REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Stan wód na dzień 4 czerwca

Niestety żywioł nie daje za wygraną. Najgorsza sytuacja jest na południu Polski, gdzie w wielu miejscach ogłoszono pogotowie powodziowe. Prognozy meteorologiczne nie są korzystne, dlatego należy się spodziewać dalszego pogorszenia warunków.

VAT z charytatywnych sms-ów trafi do powodzian

Ministerstwo Finansów stanęło na wysokości zadania i zapowiedziało, że środki jakie wpłynęły do budżetu państwa z tytułu VAT za smsy wysłane na rzecz powodzian powędrują do poszkodowanych przez powódź.

Umowa sprzedaży – cz. 2: czy przepisy kodeksowe są mniej korzystne

Przepisy Kodeksu cywilnego w odniesieniu do umowy sprzedaży określają mniej korzystnie dla kupującego podstawy odpowiedzialności sprzedawcy. Z drugiej strony dają większe możliwości odstąpienia od umowy.

Czy dopuszczalne jest zaprzeczenie ojcostwa po śmierci ojca?

Matka może wytoczyć powództwo o zaprzeczenie ojcostwa swego męża w ciągu sześciu miesięcy od urodzenia dziecka. Sytuacja może jednak skomplikować się jeśli w tym terminie mąż matki dziecka umrze. Czy wówczas możliwe jest zaprzeczenie jego ojcostwa?

REKLAMA

Infolinia dla powodzian

Osoby poszkodowane w powodzi mogą uzyskać wszelkie niezbędne informacje o przysługującej im pomocy pod specjalnymi numerami telefonów, które uruchomiły województwa.  

Dzień wolny za pracę w Boże Ciało

Pracownicy którzy w dniu 3 czerwca wykonywali pracę mogą odebrać jeden dzień wolny lub dodatek do pensji. Sytuacja ta dotyczy przede wszystkim osób zatrudnionych w takich miejscach jak stacje benzynowe, restauracje lub apteki.

Zasiłek opiekuńczy

Rodzice, którzy zamiast wykonywania pracy zawodowej podjęli opiekę nad dzieckiem są uprawnieni do zasiłku opiekuńczego. Zasiłek wypłaca się jednemu z rodziców, może to być zarówno ojciec jak i matka.

Kiedy praca w godzinach nadliczbowych jest dopuszczalna

Praca w godzinach nadliczbowych możliwa jest tylko w przypadkach określonych w Ustawie z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy.

REKLAMA

Komu przysługuje 13 pensja

Dodatkowe wynagrodzenie roczne, znane potocznie trzynastką przysługuje w pełnej wysokości pracownikom jednostek sfery budżetowej po przepracowaniu u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego.

Jakie dodatki przysługują za godziny nadliczbowe

Prawo do odprawy pieniężnej przy zwolnieniu grupowym i indywidualnym

Sytuacja powodziowa w kraju - 3 czerwiec

W niektórych miejscach w kraju nadal są ogłoszone alarmy powodziowe. Przewidywane opady deszczu mogą spowodować, że woda w niektórych miejscach w kraju wystąpi ze swoich naturalnych koryt.

Wojewodowie pomogą organizować wybory

W wyborach prezydenckich, które odbędą 20 czerwca wezmą udział także osoby poszkodowane w wyniku powodzi.

Odwołanie pełnomocnictwa

Podstawową cechą pełnomocnictwa udzielanego przez mocodawcę jest jego odwoływalność. Wraz ze śmiercią mocodawcy lub pełnomocnika, pełnomocnictwo przeważnie wygasa.

Pełnomocnik procesowy pracownika

W postępowaniu sądowym pracownika przed sądem pracy może reprezentować profesjonalny pełnomocnik, członkowie rodziny, współuczestnik sporu, jak również przedstawiciel związku zawodowego.

Pełnomocnictwo u notariusza

Zgodnie z podstawową zasadą dotyczącą pełnomocnictwa, powinno być ono sporządzone w takiej formie, jaka jest wymagana od umowy, którą w imieniu mocodawcy zawiera pełnomocnik. W przypadku zakupu nieruchomości, pełnomocnictwo powinno być sporządzone w formie aktu notarialnego.

Wzrosła wysokość zasiłku pogrzebowego

Od 1 czerwca wzrosła wysokość zasiłku pogrzebowego. Zasiłek otrzymuje ta osoba, która sfinansowała koszty pogrzebu.

Szkolenia z zarządzania kryzysowego

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ogłosiło konkurs na unijne dopłaty do szkoleń z zarządzania kryzysowego. Uczestnikami mogą być urzędy niebędące częścią administracji rządowej. Do podziału jest 20 mln zł.

Umowa sprzedaży – cz. 1: kiedy sprzedaż jest konsumencka

Sprzedaż konsumencka ma miejsce w sytuacji, gdy jedną stroną umowy jest konsument, a drugą przedsiębiorca, zawierający umowę w ramach prowadzonej działalności. Przedmiotem sprzedaży konsumenckiej mogą być tylko rzeczy ruchome.

