formie. Jeżeli jednak wierzytelność jest stwierdzona pismem, to również stwierdzona pismem powinna być umowa przelewu.

Jakich wierzytelności nie wolno sprzedawać?

Nie wszystkie wierzytelności mogą być przedmiotem cesji. Przelew wierzytelności może być wyłączony w umowie między wierzyciele a dłużnikiem. Niedopuszczalność przelewu może wynikać także z przepisów prawa.

Zmiana rodzaju umowy o pracę

Czy zgodne oświadczenie woli o zmianie rodzaju umowy o pracę powinno nastąpić w stosownym porozumieniu pomiędzy pracownikiem a pracodawcą?

Od 17 września 2010 r. turyści lepiej chronieni

17 września 2010 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o usługach turystycznych. Najważniejszą nowością jest lepsze finansowe zabezpieczenie praw turystów.

Sytuacja w przypadku wadliwej umowy o prace

Pracownicy często mają wątpliwości co się dzieje w sytuacji pracownika, jeżeli w umowie o pracę nie oznaczono jej rodzaju?

Rząd chce dać więcej autonomii szkołom wyższym

Rząd szykuje zmiany w szkolnictwie wyższym. Nowe przepisy mają wprowadzić rozwiązania zwiększające wolność programową uczelni oraz podnieść jakość systemu.

Skutki zawarcia intercyzy - cz. 2

Zawarcie umowy ustanawiającej rozdzielność między małżonkami nie zawsze chroni przed odpowiedzialnością za dług małżonka. Co więcej, niektóre przedmioty i tak należą do majątku osobistego męża lub żony nawet bez sporządzania intercyzy.

Skutki zawarcia intercyzy - cz. 1

Zawarcie umowy ustanawiającej rozdzielność między małżonkami nie zawsze chroni przed odpowiedzialnością za dług małżonka. Co więcej, niektóre przedmioty i tak należą do majątku osobistego męża lub żony nawet bez sporządzania intercyzy.

Handlarze narkotyków trafią do więzienia nawet na 10 lat


Projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii zakłada, że handlarze narkotyków trafią do więzienia nawet na 10 lat. Nowe przepisy mają przede wszystkim oddzielić osoby uzależnione od narkotyków od tych, które je sprzedają. Oprócz tego na prokuratora i sąd nałożono obowiązek zbierania informacji na temat używania przez podejrzanego środków odurzających.

Odmowa przyznania emerytury pomostowej – jak się odwołać

Osoby wykonujące pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze mogą ubiegać się o przyznanie emerytury pomostowej. Od decyzji organu odmawiającego przyznania świadczenia służy odwołanie do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych.

Czy tylko adwokat może reprezentować w sądzie?

Nowelizacja przepisów kodeksu postępowania karnego zakłada, że pełnomocnikiem może być nie tylko adwokat, ale również radca prawny. Oznacza to, że uprawnienia radcy prawnego jako pełnomocnika zostały zrównane z uprawnieniami adwokata.

Elektroniczne dowody osobiste

Projekt ustawy o dowodach osobistych zakłada wprowadzenie elektronicznych dowodów osobistych, które mają zapewnić bezpieczniejszą identyfikację osób i transakcji zawieranych drogą elektroniczną. Nowe przepisy wejdą w życie 1 lipca 2011 r. Na dokumencie nie będzie informacji o grupie krwi właściciela, jak to wcześniej zakładano. Dowód elektroniczny będzie miał taki sam status prawny jak tradycyjny dowód osobisty.

Firma windykacyjna: płacić, czy nie płacić? – cz. 2

Przedsiębiorcy coraz częściej sprzedają swoje wierzytelności firmom windykacyjnym, odzyskując w ten sposób chociaż część pieniędzy. Ale co to oznacza dla dłużnika?

Więzienie dla szefa za złe warunki pracy

Obowiązek zapewnienia pracownikowi bezpiecznych i higienicznych warunków pracy spoczywa na wszystkich pracodawcach, niezależnie od tego, czy są to podmioty prywatne czy państwowe, jakiego rodzaju działalność gospodarczą prowadzą oraz na jakiej podstawie prawnej zatrudniają pracowników świadczących pracę w danym zakładzie. Pracodawcom, którzy nie zapewniają podwładnym bezpiecznych i higienicznych warunków pracy grozi odpowiedzialność karna.

Firma windykacyjna: płacić, czy nie płacić? – cz. 1

Przejęcie długu przez firmę windykacyjną nie oznacza egzekucji komorniczej. Windykator by nasłać komornika, będzie musiał uzyskać najpierw wyrok sądowy.

Co grozi pracodawcy za prowadzenie podwójnej dokumentacji czasu pracy

Przepisy Kodeksu pracy jasno stanowią, że pracodawca jest zobowiązany prowadzić ewidencję czasu pracy pracownika. Często zdarza się tak, że firmy prowadzą podwójną dokumentację czasu pracy. Jedna zawiera dane oparte o nominalny czas pracy i jest podawana do obowiązkowego ubezpieczenia społecznego, druga z kolei dotyczy wyłączenie pracy w godzinach nadliczbowych. Za prowadzenie podwójnej dokumentacji podmiot zatrudniający może być oskarżony o popełnienie przestępstwa.

Przeprowadzenie dowodu poza sądem orzekającym w postępowaniu cywilnym

Zdarza się, że nie zawsze istnieje możliwość przeprowadzenia dowodu przed sądem orzekającym. Sprawdź kiedy jest możliwe odstępstwo od zasady wyrażonej w art. 235 § 1 kodeksu postępowania cywilnego.

