REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Porządkowanie zniszczeń powodziowych

W Małopolsce nadal trwają prace nad usunięciem skutków powodzi. W trzech powiatach jest już prowadzona akcja odkomarzania. W miejscach gdzie jest to możliwe osuszane są budynki.

Pozew w trybie wyborczym

Sztab Bronisława Komorowskiego wystąpił do sadu w trybie wyborczym przeciwko Jarosławowi Kaczyńskiemu.

Sondaż Millward Brown SMG/KRC

Zmniejsza się dystans dzielących dwóch głównych konkurentów do fotela prezydenckiego. Niespodziewanie na czwartym miejscu znalazł się Janusz Korwin- Mikke. Takie wnioski płyną z ostatniego sondażu Millward Brown SMG/KRC dla programu ‘Czas decyzji”.

Po debacie prezydenckiej

W niedziele 13 czerwca 2010 r. odbyła się debata prezydencka z udziałem czterech kandydatów do najwyższego urzędu w państwie.

REKLAMA

Jarosław Kaczyński

Kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w nadchodzących wyborach prezydenckich jest prezes tej partii Jarosław Kaczyński. Jak sam zapowiada chce on kontynuować dzieło swojego tragicznie zmarłego brata, Lecha Kaczyńskiego.

Bronisław Komorowski

Kandydatem na Prezydenta RP z ramienia Platformy Obywatelskiej jest Bronisław Komorowski. Obecnie pełni on obowiązki prezydenta po tragicznie zmarłym Lechu Kaczyńskim.

Janusz Korwin- Mikke

Janusz Korwin- Mikke już 3 razy ubiegał się o fotel Prezydenta RP. W tym roku również jest kandydatem do tego urzędu. Czy mu się uda zobaczymy 20 czerwca 2010 r.

Marek Jurek

Wiadomo już kto będzie się ubiegał o fotel Prezydenta RP w nadchodzących wyborach. Swój udział zgłosiło 10 kandydatów. Warto zatem zapoznać się biografiami poszczególnych z nich. Jednym z pretendentów do najwyższego urzędu w państwie jest Marek Jurek.

REKLAMA

Grzegorz Napieralski

W nadchodzących wyborach prezydenckich wystartuje Grzegorz Napieralski. Jest to kandydat Sojuszu Lewicy Demokratycznej, zastąpi on w wyborach tragicznie zmarłego Jerzego Szmajdzińskiego.

Kornel Morawiecki

Jednym z kandydatów na urząd Prezydenta RP jest Kornel Morawiecki. Jest to mniej znany polityk, dlatego tym bardziej warto przyjrzeć się jego biografii.

Andrzej Lepper

Andrzej Lepper już po raz czwarty chce wystartować w wyborach prezydenckich. Państwowa Komisja Wyborcza, nie bez trudności, zarejestrowała jego kandydaturę. Czy za czwartym razem się uda zdobyć upragniony urząd przekonamy się 20 czerwca.

Konsument może wpisać dłużnika do rejestru długów

Dnia 14 czerwca 2010 r. wchodzą w życie przepisy ustawy z 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych. Dzięki nowym przepisom konsumenci łatwiej odzyskają swoje pieniądze zarówno od przedsiębiorców jak i innych konsumentów. Będą mogli umieścić swoich dłużników w rejestrze prowadzonym przez Biuro Informacji Gospodarczej.

Sondaż prezydencki Instytut Badania Opinii Publicznej Homo Homini

Bronisław Komorowski nadal pozostaje na czele rankingu. Jednak jego przewaga nad liderem opozycji Jarosławem Kaczyńskim wyraźnie się zmniejsza.

Sondaż Millward Brown SMG/KRC

Nadal największym poparciem wśród Polaków cieszy się Bronisław Komorowski. Jarosław Kaczyński zajmuje pewne drugie miejsce.