Czy zwlekając z reklamacją konsument może stracić uprawnienia

W przypadku stwierdzenie niezgodności towaru z umową konsument jest zobowiązany do zawiadomienia o tym fakcie sprzedawcy. Jeżeli zwlekał z reklamacją ponad 2 miesiące i przyznał się do tego sprzedawcy, to straci swoje uprawnienia.

Umowa o pracę na czas określony

Kodeks pracy nie przewiduje ograniczenia co do długości trwania umowy na czas określony. Należy jednak pamiętać, że w przypadku umów na czas określony, trzecia umowa jest już umową na czas nieokreślony, ale tylko w sytuacji jeżeli poprzednio strony dwukrotnie zawarły umowę o pracę na czas określony na następujące po sobie okresy, i jeśli pomiędzy poszczególnymi umowami nie nastąpił jeden miesiąc przerwy w zatrudnieniu.

Umowa o pracę na czas nieokreślony

Umowa o pracę na czas nieokreślony zapewnia pracownikowi największe gwarancje kodeksowe, co oznacza, że jest najbardziej korzystną formą zatrudnienia dla pracownika.

Czy konkubent może być pełnomocnikiem procesowym

W określonych przypadkach partner z nieformalnego związku może być pełnomocnikiem strony w postępowaniu przed sądem cywilnym. Nie może być jednak pełnomocnikiem na takich zasadach, jak małżonek.

Pełnomocnik do zawarcia małżeństwa

W powszechnym przekonaniu nie wyobrażamy sobie, żeby zawrzeć małżeństwo bez osobistego stawiennictwa. Niemniej jednak Kodeks rodzinny i opiekuńczy daje możliwość zawarcia związku małżeńskiego przez pełnomocnika.

Rodzaje pełnomocnictw

Przepisy Kodeksu cywilnego wyróżniają trzy rodzaje pełnomocnictw: ogólne, rodzajowe oraz szczególne.

Pełnomocnictwo procesowe oraz pełnomocnictwo materialne

Pełnomocnictwo procesowe jest udzielane do dokonywania czynności przed sądem. Odróżnić należy od niego pełnomocnictwo materialne, które dotyczy dokonywania w imieniu mocodawcy czynności prawnych.

Czy pracownik zgłaszający skargę do PIP może pozostać anonimowy dla pracodawcy

Pracodawca notorycznie łamie przepisy prawa pracy odnośnie warunków pracy, chce złożyć w tej sprawie skargę do Państwowej Inspekcji Pracy, ale obawiam się że pracodawca dowie się że to ja ją złożyłem i zwolni mnie z pracy. Czy mogę zachować anonimowość, czy muszę podać swoje dane osobowe?

Kiedy i w jakich sprawach pracownik może zgłaszać się do Państwowej Inspekcji Pracy

Często pracownik w obawie przed utratą pracy boi się zgłosić do Państwowej Inspekcji Pracy, niepotrzebnie bowiem może on uzyskać od Państwowej Inspekcji Pracy bezpłatną i fachową pomoc prawną.

Obowiązek zgłoszenia działalności do Państwowej Inspekcji Pracy

Czas na Małe Domy Dziecka

Na dzień dzisiejszy przeciętny Dom Dziecka sprawuje opiekę nad kilkudziesięcioma wychowankami. Ma to zmienić będąca na razie w projekcie ustawa o wspieraniu rodziny i systemie opieki zastępczej.

Świadczenia rodzinne

Osoba, która ma na swoim utrzymaniu dziecko, może ubiegać się o uzyskanie świadczeń, częściowo pokrywających koszty jego utrzymania i wychowania. Jednym z nich jest zasiłek rodzinny i dodatki do zasiłku, przewidziane w ustawie z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych.

Są środki na odbudowę zniszczonych budynków

W budżecie centralnym zostały zabezpieczone środki na odbudowę zniszczonych w powodzi domów. Wsparcie finansowe będzie w wysokości do 20 tys. złotych lub do 100 tys. złotych

Jurek chce powołania komisji

Kandydat Prawicy Rzeczypospolitej na prezydenta Marek Jurek domaga się utworzenia specjalnej komisji przy prezydencie, która zajęłaby się zbadaniem przyczyn katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem.

Ruszyło Centrum Informacyjne „Europejski”

Jarosław Kaczyński zainaugurował działalność Centrum Informacyjnego „Europejski”. W Centrum Informacyjnym nieopodal Pałacu Prezydenckiego będą się odbywały debaty z udziałem kandydata, dotyczące m.in. gospodarki, polityki zagranicznej, edukacji i wojska.

Do jakich odpraw ma prawo pracownik

Prawo do odprawy gwarantują pracownikowi przepisy Kodeksu pracy oraz Ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.