Mniej niebezpiecznych czynników w miejscu pracy

W wyniku nowelizacji przepisów z zakresu Bezpieczeństwa i Higieny Pracy zmieniły się maksymalne dopuszczalne stężenia niektórych czynników szkodliwych dla zdrowia w miejscu pracy.

Zakaz dyskryminacji w dostępie do awansu

Zgodnie z obowiązującymi przepisami jakakolwiek dyskryminacja w zatrudnieniu, bezpośrednia lub pośrednia jest zakazana. Pracownicy powinni być równo traktowani w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia a także awansowania.

Co grozi za złamanie zakazu udziału w imprezach masowych

Walka ze stadionowymi chuliganami od niedawna stała się łatwiejsza. W wyniku nowelizacji Kodeksu karnego osoba, wobec której sąd orzekł zakaz udziału w imprezach masowych, ma obowiązek osobistego stawiennictwa w wyznaczonej jednostce organizacyjnej policji, w czasie trwania imprezy. Za złamanie tego zakazu grozi jej kara nawet do 2 lat pozbawienia wolności.

Czy pokrzywdzony może zostać ukarany za niestawiennictwo?

Złożenie przez pokrzywdzonego zawiadomienia o przestępstwie wiąże się z obowiązkiem jego uczestniczenia w czynnościach procesowych zmierzających do wyjaśnienia sprawy. W przypadku nieusprawiedliwionego niestawiennictwa na wezwanie organu grozi mu pieniężna kara porządkowa.

Czy pokrzywdzony jest stroną w sądzie?

Najprościej rzecz ujmując pokrzywdzonym jest osoba, której dobro zostało bezpośrednio zagrożone lub naruszone przez przestępstwo. Tym dobrem może być dobro materialne, majątkowe i osobiste. W sprawach z oskarżenia publicznego pokrzywdzony może działać jako strona w charakterze oskarżyciela posiłkowego.

Czy można domagać się naprawienia szkody?

Osoba, która została pokrzywdzona w wyniku popełnienia przestępstwa może domagać się odszkodowania. W tym celu powinna wytoczyć powództwo cywilne w postępowaniu karnym, zrealizować swoje roszczenia w procesie cywilnym bądź też wystąpić z wnioskiem o naprawienie szkody.

Czy można uczestniczyć w czynnościach śledztwa?

Postępowanie przygotowawcze może być prowadzone w formie śledztwa lub dochodzenia. Stroną tego postępowania jest pokrzywdzony i w związku z tym przysługują mu określone prawa. Może on żądać dopuszczenia do każdej czynności dowodowej, składać wnioski o dokonanie czynności śledztwa, a także przeglądać akta dotyczące sprawy.

Tanie wakacje odchodzą do lamusa?

To ostatni sezon, kiedy można było tanio wyjechać na wakacje last minute. Biura podróży zapowiadają podwyżki cen. Wszystko przez zmianę prawa – donosi „Dziennik Gazeta Prawna”.

Wyniki egzaminu na aplikację ogólną

Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury podała wyniki egzaminu na aplikację ogólną. W pierwszym etapie kandydaci rozwiązywali test, w drugiej zmierzyli się z kazusem.

Nieuczciwe promocje – jakie uprawnienia mają konsumenci

Promocje to często gratka dla kupujących. Niekiedy jednak zdarza się, że po dokonaniu zakupu możemy poczuć się oszukani. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy bezbronni.

Rozdzielność majątkowa – sąd czy intercyza

Małżonkowie, którzy chcą pozostać przy swoich odrębnych majątkach mogą sporządzić umowę. Rozwiązaniem może być również wniesienie do sądu powództwa o ustanowienie rozdzielności. O ile pierwszy ze sposobów jest dostępny dla każdego, o tyle orzeczenie sądu następuje tylko w wyjątkowych sytuacjach.

Kiedy promocje są nieuczciwe?

Przed przedsiębiorcami starającymi się przekonać do zakupu za pomocą fikcyjnych przecen, czy też pseudopromocji, konsumenci są chronieni.

Intercyza - na czym polega

Wbrew potocznemu rozumieniu intercyza nie służy jedynie do ustanowienia rozdzielności majątkowej. Za pomocą umowy małżonkowie mogą ustalić udziały w majątku wspólnym, a nawet majątkową wspólność rozszerzyć.

Zatrudnienie członków zarządu spółek kapitałowych

Członków zarządu w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością można zatrudnić na zasadach przewidzianych kodeksem pracy.

Czy sprzedawca odpowiada również wtedy, gdy nie ponosi winy?

Niedawno sprzedawca odmownie rozpatrzył moją reklamację. W uzasadnieniu stwierdził, iż nie ponosi on winy i poradził, bym z ewentualnymi roszczeniami zwrócił się do producenta. Co mam zrobić?

Długość trwania umowy na czas określony

Pracodawca zwraca się z zapytaniem, na jaki maksymalnie czas może podpisać z pracownikiem umowę na czas określony?

Czy warto kupować na firmę? – cz. 2

Zawierając umowę „na firmę” pozbawiamy siebie uprawnień, jakie przysługują konsumentom. O wiele uważniej należy również przeczytać to, co znajduje się w umowie.

Czy warto kupować na firmę? – cz. 1

Zawierając umowę „na firmę” pozbawiamy siebie uprawnień, jakie przysługują konsumentom. Zastosowanie będą miały przepisy Kodeksu cywilnego, które inaczej kształtują uprawnienia kupującego.

REKLAMA