Światowe poparcie dla Bogusława Ziętka

Jednym z kandydatów w wyborach prezydenckich jest Bogusław Ziętek. Jest to polityk mniej znany w Polsce jednak cieszący się sporym zaufaniem międzynarodowych autorytetów.

Waldemar Pawlak

Kandydatem Polskiego Stronnictwa Ludowego w nadchodzących wyborach prezydenckich jest Waldemar Pawlak. Przed katastrofą smoleńską władze PSL zapowiadały, że w walce o najwyższy urząd w państwie wystawią kobietę. Wszystko jednak się zmieniło po wydarzeniach z 10 kwietnia tego roku.

Bogusław Ziętek

W nadchodzących wyborach prezydenckich wystartuje również Bogusław Ziętek. Jest to działacz lewicowy, walczący o prawa pracownicze.

Andrzej Olechowski

Jednym z kandydatów na Prezydenta RP jest Andrzej Olechowski. To już drugie podejście tego polityka do walki o najwyższy urząd w państwie. Andrzej Olechowski jest kandydatem bezpartyjnym. Jednakże poparcia udzieliło mu Stronnictwo Demokratyczne.

Kandydaci debatowali w TVP

13 czerwca na antenie TVP odbyła się debata wyborcza, w której wzięli udział kandydaci wszystkich partii zasiadających w ławach sejmowych.

Kandydaci już teraz myślą o drugiej turze

Choć jeszcze nie było nawet pierwszej tury wyborów prezydenckich czołowi kandydaci wraz ze swoimi sztabami wyborczymi już teraz są myślami przy drugiej turze.

Znaczenie dowodu z opinii biegłego

W procesie karnym dowód z opinii biegłego przeprowadza się wówczas gdy istnieją okoliczności, których stwierdzenie (zbadanie) wymaga wiadomości specjalnych. Jest to dowód bardzo istotny, ale należy wskazać, iż wbrew powszechnemu (mylnemu) poglądowi z mocy prawa nie jest on ważniejszy od innych dowodów, ani nie ma również nadanego waloru pełnej przekonywalności. Oznacza to, iż sąd nie ma obowiązku automatycznie dawać temu dowodowi pełnej wiarygodności.

Powodzianie otrzymają pomoc

„DGP”: Zaświadczenie do głosowania można uzyskać do 18 czerwca

Osoby, które będą chciały zagłosować poza miejscem zamieszkania, mogą uzyskać stosowne zaświadczenie do 18 czerwca – czytamy we wtorkowym wydaniu „Dziennika Gazety Prawnej”.

Zmiany w skardze o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia

Odszkodowania za szkody związane z prawomocnym orzeczeniem sądowym będą inaczej dochodzone w zależności od rodzaju skarżonego orzeczenia. Sejm przyjął w czwartek (10 czerwca) nowelizację Kodeksu cywilnego oraz Kodeksu postępowania cywilnego w tym przedmiocie.

Proces odroczony do środy

Dnia 15 czerwca 2010 r. przed Sądem Okręgowym w Warszawie odbyła się pierwsza w tej kampanii rozprawa w trybie wyborczym. Na rozstrzygnięcie sprawy musimy jednak zaczekać do środy.

Zwolnienia od podatku akcyzowego

Dnia 11 maja 2010 weszło w życie Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 kwietnia 2010 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego.

Znaczenie dowodowe wyjaśnień oskarżonego

Oskarżony (oraz podejrzany) w procesie karnym w przeciwieństwie do świadków nie składają zeznań, a składają wyjaśnienia. Najpoważniejszą konsekwencją tego stanu prawnego jest to, iż wyjaśnienia te nie są objęte rygorem odpowiedzialności karnej przewidzianej w art. 233 Kodeksu karnego (czyli odpowiedzialności za fałszywe zeznania). Wskazana okoliczność z mocy prawa nie czyni wyjaśnień oskarżonego (podejrzanego) dowodem gorszym od innych dowodów w procesie karnym, aczkolwiek jest to dowód którego wiarygodność sądy oceniają ze szczególną ostrożnością. W procesie karnym nie funkcjonuje również zasada w myśl której samo przyznanie się oskarżonego jest naczelnym dowodem w sprawie.