Sytuacja powodziowa na dzień 1 czerwca

Pomimo iż obniża się poziom wód w całym kraju, to przewidywane odpady deszczu przez synoptyków wciąż spędzają sen z powiek mieszkańców różnych regionów Polski.

Pozaumowny pobór energii elektrycznej

W uchwale z dnia 19 grudnia 2009 r. Sąd Najwyższy wyjaśnił, iż: „Przedsiębiorstwo energetyczne może obciążyć odbiorcę energii elektrycznej opłatami określonymi w art. 57 ust. 1 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne, tylko wtedy, gdy taka energia została rzeczywiście pobrana."

Przewlekła choroba nie może wykluczać dzieci z normalnego życia

Dzieci przewlekle chore nie muszą być skazane na naukę z dala od swoich zdrowych rówieśników. Dla dobra dzieci chorych i zdrowych należy umożliwić im wspólną naukę i zabawę.

Na egzaminach adwokackich będzie walka o komputer

Osoby przystępujące do egzaminów na adwokata i radcę prawnego muszą się liczyć ze sporymi utrudnieniami. Ze względu na ograniczoną liczbę stanowisk komputerowych, zdającym może zabraknąć czasu na udzielenie odpowiedzi. Dostęp do komputera będą mieli jedynie przez 25 minut – donosi w poniedziałkowym wydaniu „Dziennika Gazety Prawnej”.

Kradzież lub zaginięcie karty płatniczej

W Polsce w obiegu znajduje się obecnie ponad 30 milionów kart płatniczych. Każda z nich narażona jest na ryzyko kradzieży lub zaginięcia – a w rezultacie - użycia wbrew woli posiadacza karty. Kto jednak odpowiada za nieuczciwą transakcję?

Kiedy kradzież jest wykroczeniem? - „czyny zabronione przepołowione”

Zwykle przestępstwa i wykroczenia charakteryzują się zupełnie różnymi znamionami. Istnieje jednak grupa wykroczeń i przestępstw których znamiona są zbieżne i różnią je od siebie tylko pojedyncze cechy. Są to tak zwane czyny zabronione przepołowione.

Od 1 lipca protokoły elektroniczne w postępowaniu cywilnym

Od 1 lipca protokoły elektroniczne mają być powszechnie stosowane w postępowaniu sądowym w sprawach cywilnych. Do 2012 r. zmiany obejmą wszystkie sądy w Polsce.

List gończy

List gończy jest jednym z środków przymusu mających zapewniać prawidłowy przebieg i skuteczność postępowania karnego. Najczęściej stosowany jest w formie publicznego ogłoszenia przez prokuratora, o wydaniu nakazu aresztowania za podejrzanym.

Wyższe koszty postępowania przed krajową izbą odwoławczą

Z dniem 17 marca 2010 roku weszło w życie Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów w sprawie wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania oraz rodzajów kosztów w postępowaniu odwoławczym i sposobu ich rozliczania, na mocy którego koszty postępowania odwoławczego, w sytuacji uwzględnienia odwołania wzrosną w stosunku do Zamawiającego.

Potrącenie wierzytelności

Dłużnik nie zawsze musi spełniać świadczenie na rzecz wierzyciela aby zwolnić się z długu. W niektórych przypadkach możliwe jest bowiem dokonanie tzw. potrącenia.

Zmiana imienia i nazwiska

Przez wiele lat w polskim porządku prawnym kwestię zmiany imion i nazwisk regulowała wielokrotnie nowelizowana ustawa z 1956 roku. Ze względu na realia społeczne i polityczne częstokroć pojawiały się problemy z jej zastosowaniem. Obecnie, od 2009 roku, obowiązuje nowa ustawa o zmianie imienia i nazwiska.

Opłata targowa będzie obowiązywać na bazarach

W każdym miejscu gdzie prowadzony jest handel wprowadzona zostanie opłata targowa. Zmiana dotyczy głównie miejsc gdzie sprzedaż odbywa się na targowiskach pod dachem. Opłacie nie będzie podlegała sprzedaż w sklepach.

Powodzianie skorzystają z uproszczonych procedur

Odbudowa zniszczeń po powodzi będzie prostsza. Prezes Rady Ministrów podpisał nowelizację rozporządzenia, dzięki której usuwanie skutków niszczycielskiej powodzi będzie znacznie odformalizowane.

Praca za granicą – atut czy wada

Ostatnie lata niezwykle obfitowały w migracje Polaków za pracą poza granicę. Rzeczywiście wiele osób, które miały trudności ze znalezieniem pracy w kraju z powodzeniem zostawały zatrudniane u obcokrajowców.

Skarga pracownika do Państwowej Inspekcji Pracy

Skargę do Państwowej Inspekcji Pracy można wnieść pisemnie, telegraficznie, za pomocą dalekopisu, telefaksu, poczty elektronicznej, a także ustnie do protokołu.

REKLAMA