Pomoc tylko w miejscu ostatniego miejsca zameldowania

Gmina może odmówić bezdomnemu wsparcia finansowego, jeżeli jego ostatnim miejscem zameldowania na pobyt stały była inna gmina.

Zakładowy fundusz rehabilitacyjny osób niepełnosprawnych

Zgodnie ze zmianą rozporządzenia, które weszło w życie 5 maja 2010 r. warunkiem wykorzystania funduszu rehabilitacji jest dokonywanie wydatków z tego funduszu w sposób celowy i oszczędny z uwzględnieniem optymalnego doboru metod i środków realizacji w stosunku do zakładanych efektów.

Certyfikaty psa asystującego

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej, pies przewodnik osoby niewidomej lub niedowidzącej to taki który daje osobie niewidomej lub niedowidzącej możliwość samodzielnego i bezpiecznego poruszania się bez obawy natrafienia na przeszkodę.

Zmiana ustawy o emeryturach i rentach z FUS

Dnia 1 maja 2010 roku weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Zasada swobodnej oceny dowodów

Zasada swobodnej oceny dowodów polega na tym, iż sąd każdorazowo i samodzielnie w realiach konkretnej sprawy podejmuje decyzję o tym, które dowody uznać za wiarygodne, a którym dowodom w całości lub części odmówić wiarygodności. Nie istnieją żadne zewnętrzne wiążące instrukcje jak oceniać dane dowody ani nie istnieje ich katalog względem znaczenia dla procesu.

Znaczenie zasady in dubio pro reo

Zasada in dubio pro reo wyrażona jest w art. 5 § 2 Kodeksu postępowania karnego i jest ona ściśle powiązana z zasadą domniemania niewinności. Istotą tej zasady jest to, iż wątpliwości nie dające się usunąć w drodze czynności dowodowych sąd musi rozstrzygać na korzyść oskarżonego.

Ułatwienia dowodowe w procesie karnym?

Dla dokonania wiążących ustaleń w procesie karnym w przeważającej mierze konieczne jest zaistnienie stanu udowodnienia, czyli sytuacji w której fakt przeciwny dowodzonemu jest niemożliwy lub w najwyższym stopniu nieprawdopodobny. Chodzi o dokonanie ustaleń pewnych, niepodważalnych. W wyjątkowych przypadkach procedura karna zawiera odstępstwo od konieczności udowodniania pewnych faktów. Są to tzw. surogaty udowodnienia i do tej grupy zalicza się: notoryjność, oczywistość oraz domniemania. W tych przypadkach nie przeprowadza się dowodu na stwierdzenie danej okoliczności (co nie wyklucza przeprowadzenia dowodu w celu wykazania nieprawdziwości danej rzekomo oczywistej tezy).

Do rejestru dłużników za długi u osób prywatnych

Nieopłacony rachunek za telefon może spowodować, że o kredycie w banku będzie można tylko pomarzyć. Dzisiaj wchodzi w życie nowelizacja ustawy o informacji gospodarczej.

Sprzedawca auta pod kontrolą kupującego

Dzięki nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, każdy nabywca używanego samochodu będzie miał możliwość jego weryfikacji. Umożliwi to dostęp do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

Powódź w stolicy - GALERIA

Powódź w stolicy - galeria zdjęć. Pomimo że stan wody w Wiśle powoli opada nadal stanowi duże zagrożenie. Służby stale patrolują wały przeciwpowodziowe. Zobacz zdjęcia zalanej Warszawy.

Koniec z głośnymi reklamami

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wypowiada walkę głośnym reklamom. Od poniedziałku reklamy w radiu i telewizji nie mogą być głośniejsze, niż programy je poprzedzające.

Powodzianie zwolnieni z VAT za materiały budowlane

Do 30 września poszkodowani w tegorocznej powodzi nie zapłacą podatku VAT za materiały budowlane. Ministerstwo Finansów wydało już stosowne rozporządzenie na mocy którego poszkodowani w powodziach w maju i czerwcu nie będą płacić podatku odbudowując swoje domy.

Grzywna i egzekucja za utrudnianie kontaktów z dzieckiem

Kurator zadba o egzekucje prawa do kontaktu z dzieckiem, jeżeli rodzice nie będą się w stanie się porozumieć i będą utrudniać kontakt małoletniego z uprawnionym do kontaktu. Sąd będzie mógł ukarać tez grzywną opiekunowi, który uniemożliwia swojemu dziecku kontakt z drugim rodzicem.

Za złożenie skargi do Trybunału w Strasburgu trzeba będzie zapłacić

Już wkrótce składając skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu trzeba będzie wnieść opłatę. Nie jest jeszcze znana jej wysokość.

Aktualna sytuacja powodziowa - 12 czerwca

Fala kulminacyjna na Wiśle przepływa obecnie przez tereny województwa kujawsko-pomorskiego. Kulminacja fali wezbraniowej na Odrze przepływa przez województwo lubuskie.

Będą pieniądze na naprawę wałów

Zostanie uruchomiony budżet w wysokości 58,1 mln złotych na remont i odbudowę uszkodzonych wałów. Dotychczas pieniądze otrzymało już 5 województw.

Aktualna sytuacja powodziowa - 11 czerwca

Przez tereny województwa kujawsko-pomorskiego przechodzi obecnie fala kulminacyjna na Wiśle. Na Odrze fala kulminacyjna dotarła do województwa lubuskiego. Służby cały czas zabezpieczają wały przed przeciekaniem.

Nowe zasady kontroli wyrobów akcyzowych

Funkcjonariusze służby celnej będą wyłącznie uprawnieni do kontroli wyrobów akcyzowych – wynika z nowego rozporządzenia Ministra Finansów, które weszło w życie 4 czerwca.

Skarga kasacyjna w postępowaniu cywilnym

Skarga kasacyjna to środek zaskarżenia przysługujący stronie od wyroku lub postanowienia wydanych przez sąd II instancji i kończących postępowanie w sprawie. Sądem kasacyjnym jest Sąd Najwyższy.

Bezpieczeństwo letniego wypoczynku

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak zwrócił się do pedagogów, aby jeszcze przed zakończeniem roku szkolnego rozmawiali z uczniami na temat wakacji i sposobów spędzania wolnego czasu. 

Nie musisz zostawać w domu na weekend, aby zagłosować w wyborach prezydenckich w 2015 r.

Już w 2015 r. odbędą się wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Każdy pełnoletni Polak powinien spełnić swój obywatelski obowiązek, udać się do lokalu wyborczego i oddać swój głos w wyborach prezydenckich w 2015 r. Co jednak, jeśli akurat na ten weekend planujesz wyjazd poza miejsce swojego zameldowania i z tego powodu nie będziesz mógł w tym miejscu zagłosować? Warto w takiej sytuacji pamiętać, że przepisy ustawy o wyborze Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej dają możliwość oddania głosu poza miejscem zameldowania wyborcy.

Nie musisz zostawać w domu na weekend, aby zagłosować w wyborach prezydenckich w 2015 r. – cz. II

W związku z ogromnym zainteresowaniem naszą wcześniejszą publikacją i licznymi pytaniami internatów odnośnie zbliżających się wyborów prezydenckich w 2015 r., poniżej przedstawiamy dodatkowe informacje na temat m. in. możliwości głosowania w wyborach prezydenckich poza granicami Polski, a także głosowania przez pełnomocnika.

Stan wód na dzień 10 czerwca

Na całym Mazowszu trwa pełna mobilizacja wszystkich służb mundurowych. Pomagają strażacy, wojsko oraz mieszkańcy, który bronią swojego dobytku. Strażacy cały czas zabezpieczają wały przed przeciekaniem.

REKLAMA